www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:09

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 26 svi 2008 08:55 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 24 svi 2008 20:01
Postovi: 9
Lokacija: Offenbach/Main; Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vjerovanje - Zašto moliti?
Ako poznaješ Boga, našao si prijatelja iznad svih, ako
znaš moliti, Bog te čuje i uslišit će tvoju
molbu, ako se vežeš uz Boga, nitko više neće
moći uništiti tvoj život, ako zaista tražiš Boga,
On će ti oprostiti sve tvoje ludosti, ako
nađeš Boga, otkrio si puninu svog života. Ako
nađeš put do Krista i čuješ Božju riječ,
ti ćeš osjetiti Božju blizinu i Bog je tvoj dom.

Krunica ti pokazuje kako je Isus živio, Krunica je tvoj
zajednički put s Kristom, Vodi te k Ocu, daje ti
Duha i snage, Vodi t na visinama života, na vrhunce
radosti i mira, Pokazuje ti goruće ideale i
veličanstvenost vječnog života. Moli krunicu
svakodnevno, tako ćeš svakodnevno napredovati.


Oče naš - Bog je tvoj otac!
Bog je tvoj Otac! On se brine o tebi i voli te. Njega
možeš za sve moliti, jer On želi da živiš i da imaš
život u punini. Bog je svet: bezgranična,
neopipljiva, goruća vatra. Tko njega spozna,
klanja se pred njim pun strahopoštovanja. Ako
dođeš Bogu, On postaje središtem tvog života. Tvoj
oslonac, tvoj smisao i cilj, tvoja čvrsta osnova,
tvoje blago i sreća. Ako dođeš k Bogu, On
dolazi k tebi: Dođi kraljevstvo Tvoje!

Boga ćeš naći ako tražiš Njegovu volju: Budi
volja Tvoja! Većina ljudi živi daleko od Boga, jer
žele biti "slobodni". Ali bez Boga
čovjek gubi temelj i oslonac, smisao i cilj. Vrati
se natrag kući, k Ocu, i ostani mu vjeran. Oprosti
nam duge naše! Ali Bog će ti orpostiti samo ako
imaš ljubavi, jer Bog je Ljubav; prestani dakle s
neprijateljstvima. Inače ti Bog neće
oprostiti.

Život je odlučivanje između dobra i zla,
između Boga i čovjekovog ja: Ne uvedi nas u
napast! Iz đavoljeg kruga krivice i udaljenosti od
Boga može nas izbaviti samo Jedan: Bog je Izbavitelj,
Spasitelj i Osloboditelj: Izbavi nas od zla!


Zdravo Marijo - Zašto se molimo Mariji?
Marija je put kojim je Bog došao k nama: kroz Mariju
smo primili Isusa, a kroz Isusa ćemo naći put
Bogu Ocu. Put kojim je Bog došao k nama i za nas je
najsigurniji put da dospijemo k Bogu: Marija nam
pokazuje Isusa, Isus nam pokazuje Oca! Kroz Mariju
ćeš dospjeti do Isusa, kroz snažnu vjeru do
Njegove riječi. To je iskustvo kršćanstva
počevši od proganjane Crkve prvih stoljeća do
današnjih dana. Danas je kod mnogih poljuljana vjera.
Vjeruju u razum, slobodu, napredak, ali ne više u
božanstvo Krista.

No samo je On Put, Istina i život. Bez njega nitko
ništa ne zna o Bogu, o onostranosti, o vječnom, o
svrsi i cilju života. Samo on poznaje Oca. Ako želiš
iskusiti duboku vjeru u Isusa Krista, moli svakodnavno
krunicu. Tada će Marija i tebi donijeti Gospodina,
to joj je naložio Bog. Ona je Majka Božja, Majka vjere,
Majka Crkve.

Ona je i tvoja Majka. Ako je Marija tvoja majka,
zauvijek ćeš imati Boga za Oca. Prihvati Mariju u
svoj život!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 svi 2008 07:00 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
ZASTO MOLITI

Molitva je dar Duha Svetoga. U molitvi se sjedinjujemo s Isusom.

Molitva cini velika cuda.Po molitvi se dogadaju veliki preokreti u

nasim zivotima i zivotima onih za koje molimo...Moliti treba s vjerom

ako zelimo da ona bude uslisana...Mnoge molitve nisu uslisane jer nas

Gospodin zna sto nam je i kada potrebno...Ako molitva nije uslisana

kojim slucajem, onda treba mjenjati molitvu...Molitva nije samo ona

iz molitvenika i nabrajanje nasih zelja...vec osobna molitva s Bogom

donosi mnoge plodove, to jest razgovor s Gospodinom...Pricati mu sve

svoje potrebe,izjadati mu se,isplakati se,a prije svega za sve zahvaljivati

i vjerovati u ono sto molimo da ce biti uslisano...Bog je uz nas svakog

trenutka i On nas nikada nece napustiti...On zna vec unaprijed sve nase

misli i prije nego li ih mi izrecemo,ali On zeli da mi molimo...Moliti,

moliti i samo moliti,vjerovati i zahvaljivati...Kako i koliko vjerujemo

toliko i primamo...Molitva je razgovor s Bogom...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 lis 2015 18:39 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
-odgovor don Damira na pitanje zašto moliti tj.koja je funkcija molitve

Dragi don Damire,
koja je funkcija molitve? Odnosno, ako nam je Bog dao slobodnu volju za činjenje kako dobra,
tako i zla, koja je onda svrha molitve ako su zemaljska djelovanja ionako ostavljena nama na slobodnu volju?
Također s druge strane, ako je sve u Božjim rukama, zašto bih ja molio
kad sve što On učini će ionako učiniti dobro, a ne zlo.
Hvala na odgovoru! Ivan


Dragi Ivane,

Bog uistinu vodi sav svijet prema njegovu konačnu dovršenju u skladu s planom svoje Providnosti.
Međutim, u tom planu čini ljudske slobode imaju itekako veliku vrijednost i ulogu.

Ta je ljudska sloboda, kako sam kažeš u svom pitanju, sposobna i za dobro i za zlo.
Međutim, dok zlo možemo činiti sami po sebi, pod utjecajem naše istočnim grijehom ranjene naravi,
dobro pak možemo činiti samo uz Božju milost. U Katekizmu stoji: „Naše opravdanje dolazi od Božje milosti.
Milost je naklonost, ničim zaslužena pomoć koju nam Bog daje da bismo odgovorili njegovu pozivu:
da postanemo sinovi i kćeri Božje, posinci, sudionici božanske naravi i života vječnoga.“

Tu pak milost stječemo upravo molitvom. Porastom milosti slabi ropstvo grijeha kojim smo vezani,
a dobro se u nama učvršćuje u obliku kreposti. Također postajemo sposobni primiti razne nove milosti
koje služe izgradnji Crkve i svijeta, te se tako u svakom smislu suobličujemo Kristu.

Bez te otvorenosti Bogu i traženja njegove pomoći načelno nema ni spasenja, a još manje svetosti.
Kršćansko iskustvo, posebno svetačko, također ukazuje na to da se brojne milosti mogu izmoliti za druge
– vidi samo Dnevnik svete Faustine Kowalske i kakvim je sve molitvama i pokorama izbavljala duše od zla.
Također, brojni su sveci ustvrdili da bi svijet odavno propao da nije svete mise, koja je vrhunski oblik molitve.

Dakle, Bog djeluje u našoj povijesti i pritom zadržava svoju suverenost, ali se također ne nameće čovjeku.
Ovisno o čovjekovoj potrebi za njime – koja se iskazuje upravo molitvom – Bog izlijeva svoju milost.
Prema tome, nipošto nije svejedno molimo li ili ne.

Dilema koju postavljaš u svom pitanju – ovisi li sve o Bogu ili o našoj slobodi – stoga je krivo postavljena,
jer ni jedan ni drugi odgovor nisu točni. Istina je da je čovjek pozvan da bude Božji suradnik,
a molitva je upravo izraz te suradnje.

Točno je i da Bog sve okreće na dobro, pa tako i ono što je po sebi zlo, ali kome?
Sveto pismo je tu jasno – „Znamo pak da Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube,
s onima koji su odlukom njegovom pozvani.“ (Rim 8,28)
U tom smislu vjernik, koji je predao svoj život Bogu, zna da Gospodin,
čak i kada mu pripušta određeno zlo, čini to u kontekstu plana za njegovo konačno dobro.
Stoga u životu vjernika čak ni zlo nije za zlo, kao što ni u Kristovu životu
križ nije ostao tek sprava za mučenje, već je pretvoren u izvor milosti.
Tako je i sveti Thomas More u svojoj osobnoj povijesti, koja je – ljudski gledajući –
imala tragičan završetak – vidio u tome Božji prst i s pouzdanjem prihvatio mučeništvo.

Btb,
don Damir

Izvor: http://www.studentski-pastoral.com


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2015 08:34 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 26 lis 2015 20:28
Postovi: 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ponekad je tesko biti ustrajan u molitvi, ponekad izgunimo nadu, al uz cvrstu vjeru isplatit ce se.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2015 11:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
ita napisao:
U tom smislu vjernik, koji je predao svoj život Bogu, zna da Gospodin,
čak i kada mu pripušta određeno zlo, čini to u kontekstu plana za njegovo konačno dobro.
Btb,
don Damir
Izvor: http://www.studentski-pastoral.com

Treba li onda moliti da djeca ne poginu u potresu? Odnosno kako za tu namjeru moliti ako Gospodin zna da je za dobro te djece da upravo poginu u potresu? Zar očekujemo da zbog našega moljenja Gospodin promijeni odluku tako da odluka sada bude manje na dobro te djece??
Zašto bi zbog našega moljenja Gospodin promijenio odluku koja je bolja - u onu goru? To je očigledna zamka o predodžbi pojma "moljenja", "prošenja" u koju upada apologetika: Ako netko zna i ovlašten je učiniti najbolje za mene, zašto ga moliti da tako ne učini? Zašto bi me onaj koji zna najbolje uvažio i ne postupio po dobru? Kako nekoga tko zna što je najbolje i ovašten je za to, ima svrhe i razloga smisla uvjeravati da učini suprotno, da bi pogodovao meni koji ne znam svoje dobro?
Osim ako je takva molitva samo unapredni plač.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2015 19:53 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
why napisao:
ita napisao:
U tom smislu vjernik, koji je predao svoj život Bogu, zna da Gospodin,
čak i kada mu pripušta određeno zlo, čini to u kontekstu plana za njegovo konačno dobro.
Btb,
don Damir
Izvor: http://www.studentski-pastoral.com

Treba li onda moliti da djeca ne poginu u potresu? Odnosno kako za tu namjeru moliti ako Gospodin zna da je za dobro te djece da upravo poginu u potresu? Zar očekujemo da zbog našega moljenja Gospodin promijeni odluku tako da odluka sada bude manje na dobro te djece??
Zašto bi zbog našega moljenja Gospodin promijenio odluku koja je bolja - u onu goru? To je očigledna zamka o predodžbi pojma "moljenja", "prošenja" u koju upada apologetika: Ako netko zna i ovlašten je učiniti najbolje za mene, zašto ga moliti da tako ne učini? Zašto bi me onaj koji zna najbolje uvažio i ne postupio po dobru? Kako nekoga tko zna što je najbolje i ovašten je za to, ima svrhe i razloga smisla uvjeravati da učini suprotno, da bi pogodovao meni koji ne znam svoje dobro?
Osim ako je takva molitva samo unapredni plač.

@Why puno pitanja u jednom postu.
Za vjernike je odgovor uvijek na kraju jedan jedini-Bog zna što je najbolje za svakog od nas.
A ateistima se može odgovoriti različitim citatima iz crkvenog nauka,Svetog pisma,svjedočanstvima iz života,
ali onome tko ne vjeruje ili samo racionalno pokušava shvatiti Boga,teško da će bilo koji od tih odgovora
biti dovoljno dobar,a da ne potakne neka nova pitanja.
Dobro je postavljati pitanja,to nije upitno,ali treba biti spreman i čuti i prihvatiti odgovore koje Crkva nudi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2015 20:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
why napisao:
ita napisao:
U tom smislu vjernik, koji je predao svoj život Bogu, zna da Gospodin,
čak i kada mu pripušta određeno zlo, čini to u kontekstu plana za njegovo konačno dobro.
Btb,
don Damir
Izvor: http://www.studentski-pastoral.com

Treba li onda moliti da djeca ne poginu u potresu? Odnosno kako za tu namjeru moliti ako Gospodin zna da je za dobro te djece da upravo poginu u potresu? Zar očekujemo da zbog našega moljenja Gospodin promijeni odluku tako da odluka sada bude manje na dobro te djece??
Zašto bi zbog našega moljenja Gospodin promijenio odluku koja je bolja - u onu goru? To je očigledna zamka o predodžbi pojma "moljenja", "prošenja" u koju upada apologetika: Ako netko zna i ovlašten je učiniti najbolje za mene, zašto ga moliti da tako ne učini? Zašto bi me onaj koji zna najbolje uvažio i ne postupio po dobru? Kako nekoga tko zna što je najbolje i ovašten je za to, ima svrhe i razloga smisla uvjeravati da učini suprotno, da bi pogodovao meni koji ne znam svoje dobro?
Osim ako je takva molitva samo unapredni plač.


Zanimljivo razmišljanje koje ograničava jedan stereotip tj. svojevrsni defetizam. Pojednostavljeno, rekao bih kako se radi o sukobu reaktivnog i proaktivnog razmišljanja. Ako pristupaš na način koji slijedi tvoju misao, Bog postaje izgovor za svako tvoje djelo, što bi za rezultat imalo sjedi i čekaj. Ali Bog je odgovor, pa očekuje naš pristanak u našem spasenju (akciju/odgovor). Rekao bih kako nas je Bog stvorio bez da nas je pitao, ali nas neće spasiti bez našega pristanka. Znači kako Bogu (neograničenom) nije potrebna naša molitva, ali je nama kroz molitvu potrebno biti u društvu s Bogom, kroz koju se mi mijenjamo u skladu s Božjom voljom. Zato se i kaže da je najbolja molitva živjeti ono što vjerujemo i u tome se očituje mudrost - da mudar želi i zna ono što je najbolje, samim tim što slijedi Božju volju - svjestan kako je sve dobro Božji dar - Bog sam je dar koji nam se daje - On sam je svrha molitve - odgovor na svako pitanje - cilj svake molitve - naša promjena.

Jer izvan Boga mi ne znamo što je bolja, a što gora odluka - ali unutar Njega sve što On želi je ono najbolje...prihvatili mi to (olakšanje) ili odbacili (povećanje tereta)...stvarnost je takva kakva jest.

Tko hoće umjesto blagoslova prokletstvo, neka mu bude! Ne možemo Boga kriviti za naše odustajanje od suradnje. On je vječno dobro koje poštuje našu slobodnu volju...

Svojevrsni je paradoks, da je volja slobodna samo unutar Boga, a izvan Njega je osuđena samo na jedan scenarij (propast)...koji najviše pogađa samoga Boga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2015 21:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 svi 2007 11:45
Postovi: 379
Podijelio: 64 zahvala
Zahvaljeno je: 40 zahvala
Luki napisao:
Moram ovdje staviti meni izrazito drage misli Svetog Župnika Arškog o molitvi:

"Poznato je , kako se sotona boji onoga, koji moli, jer ga gleda povezana s Bogom. I čini sve, da nas spriječi u molitvi. Kad sotona želi upropastiti neku osobu, počinje joj isticati odvratnost prema molitvi.
Da, braćo moja, čim napustimo molitvu, trčimo velikim koracima prema paklu. Nikad nećemo stići k dobrom Bogu, ako se ne prihvatimo molitve. Da, braćo moja, dobro obavljenom molitvom zapovijedamo Nebu i zemlji, i svi će nam se pokoravati.
Nikad ne zaboravite, da nam Bog svakog jutra priprema potrebne milosti, da sveto provedemo dan, jer On znade sve prigode, u kojima bi mogli sagriješiti, sve napasti, koje sotona sprema. Ako molite na koljenima, dat će vam Bog sve milosti, koje su vam potrebne, da ne podlegnete napastima. Zato sotona sve čini, da zanemarite molitvu, jer on znade, ako vas je dobio na početku dana, siguran je za sve ostalo... Nemojte govoriti, da nemate vremena za molitvu... Nemojte se varati! Kako ćete se svidjeti Bogu i spasiti dušu? Tko će vam spasiti dušu, ako je izgubite
."


:b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2015 22:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Zašto moliti???

ZATO JER JA TO HOĆU! :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2015 10:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
why napisao:
Treba li onda moliti da djeca ne poginu u potresu? Odnosno kako za tu namjeru moliti ako Gospodin zna da je za dobro te djece da upravo poginu u potresu? Zar očekujemo da zbog našega moljenja Gospodin promijeni odluku tako da odluka sada bude manje na dobro te djece??


Trebamo li onda zivjeti kad nam je svakako umrijeti? Odnosno kako zivjeti ako Gospodin zna da je za nas dobro umrijeti jer cemo onda biti Njim? Zar ocekujemo da zbog našega zivljenja Gospodin promijeni odluku tako da odluka sada bude zivot??
Uopce nije tesko pricat gluposti...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr