www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 14:45

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 20 kol 2007 19:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Misli blaženog Ivana Merza o Crkvi


Bog je postao čovjekom i ostavio na zemlji svoju Zaručnicu, rimsku Crkvu Katoličku.

U Crkvi vidim jasnu sliku preljubljenog Spasitelja i Boga Isusa sa svim njegovim savršenstvima.

Najveća stvar, koja postoji na svijetu jest sv. Crkva; najveća stvar u Crkvi jest Misa, a u Misi pretvorba.

I kao što je Krist za svog zemnog života bio usmjerio sve svoje misli prema Golgoti, tako zaručnica Kristova, Crkva, upire sve svoje poglede prema oltaru.

Što se dakle događa na oltaru, to je najveća stvar koja se uopće zbiva na svijetu.

Tamo se zbiva socijalno djelo kategzohen, molitva i žrtva, koju je za spas cijeloga svijeta prikazao Isus na Kalvariji.

Crkva je vrhunac i središte kulture i cijelog čovječanstva.

Središte svega neka bude naš Gospodin Isus, koji je u Crkvi, svome živom tijelu, posvetio cijelu prirodu i djelovanje čovječanstva.

Crkva je velebni odraz samog neizmjernog Krista.

Konačna svrha ljudi jest doći u Kraljevstvo Kristovo u koje dolaze jedino po Crkvi.

Sve u svijetu, sav svjetovni poredak mora služiti da ljudi pripojeni Crkvi i tako Kristu, uskrsnu na vječnost.

Liberalni vijek nam prikazuje Katoličku Crkvu kao da dokida čovječju slobodu, kao da ona uvijek nešto zabranjuje... Recimo, hvala Bogu, da nas ima tko na vrijeme upozoriti na pogibelji koje prijete sa svih strana.

Crkva ima iskustvo od dvije tisuće godina; nju vodi sam Duh Sveti.

Bez velikih načela što ih daje Crkva, uopće se ne može postaviti društveni poredak na čvrste temelje, nije moguća obnova ljudskog društva.

Duboko sam uvjeren da izvan Crkve za kršćanina nema potpune ljepote i umjetnosti.

Naravna ljepota ne može zadovoljiti nas, koji živimo okruženi sjajem bogoslovskih kreposti i darova Duha Svetoga, koji smo zaronili u srce vječne Ljepote i koji se hranimo nebeskom krvlju Jaganjca.

Po samoj biti katoličkog života, sve što je katoličko mora se koncentrirati u biskupu kao u svom žarištu.

Božanski ustav Crkve nam jamči da ispravni, normalni i redoviti katolički preporodni život mora teći iz biskupa kao iz svoga vrela.

Shvaćanje Crkve jest svjetonazor koji kroz vjekove niže u jednu harmoničnu cjelinu čestice svog kritičkog suda o svim pojavama života, koje se neprestano mijenjaju.

S obzirom na etičko prosuđivanje umjetnosti - tj. da je samo ono lijepo što je ujedno i dobro, ono će biti najobjektivnije ako se na nj primjene kršćanske istine.

Istine su vjere jedini umjetnički kriterij da se objektivno shvati život i umjetnost. Ateisti, internacionalci i svi mogući teoretici neka proučavaju povijest Crkve i njezinu sadašnju aktivnost pa će vidjeti da je ona jedina koja čovječanstvo vuče naprijed.

Hrvatski se narod odnjihao u krilu svete Crkve Katoličke i od nje dobio mnoštvo duhovnih i vremenitih dobara.

Rimski su pape očinskom ljubavlju pratili sudbinu malog hrvatskog naroda i zauzimali su se za njegovu prosvjetu i za njegovu političku slobodu.

Sudbina je hrvatskog naroda bila nerazdruživo spojena sa sudbinom Crkve Katoličke; zatajiti taj blagotvorni utjecaj Crkve na sav razvoj naroda bilo bi djelo najveće nezahvalnosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 06 sij 2008 22:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 sij 2008 21:31
Postovi: 698
Lokacija: Najljepša zemlja na svijetu!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo moga zaštitnika!
Forever and Ever!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 sij 2008 16:55 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 06 sij 2008 00:19
Postovi: 6
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slažem se! Bl. Ivan merz je divan svetac! Mnogo sam za jednu osobu molila na njegovu grobu u Crkvi Srca Isusovog, te mi je molitva i uslišana. A da ne govorim o predivnom osjećaju mira svaki puta kada odem sa toga mjesta nakon molitve! A da mu je život Krist, a smrt dobitak, svjedoči i slika nad grobom, koja i prikazuje simboliku njegovh riječi! Često se zagledam u nju i onu lubanju!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 svi 2013 08:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 kol 2010 15:09
Postovi: 155
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bl. Ivan Merz (1896.-1928.) rodio se u Banja Luci. Odgajan je u liberalnoj sredini. Nakon završene gimnazije pohađa vojnu akademiju u Beču. Za vrijeme Prvog svjetskog rata je mobiliziran te je bio sudionik fronte u Italiji. Nakon rata studira književnost u Beču a završava u Parizu. Doktorirao je na zagrebačkom sveučilištu. Bolna životna iskustva su ga usmjerila na zauzetiji kršćanski život, zavjetuje zavjet čistoće. Angažirani je vjernik laik u Zagrebu, pravi katolički intelektualac, osobito se posvetio odgoju hrvatske mladeži.
Bio je čovjek žive vjere, duboke molitve, ljubitelj liturgije, odan ljubavi prema bližnjemu.
Umro je u Zagrebu 10. svibnja 1928. u 32. godini života. Grob mu se nalazi u bazilici Srca Isusova u Zagrebu.


Ante Mahulja
HEROJU KRISTOVU Dr.Ivanu Merzu

Svoj život mladi dao si Kristu,
Boj si vodio za Njegovu slavu,
Žrtvu si Njemu prinesao krasnu!
Jer grijeha si silnu prigušio lavu.

Svijet Ti u zamamnom sjaju
Kupu pružaše slasti,
A Ti si, hrabri viteže Krista,
Uništio sve svoje strasti.

Junače, nagrađen si vječno!
Krunu Ti pravda je splela.
Boj si izvojštio slavni
Uz pljesak divnih anđela.

( ORLOVSKA STRAŽA, br.6/7, 1929.g.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2017 11:16 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 lis 2017 11:25
Postovi: 60
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Jučer sam slučajno, čitajući forum, naišla o zivotu ovog sveca, do sada sam čula o njemu samo usput i nikad se nisam zanimala iskreno za njegov zivotni put, znala sam samo da potječe iz Banja Luke.
Nakon što sam počela čitati o njemu, osjetila sam u sebi toliki zar prema ovom svecu, i njegovom zivotu, najviše njegovoj zelji da uz toliko obrazovanje i zivot u velikim gradovima, koji nude mnogo iskušenja, ostane vjeran Bogu i Njegovom nauku, te što nam je i nakon svoje smrti, ostavio toliko bogatstvo svojih misli koje pomazu svakome od nas da preispita svoj zivot i za što zivi.

Nikad do sada nisam mogla reći da imam "svog" sveca, Bogu hvala na svim svecima i svjedočanstvima uslišanja po zagovoru istih, ali ja sam se uvijek pitala što u meni nedostaje da se s tolikim povjerenjem predam jednom svecu, do jučer kad sam čitala o bl. Ivanu, koji me osvojio na prvu, i od sada se utječem njegovu zagovoru i da mi pomogne zivjeti barem dijelom zivot kakav je on zivio, pogotovo da mi pomogne u svim velikim odlukama koje slijede, da mogu prepoznati i zivjeti Bozju volju :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 stu 2017 14:59 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 lis 2017 11:25
Postovi: 60
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Belive napisao:
Ivana2911 napisao:
Jučer sam slučajno, čitajući forum, naišla o zivotu ovog sveca, do sada sam čula o njemu samo usput i nikad se nisam zanimala iskreno za njegov zivotni put, znala sam samo da potječe iz Banja Luke.
Nakon što sam počela čitati o njemu, osjetila sam u sebi toliki zar prema ovom svecu, i njegovom zivotu, najviše njegovoj zelji da uz toliko obrazovanje i zivot u velikim gradovima, koji nude mnogo iskušenja, ostane vjeran Bogu i Njegovom nauku, te što nam je i nakon svoje smrti, ostavio toliko bogatstvo svojih misli koje pomazu svakome od nas da preispita svoj zivot i za što zivi.

Nikad do sada nisam mogla reći da imam "svog" sveca, Bogu hvala na svim svecima i svjedočanstvima uslišanja po zagovoru istih, ali ja sam se uvijek pitala što u meni nedostaje da se s tolikim povjerenjem predam jednom svecu, do jučer kad sam čitala o bl. Ivanu, koji me osvojio na prvu, i od sada se utječem njegovu zagovoru i da mi pomogne zivjeti barem dijelom zivot kakav je on zivio, pogotovo da mi pomogne u svim velikim odlukama koje slijede, da mogu prepoznati i zivjeti Bozju volju :a1250:


nedavno je gosp. Billy na onedrive stavljao knjige, pa na ovom linku - datoteka "Knjiga 1" imaš nekoliko publikacija o I. Merzu

https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... A40DBE712B


Hvala ti :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 stu 2017 22:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 stu 2017 07:52
Postovi: 11
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Bl. Ivan Merz moli za nas. :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr