www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 vel 2018 15:13

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: 16 pro 2017 13:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 11 zahvala
Zahvaljeno je: 71 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Belive napisao:
Nisam u moodu da ću sada baš raspravljati o knjizi, ali tražeći mjesto gdje nabaciti koju - ovo mi je izgledalo (koliko-toliko) prihvatljivo mjesto. Naime, kao netko tko je za života progutao mnogo knjiga i kao netko pomalo čudnjikav jer (uglavnom) ne gleda ekranizacije knjiz. djela (a istoimena serija, navodno, postiže planetarnu popularnost, prema djelu je napravljen strip, opera i balet) - posjetivši Interliber nisam mogla odliti da ne kupim knjigu "Sluškinjina priča".
Riječ je o romanu koji se 32 god. nakon objave ponovno našao na ljestvici najprodavanijih romana, i to baš u doba kada Trump postaje američki predsjednik.

Knjiga me privukla iz više razloga, a mogu reći da sam bila i ponešto znatiželjna jer se propagirala kao knjiga koja ideju pronalazi u Knjizi Postanka u kojoj se priča o Raheli, koja svojem mužu Jakovu nije mogla roditi djecu, pa mu je 'na svojim koljenima' ponudila svoju sluškinju Bilhu, da je Jakov oplodi umjesto nje pa da im Bilha rodi dijete. Kada Bilha rodi dijete, Jakovu isto tako svoju sluškinju ponudi Rahelina sestra i druga žena Lea, pa onda slijedi serija takvih naizmjeničnih oplođivanja sluškinja i natjecanje u rađanju što većeg broja djece.

U romanu Margaret Atwood (autorica) prikazuje sluškinje kao hodajuće maternice neplodnih gazdarica. Nitko ih ništa ne pita - važno je da ih se bez pogovora oplođuje, da rađaju djecu i zatim ih veselo predaju Raheli i Lei, kojima je pak glavna funkcija Jakovu dati potomke te se samim time i ovaj roman može shvatiti kao antireligiozan. Meni osobno je grozno i to što se autorica na jedan način "izruguje" s motivima ikonografije zapadnog kršćanstva gdje supruge nose plavo (simbol čistoče i Djevice Marije), a sluškinje crveno (simbol krvi pri porođaju) - što povlači paralelu da su mnogi totalitaristički režimi rabili odjeću kako bi označavali i nadzirali ljude (žute zvijezde, ljubičasto ruho itd.)
Svoj toj kritici autorica staje u obranu govoreći da roman nije religiozan jer se ona samo bori protiv religije koja je paravan za tiraniju što opet onda otvara neka druga pitanja koja sam sama sebi postavljala (i još postavljam s obzirom na to da nikako uhvatiti vremena i dovršiti posljednje ulomke) čitajući ovo djelo.
Pa tako u romanu uslijed zagađenosti okoliša rijetki su sposobni dobiti zdravu djecu (paralela istraživanjima koja pokazuju nagli pad plodnosti kineskih muškaraca), vladajuća vlast prisvaja sve što vrijedi (vladajući imaju plodne žene "sluškinje") itd.

Međutim, kao i Nevjernica (koju sam jednom negdje na forumu spominjala), iako je (za razliku od nje) radnja svojevrsna distopija (fiktivni dio samo je korak od stvarnosti i izaziva strah jer se zamišljeno čini kao izvjesna budućnost) - moram priznati da ostavlja na jedan način gorak okus u ustima, a autorica je dobila njemačku književnu Nagradu za mir (da, izgleda da to postoji).

I bez obzira na moje stavove, vaše stavove - ono što kroz knjigu cijelo vrijeme prolazi je činjenica da su totalitarni, religijski utemeljeni režimi, postojali, a postoje i danas. Pitanje koje ne mogu izbjeći glasi - postajemo li eksperimentalna zona čovječanstva. Iako je za čitanje “Sluškinjine priče” važno koliko nam je godina, jeste li žena, vjernica ili ne, živite li u Americi, Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji i iako knjiga (definitivno) nije religijsko djelo - mislim da ga (bez obzira na neke scene) vrijedi pročitati kao svojevrstan drugačiji pogled na stvari jer na koncu glavna junakinja moli (doduše svoju verziju) Očenaša te odbija vjerovati da je režim u kojem živi mogao postaviti pravedni i milosrdni Bog.

Danas sam se razmavala jer imam slobodan dan nakon šest milijuna godina :lol:
Naiđoh na ovu "vijest" - http://split.com.hr/novosti/vijesti/per ... jina-prica :roll: a ne tako davno sam čitala i pisala ovdje o knjizi.
Strašno koliko na jednom mjestu ima toliko pogrešno protumačenih stvari :shock: automatski sam povezala s onim što se spominjalo na jednoj drugoj temi vezano za informacije i facebook katoličanstvo.
I još sam jučer bila na edukaciji Javnog zdravstva o očuvanju mentalnog zdravlja mladih pa smo pričali o pojmovima poput catfishing, flaming, grooming, happy slapping, physhing i sl. Pojma nemate, a? Nisam imala ni ja - ali ovo je dokaz da nam je svima potrebno (s obzirom da su mediji škola budućnosti) biti "oprezniji" nego ikada s onim što nam se servira :l30:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 16 pro 2017 14:44 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Peter Kreeft uvijek iznova oduševljava, Bog ga poživio.. u ovom videu govori o desetak knjiga koje bismo trebali pročitati prije kraja :)

zanimljive osobne crtice o tome kako svakih par godina doživi "ants" i onda shvati da je to zato što nije ponovo pročitao Lotr (meni se to dogodi ako neko vrijeme ne slušam njegova predavanja).. ili malo dalje kada govori o tome kako osjeća publiku, odnosno svoje učenike..

https://www.youtube.com/watch?v=bLm5RggbhlE

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 17 pro 2017 00:11 
Odsutan

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Status: U braku
Trazin knjigu za 5do12 Bozicni poklon.Treba mi knjiga koja u pozadini ima jasnu krscansku poruku,a koja se neeksplicitno pokazuje.primjer Babettina gozba

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 17 pro 2017 00:29 
Odsutan

francesco1 napisao:
Trazin knjigu za 5do12 Bozicni poklon.Treba mi knjiga koja u pozadini ima jasnu krscansku poruku,a koja se neeksplicitno pokazuje.primjer Babettina gozba

Mozda NEOČEKIVANO HODOČAŠĆE HAROLDA FRYJA??

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 17 pro 2017 07:49 
Odsutan

francesco1 napisao:
francesco1 napisao:

E vi - tipičan mušakarac :roll:
5 do 12? ok to, ali trebaju nam informacije - kome kupujte.
Dobar božićni dar je više od onoga "daj što daš". Ugl šala mala.

Meni super zvuči nova Verbumova http://verbum.hr/knjige/mjesto-tisine-7154/ (Mjesto tišine).
Doduše, u mene svi smatraju "ima ona dosta knjiga" tako da mi je sigurno neće nitko kupiti pa ću morati sama sebi - ali ne bi imala ništa protiv ovakvog božićnog poklona.
p.s. čitala sam od ove autorice davno neku knjigu/nešto o pustinji (to je imala u naslovu, a žurim - nemam vremena sada guglat) i bila mi je super.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 17 pro 2017 20:53 
Odsutan

Belive napisao:
francesco1 napisao:
francesco1 napisao:

E vi - tipičan mušakarac :roll:
5 do 12? ok to, ali trebaju nam informacije - kome kupujte.
Dobar božićni dar je više od onoga "daj što daš". Ugl šala mala.

Meni super zvuči nova Verbumova http://verbum.hr/knjige/mjesto-tisine-7154/ (Mjesto tišine).
Doduše, u mene svi smatraju "ima ona dosta knjiga" tako da mi je sigurno neće nitko kupiti pa ću morati sama sebi - ali ne bi imala ništa protiv ovakvog božićnog poklona.
p.s. čitala sam od ove autorice davno neku knjigu/nešto o pustinji (to je imala u naslovu, a žurim - nemam vremena sada guglat) i bila mi je super.

Gosp. francesco1, prvo vam moram reći da ste me nasmijali s onim da mogu odgovoriti javno. Pretpostavljam da svima izgledam kao neki alien s time, ali jednostavno sam se sama sebi zaklela da ta opcija privatnog dopisivanja ne postoji.
U životu nas neke stvari povride i ubodu duboko i onako kako niste mogli ni sanjati da mogu, i kada bih dala ruku u vatru da se to nikada neće dogoditi jer sam vjerovala u nekog i nešto… i znam da je nerazumljivo – ali jednostavno, sama sebi sam se zaklela.

No, tipkam radi onog tamo što ste mi pisali, pa da prijeđem na stvar – valjda je onako kako je danas rekao fratar na duhovnim vježbama – Isus želi naše srce meko (njonjavo kako ja kažem) pa eto. I da, oprostite što tek sada odgovaram. Cijeli dan sam bila na onom regionalnom susretu e-duhovnih vježbi, pa dok sam došla kući, a i poruku sam shvatila ozbiljnom jer je situacija ozbiljna i s tim stvarima se uistinu ne zeza.
Uglavnom, meni je palo nekoliko knjiga na pamet, ali – nije situacija da se pravim pametnom, a ja jednostavno ne bih mogla podnijeti da sam nešto tako zeznila pa sam za savjet pitala par „vjerskih" prijateljica i na koncu od kolegice vjeroučiteljice i frenda svećenika čekala „zeleno svijetlo“ – zato se sve malo odužilo - dok poruka stigne do Poljske i natrag ;)
Moram biti iskrena da mi je frend kazao da bi on igrao na drugu izravniju kartu, ali rekla sam mu i za svoj prijedlog koji vam dolje niže pišem i “odobrio ga je“.

Naime, sjetila sam se da ima jedna knjiga (za koju nije čuo nitko od njih), a koju sam ja dosta dugo pikirala, ali je nikada nisam kupila (pa ni pročitala, stoga sam vrlo oprezna sa savjetovanjem oko nje). Zove se - Most San Luis Rey, autor Thornton Wilder. Meni izgleda kao nešto što bi mu možda čak i trebalo (uz uvjet da na koricama ne pise ništa što bi stvorilo otpor), a kad počne čitat, ako je zanimljivo – onda će i pročitati do kraja :D

Ali, ponavljam - ja je nisam čitala tako da mi morate nešto obećati – a to je da ako/kad je kupite ćete je vi prvo pročitati i sami na koncu procijeniti je li „može proći“.

I za kraj… znate što je rekao B. Pascal? Postoji vakuum kojeg je Bog oblikovao u srcu svakoga čovjeka, a koji se ne može ispuniti ničim što je stvoreno, već jedino Bogom, Stvoriteljem. U teškim životnim situacijama nije uvijek sve tragično kao što nam isprva izgleda. Iz mnogih teških situacija izlazi puno dobra.
Nadam se da sam ja barem malo pomogla - najbolje što sam mogla, a ako izađe na dobro – predomislit ću se ja oko stava prema forumu.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 08 vel 2018 22:25 
Odsutan

Hm Believe. Pronašao sam knjigu, zapravo Gospodin mi je našao knjigu za onu svrhu koju sam tražio. Radi se o knjizi našeg autora: Sva moja sidra.
A što se tiče onog temeljnog problema, mogu ti samo reći da se već naslućuju promjene na bolje, ma zapravo da ne pretjerujem, to su tektonske promjene, pravi izljevi Bozje milosti uz zagovor Presvete Majke.. Da ne idem u detalje, kad je Bog na djelu, to je zaista čudesno.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 09:35 
Odsutan

francesco1 napisao:
A što se tiče onog temeljnog problema, mogu ti samo reći da se već naslućuju promjene na bolje, ma zapravo da ne pretjerujem, to su tektonske promjene, pravi izljevi Bozje milosti uz zagovor Presvete Majke.. Da ne idem u detalje, kad je Bog na djelu, to je zaista čudesno.

To su stvarno super vijesti! Bogu stvarno nista nije nemoguce 8)

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]