www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:47

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 15 srp 2014 13:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 sij 2013 07:51
Postovi: 44
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?

meni se to čini kao super ideja jer bi se tek onda vidjelo koliko smo mi pravi katolici stvarno jaki i koliko nas stvarno ima


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 srp 2014 15:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
A djeca?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 srp 2014 16:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
ante buljubasic napisao:
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?

meni se to čini kao super ideja jer bi se tek onda vidjelo koliko smo mi pravi katolici stvarno jaki i koliko nas stvarno ima


Zašto ukidanje!! Pa nemaju sve Crkve grijani ili rashladni prostor!! Nisu Crkve svima blizu, pogotovo danas kada je sve ubrzano i sama djeca nemaju više vremena skoro za ništa, a da ne govorim o roditeljima koji ako dvoje ne radi ne opstaju, a ako radio, razapeti su!! Oov što je u školi je najbolje za sve!! Više to izgleda kao najam prostora, jer ionako je izboran predmet!!
A onda opet što bi djeci utrpali umjesto vjeronauka, bojim se i pomisliti!!

Ali moram priznati da mi zvuči jako privlačno taj vjeronauk u Crkvi, ali sa jednom bitnom stavkom, a to je da on bude za odrasle!!
Jer budimo realni ljudi danas pojma nemaju o vjeri, sve im nekako zvuči novo i nepojmljivo!! A tema ima milion!! :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 srp 2014 14:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 lip 2014 15:14
Postovi: 132
Lokacija: Hrvatska
Podijelio: 80 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
Samuel napisao:
ante buljubasic napisao:
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?

meni se to čini kao super ideja jer bi se tek onda vidjelo koliko smo mi pravi katolici stvarno jaki i koliko nas stvarno ima


Zašto ukidanje!! Pa nemaju sve Crkve grijani ili rashladni prostor!! Nisu Crkve svima blizu, pogotovo danas kada je sve ubrzano i sama djeca nemaju više vremena skoro za ništa, a da ne govorim o roditeljima koji ako dvoje ne radi ne opstaju, a ako radio, razapeti su!! Oov što je u školi je najbolje za sve!! Više to izgleda kao najam prostora, jer ionako je izboran predmet!!
A onda opet što bi djeci utrpali umjesto vjeronauka, bojim se i pomisliti!!

Ali moram priznati da mi zvuči jako privlačno taj vjeronauk u Crkvi, ali sa jednom bitnom stavkom, a to je da on bude za odrasle!!
Jer budimo realni ljudi danas pojma nemaju o vjeri, sve im nekako zvuči novo i nepojmljivo!! A tema ima milion!! :roll: :roll:


Mislim da je vjeronauk u školi potreban samo što bi trebalo temeljito ispitati plan, program i provođenje toga.
Što se, kako i koliko uči i nauči.
Na koji se način djecu uči.
Koliko djeca na kraju znaju o svojoj i drugim vjerama ili nevjerama?
Tko radi s našom djecom? Kakvi su to ljudi? Prakticiraju li vjeru? Jesu li iskreni katolici ili deklarativni?

Nije to tako jednostavno...
Prvo treba razmisliti o satnici (mislim da su 2 sata tjedno). Je li to premalo, previše ili optimalno?
Ako je škola odgojno-obrazovna ustanova, a mislim da jest, kako onda vjeronauk utječe odgojno i obrazovno? Kako je to mjereno?

Mislim da ne postoji dijalog između vrha crkve, odnosno Nacionalnog katehetskog ureda HBK i naroda.
Vidi se po ovome: http://www.nku.hbk.hr/index.php/o-nama/opis-djelovanja.
U tome opisu nema naznake komunikacije s narodom, odnosno roditeljima.
Zašto, nepoznato mi je...

Po dječjim pričama dobro znadem da katehete koji im predaju vjeronauk rade po programu, no nemaju talente ili znanja da im građu koju ih trebaju naučiti predstave zanimljivo kako bi djeca dobila volju da znaju više. Trebaju naštrebati gomile podataka i to je sve.
Nekoliko sam puta djeci ispričao neke priče o svecima na djeci zanimljiv način i bili su oduševljeni. Naravno da su mi rekli da tako u školi ne rade!

Mislim da su nekada svećenici ili časne sestre taj časni težak posao katehetizacije djece obavljali neusporedivo bolje od današnjih teologe, većinom laika...

Zašto, ne znam, ali znam da bi se nadležni trebali zapitati kako odgajaju i obrazuju katehete...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 srp 2014 01:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ruj 2013 01:19
Postovi: 134
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
ante buljubasic napisao:
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?
Mislim da to ne bi bilo u Božjem Duhu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 srp 2014 07:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
ante buljubasic napisao:
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?

Konačno jedan pametan prijedlog! Škola i vjeronauk: zar to nije bogohuljenje. Škola je svjetovna ustanova stvorena za stjecanje znanja i usvajanje kritičkog načina razmišljanja koje generira slobodno-mislećim pojedincima. Uvesti djeci u školi vjeronauk je kao da uzmeš spužvu i brišeš sve to nabrojeno što škola jest i što škola treba biti. Mladom biću koje treba samosvijest i izgradnju kritičkog mišljenje o činjenicama, naturati dogme kao nepromjenljive istine. To je zaista svetogrđe prema mladim ljudima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 srp 2014 08:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
why napisao:
ante buljubasic napisao:
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?

Konačno jedan pametan prijedlog! Škola i vjeronauk: zar to nije bogohuljenje. Škola je svjetovna ustanova stvorena za stjecanje znanja i usvajanje kritičkog načina razmišljanja koje generira slobodno-mislećim pojedincima. Uvesti djeci u školi vjeronauk je kao da uzmeš spužvu i brišeš sve to nabrojeno što škola jest i što škola treba biti. Mladom biću koje treba samosvijest i izgradnju kritičkog mišljenje o činjenicama, naturati dogme kao nepromjenljive istine. To je zaista svetogrđe prema mladim ljudima.


Svetogrdje je misliti da smo pametni sami od sebe. Pa svoje "siroke" misli predstavljati kao samosvijest ili kriticko misljenje. Vise se moze opisati kompleks sintagmom "mamino pametno zlato".

Tko je prvi donijeo u Hrvatsku svijest o stjecanju znanja i usvajanju kritickog nacina razmislanja? Tko su bili ti prvi mislioci u Hrvatskoj? Tko potice slobodno razmisljanje i traganje za istinom. Tko osniva prvu skolu, prvo sveuciliste, prvu knjiznicu?

Daj mi molim te reci...pa da vidim koliko ova tvoja recenica ima smisla: " Uvesti djeci u školi vjeronauk je kao da uzmeš spužvu i brišeš sve to nabrojeno što škola jest i što škola treba biti." - Ezop

Iz izrecenog bi se dalo zakljuciti kako nemas elementarnog znanja o povijesti: niti skolstva, niti slobode misli. Toliko si zapetljan u kriticko razmisljanje da mislis da ce do slobodne misli dovesti postupak oslobadanja od onoga koji je uzrok te tvoje slobodne misli. Negiranje sebe ne dovodi do samosvijesti.


Neslaganje sa nekom idejom i zaziranje od iste, ogranicava te da vidis siru sliku. Mi smo ljudi skloni gledati ili crno ili bijelo, sto dovoljno govori o nasoj ogranicenosti. Kako je zivot a i svijet puno kompleksniji...ispravnim se cini ovaj "sivi" srednji put. Neznam dali si svjestan da svaki drugi dovodi do relativizacije istine (trenutnog) i totalitarizma misli (nasilnog osvjescivanja u buduce). 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 srp 2014 09:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Medolino napisao:
ante buljubasic napisao:
što mislite o ukidanju vjeronauka u školama i prebacivanje istog isključivo u crkve?
Mislim da to ne bi bilo u Božjem Duhu.


Trenutno je vjeronauk u skolama... sto vidim kao Bozju volju, ako sutra mozda ne bude...opet Bozja volja.

Ukidanje vjeronauka ne bi bilo u Bozjem Duhu, ali na to ne utjece mjesto odrzavanja istoga. Cak se cini bolje u Crkvi primjenjivat nauceno/prakticno, nego u skoli uciti o necemu/teorija. (Bolje razgovarati s Bogom, nego razgovarati o Bogu)

Postoje dosta dobi argumenti ZA kao i PROTIV. Koliko je vjeronauk (u skoli) dobar, toliko je i uzrok mnogih problema.

Koliko je dobro da svi, naravno koji zele, idu na vjeronauk toliko vjeronauk ima manju vrijednosti: sekularizacija vjere, sredstvo za povecanje prosjeka, obaveza dok se kako kazu"ne obave" (umjesto prime) sakramenti, katehete ("Najprije moras sam vjezbati sve sto zelis nauciti druge" sv.Bernandin Sienski), nemogucnost da se u 1,2 sk.sata nauce i osnove, dobivanje ocjene za poznavanje svoje vjere moze stvarati negativan odnos prema vjeri ako ta ocjena ne odgovara ocekivanjima (vezanje negativnog iskustva i vjere)...it'd

Ali opet bi se trebalo ici u smjeru "poboljsanja" skolskog vjeronauka i nadam se da to vide oni odgovorini ciji je profesionalni poziv da o tome odlucuju. Ne treba zaboraviti one pozitivne primjere, cesto samozatajne vjeroucitelje koji naravno postoje, pa se kao uvijek od sume ne vidi drvo. A meni koji u sve ovo nisam ukljucen ostaje da molim da se vrsi Bozja Volja.

:a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 srp 2014 11:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
SlijepiPutnik napisao:
Tko potice slobodno razmisljanje i traganje za istinom.

Pa evo da vidiš tko potiče, a tko suzbija "slobodno razmisljanje i traganje za istinom", citiram ti službene dokumente KC:
„Tko kaže da se ljudskim znanostima treba baviti tako, da se njihove tvrdnje
mogu zadržati kao istinite, makar se protivile objavljenom učenju, i da ih Crkva ne
može zabraniti: neka bude kažnjen anatemom.“
(H. Denzinger - P. Hunermann ZBIRKA SAŽETAKA VJEROVANJA DEFINICIJA I IZJAVA
O VJERI I ĆUDOREĐU, Paragraf 3042)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 srp 2014 12:25 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 sij 2013 07:51
Postovi: 44
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
dragi moji!!!

ja nipošto nisam za ukidanje vjeronauka, samo bih ga prebacio iz škola u crkve
onaj kome je bitno da mu dijete ide na vjeronauk, taj će ga voditi i u crkvu i na taj način čak i pojačati vezu između boga i djeteta
onaj kome nije bitno da mu dijete ide na vjeronauk, taj ga niti neće voditi u crkvu i zašto bi to uopće bio problem? zar se naša vjera svodi na prisilu?

netko je napisao da crkve nisu svima blizu, ja ne znam nijedno dijete koje nema crkvu u blizini, pa ne živimo u somaliji nego u hrvatskoj i hvala onome tko se pobrinuo za to, crkvi ima jako puno i da ne kažem praktički na svakome koraku

nikad veće zajedništvo nije bilo među katolicima i među katoličkom djecom nego kad se vjeronauk održavao u crkvama izvan vremena nastave, zapamtite to
bolje pet pravih i predanih vjernika koji će petero svoje djece voditi na vjeronauk u crkvi nego njih 30 koje je ''baš briga'' i koji preko volje ''proučavaju'' vjeru i vjerske nauke i školama


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr