www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 22 stu 2010 18:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Uz izgovor riječi koji sam vam dolje navela, lako ćete ga i sami moći ponavljati.
Napomena: (e) izgovaraj kao jako, jako kratko e.

aš(e)re=sretan, blagoslovljen je on tko; ha=određeni član (znači da se ne govori općenito, nego o nečemu konkretno); =čovjek; ašer=koji; lo=ne; halakh=hodao je; ba=u, na, po; acat=savjet; r(e)šaim=pokvareni/bezbožni/griješni/nemoralni/zločinački...; u=i; v(e)=u, na; derekh=put, cesta; hataim=određeni član+grešnički (množina); lo=ne; amad=stao je; uv(e)mošav=i u/na boravište/sjedište/supina/zbor... ; lecim=prezirući, oni koji preziru; lo=ne; jašav=sjeo je
ki im=već radije; b(e)=u; torat=zakon; jahve(Židovi čitaju "adonaj")=jahve (a "adonaj" znači "gospodin"); hefco=njegova radost/veselje/zadovoljstvo...; u=i; v(e)=u, na; torato=njegov zakon; jeh(e)ge=će mrmljati (potiho govoriti); jomam=danju; va=i; lajla=noć
v(e)=i; haja=bit će; k(e)= kao; ec=stablo, drvo; šatul=presađeno; al=uz; palge=korito rijeke, kanal, brazda; majim=vode; ašer=što; pir(e)jo=rod svoj; jitan=će dati; b(e)=u, sa; ito=svoje vrijeme; v(e)=i; alehu=lišće; lo=ne; jibol=će otpasti; v(e)=i; khol=sve; ašer=što; jaase=radit će; jac(e)liah=uzrokovati će/potaći će rasti/napredovati/bujati/cvasti
lo=ne; ken=tako; ha=određeni član; r(e)šaim=pokvareni/bezbožni/griješni/nemoralni/zločinački; ki im=već; ka=kao; moc=pljeva, prazna slama; ašer=koju; tid(e)fenu=će je goniti/rastjerati uokolo; ruah=dah/duh/vjetar
al=na, nad; ken=tako; lo=ne; jakumu=ustati će; rešaim=pokvareni/bezbožni...; ba=u, na; mišpat=sud, suđenje; v(e)=i; hataim=grešni, grešnici; ba=u, na; adat=skup ljudi, zajednica; cadikim=pravedni;
ki=jer; jodea=znajući (onaj koji zna); jahve(adonaj)=jahve(gospodin); derekh=put; cadikim=oni koji su prevedni; v(e)=i; derekh=put; r(e)šaim= pokvareni, bezbožni...; toved=će propasti


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 25 stu 2010 16:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ekipa, lipi pozdrav!
Evo ja nađoh vremena da napravim svoj prijevod, da probijem led...
Radi se kao što ćete vidjeti o dosta slobodnom prijevodu.
Evo ga:

RAJ I PAKAO

Sretan je koji nije poslušao zle savjete,
koji se cestom grijeha nije zaputio
i izrugivačima se nije pridružio
već nalazi radost u zapovijedima Gospodnjim,
riječi Božje su mu danju i noću u mislima.

Takav će biti poput stabla dobro navodnjena
i donijet će plod kad bude njegovo vrijeme
lišće mu nikad neće venuti i otpasti.
Čeg se god prihvati, bit će obilno blagoslovljeno.


Tako nije s bezbožnima
Ti su kao pljeva koju vjetar rasprši
Bezbožni neće moći uspravno stati na sudu
niti griješni među pravednicima.

Jer Jahve zna pravednikov put
a put pokvarenih vodi u propast.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 25 stu 2010 17:47 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ovo je isto nastalo prema psalmu 1:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 25 stu 2010 18:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Onaj prvi redak iz psalma... danas tako aktualan...
koliki nam se savjeti daju danas a tako su bezbožni i neljudski...
pa i iz kruga naših najbližih takvi savjeti znaju doći,
pa pritisak društva u kojem živimo...
...korupcija i razni drugi nemoral...
... odlazak od Boga u potrazi za zdravljem i srećom na drugim mjestima...
Koliko takvih zlih savjeta dolazi...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 25 stu 2010 18:22 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 srp 2010 00:19
Postovi: 46
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Eh da, puno savjeta u današnje vrijeme, mnogi ga daju nepromišljeno, pa je ponekad na pojedincu da sam odvoji dobre od loših. A kakvo je danas vrijeme, gotovo svatko ima neki savjet.

Uvijek se sjetim kada je Isus rekao da će čovjek odgovarati pred Bogom za svaku nepotrebnu riječ. Tvoje će te riječ osuditi, i tvoje će te riječi spasiti. Zato pazi što govoriš!

Eto da i ja doprinesem malo temi, hehe. :) Moram priznati da je zanimljiva, a bit će i još bolje kad se i ostali uključe.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 26 stu 2010 10:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Psalm 1
Blessed is the man that walketh not in the counsel of the ungodly, nor standeth in the way of sinners, nor sitteth in the seat of the scornful.

But his delight is in the law of the LORD; and in his law doth he meditate day and night.

And he shall be like a tree planted by the rivers of water, that bringeth forth his fruit in his season; his leaf also shall not wither; and whatsoever he doeth shall prosper.

The ungodly are not so: but are like the chaff which the wind driveth away.

Therefore the ungodly shall not stand in the judgment, nor sinners in the congregation of the righteous.

For the LORD knoweth the way of the righteous: but the way of the ungodly shall perish.

Evo i engleske verzije Psalma 1 (King James Version), zanimljivi su mi ovi izrazi walketh, bringeth, driveth, knoweth.
A i na engleskom Lord zvuči upečatljivije, moćnije, markantnije nego Gospodin barem meni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 26 stu 2010 14:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Johnny, meni isto!
Doslovan prijevod s originala bi bio "Jahve". Tako piše u hebrejskom originalu, ali su Židovi iz strahopoštovanja prema Božjem imenu riječ Jahve izgovarali kao "Adonaj" što znači na engleskom "Lord". E sad ja baš i nemam o Svetom pismu na hrvatskom jeziku. A engleska riječ "Lord" znači i Gospodin i Gospodar, Vladar. To je sve bilo isto... plemić, gospodar, pa onda je i vladar... Eto tako ja to nekako shvaćam.

"Gospodin" nekako u modernom dobu ne zvuči baš nešto...
gospodin, gospođa... navikli smo tako oslovljavati ljude.
A onda kad pročitamo u Bibliji kada nakon svoje smrti uskrsnuli Isus Krist dođe i tada njegov ljubljeni učenik kaže Petru: "Gospodin je!" Pazi, kaže "Gospodin je!", i time je sve rakao, i to je bilo tako uzvišeno...
"Gospodin je!"

Premda ja moram priznati da sam se toliko navikla Bogu govoriti "Gospodine" (npr. u misi i td.) da mi je to sad već normalno, i ta riječ u meni odjekne kako bi i trebala.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 27 stu 2010 19:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Meni osobno se baš sviđa taj izraz Gospodin. Naravno kako i kažeš, toliko smo navikli na to gospodin ili gospođa da taj izraz može izgledati neprimjereno, kao da nije dostojan veličine Boga. Meni ipak zvuči baš lipo, kad se piše onda je taj Gospodin velikim početnim slovom pa se tu vidi ta uzvišenost.

Meni je dobar onaj susret Marije i Elizabete;

Lk 1,39-43 Tih dana usta Marija i pohiti u Gorje, u grad Judin. Uđe u Zaharijinu kuću i pozdravi Elizabetu. Čim Elizabeta začu Marijin pozdrav, zaigra joj čedo u utrobi. I napuni se Elizabeta Duha Svetoga i povika iz svega glasa: "Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje! Ta otkuda meni da mi dođe majka Gospodina mojega?

Zanimljivo da Elizabeta još nerođeno dite naziva svojim Gospodinom. "Ta otkuda meni da mi dođe majka Gospodina mojega?"

Ili kad Isus prekori Tomu zbog nevjere, Toma odgovara; Iv 20,28 "Gospodin moj i Bog moj!"

Opet od Ivana je to posebno lipo kako kažeš Vedra;

Iv 21,4-7 Kad je već svanulo, stade Isus na kraju, ali učenici nisu znali da je to Isus. Kaže im Isus: "Dječice, imate li što za prismok?" Odgovoriše mu: "Nemamo." A on im reče: "Bacite mrežu na desnu stranu lađe i naći ćete." Baciše oni i više je ne mogoše izvući od mnoštva ribe. Tada onaj učenik kojega je Isus ljubio kaže Petru: "Gospodin je!"

Zanimljivo da naš poznati bibličar fra Mario Cifrak kad je gost u emisiji "Biblija" i kad tumači sveto pismo, često puta koristi ovo "Gospodin Isus" je ovo rekao, činio, pokazivao... Ne govori samo Isus je tako rekao ili činio, već uvik ispred Isus kaže Gospodin, Gospodin Isus nam govori itd. Mora da se i njemu to sviđa, "Gospodin". :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 28 stu 2010 12:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Vedro prekrasna ideja i hvala ti.

Evo, pustio sam ovaj prvi psalam gdje je doslovan prijevod na hebrejskom i usput čitao u Bibliji Psalam 1.

Jako je teško danas ostati pravedan i pošten, imaš osjećaj kad se trudiš biti dobar da se sve sile zla na tebe spuštaju jer im smeta to svijetlo. Ali evo srećom nam Gospodin Bog uvijek govori, onaj tko ne staje na putu grešničkom je kao stablo zasađeno pokraj vode koje u svoje vrijeme,baš kad treba dakle, ploda donosi, lišće mu nikada ne vene, uvijek je pun ljubavi da razveseli drugog i sve što napravi dobrim urodi.
Baš protekli tjedan sam bio na razgovoru za posao kojeg čini mi se u zadnje vrijeme očajnički tražim. Išao sam u OVB Allfinanz koji se bave kao nešto financijskim savjetovanjem. Ušao ja onako spreman da grizem, 5,0 prosjek, spreman na sve što me pita. I prođe prvi razgovor super, sat vremena me ispitivao, svidio sam mu se i odmah bi on mene htio zaposliti. Počeo on pričati o sebi, pokazuje mi svoju plaću 28 000 kn + 15 000 kn bonus, hvali se kako je on to uspio, sve pristigao u samo godinu i 9 mjeseci, a ima samo 28 godina. E sad, meni to sve nešto čudno. Tako velike novce, kratko vrijeme, mora biti u nećemu problem, jer on meni samo priča kako ću dobro zaraditi nikako mi ne govori što ima loše u tom poslu. Kao magarca me navlači s mrkvom, onako staviš ispred magarca pa on ide naprijed (inače dokazano je da to ne pali kod magarca, magarac samo stoji u mjestu), no kako bilo odlučio sam odbiti te ću mu sutra javiti. Mislim da mi preko ovog psalma Gospodin govori da nebih trebao slušati savjete tog čovjeka i da još nisam spreman za posao, a kad budem Gospodin će mi ga poslati. Usput, zbog sve nervoze prošlog tjedna loše sam napisao prvi kolokvij iz matematike.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PSALAM 1
PostPostano: 28 stu 2010 15:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Mario23 napisao:
Vedro prekrasna ideja i hvala ti.

Evo, pustio sam ovaj prvi psalam gdje je doslovan prijevod na hebrejskom i usput čitao u Bibliji Psalam 1.

Jako je teško danas ostati pravedan i pošten, imaš osjećaj kad se trudiš biti dobar da se sve sile zla na tebe spuštaju jer im smeta to svijetlo. Ali evo srećom nam Gospodin Bog uvijek govori, onaj tko ne staje na putu grešničkom je kao stablo zasađeno pokraj vode koje u svoje vrijeme,baš kad treba dakle, ploda donosi, lišće mu nikada ne vene, uvijek je pun ljubavi da razveseli drugog i sve što napravi dobrim urodi.
Baš protekli tjedan sam bio na razgovoru za posao kojeg čini mi se u zadnje vrijeme očajnički tražim. Išao sam u OVB Allfinanz koji se bave kao nešto financijskim savjetovanjem. Ušao ja onako spreman da grizem, 5,0 prosjek, spreman na sve što me pita. I prođe prvi razgovor super, sat vremena me ispitivao, svidio sam mu se i odmah bi on mene htio zaposliti. Počeo on pričati o sebi, pokazuje mi svoju plaću 28 000 kn + 15 000 kn bonus, hvali se kako je on to uspio, sve pristigao u samo godinu i 9 mjeseci, a ima samo 28 godina. E sad, meni to sve nešto čudno. Tako velike novce, kratko vrijeme, mora biti u nećemu problem, jer on meni samo priča kako ću dobro zaraditi nikako mi ne govori što ima loše u tom poslu. Kao magarca me navlači s mrkvom, onako staviš ispred magarca pa on ide naprijed (inače dokazano je da to ne pali kod magarca, magarac samo stoji u mjestu), no kako bilo odlučio sam odbiti te ću mu sutra javiti. Mislim da mi preko ovog psalma Gospodin govori da nebih trebao slušati savjete tog čovjeka i da još nisam spreman za posao, a kad budem Gospodin će mi ga poslati. Usput, zbog sve nervoze prošlog tjedna loše sam napisao prvi kolokvij iz matematike.


Nažalost tako se danas mjeri uspjeh, koliko mu je neto plaća. Znaš šta si ga trebao pitati, a šta se ste vi gospodine učinili da doprinesete hrvatskom gospodarstvu, šta ste vi kao banka učinli da podignete hrvatsku ekonomiju.
To je to, to se danas prodaje, nema bolje nego biti mlad i bogat, tako je jedan profesor na faksu nama govorio za špekulacije, a inače taj profesor je sada dekan Ekonomskog fakulteta.
Nekad mi se to sve gadi.
I šta ja ću imati plaću 28 000 kn, a ispred moje zgrade nek ekipa kopa po kantama za smeće, to je njihova ideologija, samozaintersirani pojedinac, jel se sjećaš Mario tog s predavanja, ako svatko ganja svoje interese cijelom društvu će u konačnici biti bolje.
E pa sad vidimo kako je Meki liberalnog kapitalizma SAD-u lijepo, neki su ostali bez kuća, bez plaća, bez svega, a država je trebala sanirati financijski sektor, isti sektor koji je prodavao maglu da države treba što manje biti u gospodarstvu.
Sve privatizirati, sve liberalizirati, sve deregulirati, sveto trojstvo Washingtonskog konsenzusa.

Malo sam se raspisao, al osjetio sam poticaj.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr