www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:32

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 95 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 06 vel 2014 15:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2007 20:13
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Hvala draga evo i ja cu moliti.

Molim vas sjetite se moga brata Marka u svojom molitvi Svetoj Riti,
Da ga Otac nas Nebeski spasi od ovisnosti alkohola,na Slavu Bozju.

VJERU IMAJTE VJERU.
BOG JE LIJEK I LIJECNIK.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2014 17:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Rođena u Roccaporeni kraj Spoleta u Italiji. Postala je čuvena po svojoj jednostavnosti, pokorama i skrbi za druge. Svojim molitvama mnoge je vratila njihovoj vjeri. Imala je vizije, a 1441. nakon propovijedi o kruni od trnja zadobila je ranu na čelu. Njoj se pripisuju čudesa već nakon smrti. Kanonizirana je 1900. godine, a slavi se kao svetica beznadnih i bespomoćnih slučajeva.

Svetica je rođena prvih godina pontifikata pape Urbana VI. (oko g. 1381.), kad je bilo dokončano avignonsko sužanjstvo papâ, a umrla je 22. svibnja 1447. nakon 40 godina samostanskoga života, od toga 15 godina izvanrednih mističnih milosti, ali i mnogih patnja. Proživjela je jedno od najtežih razdoblja crkvene povijesti, takozvani zapadni raskol.

Rita je bila kćerka roditelja koji dugo nisu imali djece. Želja za porodom njezina je oca i majku nagnala na mnoge molitve pa možemo reći da je bila od Boga izmoljena. Tim više što su joj roditelji tada već bili u poodmakloj dobi. Izmolivši je od Boga, jednostavni, dobri i bogobojazni roditelji nastojali su svoju kćerku što bolje kršćanski odgojiti. Mala je upijala sve što su joj govorili i u čemu su je poučavali. Inače, život djevojčice bijaše prilično tvrd i težak, kao da je predosjećala da će tako biti i kasnije, pa se za to nastojala pripremiti.

U kući je imala kutić, gdje se slobodno i nesmetano predavala svojim molitvama te izljevima ljubavi prema Isusu. Sanjala je o tome kako će postati redovnica i sva se predati Gospodinu. No, to se nije ostvarilo, jer su je obećali kao ženu nekome mladiću iz mjesta.

Rita se morala veoma mlada udati, a zaručnik joj je bio sve prije nego dobar čovjek. Po naravi naprasit, brutalan, pa mu Rita postade ne samo žena već i žrtva. Podnoseći njegovu tešku narav, nije se nikada ni riječju potužila, makar mu je kao ropkinja bila u svemu ovisna. Čak je morala pitati za dopuštenje ako je htjela i u crkvu poći. Ona je zlo u njemu nastojala pobijediti dobrim. Nije to išlo brzo, ali malo-pomalo svojom je blagošću i strpljivošću uspjela pobijediti vuka i pripitomiti ga. Njegovu je dušu privela k Bogu pa su neko vrijeme zajedno sretno živjeli u svojoj Roccaporeni.

Riti su umrli roditelji i to bijaše za nju udarac, a onda uslijediše drugi udarci, baš kao na starozavjetnoga pravednika Joba. Jedne večeri, kad joj se muž iz Cascije vraćao kući u Roccaporenu, napadne ga neki čovjek i ubije. Htio se osvetiti, ali na tako svirep i neljudski način za jednu uvredu koja mu je prije bila nanesena. Nakon toga udarca u roku od godine dana umrla su joj i oba sinčića. Gospodin je uslišao molitvu majke koja je molila neka ih radije nevine uzme k sebi negoli dopusti da odrastu i onda se osvećuju ubojici svoga oca. Ona je gledala na ljudske uvrede i nepravde očima Evanđelja i zato je bila sposobna nepravdu radije podnijeti nego učiniti, uvredu oprostiti i zaboraviti.

Oslobođena na tako bolan način svega onoga što ju je još vezalo uz zemlju, Rita je opet počela razmišljati o svom davnom snu, to jest o ulasku u samostan. Silom prilika morala se odreći svoga zvanja, ali sada ga je opet po svaku cijenu željela ipak ostvariti. Zato se uputila u obližnju Casciju u augustinski samostan Sv. Magdalene. Bila je odbijena. Redovnice su smatrale da udovica nije prikladna za njihov samostan. Rita je i dalje molila da je prime, ali sve bi uzalud. Rita se tada sa živom vjerom što premješta bregove obratila svojim dragim svecima zaštitnicima: sv. Ivanu Krstitelju, sv. Augustinu i sv. Nikoli iz Tolentina, pa je oni prema jednoj predaji po noći uvedoše u samostan.

Došavši u samostan, mnogo je razmatrala o Isusovoj muci moleći Isusa da i osjetno postane dionicom njegove muke. Bila je uslišana pa je na čelu zadobila ranu, koja ju je podsjećala na Isusovu trnovu krunu, od koje je mnogo trpjela i koja joj više nije zarasla. Činila je druge pokore, osobito post. Zadnjih je godina u patnjama, što ih je strpljivo podnosila, bila posve prikovana uz svoj siromašni ležaj. Od svega ju je 22. svibnja 1447. smrt oslobodila.

Narod ju je odmah nakon smrti počeo štovati kao sveticu, još prije nego je Crkva izrekla o njoj svoj neprevarljivi sud. Svetom ju je proglasio 24. svibnja 1900. tek papa Leon XIII., nazvavši je "dragocjenim biserom Umbrije".

Prije smrti u sred zime zaželjela je pojesti smokvu i pomirisati ružu. Kako su je sestre upozorile da u vrtu u zimsko vrijeme to ne mogu naći svetica je progovorila: „ Bogu ništa nije nemoguće ako vjeruješ.“ I pronašli su pod snijegom na stablu smokvu i u ružičnjaku ružu te je tako i slikaju.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Petnaest četvrtaka priprave za svetkovinu sv. Rite nastali su iz pučke pobožnosti u spomen na 15 godina svetičine stigmatiziranosti, tijekom kojih je svetica na čelu nosila stigmu Kristova trna. Ta se pobožnost osobito proširila Italijom i u inozemstvu nakon što je papa Lav XIII. 24. svibnja 1900. proglasio Ritu sveticom.

Nudeći ovaj oblik pučke pobožnosti, želimo istaknuti vrijednost evangelizacije i rasta u kršćanskom živom. Ta pobožnost uključuje duhovni put koji počinje u veljači i iz tjedna u tjedan traje do 22. svibnja, kada je svetkovina sv. Rite.

Uvjereni smo kako je to jedan od putova evangelizacije današnjeg svijeta i suprotstavljanja opasnostima čarobnjaštva i širenja sekti.
Svakog četvrtka u tijeku obavljanja pobožnosti obvezno je:

* sudjelovati na svetoj Misi
* moliti se sam ili u zajednici prema ovdje navedenim molitvama
* provoditi tjedno djelo obraćenja
* ispovijedati se, po mogućnosti jednom mjesečno

sad mi nije bas jasno sta znaci ovo "provoditi tjedno djelo obraćenja" ? :D :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2014 18:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Sad mi nije bas jasno sta znaci ovo "provoditi tjedno djelo obraćenja" ?


Na kraju svake molitve imas DJELO OBRAĆENJA, npr. 1 četvrtak

DJELO OBRAĆENJA
Odluči se održavati čistim okruženje u kojemu živiš. Kad gledaš u nebo i u prirodu, pri svakom vremenu, divi se ljepoti i radosno zahvaljuj Gospodinu!

ili npr. 3 četvrtak

DJELO OBRAĆENJA
Tjekom tjedna nađi slobodnih 15 minuta za temeljit ispit savjesti te se ispovijedi i primi odrješenje.

To znaci da taj tjedan trebas uradit to sto je receno ili promisljat o tome sto je receno.

Ja osobno ne mogu svaki četvrtak sudjelovat na svetoj Misi zbog posla :( al mogu nadoknadit neki drugi dan.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2014 21:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
nisam ni skuzio na kraju svakog cetvrtka da to pise heheh :b112:
nista, evo i ja se pridruzujem :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 vel 2014 13:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 lis 2011 08:24
Postovi: 628
Lokacija: Mostar
Podijelio: 137 zahvala
Zahvaljeno je: 64 zahvala
Evo, tek sam danas vidjela vaše postove...

Citat:
Ovu pobožnost sam preuzela iz molitvenika Petnaest četvrtaka i devetnica sv Riti, P. Giustino Casciano, OSA

Naslov izvornika:Insegnaci a pregare - Pregare insieme a S. Rita;
Quindici giovedi di S. Rita; Edito dal Monasterio S. Rita;
Cascia

Izdavač: Molitvene zajednice svetog Josipa

Pobožnost 15 četvrtaka posebno je proširio veliki papa Leon XIII. koji je 24. svibnja 1900. proglasio svetu Ritu sveticom i tako pokazao da je 15 godina svetičine stigmatiziranosti bio vidljiv znak Božjeg djela u njoj.


A ovu pobožnost imate i u "Ružičnjak SV Rite" ...malo drugačijeg načina, druge molitve

Ova pravila:
* sudjelovati na svetoj Misi
* moliti se sam ili u zajednici prema ovdje navedenim molitvama
* provoditi tjedno djelo obraćenja
* ispovijedati se, po mogućnosti jednom mjesečno
Mislim da se to odnosi na zajednicu časnih sestara (Sv Rita je bila augustinka)..jer je predgovor tog molitvenika pisala Njihova Poglavarica...
Za nas laike, bar ja to tako shvaćam, dobro je ako možete ispuniti sve ovo uvjete..a ako ne,..Bog čuje naše molitve..i da su iz srca, ne samo puno recitiranje forme..
Djela obraćenja, i to sam ja tako shvatila, da o tome možemo i promišljati i činiti ono što smo u mogućnosti kroz taj tjedan..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2015 09:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 lis 2011 08:24
Postovi: 628
Lokacija: Mostar
Podijelio: 137 zahvala
Zahvaljeno je: 64 zahvala
U četvrtak, 12.02.2015. počinje ovogodišnja pobožnost 15 četvrtaka sv Riti
:a1250: smajlic22


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2015 19:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 sij 2014 19:52
Postovi: 84
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pridružujem se i ja


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2015 22:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2007 20:13
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
I ja se pridruzujem.

VJERU IMAJTE VJERU.
BOG JE LIJEK I LIJECNIK.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 vel 2015 13:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 lis 2011 08:24
Postovi: 628
Lokacija: Mostar
Podijelio: 137 zahvala
Zahvaljeno je: 64 zahvala
PRVI ČETVRTAK 12.02.2015.

Dar stvaranja
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
IZ BIBLIJE
Pogledajte ptice nebeske! Ne siju, ne žanju niti sabiru u žitnice pa ipak ih hrani vaš nebeski otac...Promotrite poljske ljiljane, kako rastu! Ne muče se niti predu. A kažem vam: ni Salamon se u svakoj slavi ne zaodjenu kao jedan od njih! (Mt 6,26-29)

HIMAN DUHU SVETOMU
O, dođi, Stvorče, Duše Svet
Pohodi duše vjernika,
Poteci višnjom milosti,
U grudi štono stvori ih!

Zapali svjetlo u srcu,
zadahni dušu ljubavlju,
U nemoćima tjelesnim
Potkrepljuj nas bez prestanka!

Sva slava Ocu vječnomu
I uskrslomu Sinu mu,
sa Tješiteljem Presvetim
Nek? bude sada i uvijeke! Amen

IZ ŽIVOTA SVETE RITE
Rita je rođena u Roccaporeni kod Cascie krajem 14. st. Njeni roditelji godinama nisu imali djece te su Ritu voljeli kao osobit dar s neba. Od malih nogu Rita je živjela okružena pticama, pčelama, cvijećem, drvećem, planinama i bistrim vodama rijeke. Voljela je život, a u ljepoti stvaranja vidjela je Božju dobrotu i mudrost Njegove providnosti. Sv Rita nas uči kako živjeti u skladu s prirodom te postojano i s poštovanjem služiti svemu stvorenomu.

MOLITVA SV RITI
Pozdravljam te sv Rito, posudo ljubavi,
ženo mira i uzore svih kreposti, vjerna Isusova učenice.
Svetice obitelji i oprosta
Pomozi nam vjerovati da je Bogu sve moguće
I priteci nam u pomoć u svakoj potrebi. Amen.

*Svaki četvrtak pročitajte i meditirajte jedan od dva teksta!!!!

IZ SPISA SV AUGUSTINA
Pitah zemlju i ona mi odgovori: "Ja nisam tvoj Bog". Sve stvari na zemlji priznaše isto...Pitah nebo, sunce, mjesec, zvijezde. "Ni mi nismo Bog kojeg tražiš", odgovoriše. Rekoh svim bićima koja okruživahu moje tijelo: "Pričajte mi o mom Bogu, iako niste On, pričajte mi o Njemu". A ona povikaše: "On je onaj koji nas stvori!" Moja pitanja bijahu moje misli, a njihova ljepota; njihovi odgovori....Gle, vidi nebo i zemlju koji su tu, a sami se nisu stvorili..Ti ih Gospodine stvori, Ti koji si lijep jer su oni lijepi; Ti koji si dobar jer su oni dobri; Ti koji jesi jer i oni jesu. (Ispovijesti 10,9; 11,6)

IZ UČENJA SV CRKVE
Bog želi međusobnu ovisnost stvorenja. Sunce i mjesec, cedar i maleni cvjetić, orao i vrabac, bezbrojne različitosti i nejednakosti govore nam da nijedno stvorenje nije samodostatno, da postoje samo u ovisnosti jedni o drugima, kako bi se uzajamno nadopunjavala na pomoć jedni drugima..Čak i prije nego se čovjeku objavio u riječima istine, Bog se objavio kroz sveobuhvatni jezik stvaranja; red i sklad svemira kojeg otkrivaju i dijete i znanstvanik - "kroz veličinu i ljepotu stvorenih stvari spoznaju Stvoritelja", "jer ih je stvorio sam Tvorac ljepote" (Mudr 13,3)..Bog voli sva svoja stvorenja i skrbi za svako od njih i do najmanjeg vrapca. Ipak, Isus reče: "Vrijedniji ste nego mnogo vrabaca" (Lk 12,6-7) ili "A koliko je čovijek vrijedniji od ovce" (Mt 12,12) (Iz Katekizma katoličke crkve 340. 2500. 342)

MOLITVA LITANIJA (Iz Psalama 136)
Hvalite Jahvu jer je dobar:.........Vječna je ljubav Njegova!
Hvalite Boga nad bogovima:
Hvalite Gospodina nad gospodarima:
Mudro sazda on nebesa:
On utvrdi zemlju nad vodama:
On načini svjetlila velika:
Sunce da vlada danom:
Mjesec i zvijezde da vladaju noću:
Hvalite Boga nebeskog:...............Vječna je ljubav Njegova!
Oče naš.....

ZAKLJUČNA MOLITVA (iz liturgije)
Bože, koji si sve stvari načinio dobrima da budu znak tvoje mudrosti. Pomozi nam pridružiti se molitvi svih stvorenja odajući slavu tvom imenu svim svojim životom. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

DJELO OBRAĆENJA
Odluči se održavati čistim okruženje u kojemu živiš. Kad gledaš u nebo i u prirodu, pri svakom vremenu, divi se ljepoti i radosno zahvaljuj Gospodinu!

U ime Oca......

___________


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 vel 2015 20:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Pridružujem se i ja :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 95 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr