www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 20:37

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 05 pro 2010 17:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Malo se govori o Propovjedniku, a imao je zanimljive misli.

Propovjednik je iznio zanimljivu tezu koja je i danas tako aktualna, ludost u koju čovik može upasti;

Prop 2,4-11 Učinih velika djela: sazidah sebi palače, zasadih vinograde; uredih perivoje i voćnjake, nasadih u njima voćke svakojake. Načinih jezera da plodna sadišta natapam. Nakupovah robova i robinja, imadoh i sluge domaće, a tako i stada krupne i sitne stoke više no itko prije mene u Jeruzalemu. Nagomilah srebro i zlato i blago kraljeva i pokrajina, nabavih pjevače i pjevačice i svakoga raskošja ljudskog, sve škrinju na škrinji. I postadoh tako velik, veći no bilo tko prije mene u Jeruzalemu; a nije me ni mudrost moja ostavila. I što god su mi oči poželjele, nisam im uskratio, niti branih srcu svojemu kakva veselja, već se srce moje veselilo svakom trudu mojem, i takva bi nagrada svakom mojem naporu. A onda razmotrih sva svoja djela, sve napore što uložih da do njih dođem - i gle, sve je to opet ispraznost i pusta tlapnja! I ništa nema valjano pod suncem.

Uglavnom ima korisnih savjeta.

Cilj je mudrosnih knjiga da pouče ljude o ispravnom ponašanju. Te knjige stoga predstavljaju važno očitovanje biblijske etike. Neke je od tih knjiga oblikovalo više ljudsko iskustvo (npr.Mudre izreke) i razmišljanje o ljudskoj situaciji i predstavljaju dragocjenu sponu s mudrošću drugih naroda, dok su druge jače povezane sa Savezom i s Torom. Prvoj skupini pripada Propovjednik, drugoj Knjiga Sirahova. Pozabavit ćemo se tim dvjema knjigama kao primjerom.

Propovjednik pripada mudrosnom pokretu, ali je za njega karakterističan kritički pristup. Otpočinje konstatacijom:"Ispraznost nad ispraznošću, veli Propovjednik, ispraznost nad ispraznošću, sve je ispraznost."(1,2) i ponavlja je u završnom djelu (12,8 ).
Termin "ispraznost" (hebel) doslovno označava: dah, paru, puhanje, i odnosi se na sve ono što je prolazno, kratkotrajno, nestalno, nerazumljivo, zagonetno. Tom riječju Propovjednik opisuje sve fenomene ljudskog života. Ljudi žive u svijetu punom nedosljednosti, štoviše proturječja. Ništa što se postigne u ovom svijetu nema trajnu vrijednost: mudrost, bogatstvo, užitak, napor, mladost, sami život. Ljudi mogu i ne moraju dobiti ono što zaslužuju. Sve je podložno sablasti smrti, jedinom čimbeniku u životu koji je neizbježan i kojemu nitko ne izmiče. Usprkos nedosljednostima i nestalnostima života, ljudi trebaju prihvatiti svoje mjesto u odnosu prema Bogu. To je smisao Propovjednikove opomene: "Boj se Boga" (5,6).
Protiv raznih pokušaja i ljudskih nastojanja da ovladaju i shvate život, Propovjednik nudi kao jedinu realnu alternativu prihvačanje činjenice da ovladavanje nije moguće i pustiti stvari da idu svojim tijekom. Samo je tako moguće pronaći sreću i zadovoljstov u svemu što se čini. Sedam puta Propovjednik izričito potiče ljude da se raduju uvijek kada im se ukaže prilika (2,24-26; 3,12-13.22; 5,18-20; 8,15; 9,7-10; 11,7-12,1; ), jer je to sudbina koju je Bog dao ljudima kao lijek za nevolje života. No nigdje nije preporučen hedonistički stil života.
Iako Propovjednikova etika ne zahtjeva radikalnu promjenu struktura, ona sadrži zanimljive elemente političke i društvene kritike. Mudrac kritizira određene sablazni i zloporabe svojstvene za monarhijski sustav: slučaj vladara koji stari i postaje tvrdoglav i autokrat (4,13), uzurpacije vlasti od strane kriminalaca ili gramzivaca (4,14-16), podmićivanje službenika na račun siromaha i seljaka (3,16; 4,1; 5,7-8 ), beskorisno umnažanje javnih upravitelja, ako im nedostaje mudrost (7,19), davanje promaknuća i odgovornosti nesposobnima (10,5-7), neprestano slavlja na dvoru premladog kralja (10,16). S društvenog gledišta on kritizira sljedeća ponašanja: zavist i rivalstvo (4,4), besposlenost i lijenost (4,5), naporan rad i pretjeranu aktivnost (4,6), individualizam i želju za dobitkom (4,7-12). Ukratko, u ovoj mudrosnoj knjizi, koja je u određenim aspektima gotovo suverena, nalazi se rudnik vrlo korisnih refleksija koje nadahnjuju uravnotežen život, i na osobnoj i na kolektivnoj razini.
Papinska biblijska komisija "Biblija i moral" (D-157)


Možemo zaključit kao i Propovjednik;

Prop 8,16-17 Poslije svih napora da dokučim mudrost, pokušah spoznati što se radi na zemlji. Uistinu, čovjek ne nalazi spokojstva ni danju ni noću. Promatram cjelokupno djelo Božje: i odista - nitko ne može dokučiti ono što se zbiva pod suncem. Jer ma koliko se čovjek trudio da otkrije, nikad ne može otkriti. Pa ni mudrac to ne može otkriti, iako misli da zna.

Ipak završava;

Prop 12,13-14 Čujmo svemu završnu riječ: "Boj se Boga, izvršuj njegove zapovijedi, jer - to je sav čovjek." Jer sva će skrivena djela, bila dobra ili zla, Bog izvesti na sud.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 07 pro 2010 17:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Meni je Propovjednik (Kohelet) jedno vrijeme bila najteže razumljiva knjiga u Bibliji.
Najdraža mi je tada bila Knjiga Sirahova jer je u njoj sve onak jasno napisano,
dok ga propovjednik zafilozofira :mrgreen:
Al Fran je to sve tak razumljivo donio.
Ja bih još malo o Propovjedniku, onak općenito...
Propovjednik je na neki način jedina knjiga u Bibliji gdje Bog "šuti". Propovjednik se ne poziva na Božju objavu, nego na svoj razum i promatranje.
Mislim, Biblija jest Božji govor pa tako i Knjiga propovjednikova, ali u ovoj knjizi nemamo gdje se kaže da Bog baš progovara Propovjedniku, kao što naprimjer progovara Jobu, u smislu dijaloga, da govori s njime. Propovjednik nema dojam da mu Bog govori. Možda zato što on sam premišlja i priča? Jobu je Bog izravno progovorio tek kada je Job ušutio...
Autor raspravlja o smislu ljudskoga života i knjiga je svakako jako akualna.
Cinično je napisana, djeluje i pesimistična. Možda djeluje lako čitljiva, ali ako se čovjek zadubi, izbija na površinu nedorečenost. Knjiga Propovjednikova postavlja pitanja, čije odgovore nalazimo u drugim dijelovima Biblije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 07 pro 2010 17:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Donosim citat iz jednog tumačenja Propovjednika, nažalost ne znam tko je autor jer imam samo kopirano par strana...
"Kako su rabini odlučili da ovu knigu uvrste u rabinske spise! Bili su mudri i hrabri. Mudri jer su znali da se stvari prepoznaju po kontrastima, čitav je Propovjednik alternativa ostaloj Bibliji. Dok čitava Biblija odgovara na upit - Kohelet postavlja upit, pitanje na koje ostali tekstovi Biblije odgovaraju. Rabini su bili hrabri, jer Propovjednik pita tako duboko da samo još dublji odgovor može zadovoljiti i pamet i srce najžednijih primatelja."

Kako pregledavam i neke stare teme ovdje na "teologiji", mene ovo podsjeća na neke teme tamo!
Jer, eto, uvrštene su tu na TT, nisu maknute, a baš su kontrast.
A onda: samo još dublji odgovor može zadovoljiti i pamet i srce najžednijih primatelja.
Ima tamo stvari koje su potpuno van nauka Katoličke Crkve, neki postavljaju pitanja, provociraju maksimalno,
a onda uskoče drugi forumaši i dolazi se do odgovora...

E, molim da se nitko tu ne osjeti neopravdano prozvan,
znam kako zaboli kada negdje dođeš u dobroj namjeri a onda netko cijelu tu skupinu "strpa u isti koš" ako nešto možda ne valja kod nekih pojedinaca, možda i nenamjerno to naprave, ali ti to osjetiš...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 07 pro 2010 21:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Opet mi se sviđa engleski izgovor riječi Ecclesiastes, baš lijepo teče.

Isto mi se čini kao da je u globalu Propovjednik depresivan, zaključak svega je ispraznost nad ispraznošću sve je ispraznost. Nema one perspektive Evanđelja ni vječnosti ni navještaj boljeg svijeta, gore iz Izaije na kojoj se neće činiti zlo i gdje će Bog otrti suzu sa svakog lica.
Ali evo par redaka koji su me dotakli: 6,8:" I bolja je strpljivost od oholosti".
6,9: "Ne nagli u srdžbu, jer srdžba počiva u srcu luđaka."


Na više mjesta u Propovjdeniku stoji npr. 9,7: Zato s radošću jedi svoj kruh i vesela srca pij svoje vino.
Sv. Pavao pak veli da Kraljevstvo Nebesko se ne sastoji ni u jeli ni pili već u miru, pravednosti i ljubavi iz iskrena srca.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 11 pro 2010 16:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Koliko toga ne/razumijemo u Propovjedniku...?
Je li nam jasan naprimjer dio retka 12, 3:
U dan kad zadrhte čuvari kuće
i pognu se junaci,
i dosađuju se mlinarice
jer ih je premalo,
i potamne oni koji gledaju kroz prozore
;
?

... tko, odnosno što su "čuvari kuće"...
... što su "junaci"..
... što su "mlinarice" ..
i ... što su "oni koji gledaju kroz prozore???????

Mene to sad podsjeća na one pitalice koje smo kao djeca govorili, tipa:
"što je to: ujutro četveronoške, poslijepodne dvonoške, a uvečer tronoške?"
... Jesam li vas možda time uspjela uputiti na pravi put?.. da je tu riječ u slikama...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 11 pro 2010 22:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Neki dan sam čitao Propovjednika i došao sam do djela:
3,1-9:"Sve ima svoje doba i svaki posao pod nebom svoje vrijeme.
Vrijeme rađanja i vrijeme umiranja
vrijeme sađenja i vrijeme čupanja posađenog
Vrijeme ubijanja i vrijeme liječenja
vrijeme rušenja i vrijeme građenja
Vrijeme plača i vrijeme smijeha
vrijeme tugovanja i vrijeme plesanja.
Vrijeme bacanja kamenja i vrijeme sabiranja kamenja
vrijeme grljenja i vrijeme kad se ostavlja grljenje.
Vrijeme traženja i vrijeme gubljenja;
Vrijeme čuvanja i vrijeme odbacivanja.
Vrijeme deranja i vrijeme šijenja;
Vrijeme šutnje i vrijeme govorenja.
Vrijeme ljubljenja i vrijeme mržnje;
vrijeme rata i vrijeme mira."


Ovdje je Propovjednik ciljao na ono što se događa pod suncem, ali mene su ove riječi asocirale na duhovni život i izmjenu stanja, rađanje, umiranje, vrijeme kad Bog gradi u našim životima i vrijeme kad Bog ruši u našim životima, vrijeme kad tražimo Boga i vrijeme kad ga gubimo, vrijeme kad čuvamo Božju riječ i kad je odbacujemo, čak i ovo vrijeme ljubljenja i vrijeme mržnje kad nam se čini da nas Bog ne voli, da nas namjerno kažnjava, kad ne osjećamo nikakvu ljubav niti bliskost.

Baš je lijepo to Propovjednik opisao ako se pogleda s tog aspekta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 24 pro 2010 14:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ostala sam "dužna" odgovor. Moram priznati da sam ja jednostavno prvi put pročitala Propovjednika i puno tog (pa i više od tog :mrgreen: ) nisam razumjela.
Ovi reci govore o starim danima; evo kako kažu objašnjenja
U dan kad zadrhte čuvari kuće
"čuvari kuće" su ruke koje gube svoju snagu
i pognu se junaci,
noge postaju nestabilne i nemaju više snagu za nositi tijelo
i dosađuju se mlinarice
jer ih je premalo,

E ovo mi je dobro:
mlinarice su zubi :a1490: ,a
idući se redak odnosi na oči, i kapke :a1490:
i potamne oni koji gledaju kroz prozore


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: PROPOVJEDNIK
PostPostano: 10 sij 2011 06:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 sij 2007 09:44
Postovi: 661
Podijelio: 75 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Vedra napisao:
Ostala sam "dužna" odgovor. Moram priznati da sam ja jednostavno prvi put pročitala Propovjednika i puno tog (pa i više od tog :mrgreen: ) nisam razumjela.
Ovi reci govore o starim danima; evo kako kažu objašnjenja
U dan kad zadrhte čuvari kuće
"čuvari kuće" su ruke koje gube svoju snagu
i pognu se junaci,
noge postaju nestabilne i nemaju više snagu za nositi tijelo
i dosađuju se mlinarice
jer ih je premalo,

E ovo mi je dobro:
mlinarice su zubi :a1490: ,a
idući se redak odnosi na oči, i kapke :a1490:
i potamne oni koji gledaju kroz prozore


Mlinarice?! :b101: :b101: :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 ožu 2018 14:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Jeste ikada probali meditirati na početne retke propovjednika?..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr