www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:24

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 122 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Poruka
PostPostano: 24 kol 2015 09:14 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
dujam napisao:
ita napisao:
I to se prvenstveno odnosi na kler(ako papa npr. nekom zabrani držat misu,onda taj svećenik mora to poslušat).
Al svi smo mi zapravo Crkva i naše je da budemo poslušni u smislu da poštujemo tradiciju Crkve i da čuvamo polog vjere-
i naravno da poštujemo hijerarhiju KC.Tako ja to nekako shvaćam.

" Polog je skup svih božanskih istina koje su nam objavljene radi našega spasenja.
Sadržaj mu je u Svetom Pismu, a sve je prevedeno na suvremen izričaj u koncilskim dokumentima
i Katekizmu Katoličke Crkve. Papa nas poziva da u ovoj Godini vjere
držimo pred očima i koncilske dokumente – 50. obljetnica od početka Koncila 1962.,
i veliki Katekizam – 20. obljetnica od izlaska Katekizma 1992., i da pobuđujemo u sebi čin spasonosne vjere,
koja je Božji dar."
(mons.Ratko Perić 2.1.2013.)


Ne odnosi se to samo na kler, već na Crkvu. Kler je dio Crkve koliko i ti, mi smo svi jedna zajednica, gdje doduše svak ima svoju ulogu. Mi smo zajednica koja slijedi Krista. Papa je Kristov vikar, od samog Boga izabran na tu funkciju. Mi smo pozvani biti sveci, i to je primarni cilj i ovozemaljski smisao svakog Katolika. Sveci nam jasno kažu;

Tvoja najveća ljubav, tvoje veliko iskazivanje počasti, tvoje najdublje poštovanje, tvoja najpodložnija poslušnost, najveća naklonost, trebaju također biti za Namjesnika Kristova na zemlji, za Papu.
Mi katolici moramo znati da, nakon Boga i naše Majke, Presvete Djevice, po hijerarhiji ljubavi i autoriteta dolazi Sveti Otac.
(Kovačnica, 135)


Također, KK kojem smo dužni biti poslušni;

„Papa, rimski biskup i nasljednik svetoga Petra, "trajno je i vidljivo počelo i temelj jedinstva kako biskupa tako i mnoštva vjernika". "Rimski prvosvećenik po svojoj službi kao namjesnik Kristov i pastir cijele Crkve ima nad Crkvom potpunu, vrhovnu i opću vlast, koju može uvijek slobodno vršiti".“
(Katekizam Katoličke Crkve, 882.)


Vidiš, nad Crkvom ima vlast. Katolici su Crkva. Nije samo kler Crkva.

Papa, „kao Kristov vikar i pastir cijele Crkve, ima moć koju uvijek nesmetano može provoditi.“
(usp. Kompendij Katekizma Katoličke Crkve, 182.)



Na kraju krajeva, Katolički Katekizam smo dužni slušat. A on nam kaže;

Božja je asistencija također dana nasljednicima apostola, kad naučavaju u jedinstvu s Petrovim nasljednikom, te, na osobit način, Rimskom biskupu, pastiru cijele Crkve, kad oni - u vršenju redovitog učiteljstva, i kad ne idu za nezabludivom definicijom niti se izjašnjavaju "na konačan način" – predlažu nauk koji vodi boljemu shvaćanju Objave u pitanjima vjere i morala. Uz to redovito učenje vjernici treba da "pristaju s religioznim posluhom" koji, ako se i razlikuje od posluha vjere, ipak ga produžuje.
(Katekizam Katoličke Crkve , 892)


Crkva su i kler i laici,naravno,nakon što sam rekla da se poslušnost prvenstveno odnosi na kler
(tu sam mislila na papine ovlasti u hijerarhiji Crkve ,dodala sam;
Al svi smo mi zapravo Crkva i naše je da budemo poslušni u smislu da poštujemo tradiciju Crkve i da čuvamo polog vjere-
i naravno da poštujemo hijerarhiju KC.

Naravno da svi trebamo biti poslušni KC i njenom vodstvu,slažem se potpuno s tim.
To nam je kao katolicima jedina sigurnost da nećemo zalutati i zato mislim da bi se trebali truditi
držati se nauka Crkve u svemu,a u aktualnim pitanjima poštovati trenutni stav Crkve.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 kol 2015 09:35 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
-evo još jednom predavanje dr.Peter Kreefta o autoritetu Crkve :b112:,jer baš je za ovu temu
https://www.youtube.com/watch?v=NldTKfZ4fzY
-evo nekoliko bitnih stvari o Crkvi koje Peter Kreeft kaže u predavanju ;

-Crkva je mistično Tijelo Kristovo
-mistično znači vidljivo i nevidljivo,kao i čovjek,koji ima dušu ,koja je nevidljiva i tijelo ,koje je vidljivo
-osoba ima vidljivu i nevidljivu dimenziju
-misticizam -vjera u nevidljivo
-Crkva je stvarno,ali nevidljivo društvo,to je tijelo,a tijelo je organizam,
a organizam je različit od organizacije
-organizacija je umjetna,a organizam je prirodan
-organizacija se sastavlja izvana,a organizam raste iznutra
-povijest Crkve,razvoj doktrine,rast mnogih novih ideja,tvrdnji,principa rastu iznutra,
nisu dodani izvana(malo drvo raste u veliko)-Isus kad govori o Crkvi,uvijek koristi usporedbe s prirodom,
jer Crkva je prirodni organizam
-Isus je glava Crkve,a glava ne znači šef,glava i tijelo su jedno
-Ivana Orleanska je, kad su je biskupi pitali kojaje razlika između Crkve i crkvenog autoriteta,
jednostavno,a istinito,odgovorila :"Isus i Crkva su jedno."


-zaključak iz svega ovoga je-ako si poslušan Crkvi,poslušan si Kristu,dalje od toga nema i to je tako


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 122 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr