www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:03

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 10 stu 2019 13:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Ladislav Strzalkowski, Adolf Hofman – Štitite životinje


Vi znate, da su sve životinje, kao što smo i mi ljudi, stvorovi Božji. Čovjeka je Stvoritelj nadario besmrtnom dušom i umom i slobodnom voljom, pa je s toga on nad životinjama. Pa upravo radi toga može čovjek braniti manje životinje od navala jačih i štititi ih.

Svaki je stvor od Boga dobio određeno mjesto i propisanu djelatnost u naravi. Mnoge su životinje vrlo korisne, na primjer pas, konj, krava, svinja, kokoš, guska, u kratko sve domaće životinje; dalje pčele, koje nam davaju med; mnogobrojne ptice pjevačice, koje na hiljade nesnosljivih kukaca utamanjuju, a osim ovih ima još i drugih iz svih razreda životinjstva.

Nekoje opet životinje razveseljuju nas svojim ljubaznim svojstvima. Koga da ne uznosi krasno pjevanje slavuja, drozda i kosa i radosno cvrkutanje u zrak dižuće se ševe, kome da ne godi dolazak lastavice, te vjesnice proljeća – tko da se ne raduje igri mladih janjaca i kozlića ? – a tko da se ne divi ljepoti leptirovih boja i sjaju raznih kukaca?

Imade također životinja, koje nam se škodljivim čine, a ipak nijesu ni najmanje škodljive. Danas dapače smatramo gdjekoje životinje kao vrlo korisne, koje smo prije kao štetonosne proganjali, a da pobliže nit ne poznajemo njihovih svojstva. Ja ću samo da spomenem žabu krastaču, koja bašću čisti od puževa i rovaša, ježa, koji miševe i zmije utamanjuje, ćuka (sovu), koga prije ubijalo i na vrata od suše ili štaglja razapinjalo, a sada se čuva i štiti, jer on mnoge nesnosljive životinje uništuje.

Ima još i drugih životinja, o kojima mislimo, da su zle. Tako na primjer vrabac tamani gusjenice, pa ako katkada posegne za kojom trešnjom ili zrnom grožđa, na što će voćari i vinogradari ljute, nemojmo ga radi toga ubijati, pustimo mu ovu malu popašnost, te pomislimo sa kakovom se hranom mora taj mali siromak u zimi zadovoljiti! – Isto je tako s krticom. Ona izruje dosta zemlje i zadaje vrtlaru često gdjekoju poteškoću, ali se zato ona hrani mnogobrojnim škodljivim krinkama i grčicama. Tvorac i škanjac (kanja) love doista male ptice, ptičice, ali su i one drukčije ipak vrlo korisne ptice.

Najmanje smo skloni onim životinjama, od kojih ne možemo uvidjeti prave koristi, te nam se čini, da su stvorene samo na nepriliku, kao na primjer gamad. Nu i radi tih nemojmo dvojiti o premudrosti Svevišnjeg Stvoritelja, koji je i ove živine stvorio, a sigurno ne bez razloga, jer i one imadu svoju odredbu u naravi.

Naš je razum preslab, da bismo sve namjere Božje shvatiti i sve tajne Božje progledati mogli. Nijednog stvora Božjeg, zvao se on ovako ili onako, ne smijemo nikada mučiti i bez svrhe ubijati. Tko muči životinje, čini jedno od najnižih i najbesramnijih djela, koja u opće čovjek činiti može. Pamti lijepu opomenu: »Ne muči nikada životinja, jer one isto tako kao i ti osjećaju bol!«

Hrabar je onaj, koji se sa jačim ili barem sebi ravnim protivnikom upusti u boj, a kukavica je onaj, koji se na slabije obara, a to je svaki, koji slabašnu životinju mrcvari ili bez potrebe ubija. Kakovo li je junaštvo, ako nedužnu žabicu kamenom razgnječiš ili siromašnomu kukcu noge i krilašca otkineš! Zar od stida ne pocrveniš, kad promisliš, kako si bez milosrđa napram slabašnomu stvoru Božjemu postupao! Zalibože, da imade još uvijek djece, koja u svom slijepom bjesnilu na sve udaraju, što gmiže, leti, ide i stoji! Svakog kukca, koji prijeko puta trči, pogaze, svakog leptira tjeraju batinama i šeširima, dok on jadno izbijen ne pogine! Mnoge životinje već od naravi vrlo kratko vrijeme živu, a nekoje mogu dapače samo nekoliko dana živjeti. Zar da im mi ljudi, razumni stvorovi Božji, niti te malotrajne radosti života ne priuštimo?

Bog će vas kazniti za svaku nepodobštinu, koju vi učinite njegovim stvorovima. Ta sama vam savjest kaže, da ne smijete na ovaki način dragomu Bogu griješiti. Budite dakle blaga i dobra srca prama svakoj životinji i nemojte nikada mrcvariti i mučiti životinja. Nu nije dosta samo to, već morate i nastojati, da druge odvraćate, da ne čine ono, što vi kao nečovječno smatrate. Bude li vas tko htio zavesti, ili ako vidite, da tko životinju muči, ne mirujte, dok ga od toga ne odvratite, i dok vam ne obeća, da će se u buduće čuvati takovih nedostojnih djela.

Slika

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/651c2f ... L9eM0Vp9Ok


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 stu 2019 13:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
kopitar napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
tratinčicamala napisao:
Barnabita G.M.M. – Glas s Neba - sud i nagrada

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/e010ab ... L-xIpl2ngI


Odlična knjiga
U njoj se nalazi i zanimljiva nebeska objava šta se događa sa dušama nekrštene djece! :b112:
To je za teologe bilo teško pitanje, lomila su se koplja oko toga...zanimljiv odgovor!




Privatne objave se ne mogu koristiti kod određivanja crkvenih učenja, dogmi i sl. , budi ozbiljan..


Porfavor. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2019 13:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Josip Pazman – Život Blažene Djevice Marije (svezak prvi)

Slika


https://jumboiskon.tportal.hr/dl/a36279 ... 0LPYOpfIWg


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2019 13:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Josip Pazman – Život Blažene Djevice Marije (svezak drugi)

Slika


https://jumboiskon.tportal.hr/dl/7f4b55 ... KSCUWfAAxg


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2020 13:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Bortolo Castegnaro – Rođenje Isusa Krista te njegov skroviti i javni život

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/074c72 ... IxDz5VLfCs


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 sij 2020 20:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Marija Ancila Presečki – Marija Majka Brze Pomoći

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/d66329 ... XxDpq8EyDM


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 sij 2020 09:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
tratinčicamala napisao:
Bortolo Castegnaro – Rođenje Isusa Krista te njegov skroviti i javni život

https://jumboiskon.tportal.hr/dl/074c72 ... IxDz5VLfCs


Hvala Tratinčice
Sretna ti Nova godina i sve najbolje želim :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 sij 2020 12:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Hvala Hrvoje i ja vama i vašoj obitelji! I neka vas čuva Gospa draga!


Smim li vas nešto pitat? Naravno ništa za to ako ne odgovorite. :grlim te:
Baš mi je to cilo "forumsko" vrime u glavi..otkad sam vidila vaše ime.
Ima jedan mladi gospodin što zovne nekad na radio Mariju, Hrvoje, iz zagreba, ima ženu i dicu, baš me oduševljava voli svoju obitelj, smiren, dobronamjeran.. divota slušat.
Za moje razočaranje u katolike ovaj mi gospon baš stavi melem na joše svježe rane.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 sij 2020 12:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
tratinčicamala napisao:
Hvala Hrvoje i ja vama i vašoj obitelji! I neka vas čuva Gospa draga!


Smim li vas nešto pitat? Naravno ništa za to ako ne odgovorite. :grlim te:
Baš mi je to cilo "forumsko" vrime u glavi..otkad sam vidila vaše ime.
Ima jedan mladi gospodin što zovne nekad na radio Mariju, Hrvoje, iz zagreba, ima ženu i dicu, baš me oduševljava voli svoju obitelj, smiren, dobronamjeran.. divota slušat.
Za moje razočaranje u katolike ovaj mi gospon baš stavi melem na joše svježe rane.


Ja jesam u ZG , i samo slušam RM, i u autu i kod kuće mi je to difoltna stanica :D
Često molim krunice na RM( 6.15 h, 201,15 , vikendom 1515h) ponekad zovem prije popodnevne krunice za preporučiti i moliti za pokojne , duše u čist, i svećenike...ali nisam taj...u koji emisiju se javlja taj gospodin?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 sij 2020 23:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 pro 2018 15:23
Postovi: 638
Podijelio: 26 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Aaaaa baš lipo i meni samo to gori ne minjam frekvenciju samo upalim ugasim radio.

Isto.. ono kad je drugi dio emisije ..za muške i dicu. ..
Ne znam je li još u koju emisiju moguće u Oči u oči...
nisam odavno slušala...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr