www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:05

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 171 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 31 pro 2016 08:27 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 pro 2016 09:01
Postovi: 25
Podijelio: 4 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
I što si više u Bogu to su đavolski napadi jači,i napada tamo gdje je čovjek najslabiji. Spojivost svijeta i katoličanstv?-ne spojivo. Govore ljudi nije sve crno i bijelo(da bi opravdali svoja zlodjela) i nije,ima zelenila koje u jesen požute,plavetnila,crvenila,lijepe tople žute. Da nije sve crno i bijelo. :D Ali dobro i zlo nemogu zajedno kao ni Krist ni Belijar,svijetlo i tama,istina i laz. Odlučiš se za momčad i za tu momčad igraš,gineš do pobijede ili kraja utakmice. Da, padamo,ali i ustajemo još jači. "Kada sam slab onda sam jak". :a1490: -odlučniji sam da se popravim i ustrajem. Ne možeš govoriti da si katolik,a nevjeruješ Bogu,bestidno se ponašaš i odjevaš,ne živiš u čistoći;mislim,možeš ali nisi u Bogu on ti nije Otac,nego Đavao.Ćiniti suprotno od onoga što jesi je laž,prjevara,a Đavao je ubojica i otac laži. A ti ,ako si kršten moraš živjeti kršćanski da ti Bog bude Otac. A govoriti kako nisam lijep je reći Bogu ružan si,odvratan,gle kako izgledaš. "Katolička vjera je moj životni poziv." bl.Ivan Merz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 pro 2016 14:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
aletheiaII napisao:
Spojivost svijeta i katoličanstv?-ne spojivo.


U must be joking. g8 b8 m8, I rate 8/8.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 13:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 srp 2016 13:39
Postovi: 65
Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
aletheiaII napisao:
Spojivost svijeta i katoličanstv?-ne spojivo. Govore ljudi nije sve crno i bijelo(da bi opravdali svoja zlodjela) i nije,ima zelenila koje u jesen požute,plavetnila,crvenila,lijepe tople žute. Da nije sve crno i bijelo.


Ja ću prva reći da nije sve crno-bijelo i ako nešto ne shvaćam je stavljanje bilo čega "u kutije".
Dosta sam sama o ovom razmišljala i ako dobro promislite, na sasvim jednostavnim, svakodnevnim primjerima/situacijama/pojavama se vidi da kršćanstvo i svjetovno sasvim dobro funkcioniraju i MOGU funkcionirati. Naravno, uvijek će postojati i postoje pitanja u kojima se mišljenja razilaze, ali u nekakvom temelju definitivni je odgovor DA SPOJIVOSTI.
Vjerujem da ta dva svijeta svi (ili barem velika većina) na ovom forumu svakodnevno pokušavaju spojiti.

A što se tiče nespojivosti - tu mislim da je problem i neznanje. Koliko stvari sasvim "normalnih"/svakodnevnih/"svjetovnih" postoji, svakodnevno se s njima susrećemo - a za njih jednostavno nemaš jednoznačan odgovor. Mislim da je to stvar i pogleda, ponašanja i granica.
Odmah mi je na pamet pada zumba i pitanje koje me prije koji mjesec mučilo, a to je - je li plesanje zumbe grijeh? Pročitala sam (odg Pastoralnog centra na postavljeno pitanje jedne instruktorice zumba fitnessa) da nije grešno u slučaju kada se ne pleše na glazbi čije riječi aludiraju na seksualnost. Drugo pitanje je kako pronaći takve pjesme (kad npr. sat zumbe ne može proći bez Bailando :shock: ). No, ne javlja se tu pitanje samo kod plesa, isto pitanje se može postaviti i kod borilačkih vještina, boksa? To su pitanja na koja nemaš jednoznačan odgovor, ali ne znače odmah da su svjetovi nespojivi. :roll: i da ako netko trenira karate automatski "igra za drugu momčad".

Naravno, važno pitanje je kako spojiti ta dva svijeta? Prvo sam o tome razmišljala nekako u duhu odgoja (i obrazovanja), škole i ostalog. Mislila sam da će to bit jama iz koje će se teško moći iskopati, međutim - odgovor je sasvim jednostavan.
Ako se krene od toga da je odgoj razvijanje voljnih (karakternih) osobina (vrijednosti, stavova, navika) tu se svi možemo složiti da je vjera važan i značajan faktor odgoja. Slika obitelji je ustvari slika društva i ako se u obitelji njeguju kršćanske vrijednosti/nauk/svjetonazor onda se može "primijeniti" na svijet. Također, ako postavimo pitanje - kako se vjera "uči"/prenosi (ovdje postavljam pitanje misleći na mlađu populaciju)? Vjera se prenosi pedagoškim procesima, a u obitelji to cine roditelji svojim dosljednim i praktičnim manifestacijama vjerskog življenja. Mislim da će se svi složiti da je obitelj najvažnija društvena institucija i da bi tu trebalo sve započeti.

Moj najjednostavniji zaključak bi bio da trebaš osobno pokušati živjeti što više duhovno (kršćanski) (a živiš u 21. st. gdje je svjetovno - uzelo maha) te se na taj način na tvom osobnom primjeru kršćanski i svjetovni način razmišljanja i života spajaju - "zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača".
Naravno, nitko od nas nije automat, i lako je reći/napisati, ali mislim da ni Bog od nas ne očekuje savršenost. Dapače, nekad je pad ljekovit i sami ste napisali "kad sam slab, onda sam jak" jer u padovima se susrećemo sami sa sobom (vlastitim slabostima, manama) i tek kad to prihvatimo možemo ići naprijed.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 15:30 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 pro 2016 09:01
Postovi: 25
Podijelio: 4 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zdravo! Pretpostavljam da Vaš odgovor znači micanje embarga s 'razgovorom s mnom i ulaženje u duboka razmišljanja. :) :b112: Katoličanstvo i Svijet su dva različita svijeta svaki sa svojim datostima,zakonima,poimanjima. U KC postoji pokušaj inkulturacije-spojiti kršćanski nauk s drugačijom kulturom(misije.itd).I to je dobro. Uzeti ću primjer braka,obitelji. Muž nevjernik,žena vjernica,ili obratno.Da to je zajednica,ali ne i zajedništvo-nadopuna u istome:u šalicu sam ulio kavu,ja ću mlijeko,gorka je,da li može malo šećera?. Kad je u braku ,zajednica,onda vjernik posvećuje drugoga i djecu.Ako pristaju i cijene vjernika-bitna je BESKOMPROMISNOST-mučenici. Trenirao sam borilačke vještine, i znam kakav sam stav tada zauzimao,a vidim i sada...Borim se ali ne s i protiv ljudi(nekada se tako čini).Ples,valcer mi je odličan Bečki ili Engleski,dvokorak.Samba,rumba, ne. Da je lijepo plesati,da. Ali sve neka bude da se drugoga ne dovede u zabludu ili sablazan. Bilo koji posao da radim u svijetu radim ga kao i drugi ljudi samo što ga činim da Njega proslavim i da budem zadovoljan,tada sam sretan i miran. Idem u kafić i pijem kavu,pivo(vino nisam već dugo)ne da se opijam nego pijemi se...u svijetu sam ali i ne od svijeta. U SZ-u ,zaboravih u kojoj knjizi,Makabejcima,Kraljevima,a možda i Samuel,ne znam,ima jedan lijepi primjer toga:covjek je bio star i silili su ga da se samo pretvara da jede meso žrtvovano idolima(mislim da je zabranjeno meso za Židove).Odgovorio je:pa zar iznevjerim Boga kojemu sve te godine služim,a Izraelce navedem na blud.Radije ću umrijeti.(u tom kontekstu). Svijetu je lijepo kad nekome nešto govoriš i na kraju kažeš,šalim se. A Božja(Izr.ili Mudr.) poistovjećuju s gnjusobom.(kad pronađem,pošaljem ti). Ako mi je rečeno ne gledaj ženu s pohotom jer si već sagriješio bludno,a Svijet:oći su da gledamo... Moj stav je uz Rečeno.A oći jesu za gledanje u čistoći:kosa, oči,ruke,ono što je napisano,na žalost i nasilje koje se događa. IMAM ruke da radim,grlim,njegujem,podižem;noge da hodam,trćim,plešem,poskakujem;jezik da kušam,izgrađujem,tješim,i rušim Babilonske kule,itd. Svijetu je sve: use,na se i poda se. Kao što pjesmi grupa Q...pjeva hocu sve i hoću odmah.(negdje si mi to i postala). "Sve mi je dopušteno,ali sve ne izgrađuje." :b112: Kome hoćeš služiti i koga hoćeš za svoga Oca? :a1407: Da li možeš sjediti na dvije stolice,malo ovdje malo ondje?. 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 16:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 srp 2016 13:39
Postovi: 65
Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
aletheiaII napisao:
Zdravo! Pretpostavljam da Vaš odgovor znači micanje embarga s 'razgovorom s mnom i ulaženje u duboka razmišljanja. :) :b112: Katoličanstvo i Svijet su dva različita svijeta svaki sa svojim datostima,zakonima,poimanjima. U KC postoji pokušaj inkulturacije-spojiti kršćanski nauk s drugačijom kulturom(misije.itd).I to je dobro. Uzeti ću primjer braka,obitelji. Muž nevjernik,žena vjernica,ili obratno.Da to je zajednica,ali ne i zajedništvo-nadopuna u istome:u šalicu sam ulio kavu,ja ću mlijeko,gorka je,da li može malo šećera?. Kad je u braku ,zajednica,onda vjernik posvećuje drugoga i djecu.Ako pristaju i cijene vjernika-bitna je BESKOMPROMISNOST-mučenici. Trenirao sam borilačke vještine, i znam kakav sam stav tada zauzimao,a vidim i sada...Borim se ali ne s i protiv ljudi(nekada se tako čini).Ples,valcer mi je odličan Bečki ili Engleski,dvokorak.Samba,rumba, ne. Da je lijepo plesati,da. Ali sve neka bude da se drugoga ne dovede u zabludu ili sablazan. Bilo koji posao da radim u svijetu radim ga kao i drugi ljudi samo što ga činim da Njega proslavim i da budem zadovoljan,tada sam sretan i miran. Idem u kafić i pijem kavu,pivo(vino nisam već dugo)ne da se opijam nego pijemi se...u svijetu sam ali i ne od svijeta. U SZ-u ,zaboravih u kojoj knjizi,Makabejcima,Kraljevima,a možda i Samuel,ne znam,ima jedan lijepi primjer toga:covjek je bio star i silili su ga da se samo pretvara da jede meso žrtvovano idolima(mislim da je zabranjeno meso za Židove).Odgovorio je:pa zar iznevjerim Boga kojemu sve te godine služim,a Izraelce navedem na blud.Radije ću umrijeti.(u tom kontekstu). Svijetu je lijepo kad nekome nešto govoriš i na kraju kažeš,šalim se. A Božja(Izr.ili Mudr.) poistovjećuju s gnjusobom.(kad pronađem,pošaljem ti). Ako mi je rečeno ne gledaj ženu s pohotom jer si već sagriješio bludno,a Svijet:oći su da gledamo... Moj stav je uz Rečeno.A oći jesu za gledanje u čistoći:kosa, oči,ruke,ono što je napisano,na žalost i nasilje koje se događa. IMAM ruke da radim,grlim,njegujem,podižem;noge da hodam,trćim,plešem,poskakujem;jezik da kušam,izgrađujem,tješim,i rušim Babilonske kule,itd. Svijetu je sve: use,na se i poda se. Kao što pjesmi grupa Q...pjeva hocu sve i hoću odmah.(negdje si mi to i postala). "Sve mi je dopušteno,ali sve ne izgrađuje." :b112: Kome hoćeš služiti i koga hoćeš za svoga Oca? :a1407: Da li možeš sjediti na dvije stolice,malo ovdje malo ondje?. 8)


Pola toga vas nisam razumijela. :? Jednostavno - vi mislite da je nespojivo, ja mislim da je spojivo. Morala sam komentirati jer mi se kosa na glavi dize kad cujem to crno-bijelo jer nista nije crno-bijelo, nista.
A sta se tice prve dvije recenice - jednostavno - ne mogu ja to vama objasnjavat sada - ima netko drag srcu mom, a ja sam teska, vjerna, tvrdoglava, ma totalno na svoju ruku tako nema potrebe za osobnim pitanjima :a1430:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 17:04 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 pro 2016 09:01
Postovi: 25
Podijelio: 4 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
marija_daniela napisao:
aletheiaII napisao:
Zdravo! Pretpostavljam da Vaš odgovor znači micanje embarga s 'razgovorom s mnom i ulaženje u duboka razmišljanja. :) :b112: Katoličanstvo i Svijet su dva različita svijeta svaki sa svojim datostima,zakonima,poimanjima. U KC postoji pokušaj inkulturacije-spojiti kršćanski nauk s drugačijom kulturom(misije.itd).I to je dobro. Uzeti ću primjer braka,obitelji. Muž nevjernik,žena vjernica,ili obratno.Da to je zajednica,ali ne i zajedništvo-nadopuna u istome:u šalicu sam ulio kavu,ja ću mlijeko,gorka je,da li može malo šećera?. Kad je u braku ,zajednica,onda vjernik posvećuje drugoga i djecu.Ako pristaju i cijene vjernika-bitna je BESKOMPROMISNOST-mučenici. Trenirao sam borilačke vještine, i znam kakav sam stav tada zauzimao,a vidim i sada...Borim se ali ne s i protiv ljudi(nekada se tako čini).Ples,valcer mi je odličan Bečki ili Engleski,dvokorak.Samba,rumba, ne. Da je lijepo plesati,da. Ali sve neka bude da se drugoga ne dovede u zabludu ili sablazan. Bilo koji posao da radim u svijetu radim ga kao i drugi ljudi samo što ga činim da Njega proslavim i da budem zadovoljan,tada sam sretan i miran. Idem u kafić i pijem kavu,pivo(vino nisam već dugo)ne da se opijam nego pijemi se...u svijetu sam ali i ne od svijeta. U SZ-u ,zaboravih u kojoj knjizi,Makabejcima,Kraljevima,a možda i Samuel,ne znam,ima jedan lijepi primjer toga:covjek je bio star i silili su ga da se samo pretvara da jede meso žrtvovano idolima(mislim da je zabranjeno meso za Židove).Odgovorio je:pa zar iznevjerim Boga kojemu sve te godine služim,a Izraelce navedem na blud.Radije ću umrijeti.(u tom kontekstu). Svijetu je lijepo kad nekome nešto govoriš i na kraju kažeš,šalim se. A Božja(Izr.ili Mudr.) poistovjećuju s gnjusobom.(kad pronađem,pošaljem ti). Ako mi je rečeno ne gledaj ženu s pohotom jer si već sagriješio bludno,a Svijet:oći su da gledamo... Moj stav je uz Rečeno.A oći jesu za gledanje u čistoći:kosa, oči,ruke,ono što je napisano,na žalost i nasilje koje se događa. IMAM ruke da radim,grlim,njegujem,podižem;noge da hodam,trćim,plešem,poskakujem;jezik da kušam,izgrađujem,tješim,i rušim Babilonske kule,itd. Svijetu je sve: use,na se i poda se. Kao što pjesmi grupa Q...pjeva hocu sve i hoću odmah.(negdje si mi to i postala). "Sve mi je dopušteno,ali sve ne izgrađuje." :b112: Kome hoćeš služiti i koga hoćeš za svoga Oca? :a1407: Da li možeš sjediti na dvije stolice,malo ovdje malo ondje?. 8)


Pola toga vas nisam razumijela. :? Jednostavno - vi mislite da je nespojivo, ja mislim da je spojivo. Morala sam komentirati jer mi se kosa na glavi dize kad cujem to crno-bijelo jer nista nije crno-bijelo, nista.
A sta se tice prve dvije recenice - jednostavno - ne mogu ja to vama objasnjavat sada - ima netko drag srcu mom, a ja sam teska, vjerna, tvrdoglava, ma totalno na svoju ruku tako nema potrebe za osobnim pitanjima :a1430:

Onda svežite kosu u rep,pa vam se neće dizati. Zabranjeno je ćupanje iste. O čemu pričam,crno-bijelo je sve CRNO - BIJELO. :a1163:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 17:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
aletheiaII napisao:
Katoličanstvo i Svijet su dva različita svijeta svaki sa svojim datostima,zakonima,poimanjima.


Katoličanstvo (lat. catholicismus - univerzalni) je religija. A religija jest, as per definition;

s"ustav vjerovanja i obreda po kojima čovjek pokušava ući u odnos s Bogom i osigurati svoje spasenje; čovjekov odnos prema Bogu (monoteistička r.), ili bogovima, božanstvima (politeistička r.), u osjećajnom, misaonom i manifestnom smislu; izričaj vjere (u okviru zajednice)"

Dakle, Katoličanstvo je "duboko" u svijetu. Ti vjerovatno misliš na Crkvu :roll:

aletheiaII napisao:
Bilo koji posao da radim u svijetu radim ga kao i drugi ljudi samo što ga činim da Njega proslavim i da budem zadovoljan,tada sam sretan i miran.


Izgleda da si na dobrom putu :)

aletheiaII napisao:
Idem u kafić i pijem kavu,pivo(vino nisam već dugo)ne da se opijam nego pijemi se...u svijetu sam ali i ne od svijeta.


Nisi od svijeta? A oklen si? :shock:


aletheiaII napisao:
Ako mi je rečeno ne gledaj ženu s pohotom jer si već sagriješio bludno,a Svijet:oći su da gledamo... Moj stav je uz Rečeno.A oći jesu za gledanje u čistoći:kosa, oči,ruke,ono što je napisano,na žalost i nasilje koje se događa. IMAM ruke da radim,grlim,njegujem,podižem;noge da hodam,trćim,plešem,poskakujem;jezik da kušam,izgrađujem,tješim,i rušim Babilonske kule,itd. Svijetu je sve: use,na se i poda se. Kao što pjesmi grupa Q...pjeva hocu sve i hoću odmah.(negdje si mi to i postala). "Sve mi je dopušteno,ali sve ne izgrađuje." :b112: Kome hoćeš služiti i koga hoćeš za svoga Oca? :a1407: Da li možeš sjediti na dvije stolice,malo ovdje malo ondje?. 8)




Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 20:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
aletheiaII napisao:
U KC postoji pokušaj inkulturacije-spojiti kršćanski nauk s drugačijom kulturom(misije.itd).I to je dobro.


Kakva je to "Kršćanska kultura"?

aletheiaII napisao:
Uzeti ću primjer braka,obitelji.


Uzmi majstore, slobodno :)



aletheiaII napisao:
Muž nevjernik,žena vjernica,ili obratno.Da to je zajednica,ali ne i zajedništvo-nadopuna u istome:u šalicu sam ulio kavu,ja ću mlijeko,gorka je,da li može malo šećera?.



Zajednica ustvari nije zajednistvo dvoje ljudi? O cem ti pricas :roll:


aletheiaII napisao:
Kad je u braku ,zajednica,onda vjernik posvećuje drugoga i djecu.Ako pristaju i cijene vjernika-bitna je BESKOMPROMISNOST-mučenici.


Ovdje nastupa tvoja oholost, tj. kriva percepcija stvarnosti, tj,. oliti ga, drugim rijecima, laz. Ni vise ni manje. A tome se nikad nisi nada, ha?


aletheiaII napisao:
Trenirao sam borilačke vještine, i znam kakav sam stav tada zauzimao,a vidim i sada...


Vjerovatno te pribijalo ko malog misa, pa, pretpostavljam, stav luzera?




aletheiaII napisao:
Borim se ali ne s i protiv ljudi(nekada se tako čini).


Ne boris se ti s nicim. Dosta, dakle "basta" s tom oholosti, kao takvom.


aletheiaII napisao:
Ples,valcer mi je odličan Bečki ili Engleski,dvokorak.Samba,rumba, ne. Da je lijepo plesati,da.


Koji si ti snob. Engleski valcer? Koji tebe kompleksi pucaju. Znas koliki si snob? Ima bit, da nisi ni svjestan toga.


aletheiaII napisao:
Ali sve neka bude da se drugoga ne dovede u zabludu ili sablazan.


Trenutno, ti si brutalna zabluda, bar tako ispada, u odnosu, na one naivne.


aletheiaII napisao:
Bilo koji posao da radim u svijetu radim ga kao i drugi ljudi samo što ga činim da Njega proslavim i da budem zadovoljan,tada sam sretan i miran.


A joooj....Blago tebi medvjedicu. Bas is pravi sveta :oops:


aletheiaII napisao:
Idem u kafić i pijem kavu,pivo(vino nisam već dugo)ne da se opijam nego pijemi se...u svijetu sam ali i ne od svijeta.


Kako ti to uspijeva? Gle, svoje oholosti;

aletheiaII napisao:
Moj stav je uz Rečeno.A oći jesu za gledanje u čistoći:kosa, oči,ruke,ono što je napisano,na žalost i nasilje koje se događa. IMAM ruke da radim,grlim,njegujem,podižem;noge da hodam,trćim,plešem,poskakujem;jezik da kušam,izgrađujem,tješim,i rušim Babilonske kule,itd. Svijetu je sve: use,na se i poda se. Kao što pjesmi grupa Q...pjeva hocu sve i hoću odmah.(negdje si mi to i postala). "Sve mi je dopušteno,ali sve ne izgrađuje." :b112: Kome hoćeš služiti i koga hoćeš za svoga Oca? :a1407: Da li možeš sjediti na dvije stolice,malo ovdje malo ondje?. 8)



...ne radis ti nista, niti su to tvoje muke i zasluge, ako ih uopce ovakvi oholica ima. Ne bi me cudilo, da ovde prodajes maglu, s obzirom na svoju oholost.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2017 22:28 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 pro 2016 09:01
Postovi: 25
Podijelio: 4 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
aletheiaII napisao:
Zdravo! Pretpostavljam da Vaš odgovor znači micanje embarga s 'razgovorom s mnom i ulaženje u duboka razmišljanja. :) :b112: Katoličanstvo i Svijet su dva različita svijeta svaki sa svojim datostima,zakonima,poimanjima. U KC postoji pokušaj inkulturacije-spojiti kršćanski nauk s drugačijom kulturom(misije.itd).I to je dobro. Uzeti ću primjer braka,obitelji. Muž nevjernik,žena vjernica,ili obratno.Da to je zajednica,ali ne i zajedništvo-nadopuna u istome:u šalicu sam ulio kavu,ja ću mlijeko,gorka je,da li može malo šećera?. Kad je u braku ,zajednica,onda vjernik posvećuje drugoga i djecu.Ako pristaju i cijene vjernika-bitna je BESKOMPROMISNOST-mučenici. Trenirao sam borilačke vještine, i znam kakav sam stav tada zauzimao,a vidim i sada...Borim se ali ne s i protiv ljudi(nekada se tako čini).Ples,valcer mi je odličan Bečki ili Engleski,dvokorak.Samba,rumba, ne. Da je lijepo plesati,da. Ali sve neka bude da se drugoga ne dovede u zabludu ili sablazan. Bilo koji posao da radim u svijetu radim ga kao i drugi ljudi samo što ga činim da Njega proslavim i da budem zadovoljan,tada sam sretan i miran. Idem u kafić i pijem kavu,pivo(vino nisam već dugo)ne da se opijam nego pijemi se...u svijetu sam ali i ne od svijeta. U SZ-u ,zaboravih u kojoj knjizi,Makabejcima,Kraljevima,a možda i Samuel,ne znam,ima jedan lijepi primjer toga:covjek je bio star i silili su ga da se samo pretvara da jede meso žrtvovano idolima(mislim da je zabranjeno meso za Židove).Odgovorio je:pa zar iznevjerim Boga kojemu sve te godine služim,a Izraelce navedem na blud.Radije ću umrijeti.(u tom kontekstu). Svijetu je lijepo kad nekome nešto govoriš i na kraju kažeš,šalim se. A Božja(Izr.ili Mudr.) poistovjećuju s gnjusobom.(kad pronađem,pošaljem ti). Ako mi je rečeno ne gledaj ženu s pohotom jer si već sagriješio bludno,a Svijet:oći su da gledamo... Moj stav je uz Rečeno.A oći jesu za gledanje u čistoći:kosa, oči,ruke,ono što je napisano,na žalost i nasilje koje se događa. IMAM ruke da radim,grlim,njegujem,podižem;noge da hodam,trćim,plešem,poskakujem;jezik da kušam,izgrađujem,tješim,i rušim Babilonske kule,itd. Svijetu je sve: use,na se i poda se. Kao što pjesmi grupa Q...pjeva hocu sve i hoću odmah.(negdje si mi to i postala). "Sve mi je dopušteno,ali sve ne izgrađuje." :b112: Kome hoćeš služiti i koga hoćeš za svoga Oca? :a1407: Da li možeš sjediti na dvije stolice,malo ovdje malo ondje?. 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 sij 2017 07:04 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 pro 2016 09:01
Postovi: 25
Podijelio: 4 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Svatko treba, i svatko traži utjehu. Da bi dobio utjehu,tj.da bi bio utješen treba učiniti kako mu se govori; SVIJET ima svoju 'logiku': moraš biti najbolji,najljepši,najbolji auto,naj odjeću posao,trebaš biti BROJ JEDAN.Tada ćeš imati svu slavu i sreću ovoga svijeta,'svi te cijene'."ĐAVAO SVE OBEĆAVA,NEDAJE NIŠTA. A UZIMA SVE". U Boga je suprotna logika:što si manji to si veći,ako hoćeš biti BROJ JEDAN,budi zadnji.Obećava križ,trpljenje,daje Sebe za,uzima grijeh,bol,tugu,slabost,umor. Bit ovoga je koga hoćeš da te tješi,SVIJET kad trebaš odmor ne valjaš, ili Bog "Dođite k meni vi koji ste umorni i opterećeni i ja ću vas odmoriti"?. Biti malo u SVIJETU malo u Bogu rezulira: mlakost,kukavičluk,podvojeno srce,ratobornost,strančarenja,ljubomoru,mržnju,itd. Ne donosi utjehu nikome,a za kršćanina još donosi:"Vi ste sol zemlji(SVIJETU).Ali, ako sol obljutavi,čime će se ona osoliti? Više nije ni za što, osim da je ljudi gaze".Mt5.13 A kako katolik treba živjeti u SVIJETU govori sv.Ivan apostol i evanđelist:"Ne molim te da ih digneš sa svijeta,nego da ih očuvaš od Zloga.Oni nisu od svijeta,kao što ni ja nisam od svijeta.Posveti ih istinom;tvoja riječ je istina".Iv 17.15-17 Onda, od koga čovjek hoće utjehu,tako će mu i biti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 171 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 21 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr