www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 20:27

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Grkokatolici
PostPostano: 22 sij 2014 20:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Sad se trenutačno održava molitvena osmina za jedinstvo kršćana.
Jučer je molitva u Zagrebu održana u konkatedrali sv. Ćirila i Metoda. Pošto tamo nisam nikad bio odlučio sam iskoristiti tu priliku do posjetim i tu crkvu. I stvarno mi nije bilo žao. Konkatedrala izgleda prekrasno i izvana i iznutra. Izvana izlgeda kao da je nedavno obnavljana sve izgleda svježe i lijepo. A iznutra prekrasno. Velike lijepe slike, ikonostas koji odmah upada u oči. Stigao sam pola sata prije molitve tako da je svećenik ljudima objašnjavao tko su u biti grkokatolici i koja je razlika između njih i pravoslavaca.
Obred molitve za jedinstvo kršćana se sveo na to da smo većina vremena pjevali akatist Kristu čovjekoljupcu, dijelili su ljudima knjižice tako da su svi mogli sudjelovati.

Evo par linkova da se malo informiramo, nije loše za znat a i zanimljivo je:

http://www.veritas.hr/casopisi/2010_01/01_2010_svecenicka_godina.html



Slika prelijepog ikonostasa Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 sij 2014 20:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ruj 2013 01:19
Postovi: 134
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
johnny 5 napisao:
Izvana izlgeda kao da je nedavno obnavljana sve izgleda svježe i lijepo.
Jesenas završena obnova.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 sij 2014 21:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Šteta što nisi stavio još koju fotografiju.. :D ..

Može li mi netko objasniti, da li su grkokatolička i starohrvatska crkva jedno te isto?.. naime, vidio sam u zagrebačkom naselju Stenjevec dvije crkve, rimokatoličku i dvadesetak m dalje crkvu na kojoj stoji tabla s natpisom " starohrvatska crkva"...
Mi u župi imamo kapelana koji je grkokatolik, omiljen je svećenik i čovjek,porijeklom nije Hrvat, nisam primjetio nikakvu razliku u misama..

Potrudit ću se i fotkati kad budem prolazio tamo..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 sij 2014 08:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Medolino napisao:
Jesenas završena obnova.


Eto vidiš, zato i izgleda sve svježe.

FRANC-JOSEF napisao:
Šteta što nisi stavio još koju fotografiju.. :D ..

Može li mi netko objasniti, da li su grkokatolička i starohrvatska crkva jedno te isto?.. naime, vidio sam u zagrebačkom naselju Stenjevec dvije crkve, rimokatoličku i dvadesetak m dalje crkvu na kojoj stoji tabla s natpisom " starohrvatska crkva"...
Mi u župi imamo kapelana koji je grkokatolik, omiljen je svećenik i čovjek,porijeklom nije Hrvat, nisam primjetio nikakvu razliku u misama..

Potrudit ću se i fotkati kad budem prolazio tamo..


Da, šteta što nisam fotkao dve ogromne slike sa strane, prelijepe su.

Za starohrvatsku crkvu nisam čuo jedino ako to nije starokatolička crkva, starokatolici- oni koji su se odvojili kad je proglašena dogma o papinoj nepogrešivosti kad govori ex cathedra, ako su to oni onda to nisu grkokatolici.

Taj kapelan koji je grkokatolik onda drži sv. Misu po rimskom obredu što piše u tekstu Veritasa da imaju pravo ali im treba posebna dozvola. Kad bi držao po bizantskom primjetio bi ogromnu razliku, ko da si kod pravoslavaca samo što oni mole za papu.

I da stavim još jedan link za info o grkokatolicima:http://grkokatolik.com/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 vel 2014 12:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Lijep pozz svima..

kako rekoh, uspio sam navratiti i poslikati tu crkvu..
Zaista si u pravu što se tiče imena, to je starokatolička, nisam dobro upamtio cjelokupan naziv ..

Slika

Nažalost, nisam imao priliku ući u nju, čini se da je uglavnom zaključana, ali evo par sličica..

Slika

Slika

Poprilično je zapuštena, nema veze kaj ima mali broj vjernika, trebala bi država malo pomoći.. imaju novaca za razne bezvezarije, moglo bi se i ovdje udijeliti nešto :-(

Tek sad vidim da su slike prevelike, sorry, kasno je.. :a1490:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 vel 2014 22:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ruj 2013 01:19
Postovi: 134
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
U zadnje vrijeme "uhodim" neke naše grkokatolike preko interneta i facebooka.

Neki se žale da su često neshvaćeni od strane ostalih. Da kao ljudi ih pitaju pitanja tipa "jeste li vi pravoslavci", "jeste li ovo ono..", "starokatolici".

Tak da, mislim da je dobro obrazovat se o našim prijateljima grkokatolicima pa ćemo ih više voljeti i oni nas.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 vel 2014 04:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 sij 2012 05:38
Postovi: 116
Lokacija: split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
FRANC-JOSEF napisao:
Lijep pozz svima..

kako rekoh, uspio sam navratiti i poslikati tu crkvu..
Zaista si u pravu što se tiče imena, to je starokatolička, nisam dobro upamtio cjelokupan naziv ..

Slika

Nažalost, nisam imao priliku ući u nju, čini se da je uglavnom zaključana, ali evo par sličica..

Slika

Slika

Poprilično je zapuštena, nema veze kaj ima mali broj vjernika, trebala bi država malo pomoći.. imaju novaca za razne bezvezarije, moglo bi se i ovdje udijeliti nešto :-(

Tek sad vidim da su slike prevelike, sorry, kasno je.. :a1490:

Pošto sam čitao o starokatolicima moram stavit par navoda u vezi njih:
"Starokatolička crkva je kršćanska vjerska zajednica, nastala iz opozicije nekih njemačkih teologa na Prvom vatikanskom koncilu 1870. Oni su se usprotivili definiciji o papinskoj nepogrešivosti i primatu, te su tražili da se katolicizam »vrati na svoje stare oblike«. Odvojili su se od Rimokatoličke crkve na kongresu u Münchenu 1871. Prvog starokatoličkog biskupa J. H. Reinkensa zaredio je Heykamp, jansenistički nizozemski biskup iz Deventera.Starokatolici odbacuju svećenički celibat, nerazrješivost braka, tajnu ispovijed.Nadbiskup Alojzije Stepinac bio je nepomirljivi neprijatelj starokatolika, smatrajući je »truležom na našem narodnom organizmu«. Stepinac je zapisao u svom dnevniku da apelira na vlast u Kraljevini Jugoslaviji, Banovini Hrvatskoj i kasnije u NDH, da zabrane Starokatoličku crkvu.
p.s:ako je blaženi stepinac o njima ovako govorio onda im ni država ne treba pomoći,neka istrune :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr