www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 14:20

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 05 srp 2013 21:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Za navještaj evanđelja od strane laika donosim dva kanona iz Zakonika kanonskog prava:
Kan. 225 - Laici, budući da ih, kao i sve vjernike, Bog po krštenju i potvrdi određuje za apostolat, imaju opću obvezu i pravo, bilo pojedinačno bilo povezani u društva, raditi na tome da svi ljudi na svemu svijetu upoznaju i prihvate božansku poruku spasenja; ta obaveza to više obvezuje u onim okolnostima u kojima samo preko njih ljudi mogu čuti evanđelje i upoznati Krista.
Kan. 759 - Vjernici laici snagom krštenja i potvrde, riječju i primjerom kršćanskog života svjedoci su evanđeoskog najevštaja; mogu također biti pozvani da u naviještanju riječi surađuju s biskupom i prezbiterima.

Čitači (lat. lectores) imali su zadaću naviještati svetopisamska čitanja u liturgijskim slavljima. Zato se njima u obredu ređenja uručivala knjiga čitanja. Od čitača se zahtijeva da bude poglavito kršćanin u susretu s Riječju koja ga je oduševila i okršćanila (= obratila), a zatim i dobar čitač. Za jedno i za drugo nezaobilazno je vrijeme pripreme, koje podrazumijeva i određenu dob, a ne ograničenje čitanja na djecu i na župne suradnike koji to možda rade rado, ali ne uvijek onako kako predviđa liturgijski čin. Može se razmisliti o raznim školama, tečajevima čitanja unutar liturgijskih skupina koje pripremaju liturgiju, ali ne pukog čitanja, nego i razmatranja Riječi, iznoseći na vidjelo različita obilježja po kojima se Riječ u različitosti liturgijskoga ozračja izriče (povezanost s raznovrsnim tonalitetima sakramenata, nijanse u povezanosti s ostalim čitanjima, sa sposobnošću interakcije sa zajednicom, upoznatost s euhološkim tekstovima, s tehničkim mogućnostima, zadanostima liturgijskoga prostora i sl.). U skladu sa željom Drugoga vatikanskog sabora (SC 51) potrebno je pripremiti »stol Riječi«, te otvoriti baštinu i bogatstvo Pisma.
Ivan Šaško: "Osobe i službe u liturgiji: Čitač (lektor)"
Glas Koncila, 22/2003


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 srp 2013 21:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Mata napisao:

svecenika nemremo kupiti istina, al nebi smeli ni sam tak srljati u nekaj, zakaj se onda svecenici skoluju i prolaze sve to da bi bili svecenici ako bi isto to mogle i recimo žene (ili muškarci)?

ili primjer, nemamo liječnika kirurga, pa zar onda da zidar operira ljude? eto ak me kužite kaj očem reči.



Nisi mi dao odgovor na moje pitanje,ovo nije odgovor ..Hajde budi dobar pa mi odgovori konkretno kako bi rijesio taj Problem..Gdje nema svecenika,Kako slaviti DAN GOSPODNJI..???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 08:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
rebeka napisao:
4) Neka se promiče sveto slavlje Božje riječi u predvečerja većih svetkovina, na
određene dane u tjednima došašća i korizme te nedjeljama i blagdanima,
napose u mjestima gdje nema svećenika; u tom slučaju neka slavlje predvodi
đakon ili netko drugi koga je ovlastio biskup.

Vor allem wenn keine Messfeier möglich ist, können sie an Werktagen und in den vom zuständigen Diözesanbischof näher zu bestimmenden Notfällen auch an Sonntagen gefeie
http://zrno.files.wordpress.com/2010/05 ... cilium.pdf


rebeka napisao:
http://www.vatican.va/archive/hist_councils/ii_vatican_council/documents/vat-ii_const_19631204_sacrosanctum-concilium_ge.html


Ovdje ima na njemackom dokaz da je Vatikan odobrio..Ja osobno ne volim da prevodim takve Dokumente....
Vidjet cu jos da li mogu kako doci do "orginala".


Wort-Gottes-Feier: Das Konzil hat eigene Wortgottesdienste empfohlen. Einen solchen eigenständigen Wortgottesdienst nennt man in Abgrenzung vom Wortgottesdienst der Messe und anderer sakramentlichen Feiern im deutschen Sprachgebiet mittlerweile Wort-Gottes-Feier. Stärker als innerhalb der Messfeier kann bei solchen Wort-Gottes-Feiern den Schriftlesungen und ihrer Auslegung Raum gegeben werden.

Vor allem wenn keine Messfeier möglich ist, können sie an Werktagen und in den vom zuständigen Diözesanbischof näher zu bestimmenden Notfällen auch an Sonntagen gefeie

http://www.liturgie.de/wortgottesfeier/


Prijevod na engleski, u onoj mjeri koliko je to moguće, možda Pia može to pomalo dotijerati. Uglavnom, nisan vidija da se negde spominje žena.


Word of God Celebration: The council has recommended Bible services. Such a separate Liturgy of the Word is called in distinction from the Word of trade and other sacramental celebrations in the German language area now word of God celebration. Stronger than in the celebration can be given for such word-of-God Celebrate the Scripture readings and their design space. Especially when no measurement is possible celebration, they can on weekdays and in the case of emergency to be determined on Sundays that celebrated the competent diocesan bishop.


Ili se u ovo podrazumijeva žena?

Neka se promiče sveto slavlje Božje riječi u predvečerja većih svetkovina, na određene dane u tjednima došašća i korizme te nedjeljama i blagdanima, napose u mjestima gdje nema svećenika; u tom slučaju neka slavlje predvodi đakon ili netko drugi koga je ovlastio biskup. Konstitucija o svetoj liturgiji “Sacrosanctum Concilium”


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 12:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
rebeka napisao:
Mata napisao:

svecenika nemremo kupiti istina, al nebi smeli ni sam tak srljati u nekaj, zakaj se onda svecenici skoluju i prolaze sve to da bi bili svecenici ako bi isto to mogle i recimo žene (ili muškarci)?

ili primjer, nemamo liječnika kirurga, pa zar onda da zidar operira ljude? eto ak me kužite kaj očem reči.



Nisi mi dao odgovor na moje pitanje,ovo nije odgovor ..Hajde budi dobar pa mi odgovori konkretno kako bi rijesio taj Problem..Gdje nema svecenika,Kako slaviti DAN GOSPODNJI..???

moj odgovor je taj, da ako nema svećenika onda ga nema, samim time nema ni Sv. Mise. A na nama je da se propitamo zakaj je tome tak, a ne da umjesto svecenika uvazamo zamjene (žene) :a1407:

ja mislim da čim radiš jedan ustupak da otvaraš nova mjesta drugim ustupcima (zato se javljaju žene da je diskriminacija Crkve da one ne mogu biti svećenice). Ja ovde govorim o ženama u Crkvi, da se razmemo.

Žene u javnom društvu trebaju imati jednaka prava i biti poštovane ko i mi muškarci. Osobno mislim da to u hrvatskoj i jeje (manje-više).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 13:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
...Da je Isus želio svećenice u svojoj Crkvi, sigurno bi - uz sv. Petra - za prvu svećenicu postavio svoju majku, zar ne?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 14:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Ja kao žena se slažem da nema mjesta u našoj RKC svećenicama.
Isto tako se slažem sa ovim što Mata kaže: da ako nema svećenika onda ga nema, samim time nema ni Sv. Mise...
Čim se počnu raditi ustupci, opet kako Mata kaže, ide se dalje i dalje. Od toga da laik čita propovijed do toga da dijeli svetu pričest pa čemu onda svećenici?
Postoje pravila i zakoni koje treba poštovati i točka.

Trebali bismo se više moliti za duhovna zvanja jer su u "naprednom svijetu" u jako sporom rastu. :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 16:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Discipula Domini napisao:
Ne mogu se složiti s onima koji zastupaju stav, u slušaju da ne postoji adekvatna osoba (svećenik), da nema slavlja.

Što želiš reći, da ako nema zaređenog svećenika biskup može narediti npr. nekom đakonu da služi Misu? Mamma mia!
Onda, po tvome, može "narediti" i nekom vjeroučitelju? Analogijom onda i teologinji?
.
Rora, potpisujem tvoj post!
Nema svećenika - nema Mise i šlus!


Zadnja izmjena: zdrave; 06 srp 2013 17:28; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 16:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Rora napisao:
Ja kao žena se slažem da nema mjesta u našoj RKC svećenicama.
Isto tako se slažem sa ovim što Mata kaže: da ako nema svećenika onda ga nema, samim time nema ni Sv. Mise...
Čim se počnu raditi ustupci, opet kako Mata kaže, ide se dalje i dalje. Od toga da laik čita propovijed do toga da dijeli svetu pričest pa čemu onda svećenici?
Postoje pravila i zakoni koje treba poštovati i točka.

Trebali bismo se više moliti za duhovna zvanja jer su u "naprednom svijetu" u jako sporom rastu. :a1250:

AMEN!!!!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 18:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Citat:
Tamo gdje nema dovoljno svecenika,a nema ni Djakona dovoljno ..
Nedjelja ostaje bez Slavljenja sv.mise..Bez svecenika nema sv.mise.

Ovo su moje rijeci u prvim postovima,(prije nego su to drugi clanovi napisali)nema potrebe da se ponavljam...Vidim da svatko cita kako hoce ,a ne kako pise...

Iz svega napisanoga ovdje zakljucak,kljuc u bravu crkve...

Ja nisam da zena bude svecenik ,stroga sam protiv toga,a o nikakvim svecenicama nisam pisala...Cudno mi je kako to shvacate..

No, ispricavam se BVB...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 18:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
joakim
Naslov: Re: Zena u crkvi
PostPostano: Pon lip 12, 2006 7:18 am
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: Pon vel 13, 2006 2:38 pm
Postovi: 1904
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Vjeroispovjest: Rimokatolik
rebeka napisao:
Dragi Joakime evo bas danas sam procitala...
Jesus wollte keine priester-ER wollte NACHFOLGEER,sta to trba da znaci Isus nije htio svecenike ON je htjeo one KOJI GA SLJEDE.
I dodatno da su nekada davno bili Diakon(muskarac )iDienerin(zena) da su mogli istu funkciju da vrse.Danas se u novinama pise PFARRASSISTINNEN.Ja sam do sada cula samo za muskarca Djakona,da je negdje bila neka zena nisam nikada cula.
Pokusaj nam objasniti ....



Vidiš draga rebeka,vaše ženske vlastitosti koje nosite u sebi ne razlikuju puno od onih koje su se ženama pripisivale u prošlosti: radinost, poslušnost, šutljivost, trpljenje, žrtva, sebedarje.Opravdanje za to imamo i u biblijskim likovima.Sjeti s e samo dviju sestara Marte i Marije. Vidiš, Marta se vezala uz domaćinstvo, kuharstvo, njegu bolesnika, a kao vlastitosti pripisivalo joj se praktičnost, radišnost, prisebnost. Marta je postala simbol za diakoniu (služenje) u Crkvi, za djelatno kršćanstvo. Marta,je znači bila energična domaćica, odgovarala je tradicionalnoj slici žene koja nosi tri ugla kuće.Nešto slično,vrlo osebujnio i osobno,o ovome nam je lijepo opisala i naša Marte u gornjem postu.Imamo primjer i sv.Elizabete koja je zaštitnica trećeg franjevačkog reda, žena uzorna života, žena koja je u svojoj mladosti znala iskreno slijediti Boga i dati se s 24 godine za Krista. Ona je služila siromašne onoga vremena i njima je pomagala.Ima još puno takovih primjera poznatih a mnogo više i vas nepoznatih žena koje u tišini svoga srca i doma,rađate,podižete,odgajate i poučavate svoju djecu,ljubite svoje muževe,podnosite i nepravde i snosite puno posljedica i krivnje za koje nikada niste ni krive,i sve to strpljivo podnosite iz ljubavi(caritas) prema Bogu,i u toj tišini mu ponizno i vjerno služite(diakonija).Znači draga rebeka,da bi to služenje s ljubavlju bilo u potpunosti,eto nadovežimo još ovdje i Martinu sestru Mariju, koja je sjela do Isusovih nogu i slušala njegovu riječ,znači slušati nam je što na Isus govori,i u toj ljubavi služiti i bližnjemu svome(obitelji) i ljubiti i(bližnjega i daljnjega)vjeruj mi da je uloga kako vas žena, tako i nas, tada potpuno ispunjenja u duhu same Kristove Riječi i savjeta!Eto možda sam malo otišao u širinu,jer volio bih znati kako vi kao žene vidite sebe u vlastitom djelovanju u samoj Crkvi(župnoj zajednici i šire),no vjerujem da sam ti barem donekle pokušao opisati diakoniju,koja je inače prisutna u Crkvi od samih početaka,još od doba apostola koji, kako bi odgovorili na prigovore helenističkih Židova koji su tada govorili "da se njihove udovice zapostavljaju u svakidašnjoj pomoći" (diakonia) dozvali su
"k sebi brojne učenike i rekli im: Nije pravo da mi ostavimo riječ Božju pa da služimo (diakonein) za stolovima. Radije pronađite, braćo, među sobom sedam ljudi na dobru glasu, punih Duha i mudrosti, pa ćemo njih postaviti nad tim poslom, a mi ćemo se potpuno posvetiti molitvi i službi propovijedanja (te diakonia tou logou). Prijedlog se svidje mnoštvu i oni izabraše Stjepana, čovjeka puna vjere i Duha Svetoga (s još šestoricom drugih). Njih postaviše "pred apostole, koji pod molitvom položiše na njih ruke." Dj(6,2-6) :grlim te:

_________________
Poruka u boci bačena nekad davno, još putuje morem
i traži kopno,traži tebe, a kada te nađe
unutra ćeš pročitati.........

ZABRANJENO GUBITI NADU U BOLJE SUTRA,
GOSPODIN TVOJ!!

Draga sestro Rebeka!
Mi smo Tebi dužni zamoliti da nam oprostiš .
jednu činjenicu da si Ti . VEĆ PUNIH 7 godina,
aktivna na ovoj temi,
a, nismo ni pogledali početak,
a, daće Bog, svećenika sa drugih strana,
jedan je danas kod nas danas ima mladu misu,
susjed vlč, mr. Goran Jovičić, je dugo bio u Austriji,
molite, za vaše biskupe, kardinale,
za svećenike pa makar i iz Afrike...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 31 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr