www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:08

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 14:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
- o darovima Duha Svetoga i predanju zivota

Predanje života

Pred nama je najsvetije što imamo na raspolaganju. Pred nama je Presveti Oltarski sakrament, privilegija da u njemu bude sve ono što naše srce želi, čemu se nada, vjeruje, živi. Ovo što spremamo za večeras, kroz razmatranja, sve je bilo usmjereno prema ovom svetom trenutku večeras. Volio bih vam progovoriti o predanju života i darovima Duha, jer bismo večeras uz predanje života imali istovremeno i polaganje ruku.

Što su to darovi Duha? Darova duha ima sedam, ali sedam je simboličan broj u Bibliji. Znači da ih nema samo sedam, nego jako puno. To su svi oni darovi koji su potrebni da bi čovjek mogao opstati. Možda je najveći dar – dar ljubavi, ali to je i dar života. Nema života bez ljubavi. Koliko god roditelji živjeli u mržnji i dobili dijete, to dijete je darovano od Boga koji ljubi. Sve što postoji, postoji jer je Bog ljubav i želi da postoji. Prvotni i najveći dar je dar života ili ljubavi.
Darove možemo dijeliti na one banalnije, svakodnevnije, koji su normalni i na one ne tako svakodnevne. Ljudi jako malo znaju o toj dimenziji Duha koja nam je nadohvat ruke, ali je ljudi ne znaju koristiti ili se nismo usudili prepustiti tim milosnim trenucima da Duh Sveti čini u našoj duši ono što je njegova sveta volja. Postoje darovi Duha, darovi psihe, darovi duše ili mistični darovi.

Darovi Duha Svetoga – na primjer, uglavnom žene vole moliti za dar jezika. Dar jezika možete dobiti u pjevanom obliku, da pjevate u jezicima, možete jednostavno dobiti dar postojećih jezika, niste ih učili, a govorite određene molitvene obrasce na nekom stranom jeziku koji neki narodi govore. Možete dobiti dar jezika koji se nekoć govorio, a sada se više ne govori: starohebrejski, staroaramejski, starofrancuski…
Možete dobiti dar anđeoskog govora ili pjevanja u jeziku. To su riječi koje nisu razumljive. Kada jedan takav dar dobije duša onda, ako je to u zajednici, važno je reći da je dar jezika jedini koji vas posvećuje, a svi ostali darovi su za zajednicu. Tako i dar jezika može biti za zajednicu ukoliko se javi u molitvi. Osoba koja dobije dar tumačenja jezika, tada ona govori ono što vi molite i osjeća da je to to. I uglavnom se dogodi da vi počnete i odmah se javi osoba koja počne prevoditi. Tada ste pozvani da molite glasnije da bolje razumije, da može prenijeti zajednici o čemu se radi.
Dar jezika sam dobio, još nisam bio ni bogoslov, na seminaru patra Tardifa u Ljubljani, mjesec dana nakon završetka vojnog roka u Beogradu. Dobio sam dar hebrejskog jezika. Do danas se taj dar produbljuje, tako da ponekad dobivam nešto drugo. Svaki dar o kojem vam budem govorio, govorit ću vam o iskustvu ili o iskustvu onih ljudi koji su imali taj dar.
Dar jezika, pjevanje u jeziku dobio sam prije dvije godine kada je prvi put u jednoj molitvi pred Presvetim došle u moj um i srce određene riječi tako jasno popraćene sa određenom melodijom koju sam ja prepustio da se pretoči. Volio bih vam otpjevati prvi stih i pripjev te pjesme. Posebno sam bio oduševljen kad sam doznao, sasvim slučajno, na filmu „Schindlerova lista“ o židovskim logorašima. Čuo sam melodiju, skroz mi je poznata. Sav sam bio potresen nekako, došle su mi suze na oči. Znao sam da ja to odnekud znam. Tada sam u nastavku molitve za izvjesno vrijeme dobio čitavu pjesmu. Otkrio sam da ta pjesma postoji. Jednostavno mi se rodila u duši, iako je otprije nisam znao. Pjeva o zlatnom Jeruzalemu. Dok sam bio bogoslov, osnovali smo grupu „Psalmi“ gdje su nastupale neke djevojke, studentice, čak profesionalni glazbenici i tada smo tu pjesmu četveroglasno izvježbali uz violine, harfe, flaute… Prekrasna pjesma. Mene asocira za moju Mladu misu. Imao sam želju njom izraziti svoju zahvalnost pa sam je otpjevao.
Pošto je ovo gotovo zaključni i najsvečaniji dio, primite ovu pjesmu kao zahvalu za ovo kratko, ali plodno vrijeme koje sam proveo u ovoj zajednici. Pjesma je na hebrejskom jeziku. Ima više kitica, ali ja ću vam otpjevati samo prvu kiticu i pripjev. Kada su Židovi čekali red za plinske komore u logorima, ta pjesma je silno budila moral i vjeru. Pjeva o zlatnom, nebeskom Jeruzalemu, onom kraljevstvu neba koje nas svih očekuje. To je dar pjevanja u jeziku.
Možete dobiti dar liječenja.Na molitvenim seminarima primjećujem u zadnje vrijeme da ljudi često dobiju dar liječenja. U župi gdje sam trenutno na službi u Novalji, desetak ljudi ima taj dar i mole za ljude. Ako želite taj dar onda znajte: moći ćete koristiti jedino ako budete voljeli osobu za koju se molite i na koju polažete ruke. Posebno bih preporučio medicinskim sestrama i liječnicima da mole za taj dar, jer taj dar nije popraćen samo tim da Bog liječi preko vas, nego je sposobnost nošenja tuđih tereta, razumijevanja osobe koja trpi u svom tijelu i biva joj lakše u vašoj prisutnosti. Kada se taj dobije onda ti je toplina u rukama, posebno šake znaju biti vruće , toplina koja zna izlaziti iz srca pa prema ramenima sve do vrhova prstiju.
Jedan dar je dar proricanja, koji se razlikuje od dara proroštva.
Dar proricanja je aktualiziranje Božje Riječi konkretnoj zajednici u konkretnom minutu.To znači, na molitvenom sastanku pročitamo Božju Riječ i jedna osoba dobije dar tumačenja toga. Te riječi padaju ko melem na dušu. Ljudi jednostavno gutaju ono što ta osoba govori. To je dar proricanja, aktualizira Božju Riječ, sada, konkretnim ljudima za razliku od dara proroštva što je govoriti o događajima skore budućnosti.
Dar proroštva nije svrha da se ostvari, nego da se ne ostvari. Kad je Jona govorio o propasti Ninive, nije došlo do propasti, jer su se ljudi obratili Bogu. Zato je svako proroštvo prilika da čovjek obrati svoje srce Bogu i kamo sreće da se nijedno proroštvo ne ostvari. Bog uzima za pravo da promjeni, ako se ljudi obrate. To je jedan od poslovnih rizika proroka, uvijek ostane kratkih rukava. O daru ljubavi vam ne trebam govoriti. Sve će proći, a ljubav nosite sa sobom. To je ono što jeste i jedino po čemu ćemo biti suđeni.
Dar služenja- kad vam srce igra od radosti kao nekoj osobi možete pomoći.
Dar kardiognoze- čitanje tuđeg srca, osjećate što muči određenu osobu. Nije vam dano da to govorite, ali vam je dano da se približite toj osobi, da joj olakšate da ona izbaci iz sebe ono što nosi na duši.To uglavnom znaju dobiti svećenici na ispovijedi, pa čak toga i ne trebaju biti svjesni.
Dar spoznaje- kada slušate neku osobu, živite s nekom osobom ili je samo trenutačno vidite, a dobijete određenu informaciju o njoj, ali ne jasno, više nekako kao poruku, kao spoznaju. Uglavnom je to povezano s onim što bi ta osoba trebala pripaziti u životu ili je kao riječi podrške da se tu osobu podrži u onom dobru što ona radi i živi.

Imate jako puno darova od onih vaših talenata da znate lijepo pjevati,kuhati, da znate biti s mladima, da znate biti pristupačni, komunikativni, prilagodljivi vremenu koje imate. Nijedan čovjek nije bez dara. I dok sam danas gledao ovu djecu gore koju njegujete i osobe koje tamo rade, i gledam s. Bernardicu i mnoge osobe koje ovdje imaju očigledne darove i karizme. To su darovi Duha. I to što nosite nije za vas, nego za druge. Svaka vaša sestra ima specifikum svoga zvanja, kao zajednica, ostvarujete karizmu svoga zvanja, kao zajednica, ali svaka sestra je osoba i svaka osoba ima pravo ostvarivanja sebe kroz posebno pitanje koje joj Bog daje, koje živi u zajednici li mi svećenici u prezbiteriju ili vjernici u obitelji. Darovi Duha su raznoliki. Budite kreativni i tražite od Boga da vam dade ono što vam srce želi ne za sebe nego za drugog čovjeka.

Druga kategorija darova su darovi psihe. Samo ću ih nabrojiti da dobijete pregled. To je na primjer…… Kada sam danas gledao onu djevojčicu koja je bolesna od kožne bolesti, interesantno kako ljudi ne dolaze k njoj i ne padaju na koljena, kako ljudi nemaju potrebu samo je dotaknuti. Više vrijedi njezin križ, nego stotinu mojih križeva na glavi. Shvatite da su sve ove stvari koje vam govorim sporedne, nemaju nikakve veze sa svetošću, ne pokazuju da je osoba koja ih ima napredna u duhovnom životu, jer se osoba može navezati na to, pogotovo ako te stvari dobiva naočigled drugih ljudi. Zato za takve ljude treba moliti da ih Bog očuva u poniznosti srca, jer je teško živjeti mimo svoje volje, doživljavati neke stvari…
Jedan od psiholoških darova je bilokacija, sposobnost duše da u jednom trenutku može biti na dva različita mjesta.
Zatim, tu je sposobnost osjećaja skore opasnosti za određenu osobu, saobraćajne nesreće, udesa, neke opasnosti, viđeno kao slika, nemir, buđenje u snu. Znate, morate obavijestiti, znate o kojoj je osobi riječ.
Zatim, takozvani razgovori na daljinu. To su imali Terezija Avilska i Ivan od Križa. Kada se duše razumiju, iako nisu zajedno, kada žive u milosnom ozračju.
Tu je i dar pomicanja predmeta svojom voljom i milošću djelovanje na određene stvari.

Treća kategorija darova su takozvani mistični darovi. To je predanje Bogu. Jedan od tih prvotnih mističnih trenutaka jest upravo ovo što ćemo večeras učiniti- dati sebe na raspolaganje Bogu.
Zatim, sjedinjenje s Bogom, trenutno sjedinjenje i preobraženo sjedinjenje. O tim kategorijama prekrasno govore Tereza Avilska i Ivan od Križa, a i „Oblak neznanja“. Oni su to kategorizirali u četiri stupnja.Ovo prvi, ako istinski čovjek svoj život preda Bogu, onda je spreman da mu se na tom duhovnom putu događa tzv. gledanje Boga. To je ono što je Terezija govorila: gledam kako me gleda. Mozak stane, srce je otvoreno i sunčaš se na Bogu. U kršćanskoj tradiciji imamo te pojmove- sunčat se na Bogu, biti ozračen Bogom. Istočnjačka tradicija poznaje jedan pojam koji ću spomenuti tzv. treće oko. Zapravo je riječ o jednoj te istoj stvari samo je terminologija različita.
Sv. Franjo je imao taj dar mistični. Što je to? To je kad imate osjećaj trodimenzionalnog života što ga imaju svi ljudi. To je osjećaj sebe i stvarnosti koje ja jesam, svoj dodir svoje misli, svoje tijelo, svoje potrebe, i osjećaj stvarnosti koja me okružuje i sve ono što se događa na toj relaciji ja – vi, ja – zid, ja -.crkva, ja – zvijezde… Dakle, imate osjećaj sebe, i imate osjećaj stvarnosti oko vas. Mistični dar je trodimenzionalni. U svemu tome vidite i treći, a to je Boga koji nekako kao da je u svemu tome, u vama, u stvarnosti... Sve je jedna cjelina. O tome je teško govoriti. Bog koji vam progovara kroz sve, kroz najobičniju stvar. Osjećate ga, živite ga, blizu vam je....

Volio bih vam sada govoriti o predanju života. Najprije tehnički kako ćemo ga izvesti. Moj prijatelj držat će vam mikrofon. Vi ćete dolaziti jedan po jedan kao da dolazite na pričest. Ja ću držati Presveto u rukama. Dolazit ćete, kleknut ćete i jasno i glasno na mikrofon predat sebe Bogu ovom formulom: Ja predajem svoj život Isusu Kristu. Ne trebate zaista reći ništa ni više ni manje od toga. Kad kažete svoje ime, rekli ste sve ono što jeste, sve ono što nosite, sve ono što želite... Učinite to u najdubljoj mogućoj vjeri, otvoreni potpuno… Ne očekujte ništa svojom glavom. Pustite Boga da se on izrazi u dubini vaše duše na način koji on najbolje zna i može. Bog je svemoguć i onome koji vjeruje, on i daje. Kažite ovoj gori da se preseli, a u svom srcu ne posumnjate, bit će vam. To nisu tlapnje, nego istina. Ako kažete ovome dudu da se iščupa iz zemlje i preseli u more, poslušat će vas. Činit ćete djela koja činim. Činit ćete i veća djela, jer ja idem Ocu i molit ću Oca da usliša vaše molitve. Vjerujte Isusu jer svaka mu je riječ istina. S koliko vjere i iskrenosti mu pristupite, toliko će on uzvratiti, i više jer vas ljubi. Mnogi su to od vas već i učinili. Zaboravite iskustva do sada. Živite u sadašnjem trenutku, jer ovo iskustvo je neponovljivo iskustvo kao i što je i svaka minuta, iako ista u trajanju, neponovljiva minuta. Silne se milosne promjene događaju u duši od onog trenutka kad ustanete i dođete ovdje do onog trenutka kad se ponovno vratite u klupu. Volio bih da nestanu obziri medu vama. Zato je ovo jako dobro da se radi u zajednici koja se međusobno pozna.Sve blokade koje su među vašim srcima, neka nestanu. Ako vam dođu suze na oči ili zahvala da glasno izrečete nešto, ne ustručavajte se, ne kočite svoje suze na licu, pa čak i osmjeh. Dopustite. Ja to nazivam katarzom, čišćenjem. Dopustite da to izlazi van. Ne potiskujte to u svoju psihu. Oni koji to budu radili prvi puta, osjetit će. Svaki čovjek silno osjeti Boga kada to napravi prvi puta, ali osjete Boga svaki put. Ja sam to napravio puno puta i uvijek mi je u duši sveta prisutnost Duha. Nakon toga, molit ćemo uz pjevanje Aleluja pred Presvetim. Zahvaljivati i zahvaljivati.
Dok budete dolazili pred Presveto nosite i svoje želje: da ozdravite u tijelu, u psihi, u duhu, u srcu... Mnogi od vas nose određene rane, težine, uvrede, boli, nešto što vučete još od svoga djetinjstva, nešto što ste dobili kao trn u tijelo živeći u zajednici, jedna hladnoća, apatija, blokada, skučenost... Dajte to Bogu. On je najbolji liječnik i zna put do vašeg srca.
Obećao sam svim sestrama koje su večeras na dužnosti i nisu s nama, da ćemo se žarko moliti za njih, Bog djeluje na daljinu, da u milosti, da u svojoj duši ne propuste ništa što bi im Bog dao da su ovdje s nama.
l još jedna važna stvar: dolazit ćete jedna po jedna. Kad stavim ruku na vas, molit ću se za vas, a kad je dignem, onda je vrijeme da ustanete i da dođe druga osoba. Dok klečite ovdje, tada ćemo svi molili za vas. Svi za svakog će moliti. Ne molile za sebe, nego za tu osobu,zato je jako važno da izrazite svoje ime, da mi možemo u sebi ponoviti vaše ime i moliti za vas. Kada dođete na mjesto ne zahvaljivati, nego nastavljati moliti za slijedeću osobu. Svim žarom srcem moliti! Isus je rako: gdje su dvojica i trojica srcem, ja sam s njima. Osjetite Boga večeras. Tko bude na klecaju, neka zna da je cijela ova crkvica i svi koji su u njoj, molitvom za njega. To je silna podrška. Sada ćemo zazvati Duha Svetoga. Sjedite da vam bude udobno. Važno je srce i duh otvoren. Žarko vapite u srcu da se spusti silina odozgo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 14:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Citat:
Molite za dar ljubavi jer sve što imate proći će, a nju jedino nosite sa sobom.
Neka vas usliši Branitelj, Trojedini Bog Amen.


Pade mi pogled na ovu rečenicu, nije li tako, jednog dana kad odemo pred Gospodina( može to biti već i sutra, prekosutra, za godinu...za 10,20)...ništa ne nosimo, sve ostaje ovdje na zemlji; blagoslivljat će mo svaki trenutak na zemlji kad smo davali ljubav, bili ljubav, nosili ljubav...jer će nas jedino to opravdavati pred Njegovim pogledom...jednom kad se budemo sreli oči u oči......o Isuse...pomozi nam, Milosrđe Božje...obasjaj nam dušu Svjetlom da spoznamo ljubiti kako si Ti nas ljubio!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 14:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
fide, puno ti hvala Bog te čuvao i vodio Duh Sveti ! :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 14:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
vikice i meni svako malo iskrsne pred oci neka rijec, misao, ma cijeli ovaj seminar mi je predivan!
samo nemoj zahvaljivati meni, ja sam samo zalijepila tudje rijeci, a hvala neka ide dragom Bogu na ovakvom sveceniku!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 15:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2008 15:01
Postovi: 103
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
isprintala sam si i maloprije u miru otisla van i citala. Ajme sto je ovo krasno!! Uzivam, uzivam!

Hvala ti fiducija (moram te spomenuti :grlim te:) i hvala Bogu na darovima koje nam stalno iznova daje da nas privuce k sebi. :r086:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 15:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
fiducia napisao:
vikice i meni svako malo iskrsne pred oci neka rijec, misao, ma cijeli ovaj seminar mi je predivan!
samo nemoj zahvaljivati meni, ja sam samo zalijepila tudje rijeci, a hvala neka ide dragom Bogu na ovakvom sveceniku!


Citat:
Bože mili, nemam riječi...taj čovjek je dar Božji nama! Bože, blagoslovi i čuvaj nam ovog svetog čovjeka!

već smo Bogu dali hvalu na ovom divnom svećeniku i uvijek mu treba zahvaljivati na svim svećenicima ali moramo zahvaliti i tebi što si si uz troje djece i sve obveze koje imaš, dala truda i zalijepila nam to...
stoga hvala ti Bože i na našoj dragoj fiduciji, bez koje ovaj forum ne bio cjelovit! :grlim te: : eto ti sad :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 15:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 sij 2008 15:01
Postovi: 103
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
vikice, kad procitas malo, vidjet ces da je fiducija lijepo usvojila gradivo upucvajuci na Boga i Njegovo djelo. :b112: Eto, Bogu hvala jer su Suceve nadahnute rijeci djelovale na fiduciju. Prekrasno! :grlim te:

a evo i tebi vikice jedan :grlim te: jer si mi super!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 16:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
e jeste se vas dvije urotile... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2008 16:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
cure :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 07 vel 2008 23:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2007 19:34
Postovi: 175
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kako se osjećate dok izvodite kontemplaciju?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr