www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:34

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 10 ruj 2010 11:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 sij 2010 15:01
Postovi: 23
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Propovijed na gori
1Kad Isus ugleda da se okupilo mnoštvo, popne se na goru i sjedne. Nato mu priđu njegovi učenici.
2On počne poučavati.

Blaženstva
3'Blago onima koji shvaćaju da im je Bog potreban
jer je njihovo nebesko kraljevstvo.
4Blago onima koji tuguju,
jer će ih Bog utješiti!
5Blago krotkima,
jer će baštiniti zemlju.
6Blago onima koji su gladni i žedni pravednosti,
jer će je se nasititi.
7Blago milosrdnima,
jer će se i njima iskazati milosrđe.
8Blago ljudima čista srca,
jer će gledati Boga.
9Blago mirotvorcima,
jer će se nazivati Božjom djecom!
10Blago onima koje progone zato što su pravedni pred Bogom,
jer je njihovo nebesko kraljevstvo!
11Blago vama kad vas zbog mene budu grdili i progonili i lažno vam pripisivali kojekakva zla!

12Radujte se zbog toga, silno se radujte! Jer velika vas nagrada čeka na nebesima. Tako su progonili i proroke prije vas!

Sol i svjetlo
13'Vi ste sol čovječanstvu. Ali kakva je korist od soli ako obljutavi? Za što se može uporabiti? Ni za što, osim da se izbaci van, da ju ljudi pogaze.
14Vi ste svjetlost svijetu - grad na gori koji noću sjaji da ga svi vide.

15Svjetiljku ne palite da biste ju pokrili, nego da biste ju postavili tako da svijetli svima u kući.

16Neka vaša svjetlost svijetli pred ljudima tako da vide vaša dobra djela i da slave vašega nebeskog Oca.

Isus poučava o Zakonu
17'Nemojte pogrešno shvatiti da sam došao ukinuti Mojsijev zakon i zapise proroka. Nisam ih došao ukinuti, nego ispuniti.
18Zaista vam kažem: Sve dok postoji nebo i zemlja, nijedno slovce, nijedan potez pera u Zakonu neće nestati dok se sve ne ostvari.

19Prekrši li zato tko i najmanju zapovijed i druge tome pouči, bit će najmanji u nebeskom kraljevstvu. Ali oni koji poučavaju Božjim zakonima i pokoravaju im se bit će veliki u nebeskom kraljevstvu.

20Kažem vam, ne bude li vaša pravednost veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, nipošto nećete ući u nebesko kraljevstvo!'

O srdžbi
21'Čuli ste da je starima rečeno u Mojsijevu zakonu: "Ne ubij! Tko ubije, mora biti izveden pred sud.'
22A ja vam kažem: Tko se rasrdi na svojeg brata, odgovarat će pred sudom! Nazove li ga glupanom, odgovarat će pred najvišim sudom. A nazove li ga luđakom, odgovarat će za to u paklenome ognju!

23Stojiš li, dakle, pred žrtvenikom u Hramu prinoseći žrtvu Bogu pa se iznenada sjetiš da neki tvoj brat ima što protiv tebe,

24ostavi žrtvu pred žrtvenikom pa se najprije pomiri s njime, a tek onda dođi i prinesi žrtvu Bogu.

25Brzo se nagodi s protivnikom, prije nego što bude kasno, dok te nije izveo pred sud, a sudac bacio u tamnicu.

26Zaista ti kažem, odande nećeš izići sve dok ne isplatiš i posljednji novčić.

O preljubu
27'Čuli ste da u Mojsijevu zakonu piše: "Ne čini preljuba!'
28A ja vam kažem: Tko samo i pogleda ženu s požudom, već je u svojem srcu s njom počinio preljub.

29Ako te tvoje desno oko navodi na grijeh, iskopaj ga i baci. Bolje ti je da samo jedan dio tvojeg tijela bude uništen nego da sav budeš bačen u pakao.

30Pa makar te i tvoja desna ruka navodila na grijeh, odsijeci ju i baci od sebe. Bolje da ostaneš bez jednoga od udova nego da ti cijelo tijelo ode u pakao.'

O rastavi
31'Također ste čuli: "Tko otpusti svoju ženu, neka joj dade otpusnicu.'
32Ali ja vam kažem: Tko god se razvede od svoje žene, osim zbog njezina bluda, navodi ju na preljub. I tko god se oženi razvedenom ženom, čini preljub.'

O zakletvi
33'Čuli ste da u Mojsijevu zakonu piše: "Ne krši zakletve, nego izvrši ono na što si se Gospodinu zakleo.'
34A ja vam kažem: Ne kunite se nikako! Ni nebom, jer je Božje prijestolje,

35ni zemljom, jer je podnožje njegovim nogama, ni Jeruzalemom, jer je to grad velikoga kralja.

36Ne kunite se ni svojom glavom, jer ni jednu jedinu vlas niste u stanju učiniti bijelom ili crnom.

37Kad kažete: 'Da

O osveti
38'Čuli ste da u Mojsijevu zakonu piše: "Oko za oko, zub za zub!'
39A ja vam kažem: Ne opirite se zlotvoru! Pljusne li vas, naprotiv, tko po jednom obrazu, okrenite mu i drugi!

40Ako bi se tko htio s tobom parničiti da ti otme košulju, daj mu i svoj ogrtač.

41Primoraju li te rimski vojnici da im poneseš opremu jednu milju, ponesi ju dvije.

42Zatraži li tko nešto od tebe, daj mu, i nemoj okrenuti leđa onome tko te zamoli da mu posudiš.'

O ljubavi prema neprijatelju
43'Čuli ste da u Mojsijevu zakonu piše: "Ljubi svoje bližnje, a mrzi neprijatelje!'
44A ja vam kažem: Ljubite i svoje neprijatelje i molite se za one koji vas progone!

45Tako ćete se ponijeti kao prava djeca svojega nebeskog Oca, koji daje da njegovo Sunce izlazi i nad zlima i nad dobrima te da kiša pada i pravednicima i nepravednicima.

46Jer ako volite samo one koji vas vole, kakvu nagradu možete očekivati? Ne čine li tako i pokvarenjaci?

47Ako ste ljubazni samo prema svojoj braći, po čemu se razlikujete od drugih? Tako postupaju i neznabošci.

48Budite, dakle, savršeni kao što je savršen vaš nebeski Otac.'


Evo,ovo je dovoljno. Što vi mislite o Kristu i njegovom učenju? Mislite li da ima veliku duhovnu vrijednost ili imate neke zamjerke? Slobodno možete napisati.

Postoje razna mišljenja o njemu. Kršćani vjeruju da je on Sin Božji,muslimani vjeruju da je on važan Božji poslanik,neki hinduisti ga smatraju avatarom,a neki duhovnjaci misle da je bio veliki duhovni Učitelj. Što vi mislite?


Moramo razviti i sačuvati sposobnost
praštanja.
Onaj tko je lišen snage da oprosti, lišen je
snage da voli.
U najgorima od nas postoji neko dobro,
a u najboljima neko zlo.
Kad to shvatimo, manje smo skloni
mrziti svoje neprijatelje.

Martin L King JR.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ruj 2010 11:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 sij 2010 15:01
Postovi: 23
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bože, ti koji daješ da sunce izlazi nad svima nama, mi daleko zaostajemo za tvojim zahtjevom i željom da ljubimo svoje neprijatelje, jer nam je često dovoljno teško ljubiti i svoje bližnje. Ojačaj u nama snagu ljubavi kako bismo ti bili sve sličniji te kako bismo ostvarivali svoj san o sretnom ljudskom suživotu. To te molimo po Isusu Kristu, koji je svojim životom svjedočio za tvoje kraljevstvo ljubavi. Amen.


Utorak, 15. lipnja 2010. - sv. Vid
Čitanja:

1 Kr 21, 17-29

Svako zlo djelo jednom se otkrije i jednom će nas sustići. No tu je i Božja strpljivost i milosrđe. Mogu li zamisliti Boga koji bi moj grijeh protegnuo na buduće naraštaje - kako ga predstavljaju neki starozavjetni pisci?

Mt 5, 43-48

Ako nam je često teško ljubiti najbliže, članove svoje obitelji, kako ćemo onda ljubiti neprijatelje? No Isusu nije stalo do toga da svojemu "neprijatelju" pristupamo s osjećajem i unutarnjom toplinom. Nije presudan osjećaj, nego stvarni čin: ljubav koja se očituje u djelima mora dovesti do prestanka neprijateljstva. Tko živi ljubav prema neprijatelju, ne bori se zlom protiv zla, nego čini prvi korak te novim neprijateljstvima ne održava na životu začarani krug zla. Neočekivano dobročinstvo može utjecati na našega "neprijatelja", može ga promijeniti te ga mogu susresti i doživjeti kao brata, kao sestru.

Borac za ljudska prava Martin Luther King (1929.-1968.) sjajan je uzor ljubavi prema naprijatelju. Prihvativši put nenasilja, borio se protiv tlačenja američkih crnaca i Afroamerikanaca. U svojem glasovitom govoru "I have a dream" zauzimao se da svi ljudi žive kao prijatelji (ili barem ne kao neprijatelji): "Sanjam da će se jednoga dana ova nacija podići i živjeti prema istinskome značenju svojega creda: mi, naime, smatramo da je istina da su svi ljudi stvoreni jednakima sama po sebi razumljiva."

Mržnja i neprijateljstvo podižu granice, dok ih opraštanje i milosrđe dokidaju. U tom smislu zapovijed ljubavi prema neprijatelju predstavlja oslobođenje po kojemu svijet postaje pravedniji. Svatko si može postaviti cilj da će se odvažiti na korak pomirenja s "neprijateljem". Ta on je čovjek kao i ja. Ostvarujući ljubav prema neprijatelju postajemo "baš jedno s Bogom u ljubavi" (Lothar Gassmann).
Antun Pećar


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ožu 2011 21:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Meni licno je velik primer prethodni Papa Ivan Pavao drugi posle atentata na njega kadje otisao u zatvor kod svog atentatora.Nekad je tesko i sebi oprostiti ali i drugom.Imam u siroj obitelji osobu koja se bavi maleficijem[vracanje] ,rodjena sestra moga pok. oca .Desilo se da se smrtno razboleo lezao je u komi i treba i njih obavestiti.Ceo zivot sam ih se plasio verovatno i mrzeo od malih nogu .Pozovem kazem situaciju i dogovorimo se da se nadjemo u bolnici.Idem peske u bolnicu nije daleko20 min hoda a srce da iskoci knedle ugrlu teskoba idem da upoznam osobu koje sam se plasio i mrzio i brata koga nisam poznavao.'Neko mi kaze da treba da ih zamolim za oprostaj razum se bori pa to oni treba da urade,i resim tako cu ali idalje haos.Necu zaboravit dok sam ziv na 10 metara od kapije bolnice odjedanput neka toplina me obuzela iznutra gorim, zatim mir neopisiv osecaj i kao da mi neko govori ne boj se .I kako ulazim u dvoriste bolnice ja hitam da ih zagrlim zamolim za oprost. To sam i uradio, otac je jos neko vreme ziveo uz majcinu i moju negu,i okrepljen sakramentimai pomazanjem otisao nebeskom Ocu.ona je nastavila po starom,a ja sam dobio mir u srcu i jedini strah [osim onih instiktivnih]je da ne uvredim mog prijatelja Isusa i brata coveka.Aleluja


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:07 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 vel 2014 11:49
Postovi: 83
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pat_pat napisao:
muslimani vjeruju da je on važan Božji poslanik

Oprosti al otkud tebi da muslimani vjeruju da je važana Božji poslanik. Svjedočio sam muslimanima i svaki put bi čuo Isus je božji rob. Također sam pručavo kuran i nisam nigdje našao nešt slično. sori al morao sam ovo reći jer mi je ta rečenica zapela za oko.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Tomek napisao:
pat_pat napisao:
muslimani vjeruju da je on važan Božji poslanik

Oprosti al otkud tebi da muslimani vjeruju da je važana Božji poslanik. Svjedočio sam muslimanima i svaki put bi čuo Isus je božji rob. Također sam pručavo kuran i nisam nigdje našao nešt slično. sori al morao sam ovo reći jer mi je ta rečenica zapela za oko.


Toliko o tvom proučavanju..

Citat:
Šta muslimani misle o Isusu?
Muslimani Isusa zovu Isa ,a.s., poštuju ga i očekuju njegov Drugi dolazak. Smatraju ga jednim od najvećih Božijih vjerovjesnika poslatih čovječanstvu. Musliman nikada ne spominje njegovo ime, a da ne doda alejhi selam, tj. Neka su mir i blagoslov Božiji s njim. Kur'an potvrđuje njegovo čudesno nevino rođenje (jedna kur'anska sura nosi naslov Marija, na arapskom Merjem), a Merjema se smatra najčasnijom od svih žena.

http://www.ikc-berlin.de/bosnisch/html/pitanja_odgovori/pitanja_odgovori.html

Citat:
Isa zauzima jedinstveno uzvišeno mjesto u islamu i smatra se Božjim Poslanikom. Kur'an kazuje da je Isaa rodila djevica, da je on "Duh od Boga (udahnut)" (Ruhun mina'Llah) i "Riječ Božija" (Kalimatu-Lllah). On se obično naziva "Isa, sin Merjemin", a u njegove titule spadaju: Mesih, vjerovjesnik, Božiji poslanik, i "jedan od Allahu bliskih". Prema Kur'anu on je izvodio različita čuda: oživljavao je mrtve, donio objavljenu knjigu Indžil (Evanđelje) i prizivao, kao znak s neba, sofru s opskrbom.
U islamu, Isa je imao misiju kao Poslanik (Resul) najvišeg stepena koji donosi obnovu Božije vjere.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Isus


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:28 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 vel 2014 11:49
Postovi: 83
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Gita napisao:
nisam baš upoznata sa Islamom, no i ja sam isto načula da je on za muslimane Božji poslanik, ali da u sebi nije imao ništa božanskog. nisam sigurna, ako se itko od forumaša više kuži u Islam pa bi mogao odgovoriti sa nekim provjerenim podacima ?

Ja se kužim al nije ni ovo tena za to, naprivit ću temu kad stignem vjerovavatno sutra ja vas molim nemojte vi praviti temu. aj budi tako pristojni


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2012 23:11
Postovi: 142
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pat_pat napisao:
Propovijed na gori

1Kad Isus ugleda da se okupilo mnoštvo, popne se na goru i sjedne. Nato mu priđu njegovi učenici.

2On počne poučavati.



Blaženstva

3'Blago onima koji shvaćaju da im je Bog potreban

jer je njihovo nebesko kraljevstvo.

4Blago onima koji tuguju,

jer će ih Bog utješiti!

5Blago krotkima,

jer će baštiniti zemlju.

6Blago onima koji su gladni i žedni pravednosti,

jer će je se nasititi.

7Blago milosrdnima,

jer će se i njima iskazati milosrđe.

8Blago ljudima čista srca,

jer će gledati Boga.

9Blago mirotvorcima,

jer će se nazivati Božjom djecom!

10Blago onima koje progone zato što su pravedni pred Bogom,

jer je njihovo nebesko kraljevstvo!

11Blago vama kad vas zbog mene budu grdili i progonili i lažno vam pripisivali kojekakva zla!



12Radujte se zbog toga, silno se radujte! Jer velika vas nagrada čeka na nebesima. Tako su progonili i proroke prije vas!





Odakle ti ovaj čudan i izmjenjen tekst sv. Pisma. Čiju Bibliju citiraš ????Naime ovo je ispravno:

(Lk 6,20-23)

#5Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. (2) On progovori i stane ih naučavati: (3) "Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko! (4) Blago ožalošćenima: oni će se utješiti! (5) Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju! (6) Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi! (7) Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe! (8) Blago čistima srcem: oni će Boga gledati! (9) Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati! (10) Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!" (11) "Blago vama kad vas - zbog mene - pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas! (12) Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako proroke prije vas!"

Ne razumijem ni naslov teme pa ako možeš objasniti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Da se malo vratimo na blaženog Ivana Pavla II.
Poslije atentata, kada se oporavio, otišao u zatvor,
razgovarao sa Mohamedom Ali Agdžom, dotični se
pokajao za učinjeno.Sv. Otac mu je oprostio, molio za njega,
ali, kada su mu advokati dali da potpiše da se slaže sa oslobađjućom presudom,
(valjda su računali, eto, oprostio mu je i idemo dalje, u slobodu...)
Znate što im je Papa rekao:"Ja sam mu oprostio, istinski i od srca,
ali on MORA ZA UČINJENO KRIVIČNO DjELO, odgovarati
pred zakonom."
e, to me malo podsjeća na čistilište.....
mrziti samo grijeh, a ne čovjeka,
mržnja razara čoveka, iznutra....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:57 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 sij 2014 13:14
Postovi: 52
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tonii napisao:
pat_pat napisao:
Propovijed na gori

1Kad Isus ugleda da se okupilo mnoštvo, popne se na goru i sjedne. Nato mu priđu njegovi učenici.

2On počne poučavati.



Blaženstva

3'Blago onima koji shvaćaju da im je Bog potreban

jer je njihovo nebesko kraljevstvo.

4Blago onima koji tuguju,

jer će ih Bog utješiti!

5Blago krotkima,

jer će baštiniti zemlju.

6Blago onima koji su gladni i žedni pravednosti,

jer će je se nasititi.

7Blago milosrdnima,

jer će se i njima iskazati milosrđe.

8Blago ljudima čista srca,

jer će gledati Boga.

9Blago mirotvorcima,

jer će se nazivati Božjom djecom!

10Blago onima koje progone zato što su pravedni pred Bogom,

jer je njihovo nebesko kraljevstvo!

11Blago vama kad vas zbog mene budu grdili i progonili i lažno vam pripisivali kojekakva zla!



12Radujte se zbog toga, silno se radujte! Jer velika vas nagrada čeka na nebesima. Tako su progonili i proroke prije vas!





Odakle ti ovaj čudan i izmjenjen tekst sv. Pisma. Čiju Bibliju citiraš ????Naime ovo je ispravno:

(Lk 6,20-23)

#5Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. (2) On progovori i stane ih naučavati: (3) "Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko! (4) Blago ožalošćenima: oni će se utješiti! (5) Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju! (6) Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi! (7) Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe! (8) Blago čistima srcem: oni će Boga gledati! (9) Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati! (10) Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!" (11) "Blago vama kad vas - zbog mene - pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas! (12) Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako proroke prije vas!"

Ne razumijem ni naslov teme pa ako možeš objasniti.

:D pa zar nisu samo osam blaženstva ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2014 23:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Tomek napisao:
naprivit ću temu kad stignem vjerovavatno sutra ja vas molim nemojte vi praviti temu. aj budi tako pristojni

Hahahha.. Evo svi se trgamo, požuriiiiiiii!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Zadnja izmjena: Božja ovčica; 05 vel 2014 00:26; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr