www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:21

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 18 srp 2010 21:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 11 ruj 2007 13:24
Postovi: 2127
Lokacija: metropola
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
kakvo dugo čitanje..kladim se da sam je pročitala u cca tj dana :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 srp 2010 21:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
vox napisao:
kakvo dugo čitanje..kladim se da sam je pročitala u cca tj dana :D

Nou. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 srp 2010 21:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Jel to nešto kao roman ili opisuje nešto što je doživio,zarobljeništvo,ili što.
Čuo jesam za tog Štajnera,ali pojma nemam tko je niti što je!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 srp 2010 21:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 11 ruj 2007 13:24
Postovi: 2127
Lokacija: metropola
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Fran26 napisao:
vox napisao:
kakvo dugo čitanje..kladim se da sam je pročitala u cca tj dana :D

Nou. :mrgreen:


jes :wink:
ne sumnjam u to
bila sam negdje na pol srednje
kod dida i babe..di se ne zadržavam preveć
lito
posudila knjigu od tetke...
a knjiga, sjećam se osjećaja, jest jako zanimljiva..
tak da.. "pis of kejk" što se tiče vrimena čitanja..
evo dovršavam i Prijatelja Međugorja :lol: manje od 24h, 270str, al manjeg formata neg 7000


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 srp 2010 21:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Samuel napisao:
Jel to nešto kao roman ili opisuje nešto što je doživio,zarobljeništvo,ili što.
Čuo jesam za tog Štajnera,ali pojma nemam tko je niti što je!!!


Nije roman,na početku knjige Štajner spominje sve što zapišem gola je istina,pišem iz svojeg sjećanja.
Bio je u logorima i zatvorima diljem Sibira.To šta opisuje nisu životinjski uvjeti života,ne to ni životinja ne bi preživila.Cila knjiga je jedna velika strahota.Čudo,doslovno je čudo da netko to preživi,iako Štajner nije virovao u Boga,mislin da mu je jedino Duh Sveti mogao davati snage da svaki dan u tome paklu ustane i nada se boljem životu.Nakon 20 godina nade to se i ostvarilo.

Ako imaš prilike nabaviti knjigu nećeš požaliti što si je pročitao.Poslije te knjige vidiš da su naši životni problemi dječja igra prema ovome.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 srp 2010 12:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
evo jednog naslova za na plažu:
http://www.superknjizara.hr/index.php?p ... jiga=17239


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 kol 2010 09:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
odgađam raspravu do iza male gospe.
isprika svima vama koji u niskom startu čekate. :D
samo još malo strpljenja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 stu 2017 21:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 lis 2017 11:25
Postovi: 60
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Belive napisao:
Nisam u moodu da ću sada baš raspravljati o knjizi, ali tražeći mjesto gdje nabaciti koju - ovo mi je izgledalo (koliko-toliko) prihvatljivo mjesto. Naime, kao netko tko je za života progutao mnogo knjiga i kao netko pomalo čudnjikav jer (uglavnom) ne gleda ekranizacije knjiz. djela (a istoimena serija, navodno, postiže planetarnu popularnost, prema djelu je napravljen strip, opera i balet) - posjetivši Interliber nisam mogla odliti da ne kupim knjigu "Sluškinjina priča".
Riječ je o romanu koji se 32 god. nakon objave ponovno našao na ljestvici najprodavanijih romana, i to baš u doba kada Trump postaje američki predsjednik.

Knjiga me privukla iz više razloga, a mogu reći da sam bila i ponešto znatiželjna jer se propagirala kao knjiga koja ideju pronalazi u Knjizi Postanka u kojoj se priča o Raheli, koja svojem mužu Jakovu nije mogla roditi djecu, pa mu je 'na svojim koljenima' ponudila svoju sluškinju Bilhu, da je Jakov oplodi umjesto nje pa da im Bilha rodi dijete. Kada Bilha rodi dijete, Jakovu isto tako svoju sluškinju ponudi Rahelina sestra i druga žena Lea, pa onda slijedi serija takvih naizmjeničnih oplođivanja sluškinja i natjecanje u rađanju što većeg broja djece.

U romanu Margaret Atwood (autorica) prikazuje sluškinje kao hodajuće maternice neplodnih gazdarica. Nitko ih ništa ne pita - važno je da ih se bez pogovora oplođuje, da rađaju djecu i zatim ih veselo predaju Raheli i Lei, kojima je pak glavna funkcija Jakovu dati potomke te se samim time i ovaj roman može shvatiti kao antireligiozan. Meni osobno je grozno i to što se autorica na jedan način "izruguje" s motivima ikonografije zapadnog kršćanstva gdje supruge nose plavo (simbol čistoče i Djevice Marije), a sluškinje crveno (simbol krvi pri porođaju) - što povlači paralelu da su mnogi totalitaristički režimi rabili odjeću kako bi označavali i nadzirali ljude (žute zvijezde, ljubičasto ruho itd.)
Svoj toj kritici autorica staje u obranu govoreći da roman nije religiozan jer se ona samo bori protiv religije koja je paravan za tiraniju što opet onda otvara neka druga pitanja koja sam sama sebi postavljala (i još postavljam s obzirom na to da nikako uhvatiti vremena i dovršiti posljednje ulomke) čitajući ovo djelo.
Pa tako u romanu uslijed zagađenosti okoliša rijetki su sposobni dobiti zdravu djecu (paralela istraživanjima koja pokazuju nagli pad plodnosti kineskih muškaraca), vladajuća vlast prisvaja sve što vrijedi (vladajući imaju plodne žene "sluškinje") itd.

Međutim, kao i Nevjernica (koju sam jednom negdje na forumu spominjala), iako je (za razliku od nje) radnja svojevrsna distopija (fiktivni dio samo je korak od stvarnosti i izaziva strah jer se zamišljeno čini kao izvjesna budućnost) - moram priznati da ostavlja na jedan način gorak okus u ustima, a autorica je dobila njemačku književnu Nagradu za mir (da, izgleda da to postoji).

I bez obzira na moje stavove, vaše stavove - ono što kroz knjigu cijelo vrijeme prolazi je činjenica da su totalitarni, religijski utemeljeni režimi, postojali, a postoje i danas. Pitanje koje ne mogu izbjeći glasi - postajemo li eksperimentalna zona čovječanstva. Iako je za čitanje “Sluškinjine priče” važno koliko nam je godina, jeste li žena, vjernica ili ne, živite li u Americi, Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji i iako knjiga (definitivno) nije religijsko djelo - mislim da ga (bez obzira na neke scene) vrijedi pročitati kao svojevrstan drugačiji pogled na stvari jer na koncu glavna junakinja moli (doduše svoju verziju) Očenaša te odbija vjerovati da je režim u kojem živi mogao postaviti pravedni i milosrdni Bog.


Vidjela sam samo najavu ove serije, i malo mi je too much :shock:, ali kao što i sama kazes, takvih opisa ima i u knjizi, tako da.. Odmah sam po najavi/opisu radnje zaključila da se radi o svojevrsnom sukobu što se tiče poimanja vjere, odnosno da je vjera predstavljena kao nešto hladno i bezosjećajno, kako kaze i sama autorica. Nije za sada na mojoj listi, što ne znači da se ipak neću odlučiti za nju kad naletim na policama u knjizari :D
A ubrzo očekujemo i osvrt na onu drugu knjigu :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 stu 2017 21:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 vel 2012 02:51
Postovi: 27
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
M.J.Zagorka - Republikanci


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 pro 2017 14:44 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 ruj 2014 20:58
Postovi: 86
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Peter Kreeft uvijek iznova oduševljava, Bog ga poživio.. u ovom videu govori o desetak knjiga koje bismo trebali pročitati prije kraja :)

zanimljive osobne crtice o tome kako svakih par godina doživi "ants" i onda shvati da je to zato što nije ponovo pročitao Lotr (meni se to dogodi ako neko vrijeme ne slušam njegova predavanja).. ili malo dalje kada govori o tome kako osjeća publiku, odnosno svoje učenike..

https://www.youtube.com/watch?v=bLm5RggbhlE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr