www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 11:33

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 100 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 27 lip 2012 16:37 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 26 lip 2012 21:13
Postovi: 1
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja postim petkom i blagdanima, a za korizmu lijepo je necega se odreci (televizija, internet, ili mozda nesto drugo), kada se necega odreknes (u mom slucaju intnernet, gdje znam provesti par sati dnevno), imas vise vremena za razmisljanje i Gospodina, to je lijep osjecaj, svako toliko dobro je necega se odreci, da se bolje posvetis Bogu :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 10:35 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 lis 2012 20:37
Postovi: 16
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi moji

Iako sam odgojen u katoličkoj vjeri, tek sada sa 30 godina ju zaista upoznajem srcem i nastojim živjeti svojim životom. Kako napredujem u tom svom "duhovnom fakultetu", najviše kroz molitvu došao sam do teme posta, njegove svrhe i cilja.

Nekako sam kroz praksu došao do spoznaje da je molitva uz post puno jača nego molitva bez posta i da je osjećaj molitve puno snažniji dok ste u postu nego kad se "nakrkamo" ili još gore, napijemo. Čak i mala količina alkohola npr uništava skroz kvalitetu moje molitve, a veća količina hrane također. Jednostavno ne osjećam onu žar i toplinu.

S obzirom da volim papati a i teško mi je raditi gladan, pokušavam još uvijek uvesti barem jedan dan u tjednu u kojem ću postiti u pravom smislu riječi, a ostale dane naprosto jesti što manje odnosno ograničiti barem zadnji obrok u podne, tako da navečer kad svi odu spavati i kad odvojim vremena za molitvu, budem spreman i u tom dijelu i budem što revniji u molitvi i otvoreniji za Boga. Inače, čitao sam i knjigu o Sv. Leopoldu B. Mandiću, pa me je fasciniralo koliko je on isto ograničavao svoje tijelo unoseći minimalne količine hrane iz razloga kako bi duh nadvladao tjelesne potrebe i ojačao što više.

Nisam opterećen težinom pa to zaista nema veze s mršavljenjem, da ne bi netko pomislio :b101:

Kakva su vaša iskustva s molitvom uz post i bez ? Ima li razlike?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 10:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 stu 2012 14:32
Postovi: 100
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
postim skoro svaki petak u godini(ponekad i utorkom), a u korizmi utorkom i petkom. nije mi neki problem postiti. dva puta u korizmi sam petk postio o kruhu i vodi(bez,soka, kave, peciva, šećera, dakle, samo kruh i voda) i moram priznati da je to prava post i prava žrtva. znao sam u tim trenucima razmišljati kako je ljudima koji nemaju što jesti i kako im je svaki dan tako.

negdje sam čitao da sotona može kušati u molitvi i svemu ostalom, a da jedino postu ne može ništa. a ja sam posteći o kruhu i vodi imao napasti lošeg raspoloženja zbog gladi, tako da me ipak pokušavao lomiti na taj način


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 12:57 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 stu 2011 09:32
Postovi: 85
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ficek napisao:
Nekako sam kroz praksu došao do spoznaje da je molitva uz post puno jača nego molitva bez posta i da je osjećaj molitve puno snažniji dok ste u postu nego kad se "nakrkamo" ili još gore, napijemo. Čak i mala količina alkohola npr uništava skroz kvalitetu moje molitve, a veća količina hrane također. Jednostavno ne osjećam onu žar i toplinu.

Potpisujem svaku napisanu riječ!

Ovo što si napisao u svezi alkohola zaista je istina. Moram napomenuti da nisam pijančina, :a1430: da me se ne bi krivo protumačilo, smajlic25 mada iza ručka volim popit bevandu ili gemišt, ali zanimljivo je koliko i ta jedna bevanda smanji usredotočenost na molitvu.

Uglavnom postim svaki utorak o komadu kruha i vodi. Izuzeci su poneki utorci dok sam na godišnjem ako sam planirao neku fizikaliju.:)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 14:49 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 30 lip 2012 13:58
Postovi: 38
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Jos na pocetku tjedna sam odlucila petak postiti na kruhu i vodi...Jutros kad sam se probudila sve,ali ama bas sve je nekako krenulo naopako,da sam se sama sebi cudila sta se to desava,i pomislila sam joj uz sve to kako cu jos uspjeti postiti...
No ipak sam ustrajala u svojoj odluci,i vec do podne su mi se sve te stvari koje su ujutro se cinile kao smak svijeta dosle na svoje,i sad sam bas sretna sta se nisam prepustila ocaju nego ustrajala u svojoj odluci. Hvala ti Boze :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 15:31 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 stu 2012 13:21
Postovi: 81
Lokacija: Hercegovina
Podijelio: 31 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Ja sam danas odlučio postiti, čak sam i majci rekao da postim. Za ručak su bile ribice i posna "izlivača" (jelo od krompira i brašna).
Međutim sada osjećam grižnju sasvjesti jer mi je ovo jelo draže od pečene janjetine ispod peke !! Pojeo sam ovo i popio čašu vina i mislim da ovo nije pravi post !! Zato sam odlučio da ostatak dana pojedem samo neki komad voća, čaj i to je to .
Inače problem ovog našeg podneblja je "prežderavanje" u dane posta (posebno Veliki Petak, kada se na meniju mogu naci najkvalitetnije ribe i ogromne količine vina). Čak mi je jedan svećenik rekao da je u dane posta i nemrsa bolje pojesti pola mesnog nareska, samo da ne skapaš od gladi, nego se gostiti ribama, vinom, salatama itd. Znači, po meni, bit svega je u umjerenosti!! Mislim da se po pitanju posta možemo ugledati na muslimane !!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2012 15:45 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 stu 2011 09:32
Postovi: 85
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
angel777 napisao:
Ja sam danas odlučio postiti, čak sam i majci rekao da postim. Za ručak su bile ribice i posna "izlivača" (jelo od krompira i brašna).
Međutim sada osjećam grižnju sasvjesti jer mi je ovo jelo draže od pečene janjetine ispod peke !! Pojeo sam ovo i popio čašu vina i mislim da ovo nije pravi post !! Zato sam odlučio da ostatak dana pojedem samo neki komad voća, čaj i to je to .
Inače problem ovog našeg podneblja je "prežderavanje" u dane posta (posebno Veliki Petak, kada se na meniju mogu naci najkvalitetnije ribe i ogromne količine vina). Čak mi je jedan svećenik rekao da je u dane posta i nemrsa bolje pojesti pola mesnog nareska, samo da ne skapaš od gladi, nego se gostiti ribama, vinom, salatama itd. Znači, po meni, bit svega je u umjerenosti!! Mislim da se po pitanju posta možemo ugledati na muslimane !!

Kod nas se petkom obavezno sprema riba i to najčešće na gradela, a utorkom po mogućnosti.
Upravo zbog toga šta ribu s gradela obožavam, tog pravog posta o kruhu i vodi se držim utorkom, jer ne znam kako bih izdržao ručat kvarat kruva kad miriše riba na gradela sa svih strana. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 pro 2013 16:08 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 31 ožu 2011 15:02
Postovi: 86
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da li slavljene Božića da li podrazumijeva jelo?

Pitanje za one koji poste srijedom i petkom:
da li će te postiti ovu srijedu (Božić)?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 pro 2013 21:32 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 kol 2012 21:39
Postovi: 92
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
post nema nikakav efekt ako postite radi posta i radi "božića".

post je sredstvo molitve i žrtva oduzimanje sebi ugodnosti u molitvi koja ima efekt uzdizanja nutrine za nekoga ili nešto.
i najbolje je uopće izbjegavati formalne molitvene obrasce jer je to slagani govor.

A uz to je trening samokontrole nad požudom osjetila ako je o kruhu i vodi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 pro 2013 17:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
novi napisao:
Da li slavljene Božića da li podrazumijeva jelo?

Pitanje za one koji poste srijedom i petkom:
da li će te postiti ovu srijedu (Božić)?

svetkovinom se ne posti nego se posti dan prije svetkovine, tako se ne posti srijedu na dan Božića nego u utorak dan prije Božića


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 100 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr