www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:39

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 207 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Sveta Misa
PostPostano: 05 ožu 2006 23:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Otvaram ovu temu jer puno ljudi ne zna da se misa sastoji od nekoliko dijelova i zasto cinimo određene radnje pod misom, zasto se kleci, stoji, sjedi itd...
Dajem rijec teolozima i liturgičarima.
Tema je vrlo opširna, pa predlažem da idemo dio po dio.
Počnimo s uvodom:
što predstavlja uvodna pjesma, koje se riječi izgovaraju, zasto svecenik pozvoni prije ulaska na oltar i sve ostalo što spada pod uvod.
Nadam se da ce nam ovo biti od koristi.
Ne treba sve biti u jednom postu odgovoreno.
Uz Božju pomoć!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: sveta misa
PostPostano: 12 ožu 2006 15:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Poštovana Letizia,hvale vrijedna tema koju si otvorila i nadam se da će uroditi plodom.No osobno smatram da u ovom topicu ne trebaju prvu riječ imati teolozi i liturgičari-njihova neka bude zadnja!Naime svaki neka počne govoriti o onome što on trenutno znade i kako promatra samu euharistiju-pa sve nedoumice koje bi kojim slučajem nastale,u smislu poučavanja,tada neka kompetntni ljudi pouče i nauče ako netko nešto do sada nije naučio ili je smatrao da to što čini-"dobro" čini.Misa ima svoje dijelove točno određene kanonom i dobro je da znademo što koji dio znači i kako nam se ponašati za vrijeme euharistijskoga slavlja.Evo za početak navešću što piše Crkveni dokument "Uputa o štovanju euharistijskog otajstva"izdanog u Rimu 1967 god.Između ostaloga piše:


"Misa ili večera Gospodnja ujedno je i nerazdvojivo: žrtva po kojoj Žrtva križa biva trajnom; spomen-čin smrti i uskrsnuća Gospodina koji je rekao: 'Ovo činite meni na uspomenu' (Lk 22,19); sveta gozba na kojoj zajedničkim blagovanjem tijela i krvi Gospodnje Božji narod biva dionikom dobara pashalne žrtve, obnavlja novi savez što ga je Bog jednom zauvijek utanačio s ljudima u Kristovoj krvi, te u vjeri i nadi predskazuje i pretječe eshatološku gozbu u Kraljevstvu Očevu, naviještajući smrt Gospodnju 'dok on ne dođe'".

Evo pa da počnem sa uvodnom pjesmom!Što se tiče početnog zvona-mislim da ono daje znak zajednici da se sabere i svu svoju usmjerenost uprave prema Bogu!Inače bilo bi dobro kada bi nedjeljom misno slavlje započelo ulaznom procesijom,za neke župe znadem da to i čine.Ulazna pjesma poziva narod da življe sudjelujemo u obredu,a i potiče nas na jedinstvo svih okupljenih u ovom obredu,te tako u zajedništvu da što dostojnije i sa zahvalom proslavimo onoga koji nam se u tom obredu darovao!Ako još netko ima što dodati po pitanju zvona i ulazne pjesme bilo bi dobro,jer tako ćemo svi zajedno vidjeti svu raskošt i bogatsvo ovoga divnoga obreda koji nam je Gospodin ostavio da činimo njemu u spomen! :!:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 ožu 2006 14:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slažem se s tobom Joakime!
Može biti da se zato nitko nije javio na ovu temu.

Jednom sam pročitala odličnu knjigu o svetoj misi. Nažalost, nisam si zapisala naslov ni autora jer sam mislila da će mi biti dostupna kroz duže vrijeme, ali nije.
Pjevam u župnom zboru i trudimo se svake nedjelje da ulazna pjesma bude uvod u temu te nedjelje. S obzirom na čitanja i evanđelje ili npr. za misijsku nedjelju pjevamo nešto što nas uvodu u tu temu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 ožu 2006 16:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Postovana Letizia, postovani Joakim :!: ,
ja sam prije paar mjeseci gledala jednu TV emisiju (nazalost iz Svicarske gdje se jezik tesko razumije ako covjek zivi u Njemackoj) na ovu temu.
Ja sam bila oduslevljena i :oops: , koliko malo o tome sam razmisljala.
Svaki pokret, svaki korak svecenika je jedna poruka, molitva Bogu.
Pokusacu sa pocetkom.
Crkva:
Pred ulazom su skale ( stepenice). Mi predjemo preko njih da bi usli u crkvu ( dotad je to za mene bilo to)
Misao graditelja- crkve je da se sa svakim korakom prema Bogu uzdizemo (Gore srca...). :x Uzdizemo se od svakodnevnog zivota i idemo prema Bogu
Ulazak - blagoslovljena voda
Znak sjecanje- obnove krstenja, znak pokore (Ps 51, 4)
Imam negdje moje pribeljeske od ove emisije, pa cu pokusati to napisati.

Za svecenike- ja sam laik :?: - ukoliko sto pogresno napisem :twisted: , molim za ispravak.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 ožu 2006 00:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dakle,nakon ulazne pjesme i procesije(ili samo ulaz svećenika sa ministrantima)slijedi pozdrav oltaru, dubokim naklonom(ako je na oltaru Presveto),te ga svećenik ljubi(a ukoliko je neka svečanost onda ga i okadi kao znak čašćenja).Kako oltar simbolizira samoga Krista,taj pozdrav oltaru je vrlo znakovit,možemo reći da je to čin klanjanja Kristu!Tada svećenik započinje misu znakom križa(znamenuje se,te tim činom priziva presveto Trojstvo u čije smo ime kršteni).Nakon toga svećenik nas najčešće pozdravlja" Gospodin s vama "!Tako je već u starom zavjetu Boaz, praotac Davidov i Kristov, pozdravio žeteoce (Rut 2, 4). Slično je pozdravio i anđeo Gideona: "Gospodin s tobom, hrabri junače!" (Suci 6, 12) Prigodom navještenja došao je anđeo Gabrijel Mariji i rekao: "Raduj se, milosti puna! Gospodin je s tobom!" (Lk 1, 28 ) Ovim se pozdravom u Misi označuje Gospodinova prisutnost.On je među okupljenima u njegovo ime!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 ožu 2006 08:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Draga Marte, i ja sam tek nedavno otkrila koliko je arhitektura crkve kao zgrade važna i povezana sa živom crkvom.
Tek kad sam prijatelju prevađala jedan tekst o crkvenoj arhitekturi, iznenadila sam se kako je sve povezano i sa smislom. Dobro si me podsjetila, potražit cu taj tekst pa cu napisati o ulazu.

Za sve vas na forumu :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 ožu 2006 17:57 
:evil: Draga Letizia
to bi me jako obradovalo.
Ja sam sretna da svaki dan na neki nacin "pronadjemo" i hvalimo Boga.
Neke stvari su tokom zivota toliko postale "dnevne" da ne vidimo poruku i ljepotu u njima.
Iz sjecanja na ovu emisiju mi je ostalo:
Ulazak svecenika, koji pred oltarom, se klanja - a oltar nosi sliku brda Golgote (stepenice) Kriz- Isus, stolnjaci laneni -Isusov pokrov u grobu, svijece - Svjetlost koja nam je od Njega dana, itd. Cak i mjesto pred stepenicama gdje se svecenik klanja pokazuje "ja sam dolje a Ti si Bog gore prem kome hitam....
Ah, divno, divno...
:!:

Pozdrav Marte


Vrh
  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 ožu 2006 18:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:oops:

zaboravila sam se ulogirati

:idea:
Marte


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 ožu 2006 21:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Eta napisao:
Joakime,

Zašto je hostija okrugla?
Tko je odredio da bude okrugla?


Uz dužno poštivanje naše moderatorice Letizie da ćemo o tome kada dođemo do toga,nadajući se da se neće naljutiti na mene,samo da tebi "eta" usputno odgovorim,iako vjeruj mi znadem da to znadeš,jer si bila pripadnik RC,ali zbog drugih,iako ovo tvoje pitanje je gotovo nevažno.No dobro.Kao prvo za našu je vjeru sasvim sporedna stvar oblik hostije!To za našu vjeru nije bitno.Za našu vjeru je bitno ono što je povijesno utemeljeno,odnosno ono što nam je Gospodin predao,kao što i evanđelist(apostoli)kaže(u)"što smo primili to predajemo vama"!I to je draga eta NEPROMJENLJIVO i za nas bitno.Za razliku od toga povijesni oblici se mijenjaju,i za nas vjernike vrlo je važno uvijek razlikovati što je promjenljivo i što za našu vjeru kao oblik slavlja nije bitno.Razni oblici slavlja iliti hostije da li je okrugla,zašto je beskvasan kruh,hoće li svećenik nosi ovo ruho ili koje drugo i da ne nabrajam,to su sporedne stvari koje su podložne povijesnim promjenama i okolnostima.Jedno vrijeme u Crkvi svećenici se ženili,danas ne(osim u Grkokatolika,ali i tu ima pravilo)to su stvari podložne povijesnim okolnostima,ali bit sakramenta reda od Krista utemeljen-ostaje isti,a kako ćemo mi to oblikovati kroz povijest,to su stvari podložne promjenama i povijesnim okolnostima.Stoga vjerujem da je iz ovoga vjernicima jasno,a to je ono najbitinije, da nije oblik i način izričaja u vršenju radnji koje su podložne povijesnim okolnostima i promjenama-bit naše vjere,već ono što nam je Krist ostavio i predao i što ni u kojem povijesnom vremenu i bilo kojim okolnostima ne podliže promjenljivosti-već je trajno i nepromjenljivo,pa tako i naša hostija bila okrugla ili četvtasta ili trapezoidna, nije temelj naše vjere-već živi prisutni Isus Krist u svakoj čestici hostije-okrugloj,"četvrtastoj","trapezoidnoj"iliti bilo kojega drugoga oblika.Eta,ako zbog ovoga dobim ukor od naše Letizie,vjeruj mi više se ne javljam ni na jedan upit :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 ožu 2006 22:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Anonymous napisao:
:evil: Draga Letizia
to bi me jako obradovalo.
Ja sam sretna da svaki dan na neki nacin "pronadjemo" i hvalimo Boga.
Neke stvari su tokom zivota toliko postale "dnevne" da ne vidimo poruku i ljepotu u njima.
Iz sjecanja na ovu emisiju mi je ostalo:
Ulazak svecenika, koji pred oltarom, se klanja - a oltar nosi sliku brda Golgote (stepenice) Kriz- Isus, stolnjaci laneni -Isusov pokrov u grobu, svijece - Svjetlost koja nam je od Njega dana, itd. Cak i mjesto pred stepenicama gdje se svecenik klanja pokazuje "ja sam dolje a Ti si Bog gore prem kome hitam....
Ah, divno, divno...
:!:

Pozdrav Marte


Draga Marte,to je samo još jedan divni pokazatelj koliku vrijednost ima znakovlje i simbolika u našoj vjeri,te se tako i na takav način želimo i trudimo biti što bliže Bogu i zahvaljivati mu na Njegovoj preobilnoj Ljubavi!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 207 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr