www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 00:05

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 25 vel 2015 00:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Kresimir Fly napisao:
Pitanje preljuba je prvo ljudsko pitanje, postoji li među supružnicima slobodna volja i postojanost u njihovu odnosu ili ne.
Kad sam govorio o svojim razmišljanjima i gledanjima na ispovijed i bračnog druga, nije mi na pameti bilo pitanje preljuba jer je to u suprotnosti s onim kako gledam na brak.
Mislio sam da se odnosi na život dvoje supružnika koji žive sa svime što donosi život, ali ne i s nevjerom, odnosno preljubom.


:b112:


augustin napisao:
Nepojmljivo mi je to što se tako površno pristupa ovom pitanju i olako preporučuje prešutjeti preljub. Kakvi su to površni odnosi gdje supružnik ne posumnja da nešto nije u redu? Samo ako mu je svejedno (isto tako se ponaša) , ili ako se drugi vješto pretvara i dobar je glumac! Postoje stotine načina da se primjeti da nešto nije u redu iz ponašanja, komunikacije... Na kraju krajeva uvijek postoji i uzrok preljuba, a takav grijeh povlači druge za sobom. I što ako posumlja? Nastaviti lagati, pretvarati se cijeli život da se ništa nije desilo..Gdje su u svemu tome emocije, ljubav, savjest?
Bračni odnos se prije svega treba zasnivati na iskrenosti i povjerenju, poštovanju prema drugoj osobi.
Bolje da te osoba rani priznanjem, nego živjeti sa strancem u odnosu punom zabluda i iluzija.
Hipoteze tipa "postoji šansa da bračni drug nikad nebi saznao", "miljun puta bolje ponašanje nakon preljuba" su utopija.
Izrekao se preljub ili ne brak je narušen. Iznutra, a Istina je najvažnija.
Zašto ljubite ispraznost i tražite laž? (Ps 4,3)


:b112:

Točno to sam i ja htjela reći al ste vi to ljepše sročili :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 vel 2015 20:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Ovo mi je teško za čitati:
ela bredi napisao:
I zbog toga ta osoba ispašta i ispaštat će cijeli svoj život. Njezin suprug će patiti cijelog života, nikad je neće priznati za dobru suprugu i majku, ma kako po ljudski on izgledao krasnim čovjekom i divnim mužem, ipak će joj svako malo spomenuti taj pradavni grijeh...za koji se i sama krivi puuno više nego je trebala jer je sve to odavno ispovijeđeno i okajano.

Što se tiče oprosta i "tvrdoće" koja je ovdje opisana, iako stoji ona poznata da ne sudimo o drugome "Ne sudi drugoga dok u njegovim cipelama nisi barem pola sata hodao" - mislim da tvrdoća do kraja života, nije odgovor.
Dakle, ne sudeći tuđi primjer, govorim o svojim pogledima i mislim, uvjeren sam, da je oprost moguć. Ne bih dakle mogao biti u toj situaciji da partnerici njenu slabost, koju mi je priznala i za koju je jasno da je više ne želi - da joj ja to ne oprostim "ni za sljedećih tridest godina", kako je napisano u rečenom primjeru.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2015 10:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 lip 2014 15:14
Postovi: 132
Lokacija: Hrvatska
Podijelio: 80 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
why napisao:
O
Dakle, ne sudeći tuđi primjer, govorim o svojim pogledima i mislim, uvjeren sam, da je oprost moguć. Ne bih dakle mogao biti u toj situaciji da partnerici njenu slabost, koju mi je priznala i za koju je jasno da je više ne želi - da joj ja to ne oprostim "ni za sljedećih tridest godina", kako je napisano u rečenom primjeru.


Slažem se da je oprost moguć, no ostaju rane koje teško ili nikako ne zacjeljuju.
Mislim da se skoro svakome dogodi da ga neka sitnica što je netko rekao ili učinio smeta godinama, možda i cijeli život, on to drugome oprosti, no nesavršenost ljudske prirode, utjecaj zloga i nerazumijevanje dovode do teških unutarnjih drama.
Teško sami sebi opraštamo, a kako ćemo onda nekome drugome...

Bože pomozi nam da uvijek opraštamo i sebi i drugima i da u svima vidimo Božju djecu s problemima kakvi su i naši!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2015 12:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Kresimir Fly napisao:
Slažem se da je oprost moguć, no ostaju rane koje teško ili nikako ne zacjeljuju.
Mislim da se skoro svakome dogodi da ga neka sitnica što je netko rekao ili učinio smeta godinama, možda i cijeli život, on to drugome oprosti, no nesavršenost ljudske prirode, utjecaj zloga i nerazumijevanje dovode do teških unutarnjih drama.
Teško sami sebi opraštamo, a kako ćemo onda nekome drugome...
Bože pomozi nam da uvijek opraštamo i sebi i drugima i da u svima vidimo Božju djecu s problemima kakvi su i naši!



Zato treba te rane liječiti i zaliječiti da ne dođe to tih unutarnjih rana, jer kad bi ljudi samo shvatili kolike milosti se dobivaju kad opraštamo od srca, kolike milosti dobivamo praštajući, ne bi bilo tolike mržnje u svijetu.

Evo citirat ću patera Nikića što kaže o opraštanju:

Oprostiti od srca i tražiti oproštenje

Ljudska duša nije stvorena za srdžbu, nemir i mržnju, nego za ljubav, radost i mir. Dugotrajna mržnja zagorčava život duši i često prelazi na tjelesnu (somatsku) razinu uzrokujući tako nastanak nekih bolesti kao što je čir na želudcu, razne kožne bolesti pa i sam rak. U najboljoj molitvi koju nas je Isus naučio (OČENAŠ), pozvani smo da opraštamo svojim dužnicima kako bismo bili dostojni da i Bog nama oprosti. To oproštenje ne smije biti površno, nego "OD SRCA" na što nas poziva Isus u evanđelju,Mt 18,35 (Tako će i moj nebeski Otac postupiti s vama ne oprostite li svojemu bratu od sveg srca). Zato opraštaj ako želiš biti zdrav i sretan čovjejk. Ili, kako Martin Gray reče:" Oprosti da oslobodiš u sebi sile ljubavi".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2015 14:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 lip 2014 15:14
Postovi: 132
Lokacija: Hrvatska
Podijelio: 80 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
fiduciia napisao:
[

Zato treba te rane liječiti i zaliječiti da ne dođe to tih unutarnjih rana, jer kad bi ljudi samo shvatili kolike milosti se dobivaju kad opraštamo od srca, kolike milosti dobivamo praštajući, ne bi bilo tolike mržnje u svijetu.

Evo citirat ću patera Nikića što kaže o opraštanju:

Oprostiti od srca i tražiti oproštenje

Ljudska duša nije stvorena za srdžbu, nemir i mržnju, nego za ljubav, radost i mir. Dugotrajna mržnja zagorčava život duši i često prelazi na tjelesnu (somatsku) razinu uzrokujući tako nastanak nekih bolesti kao što je čir na želudcu, razne kožne bolesti pa i sam rak. U najboljoj molitvi koju nas je Isus naučio (OČENAŠ), pozvani smo da opraštamo svojim dužnicima kako bismo bili dostojni da i Bog nama oprosti. To oproštenje ne smije biti površno, nego "OD SRCA" na što nas poziva Isus u evanđelju,Mt 18,35 (Tako će i moj nebeski Otac postupiti s vama ne oprostite li svojemu bratu od sveg srca). Zato opraštaj ako želiš biti zdrav i sretan čovjejk. Ili, kako Martin Gray reče:" Oprosti da oslobodiš u sebi sile ljubavi".


Problem je što u nama nesvjesno ostaje rana.
Nije baš jednostavno, i kad od srca oprostiš sam sebi, za 10-20 godina se sjetiš da si negdje debelo pogriješio i to te ne ostavlja na miru...
I nije pitanje drugome oprostiti nego samome sebi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2015 22:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Kresimir Fly napisao:
Problem je što u nama nesvjesno ostaje rana.
Nije baš jednostavno, i kad od srca oprostiš sam sebi, za 10-20 godina se sjetiš da si negdje debelo pogriješio i to te ne ostavlja na miru...
I nije pitanje drugome oprostiti nego samome sebi.


Da ostaje rana, zato imamo Isusa da nam pomogne u liječenju tih rana. Što više otvorimo svoje srce njemu te će nam rane nestajati. I meni je veći problem samoj sebi oprostit, lakše drugima praštam ali znam dosta ljudi koji jako teško da će drugome oprostiti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2015 22:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
I uz najbolji sakramentalni život, neke rane na ovom svijetu, nažalost, nikad neće biti do kraja izliječene.
Neke će se rane izliječiti do kraja tek u Vječnosti. Bog će na ovom svijetu ljudima koji nose te najteže rane dati dovoljno snage i mira da normalno prožive život s tim ranama, ali one neće biti do kraja izliječene (pa i kad je iskreno oprošteno ono što je trebalo oprostiti).
Pod tim teškim ranama mislim na silovanja, pedofilska zlostavljanja, strašne ratne strahote i ostale slične užasne stvari....
Odmaknula sam se od teme...neću više.....ali čula sam od nekoliko svećenika da se neke rane zaista do kraja zaliječe tek u Nebu...i to mi se čini istinitim..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2015 17:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Kada smo već na temi oprosta, znate koje mi je najljepše traženje oprosta koja sam ikada vidio?
Bilo je to kada je Ivan Pavao II došao u svoj, mislim da je to bio prvi, pastoralni pohod Hrvatskoj kada je tema njegove posjete bila oproštenje i pomirenje među narodima. Tada je dizajner Ljubičić napravio za papin dolazak plakat koji je išao ovako:
Slova po redu abecede u sivoj boji A B C D E … i tako sva slova po redu … I J K L M N…, a onda istaknuto u bijeloj boji ova slova i njihov poredak iz abecede: O-P-R-O-S-T-I
jer je autor uočio da u hrvatskoj abecedi postoji upravo taj poredak da vidimo riječ OPROST.
Presavršeno!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 ožu 2015 00:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 vel 2015 07:45
Postovi: 27
Lokacija: Požega
Podijelio: 4 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Imaš možda negdje link na taj plakat?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 ožu 2015 18:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Evo ilustracije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 45 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 30 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr