www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 20:17

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 19 tra 2018 14:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Kad govorim o postu vise mislim na trajnu umjerenost u jelu i picu nego na povremeno suzdrzavanje od jela i pica nakon cega obicno slijedi prezderavanje. A tko misli da moze doci u raj bez umjerenosti u jelu i picu,onda se tesko vara. Neumjerenost u jelu i picu jedan je od sedam glavnih grijeha i ne znam kako bi se covjek mogao nadati spasenju ako trajno robuje tom grijehu. Dobro je rekao apostol Pavao:Bog im je trbuh,slava u sramoti.


Tesko. Prvo svetac nije cjelokupna osobnost, vec svetost jedne ili vise osobina u jednoj osobi. Tesko da je sv. Jeronim bio dobar sugovornik s taktom. Tesko bi bilo sagledat zivot sv. Filipa Nerija u ocima jednog drugog sveca; sv. Ignacija Lojolskog. Tesko bi bilo zamislit sto bi sveti Ignacije odgoviro na ovo;

"Razmislio bi što bi učinio Ignacije Lojolski, a zatim učinio sasvim suprotno." - Sv. Filip Neri odgavara na pitanje sto bi ucinio da se nade pred teskom zivotnom situacijom. A nemoguce bi bilo prosetat Rimom i ne prisjetit se pijanog Filipa Nerija. A tesko je i promislit o ranim krscanima i slavljenju svete mise bez obilovanja alkohola.
Pojest hamburger vise jer je ukusan, ili popit casicu vise vina - tesko da je to smrtni grijeh. No prezderavat se ili opijat da bi se zakrpale duhovne rupe jest smrtni grijeh - jer te odvlaci od istine, od Boga. Tako da osoba koja "voli dobro pojest i poput" tesko da je u smrtnom grijehu.
Prema Katekizmu o umjerenosti:
Ona osigurava gospodstvo volje nad nagonima i drži želje u granicama čestitosti. Umjerena osoba vlastite osjetne težnje usmjeruje prema dobru, čuva zdravu moć rasuđivanja, ne ide za vlastitim "nagonom" i vlastitom snagom "slijedeći strasti svoga srca" (Sir 5,2). Stari zavjet često hvali umjerenost: "Ne idi za svojim strastima, kroti svoje požude" (Sir 18,30). Novi zavjet je naziva "uzdržljivost" ili "trijeznost". Mi moramo živjeti "trijezno i pravedno i pobožno (...) na ovome svijetu" (Tit 2,12). (1809)

E sad, ako svaki dan pojedes hamburger vise udebljat ces poprilicno u mjesec dana. No, to ne znaci da nisi pravedan i da ne vrsis poboznosti, drugim rijecima nisi u smrtnom grijehu. To ja laksi prijestup.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 16:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 sij 2018 21:44
Postovi: 81
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Ispravak netocnog navoda- nit pijem antidepresive nit bolujem od depresije! :a1430:

Zapravo, ova tema je skrenula u jako cudno, negativne I bizarne vode. Ako je moguce, molim admine da ju lockaju.

Ellen, hvala ti puno na tvom postu. Dnevnik svete Faustine sam bas procitala prije koji dan.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 16:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Ave Maria napisao:
Ispravak netocnog navoda- nit pijem antidepresive nit bolujem od depresije! :a1430:


Ispravak cega? Di pise da jesi? :roll:


Ave Maria napisao:
Zapravo, ova tema je skrenula u jako cudno, negativne I bizarne vode. Ako je moguce, molim admine da ju lockaju.


Negativne i bizarne? :roll:

Sto je negativno i bizarno? Sv. Filip Neri, Ignacije, Chesterton?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 16:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Nemoj se uzrujavat duje. To negativno i bizarno se odnosi na moje postove,a ne tvoje. Tebi se zahvalila sto se brines za njen duhovni razvoj. Hvala Bogu Ave Marija ako ne patis od depresije,makar u jednom postu molis Boga da te oslobodi od depresije. Svi smo mi ponekad depresivni i to je normalna stvar. Ali ako covjek moze biti jos bolje raspolozen,jos vise kreativan i produktivan,zasto da ne bude? Ali nikako mi nije jasno kako Ellen moze preporucit nekome Dnevnik sv. Faustine,a odmah poslije reci da pakao nije mjesto ili da ne mozemo biti sigurni da li nekoga ima u tom mjestu? To je totalni paradoks jer bas sv.Faustina opisuje bas u tom dnevniku svoj silazak u pakao u kojem je vidjela mnoge duse. I djeca u Fatimi su vidjela duse u paklu. A i sam Isus je rekao:Sinovi ce kraljevstva(Zidovi) biti izbaceni van u tamu. Dakle,potpuno je sigurno i na temelju Svetog pisma da u paklu ima mnogo dusa.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 17:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Nemoj se uzrujavat duje. To negativno i bizarno se odnosi na moje postove,a ne tvoje.


Ne uzrujavam se. Pitanje ostaje.


Bonifacije napisao:
Tebi se zahvalila sto se brines za njen duhovni razvoj.



Pisem na ovom forumu jer volim istinu. Mozda ustvari vise mrzim laz, nego sto istinu volim.


Bonifacije napisao:
Ali nikako mi nije jasno kako Ellen moze preporucit nekome Dnevnik sv. Faustine,a odmah poslije reci da pakao nije mjesto ili da ne mozemo biti sigurni da li nekoga ima u tom mjestu?


A gle, sve te teorije o paklu su otvorene. No, vecina teologa, tj. vecina Crkve i papa, teo. komisije i ostali vjeruju da Bog uspijeva u svome naumu da sve spasi. Crkva je dozivila preporod na drugom vatikanskom koji se evo sad ocitovao u Milosrdu. Papa odlazi tako daleko da govori da je samo ime Boga Milosrde, da je to njegov najuzviseniji atribut, a Crkva pokusava igrat ulogu njegovateljice a ne macehe. Bozje milosrde je ogromno, i njegova ljubav je velicanstvena. Dakle, ako bi ja ovakav ugurao sve u raj, sto bi Bog koji nas ljubi sve? I sad neki krivo shvacaju i kazu; dakle svi ce u raj. Naravno da to nije tocno, jer Bog je takoder i pravedan, dakle mora bit i neka pravda. I nisam jos nasao teologa koji kaze da svi idu u raj. No, uzmimo za primjer razbojnika na krizu.

Razbojnik u ono doba je ubijao za dorucak, silovanje je bila normalna rutina, krada, pljackanje, itd...Dakle tu pricamo o covjeku koji je pocinio toliko grijeha koliko nemaju svi zatvorenici nasih zatvora skupa. To su bili razbojnici u nama skoro nezamislivom smislu. I dakle sto on kaze Isusu? Je li postio? Je li rekao oprosti? Nije. On je samo rekao; "Sjeti me se!". A sto Isus? Je li Isus rekao da je pakao njegov? Cistiliste dok se ne iskupi? Nekakva pokora? Nije. Isus je rekao da ce jos danas tj. tocan prijevod "sada ces biti s menom u raju". I sad ja tebe pitam; Je li ti to vjerujes?
https://www.youtube.com/watch?v=fEOCdhfeJHA

Bonifacije napisao:
To je totalni paradoks jer bas sv.Faustina opisuje bas u tom dnevniku svoj silazak u pakao u kojem je vidjela mnoge duse. I djeca u Fatimi su vidjela duse u paklu. A i sam Isus je rekao:Sinovi ce kraljevstva(Zidovi) biti izbaceni van u tamu. Dakle,potpuno je sigurno i na temelju Svetog pisma da u paklu ima mnogo dusa.


Postoji mnogo kontradiktornih videnja, i nijedno videnje nije istina dok Crkva ne kaze tako. A ako Crkva i kaze da je to istina, onda treba Crkva to i protumacit. Sveci dakle nisu nepogrijesivi, niti sveti u svim aspektima. A ic tumacit necija videnja je sklizak teren... Uvijek je bitno drzat se sluzbenog Crkvenog nauka i pape.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 18:34 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 sij 2018 21:44
Postovi: 81
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Dujam, Bonifacije je napisao da pijem antidepresive, koje ne pijem, I da bolujem od depresije, sto takodjer nije tako. Istina, kao I svi, imam periode lakse I teze disforije, ali nemam poremecaj. Zasto se uopce opravdavam? Uh...

Bonifacije, pod teskim I bizarnim mislim na ova prepucavanja koja nicemu ne vode. Vidjeti dva covjeka koji navodno ljube Krista da se tako prepucavaju I omalovazavaju je uznemirujuce. Vjera bi trebala meksati srca I poticati nas da budemo milosrdniji prema drugima, a pogotovo prema svojoj braci u Kristu.

Jos jednom urgiram da neki moderator/asministrator zakljuca temu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 19:08 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 sij 2018 21:44
Postovi: 81
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Belive, hvala na postu. Bogu hvala, imam predobrog ispovjednika, samo sto se nekako mozda sramim iznijeti mu ovaj problem. Vidim da nisam usamljena u ovom strahu, ali ne znam, nekako mi je djetinjasto reci mu "znate, velecasni, imam strahove od pakla". Iako sam mu objektivno ispovijedila puno gore stvari. Mozda neki dio mene se I srami tog straha, smatra ga srednjovjekovnim, sto ja znam... znam samo da je sve to pocelo s proucavanjem zivota svetaca I dubljim promisljanjem o Bogu, vjeri I religiji. Usporedjujem neke izjave svetaca I uvidjam slicnosti, sto me navodi na zakljucak da:
1) njihova vidjenja su autenticna (sumnjam da su citali dnevnike jednih drugih kao sto mi to danas mozemo), I ako se ista stvar ponavlja kod vise razlicitih ljudi na razlicitim mjestima- pa laicki receno, neceg tu mora biti

2)pakao postoji I duse zavrsavaju u njemu. Puno dusa stovise.

A onda opet pomislim, pa dobro- imala sam I ja svoju "privatnu objavu" (prije 15-ak godina, nista spektaktularno, ali ipak dovoljno stvarno I mocno da me uvjeri u Bozje postojanje I milosrdje) I tad mi je dano na znanje od Gospodina da je on na mojoj strani I da je "moj prijatelj". Tako da razmisljam- dobro, uvazavam privatne objave svetaca, ali imam I svoju, malu skromnu privatnu objavicu u kojoj mi je receno da smo prijatelji. Sto uvelike umanjuje strah naravno. Naravno da je Bog milosrdan, o tom nema dvojbe. Nakon svega napisanog- mislim da mi je najbolje izvuci pouku koju je netko napisao- kljuc je u umjerenosti. Ne bojati se I pouzdati se u Bozje Milosrdje, ali ne na nacin da se to Milosrdje zloupotrebljava I iskoristava misleci da mogu raditi bilo sto jer ce mi biti oprosteno.
Kroz vjeru, doslo je do radikalne I temeljne promjene mog zivota, stavova I odnosa. Mozda je moj strah da ne cinim ipak dovoljno I da nikad necu moc uciniti dovoljno. Zelim ga ljubiti koliko ON to zasluzuje. Mogu li ja to? Zelim- ali, mogu li?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 20:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Ave Maria napisao:
Dujam, Bonifacije je napisao da pijem antidepresive, koje ne pijem,


Pa zasto ih ne pijes? To mi nije jasno... :)
Zezam se. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 21:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Dopusti mi,Ave Maria,da ti sada najozbiljnije kazem: Bog od tebe trazi pravu svetost i zato je ulio u tvoje srce taj sveti strah od pakla,ne da bi ti oduzeo dusevni mir,nego da bi te spasio od vjecnih i preuzasnih muka u paklu i da bi preko tebe spasio druge duse. Ali da bi se Bog mogao posluziti tobom za spasavanje dusa potrebno je se iskreno i potpuno obratis i da zivis u strogoj askezi. Tko zeli druge spasavat,mora najprije znati kako spasiti samog sebe i mora duboko vjerovati u postojanje pakla.Ali evo jedan odlomak iz zivota naseg velikog i svetog biskupa Josipa Langa kojeg su vec za zivota svi smatrali pravim svecem.

Ali,Boze moj,sto je to bilo s onom propovijedi o paklu,koju je Lang izrekao godine 1894,za vrijeme jedne vecernje svibanjske poboznosti u samostanskoj crkvi u Frankopanskoj ulici? Vise od trideset izvjestaja govori o toj propovijedi. Bilo je to nesto izvanredno,cudesno,neopisivo.
Znalo se da ce Lang govoriti,pa je crkva bila prepuna.Govorio je o paklenim mukama,o placu i proklinjanju osudjenika.
Sadrzaj propovijedi:strasno je i uzasno gresniku koji upadne u ruke zivoga Boga. Tako nas izvjestava sestra Stanislava,ursulinka. I nastavlja: Odveo nas je u duhu pred vrata pakla...Ura vjecnosti tuce: uvijek...nikada...
Razlagao je misao:Sve je u paklu vjecno.Vjecni Bog koji kaznjava;vjecna osuda kojom je gresnika osudio;vjecna tamnica koja ga cuva;vjecni oganj koji ga pali;vjecne muke koje ga muce; vjecno grizodusje koje ga izjeda:Vermis eorum non moritur...O bregovi,bregovi,smilujte se na mene,zakopajte me...Ali uzalud:"Traze smrt ali je ne nalaze"... I prokletnik vjeruje i vidi i zna...milosrdje Bozje prestalo je zauvijek...njegove muke bit ce vjecne i vjecan njegov plac...
Propovjednikov glas sve je vise rastao,dizao se kao plima,zahvacao publiku koja ga je slusala suspregnuta daha. Uzbudjenje se penjalo,publika je pocela drhtati od jeze,provalio je plac,uzdisaji,glasni vapaji i jaukanje.
Govorio je o tome kako ce osudjenici u paklu proklinjati Boga Oca koji ih je stvorio,Boga Sina koji ih je otkupio,Duha Svetog koji ih je posvetio.Proklinjat ce roditelji,djeca,zavodnici jedan drugoga...govorio je u direktnom govoru osudjenika.A kad je htio izraziti kako ce osudjenici proklinjati i Majku Bozju...prestao je,nije mogao dalje.Govorio je kao u ekstazi,gledao je neprestano u jednu tocku,kao da opisuje sto ondje vidi.
Kad je dosao do vrhunca opisivanja tih paklenih strahota i vjecnih proklinjanja,govorio je tako uzivljeno u sadrzaj govora da se ljudima cinilo kao da su zbog svojih grijeha vec pred paklom.
Citava je crkva glasno plakala,culi su se povici:"Izgubljeni smo","O,Boze,kamo cemo doci,jao,jao..." Nekim sestrama bilo je neizdrzivo pa su izisle iz crkve.
-Bila sam bas ispod propovjedaonice,prica jedna sestra,te sam imala osjecaj da cemo svi propasti.Tresla sam se od placa;sa svih strana culo se jecanje i meni se cinilo da vise ne mogu izdrzati,da cu morati u sav glas vikati... Kad je doslo do vrhunca napetosti veleuceni naglo prestane,te je poslije stanke nastavio blagim glasom: Gresnice,ali znaj,bili tvoji grijesi ne znam kako veliki,ne gubi nadu,znaj,Marija te ipak ljubi! Opetovani:Marija te ipak ljubi-prodirao je u dusu i cuo se samo jecaj tolikih i tolikih dusa.
A plod te propovijedi?
Opca navala na ispovjedaonicu.Premda je propovijed trajala cijeli sat i premda je propovjednik bio sav znojan i iznemogao,odmah je otisao u ispovjedaonicu.Ispovijedanje se proteglo do 10 sati u noci,a Lang je poslije tog napora obolio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 22:00 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 sij 2018 21:44
Postovi: 81
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Bonifacije, koja je tvoja motivacija da si zbog moje teme otvorio profil I sudjelujes samo na njoj? Malo si mi creepy, oprosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 61 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 24 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr