www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 12:51

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: 20 lis 2013 10:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 srp 2013 20:03
Postovi: 518
Lokacija: Panzergruppe 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
@musavi
Cirenac ti je dao odgovor, ali pošto ne poznaješ dovoljno povijest onda nisi shvatio.
Naime, stari narodi (uključujući i Izraelce) su vjerovali da sve što se događa se događa zbog toga što je ovaj naš svijet samo posljedica onoga što se odigrava "na nebesima". No, svi stari narodi su vjerovali u postojanje svih božanstava, pa i onih od drugih naroda, ali su se klanjali svojima. Ako je netko postao rob, to je zato što mu njegov bog zaštitnik nije bio sklon. Ako je neki narod poražen od drugoga, to se smatralo da su se i božanstva ta dva naroda međusobno sukobila gdje su božanstva pobjedničkog naroda i ostvarila pobjedu i tako uništila božanstva poraženog. Prve države su bile teokratske, izuzev države Lagaš gdje je izbila pobuna 2400.g.pr.Kr. pod vodstvom Urukaginua protiv svećenstva.
U takvom shvaćanju svijeta Jahve je bio bog Izraelov (i isključivo njihov) koji je tamanio božanstva drugih naroda. Posljedica starovjekovnog tamanjenja je ono što ti zoveš genocid, a to je za ono vrijeme bilo sasvim normalno i dozvoljeno. Hoćemo li suditi srednjovjekovnim plemićima što su imali kmetove? Danas je i zakonom a i međunarodnim pravom kmetstvo zabranjeno, ali tada je to bila čak i poželjna pojava...vrijeme mijenja kako čovjeka tako i društvo. Da nije tako, zakoni se nikada ne bi ni mijenjali.
Da ne odlutam previše...
Znaš li kako je glasila prva božja zapovijed? Nema drugih bogova ili ne imaj (nemoj imati)? U čemu je razlika? (koja od te dvije solucije omogućuje postojanje i drugih bogova ali im zabranjuje štovanje? :wink: )

Znam...ispada da se "Bog razvija" ali nije točno. Već se razvija čovjek tj. njegova spoznaja o Bogu. Sve je lijepo Cirenac objasnio:
Citat:
Bog je takav bio oduvijek, samo ga narod nije odmah mogao takvog spoznati. Danas, kada imamo jasnu Isusovu zapovijed ljubavi, pa čak i prema neprijateljima i prošle događaje iz svete povijesti trebamo interpretirati s tog polazišta. Nemamo više nikakvog temelja za opravdanje bilo kakvog nepravednog rata „u ime“ Boga.


Pročitaj još jednom cijeli Cirenčev tekst i vidit ćeš da imaš (skoro) sve odgovore na svoja pitanja. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 lis 2013 13:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
mala ispravka, tekst nije moj,
već copy don Damira, Pitajte kapelana..
..ovo je suviše razumljivo, (nisam ja te pameti)
pa je očito da nije moje :b112:
a, vidiš da čova neće da razumi ni ovo što je jednostavno,
a, da mu ga zakompliciram? :oops:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 lis 2013 10:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 kol 2012 11:11
Postovi: 164
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
musavi napisao:
Martina, cestitam na iskrenom i detaljnom postu o temi koja nije lagana :)

Imam par pitanja.

Kao prvo, jesam li te dobro shvatio: smatras da su dogadjaji u SZ stvarni povijesni dogadjaji, a ne npr. metafore za borbe s grijehom itd.? I smatras da su bezbrojni pokolji i nasilje u SZ odgojna mjera, jel tako?

Ako da:

1. Jel naredit pokolj djece i porobljavanje ljudi stvarno najbolja odgojna mjera koju bi ocekivala da dobri svemoguci bog moze smisliti?
2. Sto nas je time naucio?
3. Po cemu su ljudi, primjerice, Abrahamovog doba, bitno drugaciji od onih Isusovog doba, tako da su ovi drugi bili "spremni" cuti Isusov nauk, a ovi prvi ne? Zasto ga ne bi shvatili? Zar su Isusove propovjedi toliko ne-univerzalne, a on nije mogao smisliti bolje kojima bi se mogao pribliziti svim ljudima?


Musavi...kada Boga spustiš na razinu i dimenziju čovjeka, onda postavljaš pitanja kakva ti postavljaš. Vjernik to gleda drugim očima...vjernik zna da Bog gleda u srca i duše ljudi i da zna o ljudima (o svakom ponaosob) što mi nikada nećemo znati, niti shvatiti...On zna što nam treba i točno zna kojim jezikom i na koji način sa svakim mora razgovarati i obračati mu se. I uvijek nam daje ono što je najbolje za nas...
1. Da, ja vjerujem da je to bila najbolja odgojna mjera u to doba i u tim prilikama...jer da je postojala bolja Bog bi je koristio.
2. Naučio nas je da je On Gospodar života i smrti...da On život daje, ali i uzima...ako smo uz Boga On je uz nas i nitko nam ništa ne može...ako smo protiv Boga...onda smo uz posrnulu i odbačenu zvjerku, a samim time smo izabrali svoj put odbačenosti. Sjeti se Sodome i Gomore...Bog bi bio poštedio cijelo stanovništvo (i one nepravedne) kad bi u njima našao pravednike...ali nije ih bilo. Bog zna zašto nešto radi i zašto baš na taj način, a ljudi bi to silno htjeli svojim ograničenim mozgičem shvatiti iako za to nisu sposobni.
3. Pravovremenost (timeing) je nešto što ljudi također teško prihvaćaju. Kada mole žele to odmah i sad inače im vjera naglo pada i odmah ih počinje nagrizati sumnja. Jučerašnja čitanja na sv.misi su baš govorila o tome. Znam po sebi..nekada sam i ja molila na takva način...Bože daj mi ovo...daj mi ono...i kada se to nije ostvarilo...razočarenje. Međutim, s nekim vremenskim odmakom shvatiš da te neka nevidljiva ruka kroz život vodila baš onako kako je za tebe najbolje...npr. kada sada pogledam u svoju prošlost, shvaćam da je nekad najbolje za mene bilo da mi Bog ne usliši molitvu, a ponekad me baš nešto što mi se dogodilo (a bilo je suprotno onome što sam molila) dovelo do onog cilja za koji sam molila...ako me možeš shvatiti.
Zašto je Isus došao baš kad je došao, a ne prije...očito da ljudi nisu bili spremni (još su bili djeca)...isto pitanje možeš postaviti...zašto u prvom razredu osnovne škole odmah ne počinju s literaturom i lektirom iz srednje škole...teško da bi prošlo jer još ne znaju ni čitati, a i da znaju čitati opet ne bi shvatili poantu te literature...možda neki i bi, ali većina sigurno ne bi...postepenost je najbolji način ... istina to je proces i to traje, ali zbog konačnog rezultata to se isplati. A konačni cilj je da se što više duša spasi i vrati Stvoritelju. Kod uvođenja nečeg novog bitno je da je kritična masa onih kojima je to namjenjeno spremna to prihvatiti i shvatiti, pa da može prenjeti dalje...inače je sve uzalud...a činjenica da je Kršćanstvo preživjelo više od 2.000 godina, uz sve uspone i padove, dokaz je da je timeing bio pravi.
Sve to nas je pripremalo za sada kada Bog nije toliko direktno i vidljdivo prisutan na Zemlji (iako je, samo Ga ljudi, okupirani sami sobom, ne primjećuju), odnosno nema te direktne komunikacije kao nekada. Sada je vrijeme kušnje...knez ovoga svijeta zna da mu je kraj blizu i na sve moguće načine pokušava spriječiti da se duše očiste i vrate Stvoritelju. Mi to duboko u sebi znamo, samo je pitanje da li prihvaćamo ili idemo linijom manjeg otpora, pa se uvjeravamo da je smrt kraj i da se jednostavno treba iskoristiti i isprobati sve što ti zemaljski život pruža, bez da se uopće potrudimo upoznati duhovnu razinu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 lis 2013 15:59 
Slažem se sa svime što je Martina objavila. Bog se osvećuje onima koji ga pljuju i okaljavaju Njegovo Sveto Ime.
Koliko zla su pogani narodi učinili Njegovom narodu, kolike vapaje su Izraelci uputili svom Gospodinu, i Bog je i dalje bio milostiv. Nije se odmah sjurio i uništio neki narod nego je uvijek preko nekog proroka upozoravao narode, ali nisu htjeli slušati Božji glas. Bog uvijek opominje i daje prilike. A to što kažete pokolj djece, žena i svega živoga, zar nije on Stvoritelj života, nema li on pravo odlučiti što će napraviti. Bog je svemoguć ne zaboravite to.


Vrh
  
Citiraj  
PostPostano: 22 lis 2013 18:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 kol 2012 11:11
Postovi: 164
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Napisala sam kako ja vidim Stari zavjet kao odgojnu mjeru, odnosno učenje...objasnila sam i zašto. No, Novi zavjet nam daje nove zapovijedi. Ne mislim da se danas Bog bilo kome osvećuje jer bi na takav način utjecao na našu slobodnu volju. Bog pušta da sami odlučujemo kojim ćemo putem...sa ili bez Njega. Ne mislim da je zlo u svijetu posljedica Božje osvete, već nasuprot ... zlo u svijetu je posljedica odbacivanja Boga iz svakodnevnog života. A tamo gdje nema Boga vlada Zlo.
Znate onu teoriju kako se hladnoća definira postotkom prisutnosti topline......tama postotkom prisutnosti svjetla...gdje nema svjetla tama je najcrnja...prevedeno na duhovnu stranu...gdje nema Ljubavi vlada Zlo. Zlo samo po sebi uništava sve što dotakne...a ponajviše čovjeka. U svijetu je to danas jako vidljivo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 lis 2013 22:01 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 15 kol 2013 21:15
Postovi: 1
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ako smijem unijet svoje skromno viđenje :D . smatram da je stari zavijet bio jedan crni svijet u kojem se Otac objavio i tad je posto crno bijeli svijet. Otac je dao ZAKON i sklopio je savez.spasio odabrani narod od robstva u svijetu u kojem je poganima ljudski život vrijedio ništa. Za nas je važno da znamo stari zavjet jer je on sad aktivan na većem nivou. možda su izraelci nekad gradili piramide al mi sad gradimo mega babilon pa mozda i nas bude "neko" spašavo ako nebudemo pazili. hahahaha Novi zavijet je sad i to je najvažnije. sotona će probat opet isto al mi smo u savezu i nebi on trebo imat nikakve šanse ako smo vijerni. tko stvarno vidi Bibliju, onakvu kakva jest to je nešto predivno. koliko bi ja tumačenja Biblije zabranio zbog unošenja pomutnje u istinu. :D :D :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 lis 2013 11:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
dado1642 napisao:
Slažem se sa svime što je Martina objavila. Bog se osvećuje onima koji ga pljuju i okaljavaju Njegovo Sveto Ime.
Koliko zla su pogani narodi učinili Njegovom narodu, kolike vapaje su Izraelci uputili svom Gospodinu, i Bog je i dalje bio milostiv. Nije se odmah sjurio i uništio neki narod nego je uvijek preko nekog proroka upozoravao narode, ali nisu htjeli slušati Božji glas. Bog uvijek opominje i daje prilike. A to što kažete pokolj djece, žena i svega živoga, zar nije on Stvoritelj života, nema li on pravo odlučiti što će napraviti. Bog je svemoguć ne zaboravite to.


Bog je LJUBAV i NIKOME SE NIKAD NE OSVEĆUJE..

..no SILA ZAKONA je nešto drugo..
..i uvijek je matematika...
..u kojem faktor V=vrijeme...uvijek se čini daleko..
..ali uvijek dođe..kao NEIZBJEŽAN PARAMETAR PRAVDE..
..no nije zakon Božji..zakon ODMAZDE..same po sebi..

--već NEIZBJEŽNOST zbog promjena konfiguracije ljudskod duha ..
...da bi po osobnom izboru...bio SPOSOBAN baštiniti Nebesko Kraljevstvo..

..jer tamo ne može ući niti jedan nečist i tko čini gadost i laž..

..pa su često bolesti...Kirurgija duha...kojom se spašavaju duše..
..ali opet ..našim izborima...
..jer bol i vatra...smekšavaju oholosti ljudskih duša...

..i na sve to je još BOG IZLIO BESKRAJNO MORE MILOSRĐA..

..i samo je malo čovjeku potrebno za spas duše..

..samo jedno malo "Ja pripadam tebi GOSPODINE I BOŽE MOJE, JEDINI MOJ GOSPODARU I SPASITELJU..."
--to je prva stvar koju moramo učiniti..
.a drugo je sve NEBITNO.. 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 srp 2015 09:36 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 srp 2015 12:30
Postovi: 23
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Biblija nije samo knjiga sadašnjeg vremena, nego i budućnosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr