www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:02

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 01 stu 2010 03:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo ti još malo materijala, ak tko nekog napada:
Ima neki izraz iz psihologijej... kod Frojda... ne znam točno kak se kaže... ti mi predmeti koji se ne odnose direkt na Boga nisu išli... uglavnom, radi se o tome kada čovjek na drugome vidi svoje vlastite npr. grijehe. Tj., govori nekom: ti si takav, ti si nakav... A ustvari je on takav!
Ne kažem da je uvijek tako... Ali ja to kod sebe zamjećujem kada u sebi pomislim nešto o nekome tako, shvatim da sam i ja sama takva... ili se barem kroz neko vrijeme nađem u situaciji u kojoj postanem takva...

Uvijek pravilo: grijeh osuditi, čovjeka NIKAD!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 04:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vedra napisao:
Evo ti još malo materijala, ak tko nekog napada:
Ima neki izraz iz psihologijej... kod Frojda... ne znam točno kak se kaže... ti mi predmeti koji se ne odnose direkt na Boga nisu išli... uglavnom, radi se o tome kada čovjek na drugome vidi svoje vlastite npr. grijehe. Tj., govori nekom: ti si takav, ti si nakav... A ustvari je on takav!
Ne kažem da je uvijek tako... Ali ja to kod sebe zamjećujem kada u sebi pomislim nešto o nekome tako, shvatim da sam i ja sama takva... ili se barem kroz neko vrijeme nađem u situaciji u kojoj postanem takva...

Uvijek pravilo: grijeh osuditi, čovjeka NIKAD!

da, to mi je jasno. nego pokusavam odgovoriti na prethodni post, pa hajde, odgovorit cu skupa sa ovim.

naime, ako je istinita tvrdnja:
Vedra napisao:
Crkva nije za nikoga proglasila da je u paklu

onda si mi odgovorila na prethodno pitanje, u smislu da nitko ne smije suditi o dobru i zlu, doli Bog osobno, i da crkva ide za tim nacinom ophodjenja prema ljudima. nazalost, ja sam uvjeren da mnogi vjernici itekako sude drugim ljudima, bilo ljudima kroz povijest, ili sadasnjim ljudima. zasto to rade, vjerovatno da bi sebe lazno uzvisili. ja to nazivam licemjerstvom.

ali na stranu to, konstrukcija bi isla dalje u smijeru, da je uopce nezahvalno spominjati egzistenciju pakla, jer ne mozemo nikada sigurno tvrditi da je netko tamo. zasto pakao onda uopce spominjati? jer cim ga spomenemo, stavili smo se u ulogu Boga, koji jedini ima "kljuceve" od spoznaje da li zlo uopce postoji. dakle, ako zelimo zivjeti, pakao ne smijemo niti spominjati kao eventualnu mogucnost.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 04:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vedra napisao:
Jedna je svetica lijepo rekla kako pakao postoji, ali ona želi vjerovati da će ostati prazan.

ali zasto onda uopce tvrditi da pakao postoji?
Bog ima kljuc spoznaje dobra i zla (pakla kao konacne destinacije zla), i "mrtav" je svatko ko "zagrize" u pitanje egzistencije dobra i zla (raja i pakla). ljudi uopce ne bi smjeli tvrditi da pakao postoji, a cak niti zlo. jer ne smiju suditi o dobru i zlu. mislim da je ispravno covjekovo stajaliste u svemu vidjeti samo dobro. pakao i zlo, uopce ne spominjati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 04:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bog nam je neke stvari rekao. O đavlima i paklu Isus je zastrašujuće govorio... I Crkva ide za njim i potvrđuje opstojnost pakla i njegovu vječnost. Za pakao je potrebno svojevoljno odvraćanje od BOga (smrtni grijeh) i ustrajanje u tomu sve do kraja. To je upozorenje na tragičnu mogućnost našeg završetka, a ne da jedni druge tu trpamo.
Jer, raj je tamo gdje je BOg. A ne možemo biti s Bogom ako nismo odlučili da ga ljubimo... Tako zapravo sami sebe onda poslije smrti bacamo u pakao... Boga ne možemo ljubiti ako teško griješimo protiv njega, protiv bližnjega, ili protiv nas samih.
Znaš da postoje sveci... crkva ih proglasila... a jel znaš da je ikog proglasila prokletnikom? Znaš da nije.
Mene znaju čudno gledati kad ja kažem da se nadam vidjeti Hitlera ili Staljina u raju... Ali ako su tamo, to nisu oni Hitler i Staljin koje mi ovdje na zemlji pamtimo... Mislim, jesu, al nisu u onom zlom smislu...
Ponavljam, Bog nam je rekao neke stvari. I rekao nam je da njega ljubi tko drži njegovu riječ. Ako je rekao da je nešto zlo, ja ću njegovu riječ držati i proklamirati. I da treba upozoriti onoga tko čini grijeh. Pa brate u Kristu dragi, ti ne bi reagirao da netko nekoga iz čista mira mazne toljagom po glavi..? Misliš da bi rekao: To je dobro, dragi moj, samo tako... Ajd još... I ja ću tako... Znamo da su neke stvari zlo!
Sad gasim int. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 05:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vedra napisao:
Bog nam je neke stvari rekao. O đavlima i paklu Isus je zastrašujuće govorio... I Crkva ide za njim i potvrđuje opstojnost pakla i njegovu vječnost. Za pakao je potrebno svojevoljno odvraćanje od BOga (smrtni grijeh) i ustrajanje u tomu sve do kraja. To je upozorenje na tragičnu mogućnost našeg završetka, a ne da jedni druge tu trpamo.
Jer, raj je tamo gdje je BOg. A ne možemo biti s Bogom ako nismo odlučili da ga ljubimo... Tako zapravo sami sebe onda poslije smrti bacamo u pakao... Boga ne možemo ljubiti ako teško griješimo protiv njega, protiv bližnjega, ili protiv nas samih.
Znaš da postoje sveci... crkva ih proglasila... a jel znaš da je ikog proglasila prokletnikom? Znaš da nije.
Mene znaju čudno gledati kad ja kažem da se nadam vidjeti Hitlera ili Staljina u raju... Ali ako su tamo, to nisu oni Hitler i Staljin koje mi ovdje na zemlji pamtimo... Mislim, jesu, al nisu u onom zlom smislu...
Ponavljam, Bog nam je rekao neke stvari. I rekao nam je da njega ljubi tko drži njegovu riječ. Ako je rekao da je nešto zlo, ja ću njegovu riječ držati i proklamirati. I da treba upozoriti onoga tko čini grijeh. Pa brate u Kristu dragi, ti ne bi reagirao da netko nekoga iz čista mira mazne toljagom po glavi..? Misliš da bi rekao: To je dobro, dragi moj, samo tako... Ajd još... I ja ću tako... Znamo da su neke stvari zlo!
Sad gasim int. Pozdrav!

slazem se da je upozorenje. Bozije upozorenje, Sinovo upozorenje. a oba su Ljubav, u to vjerujem. ali alergican sam kad me moj bliznji (covjek) na to upozorava, jer imam strasnih problema sa vjerovanjem ljudima, konkretno ljudskim porivima pri ukazivanju na grijeh. mislim da to uopce nije tesko shvatiti, obzirom na povijest covjecanstva, i zivotno iskustvo prosjecnog covjeka koji se trudi biti sto bolja osoba sebi, drugome, i na koncu Bogu. covjeku se niti jednom nikada necu pokloniti, niti bezuvjetno vjerovati.
drugo, upravo i idem ovoliko radikalno, cak i u smijeru negiranja pakla, upravo radi ljudskog sudjenja, presudjivanja, i na koncu osudjivanja (a sto je sve usko vezano upravo uz termine pakao i zlo) na koje sam bezbroj puta u zivotu, pa i na ovom forumu naisao. da, ja takodjer ne tvrdim da ce niti hitler niti staljin u pakao, jer vjerujem da im jedino Bog moze suditi. znas i sama kako te drugi gledaju i kako skacu za vrat, kada takvo nesto izjavis. a jedino je to krscanski, ne suditi nikome za njegove postupke.
za grijehe, i osobnu sklonost grijehu vrlo dobro znam, i trudim se koliko je god moguce ne grijesiti, ali ne zelim svoju grjesnost "dijeliti" sa drugima. sam na tome radim, i jedino se Bogu ispovijedam. ako svecenika vezuje ispovjedna tajna, kako onda nekome moze uopce pasti na pamet osuditi neki cin (grijeh), koji je objektivno grijeh, kada ga recimo cuje u razgovoru, ili procita ovdje na forumu? pa valjda Bog sve vidi, i sve zna. cuo je tu stanovitu "ispovjed", i ako nije u ispovjedaonici recena.
prvo sto mi u tom trenutku pada na pamet, jesu citati "ne sudi", "ne bacaj prvi kamen", i "ljubi bliznjeg svog kao sebe samog".
poenta je u tome, sto su ovi sto sude i ukazuju (licemjeri) puno grjesniji od osoba na cije grijehe ukazuju. i obzirom da su itekako svjesni svoje grjesnosti, nisu uopce u stanju ljubiti svoje bliznje, jer sebe ne ljube. tjese se navodnom cinjenicom da ljube Boga, i traze potvrdu o svojoj svetosti kopajuci po svim mogucim i nemogucim citatima iz literature. dok si god u stanju osuditi drugu osobu, sto puta si grjesniji od nje. usporedba balvan - trnje. i nije to nikakvo podrzavanje u grijehu niti opravdavanje tudjeg grijeha, vec jednostavno suzdrzavanje od sudjenja, i ljubav prema bliznjem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 10:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Drago mi je što svirko ovako piše,jer tek sad shvaćam njegovo razmišljanje,što mi je dvije noći prije bilo totalno nedokućivo,zamršeno i neshvatljivo.
Sad shvaćam onakve nesporazume,mislim ozbiljno na nesporazume jer me se je totalno krivo shvatilo.Ja osobno nisam htijeo nikoga strpati u pakao niti osuditi ,već sam htijeo na neki način ukazati na grijeh,neznam možda je ispalo nespretno.
Za opomenut ili ukoriti jesam,jer znam iz osobnog iskustva,da mi nije žene i njenih opomena,s kojima me pegla,već bi ja bio među svecima s mišljenjem o sebi.Lijepo je kad te ima tko držati svezanog za pod,jer uvijek imamo mi mišljenje o sebi najljepše!!!
Nije mi bilo ni na kraj pameti nekoga osuditi,niti sam skolon tome,ali želio sam samo ukazati na grijeh forumašici "vjerujem"(kojoj najviše dugujem isprike,ako se sam je povrijedio).
Jedan od boljih prijatelja mi je poklonik sai babe,ukazao sam mu na tome,i dalje je na njemu,ali meni je i dalje jedan od boljih prijatelja.Neželim nikog osuditi,ali ako netko čini neki grijeh,dobro mu je ukazat na sadržaj iz Biblije ili Katekizma gdije piše da to nije u redu,ali po svijim nadahnućima,uopče ne neželim.

Sad sam vam malo skrenuo s teme na sebe,ali samo sam htio razjasniti,jer sad shvaćam!!! :shock: :shock: :shock:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 12:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Samuel napisao:
Nije mi bilo ni na kraj pameti nekoga osuditi,niti sam skolon tome,ali želio sam samo ukazati na grijeh.....

Neželim nikog osuditi,ali ako netko čini neki grijeh,dobro mu je ukazat na sadržaj iz Biblije ili Katekizma gdije piše da to nije u redu,ali po svijim nadahnućima,uopče ne neželim.

Sami brate prije svega lipi pozdrav! :)

Osuditi i iznijeti stav Crkve mora da je nebo i zemlja jel? Dok nekog osuditi znači nekog prezirati, odbacivati, smatrati ga goreg od sebe (usp. Lk 5,30; Mt 9,11; Mk 2,16 i sl.)

Iznjeti stav Crkve je nešto najnormalnije, svakako poželjno i u svako doba dobro. Zake se ne bi javno govorili ono šta uči Crkva? :)

Nakon iznešenog stava Crkve neka svaki radi po svojoj savjeti jel?

KKC 1782 Čovjek ima pravo djelovati po savjesti i u slobodi, da bi osobno donosio moralne odluke. Čovjeka se "ne smije siliti da radi protiv svoje savjesti, ali se ne smije ni priječiti da radi po svojoj savjesti, osobito u vjerskoj stvari".

Crkva je kao vodilja, nije bitno šta ti misliš ili ja, bitno je šta misli Crkva. Ja mislim da laganje nije grijeh, no to ne mjenja činjenicu da je laganje grijeh. Sad ti me možaš ispraviti ispravnim stavom, koji je stav Crkve. Na meni je hoću li to prihvatit ili ne.

KKC 1731 Sloboda je u razumu i volji ukorijenjena moć djelovati ili ne djelovati, činiti ovo ili ono, i tako izvršavati samostalno namjeravane čine. Po slobodnoj volji svatko raspolaže samim sobom.

Već se vidi i razlika između iznošenja stava Crkve i ukazivanja na grijeh. Kako se onda ne bi vidila razlika između iznošenja ispravnog stava i osuđivanja?
Svaki prema svojoj savjesti odlučuje hoće li prihvatit ono šta ga majčica uči ili ne. I vidili smo da se nikog ne smije prisiljavati na ništa protiv njegove savjesti.
Istina mnogi bi rado odbacili stav Crkve, no to vodi u zablude.

Nitko ne može imati Boga za Oca, ako nema Crkvu za Majku. Sv.Ciprijan

Zato Sami brate drži se nauka Crkve kao pijan plota lol. Ako je stav Crkve da je bludnost grijeh ne boj se to javno reći.
Oduvik su ljudi u napasti da si stvaraju neka svoja pravila šta je grijeh a šta nije, kako im već godi ušima.

2 Tim 4,1-4 Zaklinjem te pred Bogom i Kristom Isusom, koji će suditi žive i mrtve, zaklinjem te pojavkom njegovim i kraljevstvom njegovim: propovijedaj Riječ, uporan budi - bilo to zgodno ili nezgodno - uvjeravaj, prijeti, zapovijedaj sa svom strpljivošću i poukom. Jer doći će vrijeme kad ljudi neće podnositi zdrava nauka nego će sebi po vlastitim požudama nagomilavati učitelje kako im godi ušima; od istine će uho odvraćati, a bajkama se priklanjati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 12:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Fran26 napisao:
Samuel napisao:
Nije mi bilo ni na kraj pameti nekoga osuditi,niti sam skolon tome,ali želio sam samo ukazati na grijeh.....

Neželim nikog osuditi,ali ako netko čini neki grijeh,dobro mu je ukazat na sadržaj iz Biblije ili Katekizma gdije piše da to nije u redu,ali po svijim nadahnućima,uopče ne neželim.

Sami brate prije svega lipi pozdrav! :)

Osuditi i iznijeti stav Crkve mora da je nebo i zemlja jel? Dok nekog osuditi znači nekog prezirati, odbacivati, smatrati ga goreg od sebe (usp. Lk 5,30; Mt 9,11; Mk 2,16 i sl.)

Iznjeti stav Crkve je nešto najnormalnije, svakako poželjno i u svako doba dobro. Zake se ne bi javno govorili ono šta uči Crkva? :)

Nakon iznešenog stava Crkve neka svaki radi po svojoj savjeti jel?

KKC 1782 Čovjek ima pravo djelovati po savjesti i u slobodi, da bi osobno donosio moralne odluke. Čovjeka se "ne smije siliti da radi protiv svoje savjesti, ali se ne smije ni priječiti da radi po svojoj savjesti, osobito u vjerskoj stvari".

Crkva je kao vodilja, nije bitno šta ti misliš ili ja, bitno je šta misli Crkva. Ja mislim da laganje nije grijeh, no to ne mjenja činjenicu da je laganje grijeh. Sad ti me možaš ispraviti ispravnim stavom, koji je stav Crkve. Na meni je hoću li to prihvatit ili ne.

KKC 1731 Sloboda je u razumu i volji ukorijenjena moć djelovati ili ne djelovati, činiti ovo ili ono, i tako izvršavati samostalno namjeravane čine. Po slobodnoj volji svatko raspolaže samim sobom.

Već se vidi i razlika između iznošenja stava Crkve i ukazivanja na grijeh. Kako se onda ne bi vidila razlika između iznošenja ispravnog stava i osuđivanja?
Svaki prema svojoj savjesti odlučuje hoće li prihvatit ono šta ga majčica uči ili ne. I vidili smo da se nikog ne smije prisiljavati na ništa protiv njegove savjesti.
Istina mnogi bi rado odbacili stav Crkve, no to vodi u zablude.

Nitko ne može imati Boga za Oca, ako nema Crkvu za Majku. Sv.Ciprijan

Zato Sami brate drži se nauka Crkve kao pijan plota lol. Ako je stav Crkve da je bludnost grijeh ne boj se to javno reći.
Oduvik su ljudi u napasti da si stvaraju neka svoja pravila šta je grijeh a šta nije, kako im već godi ušima.

2 Tim 4,1-4 Zaklinjem te pred Bogom i Kristom Isusom, koji će suditi žive i mrtve, zaklinjem te pojavkom njegovim i kraljevstvom njegovim: propovijedaj Riječ, uporan budi - bilo to zgodno ili nezgodno - uvjeravaj, prijeti, zapovijedaj sa svom strpljivošću i poukom. Jer doći će vrijeme kad ljudi neće podnositi zdrava nauka nego će sebi po vlastitim požudama nagomilavati učitelje kako im godi ušima; od istine će uho odvraćati, a bajkama se priklanjati.

Upravo to mislim!!
Znamm da sam grešan i da ću uvijek biti grešan,dok god hodam ovakakv nesavršen po ovoj zemlji.I to nije razlog da nepokušam usmjeriti bližnjega,nemora biti da sam licemjer.Pa imam vlastitu dicu,zar ću i njima šutjeti,ili sam im dužan ukazati na greške.
Zašto nemože biti razlog da je iz ljubavi ili dužnosti prema bližnjemu.Malo mi je žao da se odmah pokuša prokazati licenjerstvom.Pa zato smo ovdije jedni drugima.Pa nismo samo zbog viceva i muzike!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 12:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Samuel napisao:
Drago mi je što svirko ovako piše,jer tek sad shvaćam njegovo razmišljanje,što mi je dvije noći prije bilo totalno nedokućivo,zamršeno i neshvatljivo.

drago mi je brate sto nadjes vremena za napisati par recenica.
nemam ja puno sta rec na forumu, osim ukazivati na opasnost gledanja na tudje postupke. ne tvrdim da su tudji postupci niti losi, niti dobri. tvrdim, da ih je opasno primjecivati jer ih svjesno ili nesvjesno klasificiramo kao dobre ili lose. spoznaja tudjih postupaka kao dobrih ili losih (spoznaja dobra i zla) je Boziji posao. iz nase perspektive (subjektivno) tudji postupak moze biti grijeh, a objektivno taj postupak uopce ne mora biti grijeh. apsolutnost je Bozija osobina, a covjek nije sposoban apsolutno gledati na stvarnost. jedina apsolutna stvarnost za covjeka jeste on sam i njegov odnos prema Apsolutnom. sve drugo, za covjeka je relativno, prema tome ne potrebno covjeku koji tezi susretu sa Apsolutnim. sve dok uvidjamo tudje postupke kao grijehe, balvan grijeha je u nasim ocima. ne cinimo korist niti sebi, niti drugome ukazujuci mu na njegove postupke klasificirajuci ih kao lose, ili dobre. Bog se izravno, i svakome pojedinacno obraca, i trazi od njega sopstvenu korekciju. dovoljno cista osoba ima potencijal da cisti sve oko sebe. ona to radi nesvjesno, bez ikakvog osobnog poticaja. naime, sam Bog progovara kroz dovoljno cistu osobu i utjece na druge ljude. svaki nas pokusaj mijenjanja drugoga, unaprijed je osudjen na propast.
sve ovo pisem iz osobnog iskustva pokusavanja mijenjanja okoline tj. konkretno osoba, putem ukazivanja na njihove postupke kao grjesne. nista nisam postigao. a zelja mi je bila vratiti ih Bogu, jer sam smatrao da su se svojim postupcima koji su mi se cinili objektivno grjesnim, udaljili od Boga. shvatio sam da sam ih tako, svojim licemjerstvom jos vise tjerao od Boga. jer ako ja, koji sam grjesan, uzimam sebi za pravo da predstavljam Boga, kakav je to onda Bog koji dopusta govoriti grjesniku u Njegovo ime? radi se o tome, da iz mene ne progovara Bog, vec osobna oholost i egoisticnost. progovaram konkretno ja, iz egoisticnih pobuda. tada sam shvatio da ne smijem uopce gledati na tudje postupke bilo kao lose, ili kao dobre. ako zelim nekome dobro, popravit cu sebe, do te granice da se on jednostavno ugleda na mene, i prekopira moje ponasanje. jedino ponasanje koje je pozeljno za kopiranje, jeste samokorekcija, i tome jedan krscanin treba konstantno teziti. prst osude uprijeti jedino prema sebi! nikome drugom, ako zelimo i sebi i drugima dobro.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2010 13:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Samuel napisao:
Upravo to mislim!!
Znamm da sam grešan i da ću uvijek biti grešan,dok god hodam ovakakv nesavršen po ovoj zemlji.I to nije razlog da nepokušam usmjeriti bližnjega,nemora biti da sam licemjer.Pa imam vlastitu dicu,zar ću i njima šutjeti,ili sam im dužan ukazati na greške.
Zašto nemože biti razlog da je iz ljubavi ili dužnosti prema bližnjemu.Malo mi je žao da se odmah pokuša prokazati licenjerstvom.Pa zato smo ovdije jedni drugima.Pa nismo samo zbog viceva i muzike!

Naravno da tvoja grešnost nije razlog da ukažeš na ispravne stavove. Tko bi uopće onda ukazivao na nauk Crkve kad smo svi grešni? (usp. 1 Iv 1,8 )

Uvik smatraj dobrim iznositi stav Crkve i primati pouku. Sve je već rečeno i zapisano, triba se samo toga držat. Prije nas postojali su briljantni umovi prožeti svetošću i poniznošću Bogu hvala. Onu su nam ostavili bogato duhovno blago tako da sada ti i ja ne moramo previše mozgati.

Razuman čovik će to rado prihvatiti;

Izr 18,15 Razumno srce stječe znanje i uho mudrih traži znanje.

No javlja se problem kad čovik ne želi prihvatiti taj nauk. Kaže izreka (autor mi je nepoznat);

"Ako hoću, lako ću. Ako neću kako ću?"

Ako nešto neću sljediti i poštivati, onda ću izmislit sto razloga da to izbjegavam.

p.s.
Ti svakako slobodno ukori dicu, i slobodno ih podučavaj ono šta uči Crkva, bez brige nećeš postat licemjer ako ditetu kažeš da ne krade i da ne laže. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr