www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 stu 2018 09:51

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 308 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 31  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 vel 2018 08:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 17 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
1264 Ipak u krštenima ostaju stanovite vremenite posljedice grijeha kao što su trpljenje, bolest, smrt ili slaboće vezane uz život, kao što su karakterne slabosti itd., zatim sklonost na grijeh, koju predaja nazivlje požudom ili slikovito “klicom (izvorom) grijeha”(“fomes peccati”): “Budući da je požuda ostavljena u nama radi kušnje, ona ne može škoditi onima koji na nju ne pristaju i koji joj se hrabro odupiru milošću Kristovom. Štoviše ‘I natječe li se tko, ne ovjenčava se ako se zakonito ne natječe'” (2 Tim 2,5).

Evo, i sam KKC kaže da krštenje ne briše:

... stanovite vremenite posljedice grijeha kao što su trpljenje, bolest, smrt ili slaboće vezane uz život, kao što su karakterne slabosti itd., zatim sklonost na grijeh, koju predaja nazivlje požudom ili slikovito “klicom (izvorom) grijeha”(“fomes peccati”)...

Neki unutar KC ( posebice karizmatici, pa i dr. teologije prof. T.Ivančić ) misle da se protiv požude u nama može boriti ( uz sakramente KC) i moljenjem za raskidanjem povezanosti sa grešnim sklonostima nasljeđenima od predaka!
O tome se radi
Lako je reći: nemoj pristati na požudu...ali ako netko u svojim genima i( zbog grijeha predaka)ma puno jaču sklonost ka nekom grijehu, puno je lakše nepristati na taj grijeh onome tko nema tu nasljeđenu sklonost od predaka , nego onome tku ju ima
Slažeš li se barem s time?

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 12:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 24 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: U braku
Svi mi "nasljeđujemo" te posljedice istočnog grijeha u istoj mjeri. I ja i ti, i papa i sveci, jedina osoba izuzeta istočnog grijeha jest Blažena Djevica Marija. Ono što tebe muči je više psihologijske nego teološke prirode. Kao što sam napisao, primjerice ako ti je otac alkoholičar veća je vjerojatnost da će i njegovo dijete biti isto. I za to vrijedi jednostavni princip tipa kakav otac takav sin, ili jabuka ne pada daleko od stabla, ili ono monkey see, monkey do -)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 13:12 
Odsutan

Podijelio: 17 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
francesco1 napisao:
Svi mi "nasljeđujemo" te posljedice istočnog grijeha u istoj mjeri. I ja i ti, i papa i sveci, jedina osoba izuzeta istočnog grijeha jest Blažena Djevica Marija. Ono što tebe muči je više psihologijske nego teološke prirode. Kao što sam napisao, primjerice ako ti je otac alkoholičar veća je vjerojatnost da će i njegovo dijete biti isto. I za to vrijedi jednostavni princip tipa kakav otac takav sin, ili jabuka ne pada daleko od stabla, ili ono monkey see, monkey do -)

Mislim da sam sebi uskačeš u usta...pogledaj boldano šta si rekao!

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 13:50 
Odsutan

Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Status: Solo
Hrvoje Hrki napisao:
francesco1 napisao:

Nije problem u posljedicama, nego u uzroku istih. Nitko ne kaže da ne postoje ljudi koji su više skloni nečemu od nekih drugih (dapače, svatko od nas sklon je 'kušnji'), ali je problem u uzroku - Rajko tvrdi da su uzrok predci, a KKC to nigdje ne tvrdi. Dakle, karakterne sklonosti su itekako stvarne, no njihov uzrok nisu grijesi predaka kako Bundalo implicira.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 16:24 
Odsutan

Hrvoje Hrki napisao:

Pa kažem ti, makni to dijete iz alkoholičarske obitelji odmah poslije rođenja u neku udomiteljsku i rizik da postane alkoholičar naglo pada. Po logici nasljeđivanja to dijete bi moralo također imati "demona"alkoholizma.Profesor Ivančić bar koliko ja znam nikad nije propovijedao o tako nečem (kontekstu liječenja obiteljskog stabla),al je o oprostu i iscjeljenju svoje duše preko opraštanja onima koji su ti nanijeli zlo.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 16:58 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Mislim d ačlanak na Bitnom od don Damira sve objašnjava o prijeporima vezanim uz obiteljsko stablo.. jedna od poveznica je i članak od jednog isusovca koji piše kako je taj pojam liječenja obiteljskog stabla uvezen iz protestantizma.. ono što je posebno problem je da se taj pojam i u protestanata pojavio od nekog lika koji je dugo boraio u Kini.. e sad, ako se tko još sjeća kinezi su kroz konfucionizam izgradili stvarno poseban odnos prema precima.. također u akupunkturi Kinezi vjeruju da postoji posebna točka koja se treba tretirati, kako bi se izbrisale sve nasljedne sklonosti prema bolestima.. onda je to dodatan ezoterijski momenat koji vjerojatno dolazi iz taoizma a stan je i konfucionizmu kao svjetonazoru..

Lako je moguće da je taj protestant prihvatio takve ideje i oblikovao ih u neki kršćanski ezoterizam.. osim uvoza takvih ideja sam pristup cijelom pitanju zla i grijeha je mislim stran našoj Crkvi. Nije slučajno da od davnine u Crkvi postoji izraz "mysterium iniquitatis" - odnosno tajna zla.. koliko god htjeli to objasniti ne uspijevamo do kraja shvatiti recimo zašto neko inzistira i ustrajava u zlu i grijehu.. Bundalo u onom članku oko kojeg ste se prošli tjedan sporili, pokušava to objasniti nekakvom aritmetikom.. nedavno sam čuo jednu propovijed gdje svećenik reče, da ako hoćemo do kraja shvatiti zlo, da time niječemo svoje granice i pokušavamo ono što sami Bog može.. a onda se lako sklizne u pogreške i ezoteriju..

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 17:57 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
El Scorpio napisao:
Nije problem u posljedicama, nego u uzroku istih. Nitko ne kaže da ne postoje ljudi koji su više skloni nečemu od nekih drugih (dapače, svatko od nas sklon je 'kušnji'), ali je problem u uzroku - Rajko tvrdi da su uzrok predci, a KKC to nigdje ne tvrdi. Dakle, karakterne sklonosti su itekako stvarne, no njihov uzrok nisu grijesi predaka kako Bundalo implicira.

Badava ti to njemu tumačiš. :l30: Ako mi računica dobro kaže, ti bi bio 20 godina mlađi od Hrkana. Pa ipak bolje razmeš stvari nego on koji je vjernik toliko koliko ti imaš godinica. Koje li ironije!

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 vel 2018 22:01 
Odsutan

Profesor Ivančić ukratko o prokletstvu i "liječenju" obiteljskog stabla kao pukim besmislicama
https://youtu.be/ldbXKVOePJI

Vrh
Citiraj  
PostOvaj post je obrisan od bernarda na 12 vel 2018 00:23.
PostPostano: 13 vel 2018 00:50 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Neokajani i neispovjedani grijesi su zivi i naslijedjuju se !

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 308 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 31  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]