www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 06:03

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 18 lis 2007 18:20 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 23 ruj 2007 17:18
Postovi: 20
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:roll: Da li sam dobro shvatila da se rječkate oko katoličanstva i protestantizma? Ja sam u Bibliji pročitala Isusove riječi :" Tko nije protiv nas , taj je za nas"., dakle odgovorio im je na pritužbu svojih učenika koji su se požalili na one koji ozdravljaju u Isusovo ime a nisu sa njima. Tako i vaša tema.Bog vodi sve puteve i netko je ovdje ili ondje, al nemojte krivo govoriti da su protestanti sekta. Jehovini svjedoci, Mormoni, isl. jesu sekta !!!!!!! ali protestanti, katolici, pravoslavci NE!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lis 2007 19:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
TEOFILA napisao:
:roll: Da li sam dobro shvatila da se rječkate oko katoličanstva i protestantizma? Ja sam u Bibliji pročitala Isusove riječi :" Tko nije protiv nas , taj je za nas"., dakle odgovorio im je na pritužbu svojih učenika koji su se požalili na one koji ozdravljaju u Isusovo ime a nisu sa njima. Tako i vaša tema.Bog vodi sve puteve i netko je ovdje ili ondje, al nemojte krivo govoriti da su protestanti sekta. Jehovini svjedoci, Mormoni, isl. jesu sekta !!!!!!! ali protestanti, katolici, pravoslavci NE!



Teofila,morat ću Te na početku malo i "ražalostiti"…ne nisi shvatila,jer tu se ne rječkamo oko katoličanstva i protestantizma,već samo ukazujemo kako treba čitati Bibliju,(mislim da je to naziv teme)no neki su uzeli pravo da je tumače kako njima odgovara…a to pak se ne prešućuje….

No dobro nije možda sada toliko to važno,već mi upadne u oči Tvoje spominjanje da krivo govorimo da su protestanti sekta(iako da budem iskren ne primjetih da je to netko napisao)…Kao prvo priznajem da na neki način možda i ružno može zvučati riječ sekta,(ovdje nam etimologija riječi baš i nije puno na pomoći,jer postoji i lat.riječ secare-dijeliti razdijeliti)jer ta riječ dolazi od latinske riječi sequi,što pak znači slijediti…e sada tu nastaje poteškoća kod nas,što se tom pojmu odmah daje i vrijednosni smisao.Neki teolozi kažu,da riječ sekta umanjuje vrijednost onoga kome je upućena,pa predlažu da se govori o vjerskoj neprilagođenosti…

No,kako bilo da bilo,jesu li protestanti sekta ili ne,možda i nije sada toliko bitno,već je bitno ono,u čemu se protestantske crkvene zajednice razlikuje od nas Katolika.Pa evo,za onoga koji ne zna ili je pak u nedoumici, u čemu je razlika… odbacuju sve sakramente (osim krštenja), nevjeruju u Kristovu trajnu prisutnost pod prilikama kruha i vina,protive se štovanju svetaca, zabranjuju upotrebu kipova i slika,liturgijski vrlo osiromašeni i imaju samo Službu Riječi, nemaju valjane svećenike i biskupe zbog nepriznavanja apostolskog nasljeđa, odbacuju papinu službu i ne priznaju ga kao nasljednika sv. Petra i vidljivog poglavara Crkve,velika rascjepkanost na mnoštvo neovisnih crkvenih zajednica, odbacuju crkvene tradicije u tumačenju Svetog Pisma što dovodi do krivih tumačenja zbog čega i čestodolazi do konfliktnih situacija na forumima…

Toplo Ti preporučam da pronađeš i pročitaš dokument Dominus Iesus, br. 17,gdje se kaže… "s druge strane,crkvene zajednice koje nisu očuvale valjani episkopat,te izvornu i cjelovitu bit euharistijskog otajstva,nisu Crkve u pravom smislu"…(ovdje se misli na protestantske zajednice )

Ne bih nikako želio sada ulaziti u uzroke nastanka protestantizma, kao i u samu povijesnu pojavu tog pokreta,ali dovoljno ima razloga vidjeti koja je razlika u odnosu na izvorno kršćanstvo tj. Katoličanstvo,zvali se oni sekta ili sljedbenici ili odijeljeni.Stoga,Tvoje riječi kojima daješ do znanja da protestantizam ide uz sam bok katoličkoj i pravoslavnoj Crkvi,ovdje nemaju ispravnog temelja..

Što se pak tiče citiranih Isusovih riječi " Tko nije protiv nas , taj je za nas", hvala dragom Bogu koji nije uvjetovan da čini dobro ljudima i čovječanstvu samo i isključivo preko nas Katolika.Dapače, On to može činiti preko svakog čovjeka. Možda smo mi malo i kivni na one koji su kadri bolje, dublje, svestranije živjeti i činiti iz ljubavi više od nas, katkada ili čak redovito,jer mislimo da nam je darovano više i zato ne živimo tiše,i u tom pogledu se na neki način i slažem....no to nije dovoljan razlog da instituciju koju je utemeljio sam Krist i koju vodi Duh Sveti,znači RKC,podredim i odstupim od njenih regula i propisa...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 stu 2007 20:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
TEOFILA napisao:
:roll: Da li sam dobro shvatila da se rječkate oko katoličanstva i protestantizma? Ja sam u Bibliji pročitala Isusove riječi :" Tko nije protiv nas , taj je za nas"., dakle odgovorio im je na pritužbu svojih učenika koji su se požalili na one koji ozdravljaju u Isusovo ime a nisu sa njima. Tako i vaša tema.Bog vodi sve puteve i netko je ovdje ili ondje, al nemojte krivo govoriti da su protestanti sekta. Jehovini svjedoci, Mormoni, isl. jesu sekta !!!!!!! ali protestanti, katolici, pravoslavci NE!


Imaš među protestantima radikalnih antikatolika koji vjeruju da je Katolička crkva sotonina sinagoga koja je iskrivila Kristov nauk,a imaš i umjerenih koji vjeruju da Bog ipak prihvaća katolike unatoč nekim "nebiblijskim" praksama i vjerovanjima.
Razlikuju se ponajviše u odnosu prema ekumenizmu. Radikali za njega ne žele ni čuti, a umjerenjaci su za njega, ili barem nisu protiv.
Takvih pojava imaš u svakoj protestantskoj denominaciji. Duga je tomu priča zašto je to tako.
S druge strane, radikalni protestanti su nam češće bliži u etičkim pitanjima nego mnogi umjereni. Naš "biblijski hrišćanin" vjerojatno pripada među radikale, ali će se sigurno s nama složiti oko stajališta glede neprihvatljivosti homoseksualizma, abortusa i slično, za razliku od-primjerice-ekumenski orjentirane Švedske luteranske crkve koja je pristala blagoslovljati homoseksualne brakove.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: biblija
PostPostano: 12 stu 2010 23:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Premda je ovo stara tema, meni je eto nova.
Zamijetila sam kako netko spominje kako sveti Franjo nikad nije nasumice otvarao Bibliju da mu progovori i da Sudac govori kako se Biblija ne smije nasumice otvarati jer je to čaranje.
E pa pater Linić, franjevac, to preporučuje i kaže kako to sveti Franjo jest radio. Ipak kaže kako to nije dosta i on potiče da se Biblija cijela pročita, a to se može samo ako se čita redom. Također kaže kako treba redovito čitati Bibliju po nekom sistemu, nekim redom, a ne samo otvarati.
Ja osobno Bibliju znam nasumice otvoriti da nešto pročitam prije čega se pomolim Duhu Svetomu,
ali ne volim recimo postavljati neka pitanja ili očekivati neke odgovore... premda je sveti Franjo tako bio postupio da nešto jednom bratu ukaže... ali to je bio sveti Franjo, a ne ja... :mrgreen: Ja jednostavno želim osluškivati Božju riječ...
Potom, Duh Božji djeluje i preko drugih ljudi, a ne samo preko katolika, tako da su i ostali sposobni dobro činiti.
Treće, crkva ne može ništa odrediti što bi bilo protivno Bibliji!
i četvrto: netko je spomenuo rečenicu s kraja Bibilje, iz Otkrivenja: "Tko ovomu što doda, Bog će njemu dodati zla napisana u ovoj knjizi. I tko oduzme od riječi proroštva u ovoj knjizi, Bog će mu oduzeti udio na stablu života i na svetom gradu - na svemu što je napisano u ovoj knjizi." Ova je rečenica mene osobno bila uplašila kad sam je prvi put pročitala i zablokirala da moram jako paziti kad nešto iz Biblije govorim...
Međutim, doznala sam kako su ovakve stari bile uobičajene prije kao zaštita pri prepisivanju. Znamo kako su tekstovi iz Biblije davno pisane, i trebalo je nekako očuvati da dođu kakve jesu i do današnjih dana pa i budućih. Zato su se takve stvari pisale.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re:
PostPostano: 12 stu 2010 23:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Luki napisao:
Gdje tražiti u Bibliji:

Kada si u tjeskobi, pročitaj Ivan 14.
Kada te ljudi ostave, čitaj Psalam 27.
Ako želiš donositi plodove, pogledaj Ivan 15.
Kada si zgriješio pogledaj Psalam 51.
Kada si zabrinut, otvori Matej 6, 19-34.
Kada si u opasnosti, pročitaj Psalam 91.
Kada ti se čini da je Bog daleko, otvori Psalam 139.
Kada ti vjera slabi, vidi Hebrejima 11.
Kada si osamljen i bojiš se, otvori Psalam 23.
Kada se osjećaš odbačen, pročitaj Rimljanima 8, 31-39.
Kada želiš mir i odmor, pogledaj Mt 11, 25-30.
Kada ti se svijet čini većim od Boga, vidi Psalam 90.
Kada si potišten, pročitaj Psalam 27.

Odlicna tema,.. Vedre hvala ti sto si je iskopala,.. BB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 ožu 2011 12:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Hvaljen Isus i Marija. Kao novopridosli clan samo da kazem i ja koju rec .Imam Novi Zavet tj.Sveto pismo Ne citam ga cesto ,samo kad sam dovoljno sabran.Jevandjelja su mi prilicno dobro pohranjena u memoriji duha [dugo bi trajalo objasnjavanje].Toplo preporucujem na you tube od vlc. Sudca Tri stuba ili propovijed sa seminara Ne boj se Bog te voli.Aleluja


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr