www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 17:43

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 501 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 51  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 11 kol 2007 14:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 lis 2006 20:27
Postovi: 128
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Citat: Aurelius
Pate li nevina djeca (potomci) za grijehe predaka i zašto baš najneviniji ispaštaju?
Neka mi netko ovo malo podrobnije objasni, ja znam otprilike zašto, ali ipak ne znam sve.
Znam da u Bibiliji piše da plaćaju za grijehe (opačine otaca) , ali neki ljudi kažu da to nije istina, to se kao treba drugačije tumačiti. Ja ne vjerujem što ljudi kažu već ono što piše i AMEN (znači: tako neka bude). Hvala na odgovoru.
Citat: Patientia
Slobodno se i drugi uključe u odgovor ali osobno mislim da NITKO ne može ispaštati za tuđe grijehe, jer je svatko odgovoran za svoj grijeh.
Prema ovom bi onaj čija je loza čista i malo manje griješna (jer u svakoj obitelji postoje opačine) bio uvijek zdrav i sretan. A to je pogrešno, jer bi značilo da je Bog s nama samo onda kad smo mi zdravi i sretni, i da je naša vjera u onoj mjeri velika i jaka koliko nam u životu ide glatko.
Svatko ima svoju mjeru tereta, kušnji i križa - što je ujedno vrutak milosti Božje. Jer "gdje obilova grijeh, obilova i milost."
Isus je platio opačine naših otaca (Adama i Eve, dakle cijelog ljudskog roda) a time i nas i naše djece. Nitko drugi to ne može platiti. Amen.

P.s. ovaj dio Biblije je možda sličan onome "Bog pobi prvorođence, vječna je ljubav njegova" (kojeg li paradoksa), ili "tko ne mrzi svoje oca...nije me dostojan..". Dakle treba uzeti sa znanjem o fundamentalizmu, tj. o tome kad stvari protumačiti doslovno a kad prepoznati da se nešto napisalo zbog duha vremena u kojem su ljudi živjeli.
Citat:

________________________________________________

Well, hvala na odgovoru i hvala što si napisala ''osobno mislim'', i bilo bih mi drago da je u potpunosti tako kako kažeš. Slažem se sa dosta toga, pogotovo da je ''svatko odgovoran za svoj grijeh''..to stoji i to će tako biti za vijeke vijekova. No, najveći problem danas jest još uvijek, a mislim da će uvijek i biti, da ljudi (većina njih) nemaju dovoljno razboritosti da bu uopće shvatili ono što piše u Bibliji. Tu su velike riječi napisane. Oni koji imaju moć i ovlast proklasvemirati vrijednosti izrečene u Bibliji su ujendo u situaciji da njome ''posiju blagoslov među ljude'', ali isto tako i da zavedu i unesu grijeh među ljude. Postoji tu velika opasnost koja može, a u većini slučajeva i je, učinjena iz neznanja. Onaj tko brani ili nagovara/usmjerava na pogrešno čini grijeh. I najveži znanstvenici i teolozi iz područja kršćanstva, a posebice pročavanja Biblije još uvijek nisu prozreli niti dosegli dubine i širine onoga što je u njoj sadržano. Svi se trude, ali božja riječ se ne može odmjeriti i staviti u skučene okvire znanstvenih poteza. Upravo u tome i jest veličina Bibilije (božje riječi). Uvijek će biti uzvišena, bezvremenska, vječna, ista, a tumačenja će se s vremenom na vrijeme mijenjati, kažu crkveni velikodostojnici kako postoji potreba da se Biblija uskladi s promjenama u društvu jer velik broj vjernika se otklanja od crkve i prakticiranja vjere koja se tumači na današnji način. Hm...well..vrlo teško za pojmiti. Kazano je: ''SVE PROLAZI, SAMO MOJA RIJEČ OSTAJE DOVIJEKA''. Sve je rečeno, a crkveni velikodostojnici ( koji kroje politiku) samo neka prilagođavaju potrebama vremena.
Hvala Bogu na razboritosti koju mi je dao tako da se ne povodim ničijim mišljenjem ,iako imam strpljenja i razumijevanaj svakoga saslušati. Zašto ne. No, ipak smatram da ljudi ponekad mogu svojim stavovima i tumačenjem Bibilije dovesti drugoga u zabludu, tj. usmjeriti ga na ono što uopće nije istina. U osnovnoj te u srednjoj školi, mnogi koji su puno više od mene obilazili crkven prostore, i nedjeljom, ali i na druge prigodne načine (pokazalo se danas da nisi išli s pravom namjerom, nadam se da će se vratiti opet na praviput), upravo su me takvi punili tumačenjima Biblije na vrlo kriv način. Thanks God pa imam svoj mozak i dar Božje razboritosti pa sve uvidjeh. Bod sve vidi Bog sve zna i plaća neće izostati.

No, ipak imam i ja još uvijek nejasnoća glede mnogih stvari o kojima se govori u Bibliji. Mislim da ih nikada niti neću sve shvatiti jer u njoj su, ja ih nazivam, životna pravila ili životne istine, koje su potreben čovjeku za pravilan i zdrav život.
U jednom postu postavih pitanje:
Ispaštaju li nevina djeca (potomci) za grijehe svojih predaka? ..na što je štovana prijateljica Patientia eksplicitno odgovorila da NE. Takav je bio moj stav u osnovnoj i u srednjoj školi, kada sam rijetko čitao Bibiliju, no sada mislim ipak drugačije, a i iz sikustva vidim da je drugačije.

Citat (patientia):
‘’Slobodno se i drugi uključe u odgovor ali osobno mislim da NITKO ne može ispaštati za tuđe grijehe’’
‘’Mi to ne možemo znati. Sigurno da je nekad tako ali ne uvijek. Evo moja prijateljica ima 21 godinu i boluje od karcinoma. Poznam ju od malena i jako je dobra osoba, kao i njezini roditelji.’’
- upravo to, dobre i nevine Otac poziva k sebi, o one koji su bili grešni poziva preko ovih da se obrate i pokaju za grijehe i više ih ne čine. Onaj tko umro ne pati, on je nanovo rođen. Njega ne treba žalit ni oplakivati. Mi ljudi ne znamo koji je naš predak zgriješio ili kako težak grijeh počinio, tako da se onda puno puta pitamo, pa zašto on ili ona kad su tako dobri i nisu nikoga povrijedili. Rekla mi je tetka na ovo pitanje – ma kakav bi to Bog bio kada bih on kažnjavao i opominjao na takav način. Ja znam da sve što Bog čini, on to čini iz ljubavi prema nama, ali isto tako znam da se sve plaći i sve vraća. Ljudi pljuju po crkvi i po nekim većenicima, nije to dobro, pa makar i svećenik nije onakav kakav bih očekivali, on je isto Božje dijete, a šta mislite da nema crkve, pa ljudi bi bili gori do stoke.

Ja nađoh odgovor u Bibliji, znači nije iz moje glave ili moga srca i zbilja mi nije drago čuti tako šta, ali tu nema onoga, malo ću vjerovati, a malo neću.
Biblija kaže:

"Jahve! Jahve! Bog milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću, 7iskazuje milost tisućama, podnosi opačinu, grijeh i prijestup, ali krivca nekažnjena ne ostavlja nego kažnjava opačinu otaca na djeci - čak na unučadi do trećega i četvrtog koljena." izl 34,5-9.28:


A i fra Ivo Pavić kaže u tom kontekstu (ne znam da li je to iz Biblije )

''Ostanite u mojoj ljubavi i vidjet ćete blagoslov na sebi i djeci svojoj i djeci svoje djece za mnoga pokoljenja. Jer pravednik raste kao cedar libanonski . Pravednik napreduje i svega ima, rasipno dijeli i uvijek mu dotječe. U pravdi svojoj mudro živi i gleda djecu djece svoje. Živite pravedno pred mojim očima i živjet ćete. Zaboravit ću sva vaša bezakonja i bit ću vaš Bog , vaš pastir, a vi ovce paše moje. Izvodit ću vas na obilne pašnjake, u ljubavi ću vas odgajati i čuvati. Ja vas ljubim i blagoslivljam.''

Zato draga Patientia, pokušaj malo proučiti i porazgovarati sa nekim i o ovome. Svakako, Božja ljubav je neizmjerna i beskonačna za svakoga od nas, i on nas voli, i grešnike i one koji su to u manjoj mjeri. Za njega smo svi dragocjeni. Nikad nas neće ostaviti i uvijek će nam oprostiti, pogotovo ako se pokajemo. No, oni koji se nisu pokajali za svoje grijehe i umrli su u teško grijehu, što će s njima biti, nemam pojma (pakao ili ne znam), no anyways, mislim da se i mi trebamo pomoliti i zatražiti oprost za duše preminulih za koje znamo da su gadno sagriješili. Toliko.
Nadam se da ovdje ima pametnih, razboritih i u teološko-iskustvenom smislu educiranijih od mene, pa bi mi bilo neizmjerno drago čuti komentar, osvrt i objašnjenje na ovu temu.
Hvala svima i BVB.
[/b]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 17:20 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 vel 2007 19:10
Postovi: 87
Lokacija: Podravina
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Svi se trude, ali božja riječ se ne može odmjeriti i staviti u skučene okvire znanstvenih poteza

Točno to, ali upravo tezom da su za patnju male bolesne djece krivi isključivo grijesi njihovih predaka se to pokušava – nedokučive i misteriozne križeve svesti na jednostavne uzročno-posljedične veze tipa pradjed ti je bilo ubojica a praunuk zato ima Hodginsovu bolest.

Patnja bilo koga, pogotovo djece ne može se staviti u skučene okvire našeg razuma i mi bismo silno htjeli da sve znamo, razumijemo i shvaćamo. E pa ne znamo i ne shvaćamo niti to možemo. Ni čitajući Bibliju ne proničemo u misterij križa i patnje, ni u odgovor zašto tolike djece pati i umire jer je sve to daleko iznad nas.

Ne znamo je li moja prijateljica bolesna jer joj je djed bio što ja znam kakav, ili zato jer se ja moram na taj način obraćati…
...ma besmisleno je uopće razmišljati o tome osim vjerovati da nas Bog voli i zajedno s nama pati.

No, evo jedno razmišljanje jednog pametnog i razboritog i educiranog svećenika na ovakvu temu:

Zapravo, «kazna» je naša nemogućnost shvatiti da Bog ne kažnjava, i da šutke ne promatra čovjekovu nevolju. Nemoćni smo uvidjeti da, kao što se raduje u našim radostima, tako i pati u našim patnjama.

Kad čovjek prerano umre to nije zato «jer je biskupa gađao jajima», nego jer mu je stalo srce; a niti dugo živi jer to nije činio.
Vukovar se nije dogodio zbog abortusa, već zbog četnika. Itd.
Naravno da je Bog protiv svakog zla, ali procjenjivati kad koga kazna stiže – u to se ne treba upuštati. Jer ono što nazivamo njegovom «kaznom» najčešće su naravne posljedice naših postupaka, postupaka drugih ljudi, ili naprosto slučajnih događaja.

Bog je nedokučiv. Dobar je ali ne kao mi. Kažnjava ali ne kao mi. Mudar je, ali ne kao mi. Čak ne i na način da svaki od tih pojmova uvećamo za «x» potenciju. Naprosto, On je drugačiji. Nije dobar, već je Dobrota. Nije savršen, već je Savršenstvo.
Nedostaje nam shvaćanje njegove biti, da bismo s njim uopće mogli raspravljati o zločinu, kazni, patnji i ljubavi. Više o njem možemo misliti, nego reći – a veći je i od svake naše misli.


P.s. Ako mi doista ispaštamo grijehe naših otaca, meni se stvarno loše piše.

Aurelije Bog te blagoslovio


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 18:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 lis 2006 20:27
Postovi: 128
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Draga Patientia, ne znamo mi što se nama piše, vjeruj da znamo ne bi se nitko od nas niti obraćao BOgu, upravo i jest u tome bit vjere.

Ne znaš ti da li ćeš ispaštati za koga i kako. Možda neće niti tvoja djeca, ali mogu unučad. Well, ne treba sad tu navlačit negativu, nisam ja prorok ili šta ja znam, ali mislim da ako se čovjek pokaje i zamoli oprost i za drugoga, a pogotovo za nekog grešnika iz obitelji, mislim da time zadobiva štit božji i njegovu milost. Nemaš se razloga bojati ničega jer Bog je ljubav sve dok mu se moliš i štuješ ga, te poštuješ Riječ Božju.
BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 19:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 29 srp 2007 20:25
Postovi: 90
Lokacija: okolina Vinkovaca
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Prijatelju!!!
Ja mislim da nitko memože biti krivac za tuđe grijehe ali psljedicu grijeha može se osiječati.Kaže Biblija"Grijeh otaca kažnjavam na dijeci" ali Bog sam kaže da ako se držimo zapovijedi da Blagosljiva do 1oookoljena a kažnjava do trečeg koljena.
Moje iskustvo moj je otac bio teški psovač i ja sam to osiječao kao posljedicu ali Bog kroz jedno vrijeme daje da netko iskupi i ispašta za te grijehe te se kazna za grijeh pretvori u Blagoslov!!!!!

Zato ja i ti ne griješimo teško te če na našoj daljnjoj lozi počivati blagoslov!!! Ja to vidim več na mom djetetu!!
Ja barem teko mislim koliko sam mogao doznati i pročitari!!!

Boži Blagoslov!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 20:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Evo dva korisna linka vezana uz ovu temu, mislim da je tu sve rečeno:

http://www.dobripastir.com/Duhovni_rast ... tstva.html

http://www.jmanjackal.net/cro/cropray.htm

_____________________________________

Milosrdni Isuse, smiluj se meni grešniku. Žarko Te molim da mi oprostiš sve grijehe i opačine koje su počinili moji roditelji, djedovi, rođaci, prijatelji i poglavari. Operi me od grijeha i krivnje svojom dragocjenom Krvlju koju si za me prolio na križu. Ne otjeraj me u srdžbi iz Tvoje prisutnosti. Smiluj mi se Gospodine kao što si se smilovao dobrom razbojniku i ženi javnoj grešnici. Učini me svojim djetetom. Prekrij me svojom dragocjenom Krvlju i sakrij me u svoje rane. Budi moja snaga i zaštita. Vodi me sigurnim putem spasenja. Potpuno se predajem Tvojoj volji Gospodine. Spreman sam ići kamo god me pozoveš; činiti što god želiš da učinim. Pošalji svoga Svetoga Duha i osnaži me Gospodine, moj Bože. Slavim Te Isuse, zahvaljujem Ti Isuse!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 22:02 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 vel 2007 22:43
Postovi: 72
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Grijesi predaka mogu donekle utjecati na naš život,ali ako smo mi privrženi Bogu postoje molitve za oslobođenje od prokletstva.Ja osobno sam imala u svojoj obitelji teškoču koja možda nije direktno meni nanosila težinu ,ali je sigurno utjecala na sve nas naime moj djed po ocu se objesio.........u mom sazrjevanju u životu i u vjeri shvatila sam što to znači,mučilo me to i odlučila sam to na neki način preuzeti na sebe.Prvo sam dala Gregorijanske mise,zatim sam molila molitve D.Radigovića za oslobođenje od prokletstva.......i tu sam se zaustavila da bi nakon nekog vremena saznala za fra Ivana Ivandu svećenika koji se bavi upravo oslobođenjem od prokletstva.Naravno otišla sam kod njega i pričala,pričala čitav svoj život suze su tekle svećenik je molio,a ja sam se nakon toga osjećala rasterećeno,slobodno jednostavno divno i svaki dan zahvaljujem dragom BOGU,JER BOG JE LJUBAV NEIZMJERNA.Mi sami možemo moliti i ljubiti i tom svojom ljubavlju zaslužiti blagoslov za svoje potomke,čak i za pretke ali ako nas muči nešto više i jače od nas samih ja bih svakome preporučila da se obrati svećeniku.....ovo je ispala jedna mala ispovjest,ali toliko od mene za sada BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 23:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 lis 2006 20:27
Postovi: 128
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
HVALA ti Luki. Upravo je to moje shvaćanje i bilo, samo me je bilo strahodmah zauzeti javno takav stav jer ipak nisam teolog, a ne mogu se niti pohvaliti poznavanjem čitave BIbilije. Hvalim te Bože na razboritosti koju si mu dao.
Luki, prijatelju hvala na ovim linkovima, posebice za ovo što je fra Dražen Radigović rekao tj. napisao. Ipak, moje riječi nemaju toliku težinu. Prijateljica Patientia, iako čista srca, mislim da ipak malo treba otvoriti srce i pogledati istini u oči, a ne tako sigurno reći da nema proletstva i ispaštanja za tuđe grijehe. Nadam se da će ipak promijeniti mišljenje nakon što pročita što je napisao fra Radigović. Ipak, on zna više od mene. Prijatelj Luki je zbilja dao nešto jako korisno zato još jednom hvala BTB.

Ovo je link: http://www.dobripastir.com/Duhovni_rast ... tstva.html

A ovo su samo određeni ulomci:

PROKLETSTVO je kao tamna sjena koja se nadvija nad čovjekovim životom. Ono je zla, nadnaravna sila, koja čovjeka prati i ne da mu da u životu uspije i ostvari sreću. Uvijek se dogodi neka nesreća ili neko zlo. U Bibliji, u knjizi Ponovljenoga zakona (Pnz) u 28 gl., piše sve o blagoslovu i prokletstvu. Zato bi bilo dobro proučiti to poglavlje. Nadalje, u Pnz 30,15-20 Bog progovara svome narodu, dakle, nama:

«Danas preda te stavljam: život i sreću, smrt i nesreću; blagoslov i prokletstvo (r.19). Ako poslušaš zapovijedi Jahve, Boga svoga….živjet ćeš, i razmnožit će te Jahve, Bog tvoj i blagoslovit će te. Ako ne poslušaš…zaista ćeš propasti.»

Kad poslušaš Božji glas, Božje upute i kad po njima živiš, kad svoje planove gradiš s Bogom, tada ulazi u tvoj život blagoslov. Kad hodaš u Božjoj volji, Božji blagoslov silazi na tebe sve više i više. Ako ne poslušaš, otvaraš vrata prokletstvu, smrti i nesreći. Međutim, ako je na tebi prokletstvo, ne mora automatski značiti da si jako grešan. Jer, vidjet ćemo, da neka prokletstva vuku korijen još iz života tvojih predaka. Tako se možda boriš s prokletstvom čiji je uzrok ukorijenjen u dvije ili tri generacije ispred tebe. Božja riječ to ovako izriče: «Oci naši jedoše kiselo grožđe, a djeci trnu zubi.» Tako uzrok tvojim problemima mogu biti grijesi koje je Bog osudio, a učinili su ih tvoji preci, pa možeš biti svet, dobar i plemenit, često ići u crkvu i primati sakramente, a usprkos svemu imati probleme, neprestane nevolje i nesreće u životu. To prokletstvo traje sve dok se ne prekine. Kad otkrijemo uzrok, otvaramo put za blagoslov!

SIMPTOMI ILI ZNAKOVI PROKLETSTVA

1. Duševna i emotivna razrušenost osobe (mentalne smetnje), psihičke bolesti, duševno – emotivni slomovi.
2. BOLESTI – kronične ili koje si naslijedio od svojih predaka
3. Kad žena ima problema sa svojim ženskim organima (npr. problemi oko menstruacije, neplodnost, spontani pobačaji), neplodnost kod muškarca
4. Razdori (braća ne pričaju, ili ne pričaju roditelji međusobno ili s djecom), česte svađe u obitelji, raspadanje obitelji
5. Stalni nedostatak novca, neprosperitet.
6. NEUSPJEŠNOST, česti porazi u životu: dobro krene, a onda sve krene nizbrdo. (Biblija kaže za blagoslovljenu osobu: «uvijek ćeš biti glava, ne rep. Bit ćeš gore, ne dolje!»)
7. Ako ti se stalno događaju neke NESREĆE u životu.
8. SAMOUBOJSTVA ili NEPRIRODNE SMRTI u tvojoj obitelji.
Ako ima više tih stvari prisutnih u tvojoj obitelji, onda je velika vjerojatnost da je prokletstvo nad tvojom obitelji. Prokletstvo traje i djeluje tako dugo dok ga čovjek ne prepozna i slomi


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 kol 2007 23:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 lip 2007 20:54
Postovi: 108
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Drago mi je sto je naceta i ova tema, jer vjerujem da nisam ovdje jedina koju ovo pitanje dotice. Naime u mojoj familiji je genetski nasljedna bolest rak. U posljednih nekoliko godina od te je bolesti umrlo 5 mladih osoba(medu kojima i jedan svecenik i moja sestra), te moja majka. Svi oni svojim zivotom svjedocili su zivu vjeru i zaista bili primjer svojoj djeci a i mnogim drugima. Sestra mi je na svojoj bolesnickoj postelji rekla: Moli krunicu, ja sam u zivotu sve dobila s krunicom. Braticu kojije umro nekoliko dana prije sestre, na sprovodu se na njegovu zelju pjevalo Krist jednom stade na zalu...U razgovoru sa jednim karizmatskim svecenkom, dobila sam odgovor da su to prokletsva...To me jako zaboljelo...Zivjeti kao svet, a biti proklet..Dal je to posljedica grijeha mojih predaka, necu nikada saznati..Bog zna, mozda je bas najnevinijima data snaga trpjeti...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 kol 2007 00:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Aurelius_01 napisao:
HVALA ti Luki. Upravo je to moje shvaćanje i bilo, samo me je bilo strahodmah zauzeti javno takav stav jer ipak nisam teolog, a ne mogu se niti pohvaliti poznavanjem čitave BIbilije. Hvalim te Bože na razboritosti koju si mu dao.
Luki, prijatelju hvala na ovim linkovima, posebice za ovo što je fra Dražen Radigović rekao tj. napisao. Ipak, moje riječi nemaju toliku težinu. Prijateljica Patientia, iako čista srca, mislim da ipak malo treba otvoriti srce i pogledati istini u oči, a ne tako sigurno reći da nema proletstva i ispaštanja za tuđe grijehe. Nadam se da će ipak promijeniti mišljenje nakon što pročita što je napisao fra Radigović. Ipak, on zna više od mene. Prijatelj Luki je zbilja dao nešto jako korisno zato još jednom hvala BTB.


Nemaš mi na čemu zahvaljivati, drago mi je da ti se sviđaju ovi linkovi. I ja sam bio jedan od onih koji je mislio da to nije istina. Danas znam da je to istina da možemo ispaštati za grijehe naših predaka, shvatio sam to čitajući Bibliju i dok sam polako upoznavao Boga. Shvatio sam to i kroz razgovor sa ljudima koji su bolesni. Zašto je to tako to najbolje zna dragi Bog, moramo imati pouzdanja u Njega, vjerovati Njegovoj Riječi.
Danas isto tako znam da imamo moćna oružja za borbu: mise za pokojne, molitva, post, ispovijed...
Na nama je da pomognemo i sebi i drugima, i živima i mrtvima. Imamo veliku odgovornost ali postoji li išta važnije dok smo na zemlji od izvršavanja volje Božje?
Prokletstva postoje i čim prije to shvatimo lakše ćemo se nositi sa nekim stvarima. Isto tako ne treba se ničega bojati ako priznamo Krista za Boga i nastojimo ga slijediti.
Bog te blagoslovio!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 kol 2007 14:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2007 09:31
Postovi: 310
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mene ovo pitanje dosta zbunjuje.

Evo jedan tekst iz Biblije

Ezekiel, 18

Citat:
... svi su životi moji, kako život očev tako i život sinovlji. I evo, onaj koji zgriješi, taj će umrijeti. 5 Tko je pravedan i poštuje zakon i pravdu 6 i ne blaguje po gorama i očiju ne podiže kumirima doma Izraelova, ne oskvrnjuje žene bližnjega svoga i ne prilazi ženi dok je nečista; 7 nikomu ne nanosi nasilja, vraća što je u zalog primio i ništa ne otima; kruh svoj dijeli s gladnim, gologa odijeva, 8 ne posuđuje uz dobit i ne uzima pridavka, ruku usteže od nedjela, po istini presuđuje, 9 po mojim naredbama hodi i čuva moje zakone, postupajući po istini - taj je zaista pravedan i taj će živjeti, riječ je Jahve Gospoda. 10 Ali, porodi li on sina nasilnika, koji krv prolijeva ili bratu takvo što učini, 11 a ne radi kao njegov roditelj, nego blaguje po gorama, oskvrnjuje ženu bližnjega; 12 ubogu i bijednu nanosi nasilje, otima, ne vraća što je u zalog primio, oči podiže kumirima čineći gadosti; 13 posuđuje uz dobit i uzima pridavak - ne, takav sin neće živjeti! Učinio je te gadosti i umrijet će, a krv će njegova na njega pasti. 14 A porodi li on sina koji uvidi sve grijehe što ih njegov otac počini, uvidi ih i tako više ne učini; 15 ne blaguje po gorama, očiju ne podiže kumirima doma Izraelova, ne oskvrnjuje žene bližnjega; 16 nikomu ne nanosi nasilja, ne prisvaja zaloga, ništa ne otima, kruh svoj dijeli s gladnim, gologa odijeva; 17 ruku usteže od nedjela, ne uzima dobiti ni pridavka, vrši moje zakone i hodi po mojim naredbama - ne, taj neće umrijeti zbog grijeha očeva, on će živjeti. 18 A njegov otac, koji je nemilice tlačio i pljačkao bližnjega, čineći u narodu što ne valja, zbog svojega će grijeha umrijeti. 20 Onaj koji z griješi, taj će i umrijeti. Sin neće snositi grijeha očeva, ni otac grijeha sinovljega. Na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku bezbožnost njegova. 21 Ako se bezbožnik odvrati od svih grijeha što ih počini, i bude čuvao sve moje naredbe i vršio zakon i pravdu, živjet će i neće umrijeti. 22 Sva njegova nedjela što ih počini bit će zaboravljena: zbog pravednosti što je čini, živjet će. 23 Jer, zar je meni do toga da umre bezbožnik - riječ je Jahve Gospoda - a ne da se odvrati od svojih zlih putova i da živi? 24 Ako li se pravednik odvrati od svoje pravednosti i stane činiti nepravdu i sve gadosti koje radi bezbožnik - hoće li živjeti? Sva pravedna djela koja bijaše činio zaboravit će se, a zbog svoje nevjere kojom se iznevjerio i zbog grijeha što ih počini, umrijet će. 26 Ako li se pravednik odvrati od svoje pravednosti i stane činiti nepravdu, pa zbog toga umre, umrijet će zbog nepravde što je počini. 27 A ako se bezbožnik odvrati od svoje bezbožnosti što je bijaše činio, pa stane vršiti moj zakon i pravdu, živjet će i neće umrijeti. 28 Jer je uvidio i odvratio se od svojih nedjela što ih bijaše počinio, živjet će i neće umrijeti. 30 Dome Izraelov, ja ću suditi svakome po njegovim putovima - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i povratite od svih svojih nedjela, i grijeh vam vaš neće biti na propast! 31 Odbacite od sebe sva nedjela koja ste činili i načinite sebi novo srce i nov duh! Zašto da umirete, dome Izraelov? 32ne želim smrti nikoga koji umre - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i živite!


A sada druga strana:

Izlazak 20,5

Citat:
Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,


Izlazak 34,7

Citat:
iskazuje milost tisućama, podnosi opačinu, grijeh i prijestup, ali krivca nekažnjena ne ostavlja nego kažnjava opačinu otaca na djeci - čak na unučadi do trećega i četvrtog koljena.”


Tobija 3,3

Citat:
Spomeni me se i pogledaj na me: ne kažnjavaj me zbog mojih grijeha ni zbog prijestupa otaca mojih, koji su griješili pred tobom.


Judita 7,28

Citat:
U ime neba i zemlje, u ime Boga i Gospoda otaca naših, koji nas je kaznio zbog grijeha naših i poradi prijestupa otaca naših, zaklinjemo vas da još danas izvršite što smo vam kazali.”


Psalm 79,8

Citat:

Ne spominji se, protiv nas, grijeha otaca
; neka nas pretekne smilovanje tvoje jer smo jadni i nevoljni.


Daniel 9,16

Citat:
Gospode, po svoj pravednosti svojoj odvrati svoj gnjev i svoju jarost od Jeruzalema, grada svojega, Svete gore svoje, jer zbog naših grijeha i zlodjela naših otaca Jeruzalem i tvoj narod ruglo su svima koji nas okružuju.”


Ovo me skroz zbunjuje :)
Mozda je moguce da su nasi predci u Cistilistu i da im Gospodin preko nas pomaze, tj. preko nasih trpljenja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 501 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 51  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 16 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr