www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:11

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 09 pro 2014 18:01 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 08 sij 2012 22:18
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Imam problema oko shvaćanja pojma Jahwe...

Počeću od početka...U Bibliji piše za Boga da je Elohim,stara riječ za Boga koji za sebe govori u množini...hajdemo načiniti čovjeka...što se sa kršćanske perspektive tumači kao skrivena praslika presvetog Trojstva....Tada se Bog objavljuje Mojsiju imenom Jahwe,Ja sam koji jesam....E sad tko je On....Jahwe kao Bog,Jahwe kao Isus,Jahwe kao Otac....ovo me zbunjuje do kraja....zanima me čisto katolički nauk,zato i pitam na ovom katoličkom portalu...

Dalje,me zanima što točno znači riječ Bog,odnosno koga ili što označava?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 pro 2014 18:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Ultravox napisao:
Imam problema oko shvaćanja pojma Jahwe...

Počeću od početka...U Bibliji piše za Boga da je Elohim,stara riječ za Boga koji za sebe govori u množini...hajdemo načiniti čovjeka...što se sa kršćanske perspektive tumači kao skrivena praslika presvetog Trojstva....Tada se Bog objavljuje Mojsiju imenom Jahwe,Ja sam koji jesam....E sad tko je On....Jahwe kao Bog,Jahwe kao Isus,Jahwe kao Otac....ovo me zbunjuje do kraja....zanima me čisto katolički nauk,zato i pitam na ovom katoličkom portalu...

Dalje,me zanima što točno znači riječ Bog,odnosno koga ili što označava?


http://www.svjedocanstva.com/rijec/bibl ... -7-62.html

Jahve ili Jehova

Židovi su imenima pridavali veliku važnost, jer su ona u sebi nosila značenja koja su na neki način opisivala osobu koja ga nosi. Tako na primjer Debora (Post 35,8) znači pčela, Rahela (Post 29,17) znači ovca (Rahela je bila stasita i lijepa, a ovca je Židovima bila najmilija životinja), Kefa (Petar) znači stijena (Iv 1,42), Emanuel (Mt 1,23) znači Bog je s nama, Isus (na hebrejskom Ješua) znači Jahve je pravda (vidi Jer 23,6), Krist znači pomazanik i tako dalje.

Bog je pak svoje ime objavio Mojsiju, a na brdu Horebu: "Nato Mojsije reče Bogu: 'Ako dođem k Izraelcima pa im kažem: Bog otaca vaših poslao me k vama, i oni me zapitaju: Kako mu je ime? – što ću im odgovoriti?' 'Ja sam koji jesam', reče Bog Mojsiju. Onda nastavi: 'Ovako kaži Izraelcima: "Ja jesam" posla me k vama.' Dalje je Bog Mojsiju rekao: 'Kaži Izraelcima ovako: Jahve, Bog vaših otaca, Bog Abrahamov, Bog Izakov i Bog Jakovljev, poslao me k vama. To mi je ime dovijeka, tako će me zvati od koljena do koljena.'" (Izl 3,13-15).

Bog ponavlja svoje ime tri puta: prvi put kao prvo lice imperfekta od hebrejskog glagola "biti", što bismo na hrvatski preveli kao "jesam"; drugi put Bog izgovara isti oblik glagola: - "jesam"; dok na kraju, treći put (prema klasičnoj egzegezi), Bog uzima treće lice imperfekta – "jest" (Onaj koji jest, Bog vaših otaca… poslao me k vama). Od ovog trećeg oblika, u Starom su se zavjetu sačuvali samo suglasnici JHVH (takozvani tetragram), jer se u starom (biblijskom) hebrejskom samoglasnici i nisu pisali. Samoglasnici 'a' i 'e' dodani su kasnije, pa je tako nastao Jahveh.

Iako su Izraelci u ranoj povijesti slobodno (iako ne i uzalud) izgovarali Božje ime, u Isusovo su doba Židovi (a napose farizeji) u štovanju Zakona - koji kaže da se Božje ime ne izgovara uzalud (Izl 20,7; Pnz 5,11) - postali tako skrupulozni da su potpuno zabranili izgovaranje Svetog imena, osim samo jednom godišnje kad je o blagdanu svećenik samo jednom intonirao riječ 'Jahve'. To je, dakako, stvorilo teškoće pri čitanju Starog zavjeta, no kako se JHVH radi te zabrane nije smio izgovarati, JHVH su počeli čitati kao "Adonaj", što na hebrejskom znači "Gospodin". (Na grčkom je to Kyrios).

Iako se prema patrističkoj predaji i židovskim učenjacima Božje ime ispravno izgovara kao "Jahve", za neke je neupućene ono postalo "Jehova". U tome se napose ističu Jehovini svjedoci, koji su iz tog pogrešnog imena izveli i vlastito. "Jehova" se, međutim, prvi put pojavljuje tek 1270. u knjizi Pugeo fidei dominikanca Rajmonda Martinija, koji je između suglasnika JHVH ("jest") ubacio samoglasnike a-o-a iz riječi "Adonaj", te tako dobio "Jahovah", što zapravo ne znači ništa. Taj se Jahovah kasnije iskrivilo u Jehova.

U Novom se zavjetu JHVH ne spominje niti jednom, već nalazimo riječ Kyrios (Gospodin) koja se odnosi na obojicu, to jest i na Oca i na Sina (Isusa). Gdje god se taj Kyrios odnosio na Boga Oca, Jehovini su ga svjedoci preveli s "Jehova", a gdje se odnosio na Isusa s "Gospodin". Jehovini svjedoci inače optužuju Katoličku crkvu da je iz Novog zavjeta uklonila Božje ime, pa su, da poprave to navodno nevaljalstvo, u tekst na 237 mjesta ubacili ime Jehovino.

Pritom su, međutim, učinili i nekoliko katastrofalnih pogrešaka. Kao prvo, oskrnavili su Sveto pismo jer su ubacili riječi kojih u izvorniku nema. Sačuvale su se doslovce na tisuće starih prijepisa Novog zavjeta, no niti u jednom od njih ne nalazimo tetragram (JHVH), a još manje "Jehovu". Njihova teza da su prvi prepisivači Svetog pisma (tko opet nego katolici) iz Novog zavjeta izbacili tetragram, potpuno je neodrživa. Da je kojim slučajem i postojala tako masovna urota, u tisućama prijepisa valjda bi bar ponegdje promakao bar pokoji.

Kad bi, međutim, i bila istina da su, od tisuća prepisivača, baš svi do jednog iz svih knjiga Novog zavjeta izbacili JHVH, to bi onda značilo i da do nas nije stigao izvorni tekst, to jest nadahnuta riječ Božja. Da su, naime, prepisivači bili spremni iz Biblije izbaciti tetragram, tu u njoj najsvetiju riječ, onda bi tim više bili spremni iznakaziti i druge njezine dijelove. U kojem bi slučaju Biblija postala knjiga kao i svaka druga, te je ne bismo mogli smatrati nadahnutom Duhom Svetim. Ukratko rečeno, Jehovini svjedoci ne mogu imati i ovce i novce: ili je Biblija stigla do nas neosakaćena, pa je u tom slučaju oni skrnave ubacivanjem riječi koje u njoj ne postoje, ili je pak Biblija do nas stigla osakaćena, u kojem slučaju u nju može svatko ubacivati što ga je volja, jer ionako nije riječ Gospodnja.

Druga je pogreška što pripadnici te sljedbe Boga zovu "Jehovom", što zapravo ne znači ništa. Kad bismo sve to, ilustracije radi, preveli na hrvatski, evo što bismo dobili.

Između konsonanata NJST "On jest" (JHVH) ubacili bismo vokale o-o-i iz riječi "Gospodin" i tako dobili "Nojosit", dakle potpunu besmislicu. Jehovini su svjedoci tim samo pokazali potpuno nerazumijevanje imena Jahve. Bog je za sebe rekao: "Ja jesam koji jesam", On je "Onaj koji jest". I jedno i drugo su oblici imperfekta od glagola biti, što je u starom hebrejskom imalo dvojako značenje. Kao prvo, to je onaj koji jest sam u sebi, koji neprekidno postoji, stalno i uvijek iznova i bez svršetka (što izražava oblik u imperfektu); On je onaj koji drugima daje postojanje, jer je On sam apsolutna egzistencija. Taj "jest" označava dakle samu suštinu Boga, njegovu najdublju bit. U starom je hebrejskom ovaj glagolski oblik, osim toga, izražavao i aktivnu prisutnost. Dakle, "Onaj koji jest" ili "Jahve" je Božje ime koje označava stalno Božje postojanje i nazočnost. Napokon, i u Otkrivenju nalazimo identičan opis Božje biti: "Ja sam Alfa i Omega, veli 'Gospodin Bog', 'koji jest', koji bijaše i koji će doći, 'Svemogući'" (Otk 1,8).

Posljedica je navedenih dviju pogrešaka Jehovinih svjedoka bila i treća. U knjizi Reasoning from the Scriptures [Rasuđivanje iz Pisma] (str. 191-199) oni pišu: "'Jehova' je Božje ime, a 'tkogod zazove ime Jehova, spasit će se' (Rim 10,13)". Kao prvo, Jehova nije Božje ime, a kao drugo u poslanici Rimljanima piše: "Tkogod zazove ime Gospodnje, spasit će se". Već se ni po tome oni ne mogu spasiti, jer ne zazivaju ime Gospodnje. A mi znamo koje je ime Gospodnje: to je ime Isusa Krista, Gospodina našeg i Boga (Iv 20,28).

Izvor: katolik.hr


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 pro 2014 19:31 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 08 sij 2012 22:18
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala,taj tekst sam već vidio i nisam Jehovac,nego Katolik,pa nisam baš siguran da sam dobio odgovor,do kraja jasan...Stvar je u tome što sam svjestan da su Izraelci zvali Boga Jahwe,razumijem da su to poslije izgovarali Adonai,što bi smo rekli Gospodin!
Znam da sad dolazimo do Novog zavjeta gdje se Gospodinom naziva Isus Krist.Sad me muči,da li je Jahwe u Starom Zavjetu Otac kojem se Isus moli...jer ako je Jahwe Isus,tko je onda Otac u Starom Zavjetu?Ipak govorimo o dvije različite osobe...Otac i Sin...odnosno što točno definira riječ Bog?Ako su obojica Jahwe,onda su govorimo o dva Jahwe,onda ulazimo u višeboštvo....jer piše da je Jahwe jedini Bog....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 pro 2014 19:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Ultravox napisao:
Hvala,taj tekst sam već vidio i nisam Jehovac,nego Katolik,pa nisam baš siguran da sam dobio odgovor,do kraja jasan...Stvar je u tome što sam svjestan da su Izraelci zvali Boga Jahwe,razumijem da su to poslije izgovarali Adonai,što bi smo rekli Gospodin!
Znam da sad dolazimo do Novog zavjeta gdje se Gospodinom naziva Isus Krist.Sad me muči,da li je Jahwe u Starom Zavjetu Otac kojem se Isus moli...jer ako je Jahwe Isus,tko je onda Otac u Starom Zavjetu?Ipak govorimo o dvije različite osobe...Otac i Sin...odnosno što točno definira riječ Bog?Ako su obojica Jahwe,onda su govorimo o dva Jahwe,onda ulazimo u višeboštvo....jer piše da je Jahwe jedini Bog....


..prvo
kad budeš mogao objasniti svijet Neba i svijet zemlje..
.onda ćeš i znati , tko je tko, i Tko je Stvoritelj , i tko je Otac i tko je SIN
..i tko je D.Sveti i tko je čovjek,
..što je osoba..od čega se sastoji ..zemaljska osoba..
.a tko je nebeska osoba.. :D
..javi da se svi radujemo , toj spoznaji :D

http://jesusisajew.org/YESHUA.php

Gospodin nije ime osobe, već riječ koja se govori onom koga se poštuje, jer smatramo da je fin, dobar..itd.
pa su nekad i tebe vjerovatno oslovili gospodine iz poštovanja, što ne znači si , prozvan zbog božanstvenosti. :D

Isus se ne obraća svom ocu iz S.Zavijeta
..već samo iz N.Zavjeta..
..pa ga uglavnom zove "OČE"

..terminologija S.Trojstva je vrlo jednostavna..
OTAC , SIN I DUH SVETI.


http://www.svisveti.hr/naslovnica/37-cr ... i-bog.html
Čitanja na svetkovinu Presvetog Trojstva:

Izr 8,22-31
Ps 8,4-9
Rim 5,1-5
Iv 16,12-15

Najdublja tajna kršćanske vjere jest Presveto Trojstvo: Bog Otac, Bog Sin, Bog Duh Sveti. Upravo po tajni Isusa, Sina Božjega, otkrivamo da je Bog Otac koji nam šalje Sina u sili i snazi Duha Svetoga.

Tu tajnu slavimo ovim blagdanom. Sigurno, mi tu tajnu neprestano slavimo svake nedjelje. Spominjemo je u znaku križa, kada nas svećenik na početku mise pozdravlja riječima: „Milost Gospodina našega Isusa Krista, ljubav Boga Oca i zajedništvo Duha Svetoga sa svima vama“, kad molimo molitvu Slava Ocu...

Kao vjernici kršteni smo u ime Oca i Sina i Duha Svetoga. A već na početku Svetog pisma susrećemo Oca koji stvori, Duha koji je lebdio i Sina (Riječ) koji reče.

Bog je naš Otac. Očinski ljubi, očinski prašta. On je sama dobrota i vječna dobrota. Taj nas Otac čeka raširenih ruku i jasno pokazuje kako je njegovo srce radosno kad mu se vratimo.

Duh, Snaga Božja, koja lebdi nad vodama, puše i stvara život, je ona Snaga koja želi živjeti među ljudima.

U liku Sina Bog dolazi tjelesno na svijet i ostaje stalno prisutan u nama i među nama. Svojim čovječjim životom pokazuje nam kako trebamo živjeti – ljubiti druge kao što je on ljubio nas.

U kruhu i vinu dolazi nam još bliže i čini nas svojim živim hramom. Bog se htio nastaniti u nama i to je učinio. Htio nas je obilježiti svetim neizbrisivim pečatom i tako je učinio. Stoga je dragocjeno ući na nekoliko trenutaka u vlastitu nutrinu i zastati u promatranju pred presvetim Zajedništvom koje u sebi


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr