www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 15:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 23 sij 2013 00:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 sij 2012 19:56
Postovi: 110
Lokacija: Rijeka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Znam, a i čitamo da se sve svodi na volju Božju. Ali čemu onda moliti, kada je to ionako volja Božja. I opet nas uče išćite i biti će Vam dano.

:a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 sij 2013 06:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2008 16:08
Postovi: 969
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
molis zato da budes sposoban prihvatiti volju Bozju... to cesto puta nije lako jer iziskuje mnoge zrtve... Bogu nisu potrebne tvoje molitve, to je jasno kao dan... ali nama su itekako potrebne jer smo cesto puta zarobljeni svojim zeljicama, planovima koji cesto puta moraju propasti da se oslobodi mjesto za Bozje zelje, Bozje planove... sto je bez molitve NEMOGUCE ostvariti... zato molimo... zato nam molitve jesu/nisu uslisane... ovisno koliko su u skladu sa voljom Bozjom, sa Njegovim planom da nas spasi... a to ne znaci: "oslobodit cu te svakog tereta da uzivas na ovoj zemlji. Neces imati nikakvih poteskoca, zdravlje ce ti cvjetati na svim poljima, obitelj funkcionirat odlucno, odnosi sa ljudima bes poteskoca"... istite i dat cu vam samo ako vam je na spasenje

neki dan sam procitao genijalnu misao: molitva koja ce uvijek biti uslisana jest kada trazimo samo Njega i nista vise... jer tko ima Njega ima sve i nista mu ne manjka...

pa eto dobro je procistiti motive kad pristupamo molitvi :grlim te: :grlim te:

moze nam tu pomoci misao svete Majke Terezije Avilske: "Ništa neka te ne straši, ništa ne uznemiruje. Sve prolazi. Samo Bog ostaje isti. Tko je strpljiv sve postiže. Tko ima Boga ima sve. Jedino Bog dostaje."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 sij 2013 09:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 ožu 2012 22:34
Postovi: 313
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
moliš da se ostvari BOžja volja, i naravno da ima smisla.

Bog je svim ljudima dao potpunu slobodu, i često ljudi umjesto da prihvate volju Božju, rade upravo suprotno (npr. griješe).
Onda moliš da se nad tvojim životom ipak ostvari volja Božja, jer On je taj koji može sve preokrenuti na dobro, ali ne bez tvoje volje.
On zna bolje od tene što je najbolje za tebe (On vidi The Big picture, ti si ograničen na svoj mali kutak svemira), a molitvom možeš postići da prepoznaš tu Njegovu volju za sebe, i da ju ostvariš


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 sij 2013 10:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 stu 2012 14:32
Postovi: 100
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Bog je sposoban mijenjati i okolnosti i ljude i situacije, ali traži i naše sudjelovanje, naš angažman, našu žrtvu, naše vrijeme i onda nam uslišava molitvu ili mijenja naše potrebe u smjeru koji je najbolji za nas....

mislim da Bog nije unaprijed zacrtao svakome do u detalje neki put..u Starom Zavjetu ima puno primjera gdje je Bog promijenio svoju prvobitnu odluku i sve okolnosti vezane uz nju, nakon što se osoba ponizila i zavapila njemu za pomoć. najjednostavnije je Boga promatrati kao oca, koji se prema nama odnosi kao prema djeci, a takav Bog razumije i potrebe svoje djece i nekada će promjeniti i tijek stvari zbog svoje djece.

bitno je kod svake molitve na kraju tražiti neka ipak bude kako On želi, a ne kako mi želimo i tad će svaka molitva izaći na dobro


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 sij 2013 12:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 20 srp 2009 21:37
Postovi: 1065
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Ja na primjer u molitvi kad u svoje molitve stavljam sve potrebite uvjek kažem Bože neka bude volja tvoja..Bog za sve nas zna što je najbolje za sve nas...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 ruj 2014 13:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 srp 2014 09:24
Postovi: 126
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
any1 napisao:
Znam, a i čitamo da se sve svodi na volju Božju. Ali čemu onda moliti, kada je to ionako volja Božja. I opet nas uče išćite i biti će Vam dano.

:a1250:

:a1250: :roll: Pomognite mi , neznam molitvu zahvale .....molim forumaše da mi je napišu.
Molim za svih , molitvu zahvale :a1250: :a1250: :a1250: :h2: smajlic1


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 ruj 2014 14:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 srp 2014 09:24
Postovi: 126
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
leelaa napisao:
moliš da se ostvari BOžja volja, i naravno da ima smisla.

Bog je svim ljudima dao potpunu slobodu, i često ljudi umjesto da prihvate volju Božju, rade upravo suprotno (npr. griješe).
Onda moliš da se nad tvojim životom ipak ostvari volja Božja, jer On je taj koji može sve preokrenuti na dobro, ali ne bez tvoje volje.
On zna bolje od tene što je najbolje za tebe (On vidi The Big picture, ti si ograničen na svoj mali kutak svemira), a molitvom možeš postići da prepoznaš tu Njegovu volju za sebe, i da ju ostvariš

:a1250: :a1250: :a1250: :l30: :t4: Molitvom mogu postići Njegovu volju za sebe, i ostvariti je za sebe...On je taj koji okreće sve na dobro, a ja ga ne prestajem ljubiti i zahvaljivati mu...
Bože , oprosti mi ako griješim...ako sam ograničena na moj mali kutak svemira , pronađi mi ga , molim te , daj mi znakove ...vodi me dalje , nemoj da ostanem bez snage i pozitivnog razmišljanja ......Dovedi me dragi , Bože pred obostranu ljubav i svakog od nas izvedi na vlastiti put
Sestra u vjeri :q4: smajlic1 smajlic2 smajlic4


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 ruj 2015 15:16 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Molitva – veliko sredstvo milosti
Bez svjetla, zraka i hrane nitko ne može živjeti. Isto vrijedi i za molitvu u duhovnome životu;
bez molitve nema duhovnog života.
Molitva je moćno sredstvo bez kojega se ne dobiva milost.
Želimo li se spasiti, moramo moliti.

1. Ovdje prije svega vrijede neke neoborive općepriznate istine i osnovna načela.
Bez milosti nema spasenja, a bez molitve, ukoliko je riječ o odraslima, nema milosti.
Molitva je, dakle, potrebna koliko i milost. Bog je, istina, odredio sakramente
kao sredstva milosti, no mo­litva je u neku ruku važnija od sakramenata.
Sakramenti nam daju neke stalne i određene milosti,
a valjana nam molitva prema prilici može zadobiti i sve milosti.
Sakramente ne možemo uvijek i svugdje primati, ali moliti može­mo uvijek i svugdje.
S pravom se stoga kaže: “Tko zna dobro moliti, zna i dobro živjeti.”
Molitvom se čovjek opskrbljuje svime što mu je za dobar život potrebno.
Ako je tako, tada vrijede i ove značajne izreke: Neka se nitko ničemu ne nada osim po molitvi;
svako je pouzdanje, koje se ne oslanja na molitvu, isprazno;
Bog nam ne duguje ništa osim na temelju molitve, jer je molitvi sve obećao.
Obično Bog ne daje nikakve milosti bez mo­litve; ako koju daje, tada je to milost da mo­žemo moliti.

2. To su samo općenite istine. Ali, ima još točno određenih stvari u kršćanskome životu
za koje je molitva naročito potrebna. To su u prvome redu zapovijedi.
Zapovijedi moramo obdržavati, ako se želimo spasiti.
Mi sami nemamo dovoljno snage sve ih vršiti bez milosti.
Ali, možemo ići i dalje i ustvrditi da nemamo uvijek ni milosti po­moću koje bismo mogli udovoljavati svim zapo­vijedima.
“Ne mogu ovo učiniti, a ono izo­staviti”, kažeš. Može se doista dogoditi da još nemaš milosti za to djelo,
ali ti je dana milost da možeš moliti. Na taj način Bog ne za­povijeda ništa što je nemoguće;
ili nam daje samu potrebnu milost, ili barem moli­tvu kojom ćemo zadobiti milost.
U drugome redu dolaze napasti. Njih ne možemo sve naravnim silama svladati.
Ali, nijedna napast nije tako velika da ne mo­žemo moliti. Slabi smo zato što ne moli­mo.
Sveci su bili pobjednici jer su molili, a bez molitve bi bili podlegli kao i mi.
Ovo pravilo vrijedi osobito za tjelesne napasti. Ovakve nas napasti čine slijepima za sve strašne posljedice grijeha:
učine da lako za­boravimo na sve dobre odluke i da u nama brzo iščezne strah pred kaznama Božjim.
Bez molitve bismo bili osuđeni na propast.
Bez milosti ustrajnosti se na koncu ne možemo ni spasiti. A to je osobit dar milosti:
da nam Bog pošalje smrt kad smo u posvetnoj milosti pa nam smrt tako zaista bude glasnik blažene vječnosti.
To je dar ustrajnosti, a ona je po riječima svetoga Augustima tako velika i izvanredna milost
da je ne možemo zaslužiti nego samo zadobiti poniznom molitvom.
Ako još unatoč svemu ne molimo za nju, očito pokazujemo kako smo je nedostojni.
Time smo dovršili nabrajanje svih okolnosti u kojima je molitva bezuvjetno potrebna.
Moramo moliti i za vremenita dobra, ali još više za vječna! Ostaje nam samo izbor: ili moliti, ili zauvijek propasti.

3. Takav je zakon života. Ali, zašto je Bog sve tako svezao molitvom?
Ne bi li nam mogao i bez molitve davati svoju milost? Pitanje je posve suvišno.
Ne pita se što bi Bog mogao učiniti, nego što je učinio. Odre­dio je molitvu za sredstvo milosti.
Bog je slobodan; gospodar je svoje milosti i na njemu je da propiše puteve i sredstva kojima se dolazi do milosti.
Ustanovio je molitvu kao sredstvo milosti i mi se toga imamo držati.
Ali, i čovjek je slobodan i dužan je surađivati svojom slobodom da se spasi.
Molitva dokazuje jedno i drugo: slobodnu ljudsku suradnju i Božju slobodu u određivanju pu­tova i sredstava.
Božja i ljudska sloboda glavne su sile u Božjim velikim osnovama za svijet.
Božja i čovječja sloboda glavni su zajednički uzrok koji djeluje kod izvođenja ovih osnova,
tj. kod čovjekova spasenja i proslave Božje.
Samo ovom zajedničkom suradnjom čovjek može zavrijediti i zaslužiti spasenje.
Molitva je još ono najmanje što Bog može tražiti od čovjeka.
Ako ni moliti ne želimo, vrlo lako gubimo milosti i svoj spasenje.

4. Riječi Svetoga pisma i učiteljâ duhovnog života o potrebi molitve
tako su ozbiljne i snažne da se mora doći do zaključka da je molitva ljudima potrebna
ne samo kao Božja zapovijed nego i kao naravna zapovijed.
Očito je da Krist nije dao drugih zapovijedi osim propisâ vjere, ufanja i ljubavi te primanja sakramenata.
Ako Gospodin ipak nalaže mo­litvu tako često i tako svesrdno, ona je sigurno potrebna već radi određenoga reda spasenja. Pretpostavivši da Bog, kad god je to moguće, svoje djelovanje temelji na suradnji podređenih uzroka
i da je čovjekova dužnost po svojim silama surađivati na svojemu spasenju,
Gospodin čovje­ku nije mogao naći naravnijega sredstva za spasenje od molitve.
Doista možemo s punim pravom pitati može li biti drugoga sredstva osim molitve,
kad pogledamo na svjetski duh, na vjersku ravnodušnost, na površnost,
nerazumijevanje i strašno divljaštvo što je zavladalo po cijelome svijetu.
Naš vijek boluje od teške i smrtonosne bolesti. Srce mu se ohladilo za Boga i za sve što je nadnaravno.
Čovjek kao omamljen srlja sve dalje i dalje, dok ga ne zateče smrt;
prelazi u vječnost kao nesretni putnik koji se smrzava u sniježnim planinama.
Tko će ga jadnika osvi­jestiti iz smrtonosne nesvijesti?
Eto, ovdje poput dobra anđela nastupa molitva, vodi ga k svijesti da se sabere, razmišlja i preispituje samoga sebe.
Molitva u srcu probuđuje zamrlu čežnju i težnju za drugom sretnijom domo­vinom nad ovim svijetom,
za nebeskim Ocem kojega smo ostavili i zaboravili.
Rasipni sin traži i nalazi put do očinske kuće po mo­litvi kao svojemu anđelu čuvaru.
Molitva na taj način u kraljevstvu Božjemu pobija i uništava zaborav na Boga i grijeh.
– Ima na ovome svijetu toliko kušnja, prijevara i neuspjeha da bi čovjek morao bez utjehe očajavati i propasti;
zato traži povjerljivu dušu kojoj bi mogao povjeriti svoje brige i nevolje.
A tko bolje poznaje našu dušu od Boga?
Gdje ćemo Boga drugdje naći nego u molitvi koja je razgovor s njime.
U molitvi izdišemo naše potrebe, naše nevolje i poteškoće, a usišemo milost, utjehu i prosvjetljenje.
“Blagoslovljen Bog koji mi molitvu ne odbi, naklonosti ne odvrati od mene!” (Ps 66,20).


Moritz Menschler -" Tri temelja duhovnog života"(Verbum)

http://verbum.hr/knjige/autor-menschler-moritz/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 ruj 2015 13:11 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 15 ruj 2015 12:38
Postovi: 11
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Molimo i da spoznamo što je volja Božja da činimo ili ne činimo!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr