www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 09:28

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 10:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slažem se, Joakime. U biti svatko tu treba postupiti prema svojoj savjesti. Ja sam se disciplinirao s tim desetkom i sad više ne mogu reći Bogu "oprosti, dosta sam ti dao". Međutim, to vrijedi za mene. Svatko neka dade koliko može.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 lis 2006 13:34 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 10 lis 2006 14:01
Postovi: 24
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
]...Smije li covjek prikracivati Boga?
A vi Mene prikracujete.
I pitate: "u cemu Te prikratismo?"
U DESETINI i u prinosu.
Udareni ste prokletstvom
jer Me prikracujete
vi,sav narod!
Donesite citavu DESETINU u riznicu
da u mojoj kuci bude hrane.
Tada me iskusajte-govori Jahve nad vojskama
necu li vam otvoriti ustave nebeske
i necu li izliti na vas
punom mjerom blagoslov...

...Svi ce vas narodi tada drzati sretnima,
jer cete biti zemlja blazenstva-govori Jahve nad vojskama.




Malahija 3,8-3,12


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 stu 2006 23:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mene zanima da li se mora desetak dati baš u lokalnu crkvu ili se može dati npr u neku misiju, neku zajednicu, bilo što crkveno, ali da nije nužno lokalna crkva? Neki uče da se mora kao baš u lokalnu crkvu pa me zanima kakva su vaša iskustva u davanju i sl. Jer kao desetak ide u lokalnu, a ako tko još hoće nešto više ili dalje to spada u dobrovoljni prilog. Meni je to dosta mutno-nejasno i ne mogu reći da baš vjerujem da mora ići u lokalnu pa me zanima vaše mišljenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 stu 2006 06:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
[
Citat:
quote="Aby"]Mene zanima da li se mora desetak dati baš u lokalnu crkvu ili se može dati npr u neku misiju, neku zajednicu, bilo što crkveno, ali da nije nužno lokalna crkva? Neki uče da se mora kao baš u lokalnu crkvu pa me zanima kakva su vaša iskustva u davanju i sl. Jer kao desetak ide u lokalnu, a ako tko još hoće nešto više ili dalje to spada u dobrovoljni prilog. Meni je to dosta mutno-nejasno i ne mogu reći da baš vjerujem da mora ići u lokalnu pa me zanima vaše mišljenje.
[/quote]


..ako ti je to sve mutno, možeš i meni davati desetinu..

:lol:

.ja ću je iskorisiti za .. :r086:

.a ti onda možeš..

:q126:

:lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 stu 2006 12:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
naggar napisao:
..ako ti je to sve mutno, možeš i meni davati desetinu..

:lol:

.ja ću je iskorisiti za .. :r086:

.a ti onda možeš..

:q126:

:lol:

Hvala na odgovoru, ali baš mi toliko mutno nije :P


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 stu 2006 13:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Aby napisao:
naggar napisao:
..ako ti je to sve mutno, možeš i meni davati desetinu..

:lol:

.ja ću je iskorisiti za .. :r086:

.a ti onda možeš..

:q126:

:lol:

Hvala na odgovoru, ali baš mi toliko mutno nije :P


..Znaš da se lovi u mutnoj vodi..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 stu 2006 14:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 lis 2006 16:52
Postovi: 156
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
nije bitno Aby u koju ćeš crkvu uplatiti,nego da uplatiš ako možeš i da je to od srca
a možeš i uplatiti sirotinji direktno i veći ti blagoslov ne triba :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 stu 2006 20:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Vjerujem kako davanje (desetine, polovine, svega...) vrijedi samo ako su namjere ciste, a nama koji spoznasmo Boga davanje vrijedi samo ako dajemo iz ljubavi prema Isusu Kristu - ako, dajuci, na Njega mislimo. Vjerujemo li da davanjem sebe spasavamo, ne bih se slozio da tako dobro cinimo, al ako dajemo ne misleci na sebe i ono sto bi mogli (a kod vecine i trebali!?) dobiti za uzvrat, tada je davanje ljubav cista, bez uvjeta, bez ocekivanja, bez prestanka, a s pouzdanjem u Njega i molitvom da nam poda Njegove snage i mudrosti.
Puno ce jednostavnije doci do odgovora ako Isusa Krista Gospodina nasega zamislimo u situaciji gdje Ga pitamo sto On misli o davanju, a znamo koliko je On dao i na koga je pri tom najvise mislio.
Davanje novaca, sebe, nekretnine, vremena..., nije vazno, vazno je iz kojeg to razloga cinimo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 stu 2006 14:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
fernando napisao:
nije bitno Aby u koju ćeš crkvu uplatiti,nego da uplatiš ako možeš i da je to od srca
a možeš i uplatiti sirotinji direktno i veći ti blagoslov ne triba :arrow:


..draga aby, nisu novci važni,
..ponekad je dovoljna lijepa riječ, razgovor s usamljenim starcima,
..ako već imaš volje davati desetinu, uplati je u neku franjevačku misiju,

..ili u npr u zakladu za pomoć jadnim penzionerima saborskim zastupnicima

..ili nekom od nogometaša..kojima je propao transfer..

..ili nekom od posrnulih kirurga..

..ili pjevaču iz abbe


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 stu 2006 17:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
'Dvogodišnjem sinu i meni jedini je dom auto na parkiralištu'
Piše: Krešimir Raguž
Foto: Vjekoslav Skledar

ZAGREB - Na jednoj zabačenoj cesti u prigradskom dijelu Zagreba prije nekoliko dana, kao i niz puta u prethodnih pet mjeseci, u zamagljenom automobilu probudila se 23-godišnja samohrana mama Maja. Na priručnom kuhalu svom dvogodišnjem sinu grijala je bočicu čokolina. Maja i njezino dijete tamo se nisu našli slučajno. Oni u tom automobilu žive.
Istina, ne baš svaki dan, ali kada Maju na spavanje ne primi nitko od prijatelja, ovoj mladoj ženi ne preostaje ništa drugo nego se parkirati, sinu na zadnjem sjedištu namjestiti krevetić i tako dočekati jutro. Kada ga ujutro odveze u vrtić, Maja odlazi na fakultet, gdje je jedna od najboljih studentica i demonstratorica, a kasnije i na jedan od četiri honorarna posla na kojima radi.
Iako uz veliku nelagodu i strah, te inzistirajući na zaštiti identiteta, Maja nam je pristala ispričati svoju priču. Pokazala nam je auto u kojem živi i objasnila kako se našla na cesti.
- Priča o velikoj srednjoškolskoj ljubavi kod mene je u 19. godini završila trudnoćom. Dečko je bio iz ugledne obrtničke obitelji, a i moji roditelji su imućni. Mislila sam da neće biti problema kada sam odlučila zadržati trudnoću, ali umjesto najavljene svadbe dečko je jedan dan rekao da dijete nije njegovo.
Cijelo to vrijeme živjela sam kod svojih, a nesuđeni suprug i njegova obitelj od tada nisu niti jednom vidjeli dijete niti mu poslali ijednu kunu. Tada mi se, početkom ovog ljeta, razboljela mama i postala je nasilna prema meni i malome. Dogodilo se nešto ružno, pukla sam i otišla - ispričala je Maja.
Priznala nam je da nije očekivala koliko će joj biti teško. Prvo vrijeme živjela je kod jednog prijatelja, ali je uskoro i odande morala otići. Tada se prvi put našla u situaciji da joj jedini krov nad glavom može biti samo stari automobil koji je još davno dobila od roditelja.
- Tu noć nisam imala kamo. Vozila sam se okolo i ne razmišljajući previše zaustavila se na jednom parkingu. Sina sam pokrila dekicom i legla pored njega. Nisam spavala. Palila sam auto svakih pola sata kako bi se zagrijao i čekala jutro. Mali teško priča i prvi put u životu to jutro mi je to bilo drago jer ništa nije rekao. Nije niti plakao. Ja jesam. Iako sam taj dan mislila da se to neće više nikada ponoviti, od onda nikako da prestane. Mijenjaju se samo parkirališta - kaže.
Kako bi noći koje nema gdje provesti osim u autu ipak učinila podnošljivijima, Maja je nabavila jastuk, prekrivač i deku za sina. Nabavila je i plinsku pećicu da mu može pripremiti doručak, a u prtljažniku uvijek ima dovoljno pelena, robice i hrane za dijete.
- Posljednjih dana je zahladilo, a to je dobro jer je u autu kao u frižideru pa se ništa ne kvari - čak se našalila na svoj račun.
No, unatoč činjenici da je ova samo 47 kilograma teška djevojka itekako hrabra i odlučna u nakani da uspije preživjeti najteže razdoblje svog života, logično se postavlja pitanje zašto ne zatraži pomoć. Centar za socijalnu skrb morao bi biti adresa na koju će pokucati, a niti roditelji je ne bi odbili. No, prema Majinim riječima, način na koji živi ona skriva od svih i zapravo nitko ne zna kako joj je.
- Mogu sama i znam da ću uspjeti koliko god ovo suludo izgleda. Nikome ne govorim kako živim, pa to ne znaju kolege na poslu i faksu, ali niti prijatelji koji me odbiju za spavanje. Kad god me odbiju, sinu i meni ostaje samo auto. Ako se obratim Centru uzet će mi dijete i smjestiti ga u dom, a prije ću umrijeti nego to dopustiti.
Uostalom, napokon sam našla dobar posao od kojega ću si moći priuštiti najam stana. Kada bih se vratila roditeljima, a mama me zvala kući, znam da bih zbog nje morala ponovno odlaziti, a to ne želim priuštiti djetetu. Rješenja tipa ‘pronaći nekoga’ ne želim jer me to do sada ionako skupo stajalo - priča Maja.
I zaista, odlučnosti i hrabrosti njoj ne manjka. Ambicioznosti još i manje jer je popis stvari kojima se bavi zaista impresivan.
- Još tijekom trudnoće postala sam jedan od najboljih studenata. Cijelo to vrijeme sam i radila. Ništa mi nije bilo teško i do sada sam vjerojatno poslala 1500 molbi za posao. Na žalost, samohrane majke nitko ne želi. Demonstratore na faksu su prestali plaćati, pa povremeno pečem kolače, šminkam žene, nosim revije, plešem za grupe na koncertima i pišem - ispričala je Maja.
Što se tiče novca, kaže da mjesečno ne zaradi više od 1500 kuna. U to je uključen i dječji dodatak od 300 kuna, ali on kasni mjesecima. Stipendija na fakultetu joj je odbijena, kao i smještaj u studentskom domu jer je iz Zagreba. Maja ne puši, ne pije čak niti kavu i baš nikad ne odlazi u kafiće. Pet kuna koliko bi platila kavu ona štedi za puding Monte koji njezin sin obožava.
Težak život, bez obzira na optimizam, na Maju je ipak ostavio posljedice.
- Trebala bi hitno na operaciju jer još od poroda imam teške posljedice, ali to si ne mogu priuštiti. Ne znam gdje bi mi bilo dijete, koje je i samo boležljivo, a i moram zarađivati za život. Bez obzira na sve, znam da ću izdržati i da ću sama uspjeti organizirati pristojan život za sebe i sina. Ništa ne tražim ni od koga, a ako je cijena ponosa i dostojanstva život u autu, možemo mi to - zaključila je Maja.
Dnevnik za sina
Maja je itekako svjesna toga da život kakav trenutno živi nije nešto čime bi se mogla ponositi. Kaže da je tijekom posljednjih mjeseci postala pravi majstor za zaboravljanje ružnih stvari. Ipak, zbog želje da njezin sin jednoga dana dozna kroza što je prolazio sa svojom mamom, piše dnevnik. - Kada dovoljno odraste, dat ću mu dnevnik neka pročita kako nam je bilo. Svašta će doznati, pa i to kako mu se zove otac koji je pobjegao. Srce bi mi puklo da mu to ikad moram ispričati. Bolje će biti da sam pročita - kaže Maja.

(Jutarnji list)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr