www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:43

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 12 pro 2009 06:43 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Sveta Ivana Franciska Chantal


Ova je svetica, zajedno sa sv. Franjom Saleškim, osnovala red 'Marijina pohođenja'.
Sveta Ivana Franciska de Chantal, utemeljiteljica je Reda 'Pohođenja Marijina'
čije se sestre nazivaju salezijanke. Štuje se kao zaštitnica za sretan porođaj.
Rođena je 28. siječnja 1572. godine u francuskom gradu Dijonu, kao kći predsjednika Burgundijskog parlamenta.
Kad joj je bilo 18 mjeseci majka joj je umrla, a čitav život protekao joj je u sjeni strašnih hugenotskih ratova.
Nakon udaje za baruna de Chantala, rodila je šestero djece. U 29. godini ostala je udovica.
Muž joj je nesretnim slučajem poginuo u lovu.

Odvažna, razumna i obrazovana plemkinja je nakon muževe smrti upoznala
ženevskog biskupa svetog Franju Saleškoga i izabrala ga za ispovjednika.
Uz Franjinu pomoć zbrinula je svoju djecu i osnovala Družbu Pohođenja Marijina.
Nova redovnička zajednica trebala je djevojkama i ženama omogućiti viši duhovni život bez strogih pravila,
kakva su bila u svim klauzurnim redovima toga vremena.
Nakon nekoliko godina Red se proširio čitavom Francuskom.
Ivana Franciska je za života osnovala 41 samostan.

Poslije smrti biskupa Franje Saleškog, Ivana Franciska je sama vodila brigu o redovničkoj zajednici.
U tim godinama sve je više primala mistične doživljaje kao milosne Božje dokaze.
Umrla je u jednom od svojih samostana 13. prosinca 1641. godine.
Od pisanih djela glasovita su njezina pisma sv. Franji Saleškom.
Svetom je proglašena 1767. godine. Budući da se na dan njezine smrti slavi blagdan sv. Lucije,
njezin je spomendan 12. prosinca.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2010 13:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Danas je Sveta Ivana Franciska de Chantal. :)

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2011 10:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
12. prosinac

Sveta Ivana Franciska Chantal


Slika

Rođena je u drugoj polovici 16. stoljeća u veoma uglednoj i imućnoj francuskoj obitelji iz Burgundije. Kršćanski brak, s mladim baronom Kristofom iz Rabutin-Chantal-a, zasnovala je 29. prosinca 1592. U samo 9 godina sretnoga braka podarili su čak 6 djece Bogu i svome narodu. Nakon nesretne pogibije muža Kristofa u listopadu 1601., mlada udovica je odlučila živjeti u čistoći i posvetiti se kršćanskome odgoju svoje djece. No jedna korizmena propovijed ženevskoga biskupa Franje Saleškoga, koju je slušala u Dijonu 5. ožujka 1604. temeljito je odredila njezin budući život. Između njih dvoje, već nakon prvih razgovora, razvilo se veoma duboko i iskreno duhovno prijateljstvo. Na Uskrs 1607. Franjo Saleški povjerio je Ivani Franciski svoju nakanu da osnuje ženski red bez stroge klauzure, koji bi bio dostupan starijim osobama, kao i osobama slabijega zdravlja. Ivana je tu Biskupovu ideju prihvatila s velikim oduševljenjem. No unatoč obostranom oduševljenju, prošle su još pune tri godine do konačnoga ostvarenja te blagoslovljene ideje. I tek kad je bila sigurna da su njezina djeca dobro zbrinuta, u Anesiju je, zajedno sa svojim dugogodišnjim duhovnim voditeljem Franjom Saleškim, utemeljila „Red sestara Marijina Pohođenja“ . Red sestara salezijanki, kako se ta zajednica nerijetko naziva, u početku se uglavnom posvećivao radu s bolesnima i starijima, a s vremenom i odgoju mladeži. Crkva je novoosnovanu redovničku zajednicu i pravno priznala 1618. Nakon što je utemeljitelj i duhovni skrbnik nove redovničke zajednice 1622. umro, Ivana je, s velikiom zauzetošću i ljubavlju, nastavila raditi na promidžbi i izgradnji svoje mlade zajednice. Do kraja života utemeljila je čak 87 novih samostana. Kada je 1629. u Anesiju i okolici izbila kuga, Ivana je odlučila, za razliku od većine drugih, ne napuštati grad. Ostala je i potpuno se posvetila brizi za bolesne i umiruće. U Gospodinu je usnula 13. prosinca 1641. u Mulinu (Moulins) tijekom službenoga pohoda sestara i samostana svoje redovničke zajednice. Tijelo joj je preneseno u matičnu kuću Reda u Anesiju i položeno uz lijes ranije preminuloga suutemeljitelja sv. Franje Saleškoga. Ivanu Francisku svetom je proglasio papa Klement XIII. 1767. godine. Crkva njezin spomendan slavi 12. prosinca. Nebeska je zaštitnica sretnoga poroda.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2012 13:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 kol 2007 22:51
Postovi: 338
Podijelio: 35 zahvala
Zahvaljeno je: 24 zahvala
Gospa od Guadalupe
12.12. '12

Pobožnost potječe od ukazanja Djevice Marije domorodcu Juan Diegu - Cuauhtlatoatzinu (Orao koji govori) na brdu Tepeyacu sjeverno od Mexico Cityja od 9. do 12. prosinca 1531. godine. Obratila mu se četiri puta na njegovom asteškom jeziku nahuatlu i tražila da se na tom mjestu sagradi i posveti crkva u njenu čast.
U izvoru Nican mopohua zapisano je da je Gospa Juanu Diegu rekla i sljedeće: "Znaj, najmanji moj sine, da sam ja vazda djevica, presveta Marija, majka najistinitijeg i jedinoga Boga, po kojemu sve opstoji, koji je stvoritelj života i ljudi, gospodar neba i zemlje. Žarko želim da se na ovom mjestu sagradi moj mali sveti dom, crkva u kojoj ću puku iz ljubavi na vidljiv način iskazati milosrđe, pomoć i zaštitu. Jer ja sam zbilja vaša milostiva mati: tvoja, svih onih koji zajedno nastavaju ovu zemlju i svih onih koji me ljube, zazivaju, obraćaju i potpuno se u mene pouzdavaju. Ovdje ću slušati vaš plač i jadikovke. Bit ćete mi u srcu i brinut ću se da vam pomognem u svim vašim brojnim brigama, patnjama i bolestima."
To je obznanio prvom meksičkom biskupu franjevcu Juan de Zumarragi, koji je pri tom susretu bio nepovjerljiv. Vidiocu se nakon povratka kući, istog dana i na istom mjestu, drugi put ukazala Gospa, koja mu je zapovijedila da sutradan ponovno zamoli biskupa. Sutradan, u nedjelju 10. prosinca 1531. Juan Diego biskupu ponovno prenosi Gospinu želju koji tada traži neki dokaz da se uvjeri u vjerodostojnost ukazanja. Juan Diego na povratku kući ponovno ugleda Gospu, koja mu obećaje dati biskupu znak koji traži. Zbog stričeve bolesti u ponedjeljak, 11. prosinca 1531., ostaje kod kuće. Sutradan, u utorak, 12. prosinca 1531., žurno odlazi potražiti ispovjednika za umirućeg strica, a na putu mu se ponovno ukazuje Gospa.

Uvjerava ga da mu stric tom prigodom neće umrijeti i šalje ga na prvobitno mjesto ukazanja gdje će ga čekati znak koji biskup očekuje. Na ogoljenom polupustinjskom brdašcu, u zimsko doba, ugledao je prekrasne kastiljanske ruže koje su biskupu i svim Španjolcima trebale poslužiti kao očigledan dokaz za istinitost čuda. Juan Diego ih bere i stavlja u tilmu (na Nahuatlu naziv za asteški izvanjski ogrtač, vrstu deke ili ponča, koriste ga siromašni Indijanci, veže se na ramenu) i iznova odlazi biskupu. Kada je pred biskupom otvorio svoju tilmu na ogrtaču se ugledala Gospina slika.
Juan Diego je nakon povratka kući našao potpuno zdrava strica Juan Bernardina, koji mu je potvrdio da se i njemu ukazala Gospa, da ga je ona ozdravila i da je njen naziv, kojim će biti čašćena na slici, prema njezinim riječima, Uvijek Djevica sveta Marija Guadalupska.

Nakon ukazanja, milijuni Meksikanaca postali su katolici. Svetište je jedno od najposjećenijih katoličkih svetišta na svijetu. Priznato je od Katoličke Crkve. Papa Ivan Pavao II. proglasio je Juan Diega svetim 2002. u bazilici Gospe od Guadalupe.

izvor: hr.wikipedia


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 pro 2015 11:23 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Naša Gospa od Guadalupe – BDM Guadalupska


Gospa Guadalupska
Blagdan Gospe od Guadalupe u katoličkom kalendaru slavi se 12. prosinca.
Gospu od Guadalupe (Guadalupe – Cuatlaxupeh na jeziku nahuatl znači:
«Ona koja satire glavu zmiji») od milja zovu i Virgen Morena (Tamnoputa Djevica).

Pobožnost potječe od ukazanja Djevice Marije domorodcu Juanu Diegu
– Cuauhtlatoatzinu (‘Orao koji govori’) na brdu Tepeyacu
sjeverno od Mexico Cityja od 9. do 12. prosinca 1531. godine.
Obratila mu se četiri puta na njegovu asteškom jeziku nahuatlu i
tražila da se na tom mjestu sagradi i posveti crkva u njezinu čast.

U izvoru Nican mopohua zapisano je da je Gospa Juanu Diegu rekla i sljedeće:
“Znaj, najmanji moj sine, da sam ja vazda djevica, presveta Marija,
majka najistinitijeg i jedinoga Boga, po kojemu sve opstoji,
koji je stvoritelj života i ljudi, gospodar neba i zemlje.
Žarko želim da se na ovom mjestu sagradi moj mali sveti dom,
crkva u kojoj ću puku iz ljubavi na vidljiv način iskazati milosrđe, pomoć i zaštitu.
Jer ja sam zbilja vaša milostiva mati: tvoja, svih onih koji zajedno nastavaju
ovu zemlju i svih onih koji me ljube, zazivaju, obraćaju i potpuno se u mene pouzdavaju.
Ovdje ću slušati vaš plač i jadikovke. Bit ćete mi u srcu i brinut ću se
da vam pomognem u svim vašim brojnim brigama, patnjama i bolestima.”

Juan DiegoTo je obznanio prvom meksičkom biskupu franjevcu Juanu de Zumarragi,
koji je pri tom susretu bio nepovjerljiv. Vidiocu se nakon povratka kući,
istog dana i na istom mjestu, drugi put ukazala Gospa,
koja mu je zapovjedila da sutradan ponovno zamoli biskupa.
Sutradan, u nedjelju 10. prosinca 1531., Juan Diego biskupu ponovno
prenosi Gospinu želju koji tada traži neki dokaz da se uvjeri u vjerodostojnost ukazanja.
Juan Diego na povratku kući ponovno ugleda Gospu,
koja mu obećaje dati biskupu znak koji traži.
Zbog stričeve bolesti, u ponedjeljak 11. prosinca 1531., ostaje kod kuće.
Sutradan, u utorak 12. prosinca 1531., žurno odlazi potražiti ispovjednika za umirućeg strica,
a na putu mu se ponovno ukazuje Gospa. Uvjerava ga da mu stric tom prigodom neće umrijeti
i šalje ga na prvobitno mjesto ukazanja gdje će ga čekati znak koji biskup očekuje.
Na ogoljenom polupustinjskom brdašcu, u zimsko doba,
ugledao je prekrasne kastiljanske ruže koje su biskupu
i svim Španjolcima trebale poslužiti kao očigledan dokaz za istinitost čuda.
Juan Diego ih bere i stavlja u tilmu (na nahuatlu naziv za asteški izvanjski ogrtač,
vrstu deke ili ponča, koriste ga siromašni Indijanci, veže se na ramenu)
i iznova odlazi biskupu. Kada je pred biskupom otvorio svoju tilmu,
na ogrtaču se ugledala Gospina slika. Juan Diego je nakon povratka kući
našao potpuno zdrava strica Juana Bernardina, koji mu je potvrdio da se i njemu ukazala Gospa,
da ga je ona ozdravila i da je njezin naziv, kojim će biti čašćena na slici,
prema njezinim riječima, Uvijek Djevica Sveta Marija Guadalupska.

Nakon ukazanja, milijuni Meksikanaca postali su katolici.
Svetište je jedno od najposjećenijih katoličkih svetišta na svijetu.
Priznato je od Katoličke Crkve. Papa Ivan Pavao II. proglasio je Juana Diega svetim 2002. u bazilici Gospe od Guadalupe.


Otkrića o slici Gospe od Guadalupe
1. Opthalmaloške studije učinjene na Marijinim očima otkrile su da kad se oko izloži svjetlosti,
retina se skupi, a kad se svjetlost povuče, ona se vrati u prvobitno stanje, baš onako kako se događa sa živim okom.

2. Temperatura Diegove tilme, napravljene od materijala koji potječe od vlakana kaktusa maguey,
održava stalnu temperaturu od 36.6° C, isto kao u živom ljudskom tijelu.

3. Jedan od liječnika koji je analizirao tilmu stavio je stetoskop ispod crnih vrpci
Marijina struka i čuo ritmičke udarce od 115 otkucaja u minuti, isto kao kod djeteta u majčinoj utrobi.

4. Nema najmanjih znakova da bi na tilmi mogla biti bilo kakva boja.
S udaljenosti 8-10 cm od slike, mogu se vidjeti samo vlakna građe kaktusa maguey: boje iščezavaju.
Znanstvene studije nisu mogle otkriti podrijetlo bojenja, niti način kako je oličena slika.
Nisu mogli otkriti tragove poteza kista niti neku drugu poznatu slikarsku tehniku.
NASA-ini znanstvenici potvrđuju da građa boje ne pripada niti jednom poznatom elementu na zemlji.

5. Kad je materijal bio ispitivan pod laserskim zrakama,
pokazalo se da nije bilo nikakve boje na prednjem ili stražnjem dijelu tkanine,
i da boje lebde na udaljenosti od 0.25 milimetara iznad tkanine, a da je ne dodiruju.
Boje stvarno plutaju iznad površine tilme.

6. Grubi materijal tilme ima životni vijek ne dulji od 20 do 30 godina.
Nekoliko stoljeća prije, bila je naslikana replika slike na identičnom komadu maguey tkanine,
i raspala se poslije nekoliko desetljeća. Inače, za vrijeme 480 godina čuda,
tkanina sa slikom Marije ostaje tako čvrsta kao što je bila prvog dana.
Znanost ne može objasniti zašto se materijal ne raspada.

7. Godine 1791., solna kiselina slučajno se prolila po gornjoj desnoj strani tilme.
Kroz razdoblje od 30 dana, bez ikakva posebnog tretmana, oštećena vlakna čudesno su se sama obnovila.

8. Zvijezde koje se pojavljuju na Marijinu ogrtaču odražavaju točnu konfiguraciju
i pozicije koje su se mogle vidjeti na nebu Mexica na dan kad se dogodilo čudo.

Na desnoj strani ogrtača Djevice, indicirana su sazviježđa južnog neba:
na vrhu su četiri zvijezde koje oblikuju dio sazviježđa Orfeja. Lijevo ispod njega nalazimo Vagu,
a desno od nje, na nečemu što izgleda kao strijela, početak je Škorpiona.
U sredini su sazviježđa Lupus, a lijevo od njega krajnja je točka Hydra.

Ispod se može jasno vidjeti Južni križ; iznad kojega se pojavljuje lagano nagnuti kvadratić zviježđa Centaurus.

Na lijevoj strani Djevičina ogrtača može se vidjeti sjeverna zviježđa:
na njezinim leđima, jedan fragment zvijezda Pastir; ispod njega nalijevo je Veliki medvjed.
Njemu zdesna je Berenikina kosa, ispod nje Lovački psi, a lijevo od nje Thuban,
najsjajnija zvijezda Draco konstelacije.
Pod dvjema usporednim zvijezdama (koje još formira dio Velikog medvjeda),
nalaze se zvijezde drugog para zviježđa: Auriga i na dnu tri zvijezde Bik.
Tako, u njihovoj ukupnosti i odgovarajućim mjestima,
46 najsjajnijih zvijezda mogu se vidjeti na obzoru Doline Mexico.

9. Godine 1921., jedan čovjek sakrio je visoko razornu bombu u cvjetnom aranžmanu,
i stavio je u podnožje tilme. Eksplozija je razorila sve osim tilme koja je ostala netaknuta.

10. Znanstvenici su otkrili da Marijine oči imaju tri refraktivne (lom) karakteristike ljudskog oka.

11. U Marijinim očima (veličine samo 0.85 centimetara),
otkrivene su minijaturne ljudske figure koji nijedan umjetnik nije mogao nacrtati.
Ista scena se ponavlja u svakom oku. Koristeći digitalnu tehnologiju,
slike u očima su povećane nekoliko puta, otkrivajući da je svako oko reflektiralo
figure indiosa Juana Diega koji otvara tilmu ispred biskupa Zumarrage.
Veličina ove scene je jedna četvrtina milimetra.


Molitva Gospi Guadalupskoj

Gospe od Guadalupe,
prema tvojoj poruci u Meksiku,
častim te kao “Djevicu Majku
od pravog Boga za kojeg živimo,
Stvoritelja svega svijeta,
Stvoritelja neba i zemlje.”
Duhom klečim ispred tvoje najsvetije Slike
koji si čudesno utisnula
na plašt Indijanca Juan Diega
i sa vjerom bezbroj hodočasnika
koji posjećuju tvoje svetište,
molim te za ovu milost:
Da budem velikodušan, požrtvovan,
Vjerni marijanski misionar sve dane mog života.



Sjeti se, O Bezgrešna djevice,
riječi koje si izrekla svojim pobožnim slugama,
” Ja sam milosrdna Majka vama
i svim ljudima koji me vole
i vjeruju u mene i zazivaju moju pomoć.
Slušam njihovo jadanje i ublažavam sve
njihove boli i patnje.”
Molim te da mi budeš milostiva Majka,
jer te iskreno volim i vjerujem u tebe
i zazivam tvoju pomoć.
Preklinjem te, Gospe od Guadalupe,
usliši moju molitvu,
ako je ona volja Božja, kako bi mogao
“svjedočiti tvoju ljubav, tvoju samilost,
tvoju pomoć i tvoju zaštitu.”
Nemoj me napustiti u mojim potrebama. Amen.

Gospe od Guadalupe, moli za nas.


Izvor;bitno.net


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr