www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 12:50

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 314 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 32  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 26 sij 2018 14:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Duje, što je logika?
A što je istina?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2018 14:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Samuel napisao:
Duje, što je logika?
A što je istina?


Logika po Kat. Enciklopediji http://www.newadvent.org/cathen/09324a.htm


A istina;


Truth (Anglo-Saxon tréow, tryw, truth, preservation of a compact, from a Teutonic base Trau, to believe) is a relation which holds (1) between the knower and the known — Logical Truth; (2) between the knower and the outward expression which he gives to his knowledge — Moral Truth; and (3) between the thing itself, as it exists, and the idea of it, as conceived by God — Ontological Truth. In each case this relation is, according to the Scholastic theory, one of correspondence, conformity, or agreement (adoequatio) (St. Thomas, Summa I:21:2).



E sad, Buncalo ne samo da govori da je znanost/logika laz, vec se iz toga izvodi zakljucak da se onda ni Boga ne moze spoznnati logikom. Crkva kaze;

[§2, Kan. 1] Tko kaže da Boga, jednoga i pravoga, našeg Stvoritelja i Gospodara, nije moguće sigurno spoznati naravnim svjetlom ljudskog razuma (…) neka bude kažnjen anatemom.

Nadalje, Crkva kaze - ni vise ni manje;

159 Vjera i znanost. "Iako vjera stoji iznad razuma, izmedju vjere i razuma ne moze biti pravog neslaganja: jer isti Bog, koji objavljuje tajne i ulijeva vjeru, stavio je takodjer u ljudski duh svjetlo razuma; a Bog ne moze zanijekati sebe samoga, niti istinito (moze) ikada proturjeciti istinitom".[28] "Stoga se metodicko istrazivanje ni u jednoj struci, ako se vrsi doista znanstveno i po moralnim nacelima, nikad nece stvarno protiviti vjeri, jer profane i vjerske zbilje imaju izvor u istome Bogu. Stovise, onoga koji nastoji ponizno i ustrajno prodrijeti u tajnu stvari, njega, a da toga i nije svjestan, kao da vodi ruka Boga, koji sva bica uzdrzava i cini da budu ono sto jesu".[29]

A Bundalo;

Svijet je zaluđen znanošću. Sva znanost njegova oslanja se na logiku, a logika nije istina.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2018 15:34 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 ruj 2008 06:37
Postovi: 97
Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Tko je shvatio,shvatio je ! Ne ulazim u raspravu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2018 15:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
bernarda napisao:
Tko je shvatio,shvatio je ! Ne ulazim u raspravu.


Ako nisi u stanju argumentirano obrazlozit svoje ispade, vjerovatno bi trebala zadrzat svoja misljenja za sebe.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2018 15:58 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 ruj 2008 06:37
Postovi: 97
Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Nastavi sa mozganjem ionako znas sve. Pun je svijet mozgatora .nemam vremena.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2018 16:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
bernarda napisao:
Nastavi sa mozganjem ionako znas sve. Pun je svijet mozgatora .nemam vremena.


Nemas pameti, a ne vremena :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 sij 2018 19:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Samuel napisao:
Duje priznam ti da si uporan ko stoka, i to cijenim, kao i to da slijediš Frana...

Sačuvaj Bože da bi netko mene sljedio. Ali pustimo to. Mene nešto drugo čudi kod tebe Sami. Sad sam pročitao post sa prve stranice ove teme, piše;


Samuel napisao:
...ja imam sve knjige i sv duhovne obnove na cd-ima. Meni su njegove knjige jedne od najboljih!!

Dakako, pišeš o Rajku Bundalu. Nemerem se načuditi koliko si dopustio jednom laiku da te uči o sadržaju katoličke vjere, koliko si mu dopustio da ti bude duhovni vođa. Nemerem vjerovati da se upuštaš u obranu neobranjivog. Ako je ovo doista rečenica Bundala, citiram;

"Sva znanost njegova oslanja se na logiku, a logika nije istina."


Onda je tip stvarno skrenuo. I kako obranit tu rečenicu?! I još me čudi koliko si se dao isprovocirati baš zbog tog tipa. Sjećaš se kako su nam GoranM, Tomek, Slinavi aka Musavi, Whu-a itd. ovde bili za razbibrigu?! Bili su nam zamjena za sudoku. :mrgreen: Eee, to su bili dani! Lol. :lol: Sad ti gubiš živac zbog jednog laika. Sad se ti izlažeš da nekome postaneš zamjena za sudoku. :l30: Pišeš da ga osobno poznaješ. U redu. Pošteno. Nikaj ne velim. Ali jel to poznanstvo vredno da tolko gubiš živac? Tomu Akvinskog ne poznajem osobno, daleko od toga, ali mi je dragi. Sad da netko ovde pljuje po njemu.. Šta se tu može?! Uvijek netko po nekom pljuje. Ono kaj hoću reći jest: nemoj toliko gubit živac. Bude Bundalo preživel to pljuvanje. Jedini laik kojem sam dopustio da mi bude učitelj jest Jobica (zvani Timotej) zato jer je bio razborit i duhovno trijezan čovjek. Uvijek nas je učio: nikad nemojte slušati mene, slušajte svece, s poštovanjem i ljubavlju se odnosite prema papi, slušajte sve šta sveta Crkva naučava. Sjećam se da nas je učio;


Važno je imati istinite stavove, a ne "svoje stavove"! Ne shvaćam kako to ikojem kršćaninu može biti nejasno? Jobica (zvani Timotej) "Tebe tražim" 17.8.2008.


Prije deset godina nas je to učio. Ko malu djecu nas je učio. I mi opet po starom. I ni vrag da buš ovu rečenicu išal braniti?! Mislim na; "Sva znanost njegova oslanja se na logiku, a logika nije istina."


Opet se moram pozvati na Jobicu koji kaže;

...svakome tko imalo poznaje filozofiju, jasno je da nitko ne može Aristotelovu logiku proglasiti nevažećom ili neispravom. Aristotel logiku nije "izmislio" nego ju je samo "otkrio". Ona je temeljno oruđe filozofije (organon=oruđe) i postojala je i prije Aristotela jer fundamentalno i trajno pripada ljudskom razumu. Jobica (zvani Timotej) "Pravovjerje" 26.8.2011.


Logika nije ljudska tvorevina, isto kao što 2+2=4 nije ljudska izmišljotina (kao da bi moglo biti drugačije), baš kao što kemijski elementi nisu produkt nekog pametnog zanesenjaka koji se jako dobro kuži u kemiju. To sve su ljudi otkrili (ne izmislili), postavljeno točno određenim zakonima i redosljedom. Bog i istina su neodvojivo povezani, baš kao što istina vlada logikom (drugačiji poredak je nemoguć).


U Apsolutu su biti i misliti, bitak i misao, objekt i subjekt, ontička i logička istinitost (veritas), spoznatljivost i spoznaja stvarno jedno te isto. Rudolf Brajičić "Filozofija i filozofije"


As said above (Article 1), truth is found in the intellect according as it apprehends a thing as it is; and in things according as they have being conformable to an intellect. This is to the greatest degree found in God. For His being is not only conformed to His intellect, but it is the very act of His intellect; and His act of understanding is the measure and cause of every other being and of every other intellect, and He Himself is His own existence and act of understanding. Whence it follows not only that truth is in Him, but that He is truth itself, and the sovereign and first truth. Sv. Toma Akvinski "Summa Theologiae"



Zato Isus kaže;

Iv 14,6 "Ja sam Put i Istina i Život..


Doslovno se poistovjećuje s istinom.


I koji normalan čovjek, još tome netko tko se predstavlja katolikom, može tvrditi; "Sva znanost njegova oslanja se na logiku, a logika nije istina."


Stvarno mi ni jasno. Ako logika nije istina, onda ni 2+2=4 nije istina. Onda može biti bilo kako.


Mathematics and logic, historically speaking, have been entirely distinct studies. Mathematics has been connected with science, logic with Greek. But both have developed in modern times: logic has become more mathematical and mathematics has become more logical. The consequence is that it has now become wholly impossible to draw a line between the two; in fact, the two are one. They differ as boy and man: logic is the youth of mathematics and mathematics is the manhood of logic. Bertrand Russell "The Basic Writings of Bertrand Russell"



Bertrand Russell je bio ateist. Za ateista je logika istina, za katolika nije. Ljudi! Treba biti oprezan. Nikad nemojte dopustiti da vas laik podučava o vjeri. Nikad laika slušati, nikad! Ja nikad ne bi dozvolio laiku da me podučava, bez obzira na ime i prezime.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostOvaj post je obrisan od Samuel na 27 sij 2018 02:10.
Razlog: ne znam
PostPostano: 27 sij 2018 03:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Svako dobro vam svima želim!!
smajlic28 smajlic28 smajlic28 smajlic28 smajlic28


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 sij 2018 09:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 sij 2008 13:33
Postovi: 154
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
teorija Rajka Bundala o ženinoj naravi i menstruaciji se širi i širi....

zanimljivo :D
http://www.telegram.hr/politika-krimina ... cija-losa/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 314 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 32  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr