www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:04

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 31 srp 2008 21:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Porcijunkulski oprost može se dobiti od 12.00 sati 1 KOLOVOZA do 24.00 sata 2 kolovoza i primijeniti za sebe ili za mrtve

Potrebna je sakramentalna ispovijed ( u roku 8 dana prije ili iza 2/8)
Sveta pričest pod Svetom Misom u franjevačkoj Crkvi ili župnoj Crkvi .
Izmoliti Vjerovanje i Oče naš . Molitva na nakanu Sv. Oca Pape.


Oprost od vječne kazne dobivamo u ispovijedi, a vremenitu kazno okajavamo na zemlji (molitva, dobra djela) ili u čistilištu.

Sveti Franjo je izmolio porcijunkulski oprost 1216. godine od pape Honorija III. Danas je taj oprost proširen na sve crkve Franjevačkog reda. Na dan sv. Marije Anđeoske ili Porcijunkule (2. kolovoza) može se dobiti potpuni oprost od vremenitih kazni .

Franjo je posebno volio Porcijunkulu, koja je za njega bila pravi Božji dar. Zato je silno želio da svi ljudi budu dionici posebnih milosti i s tom je namjerom molio papu za privilegij oprosta.

Franjo je jednog jutra ustao i pozvao brata Masea da zajedno pođu k papi kojega je Franjo zamolio:"Sveti oče, prije nekog vremena u čast Djevici Mariji, Kristovoj majci, popravio sam crkvu. Sada molim vašu svetost da na dan posvećenja crkve tome mjestu dade oprost bez odgovarajućega dara."
Papa mu odgovori: "To nije moguće, jer tko moli oprost, mora ga biti vrijedan. Reci mi, na koliko godina bi vrijedio oprost kojega bih dodijelio tome mjestu? Godinu dana? Ili tri godine?"
Franjo će na to:"Što je to?"
-Želiš li ga na šest godina?
Franjo nije bio zadovoljan i odgovara: "Gospodine, što je to?"
-Što želiš da učinim za tebe?
-Sveti oče, bi li vašoj svetosti odgovaralo da mi ne dadete godine, nego duše?
-Što misliš pod riječju duše?
-Bi li vašoj svetosti odgovaralo da svatko, tko stupi u ovu crkvu, bude oslobođen od kazne i grijeha koje je učinio - u nebesima i na zemlji - od dana krštenja do dana i sata kada stupi u ovu crkvu, i da od toga trenutka neće trpjeti nikakvu kaznu? I to radi milosti koje je Bog namijenio ovome mjestu.
Papa je odgovorio: "Franjo, previše tražiš. Rimskoj kuriji nije uobičajeno da ugodi takvoj želji."
"Gospodine, to što molim - ne molim sam od sebe, nego u ime onoga koji me šalje, u ime Gospodina Isusa Krista."
Papa je odgovorio: " I ja dozvoljavam da bude tako. Zatim je tri puta rekao: 'Slažem se da dobiješ oprost. Neka bude tako u imenu Gospodnjem'."
Doznavši za to dopuštenje, kardinali su savjetovali papu da opozove ovaj oprost koji oštećuje Svetu zemlju. No papa je odgovorio: "Ni na koji način ga neću opozvati, sada kada sam mu ga već obećao!"
"Pogledajte," nastavili su kardinali, "ako dozvolite ovaj oprost, rušite sporazum s križarima, uništavate vrijednost oprosta blaženih apostola Petra i Pavla i on će imati malu vrijednost."
"Dali smo mu ga i dozvolili", nastavio je papa, "zato ne možemo niti je primjereno opozvati ono što je već učinjeno."
"Barem ga smanjite koliko možete."
"Oblikovat ćemo ga tako da vrijedi samo jedan dan."
Zatim je pozvao Franju i rekao mu: "Dakle, od ovoga trenutka dozvoljavamo da svatko, koji će ući u gore spominjanu crkvu, a dobro je ispovijedan i pripremljen, bude oslobođen svake kazne i grijeha. Želim da to vrijedi zauvijek, u svakoj godini za samo jedan dan, od prve večernje do druge večernje idućeg dana, uključivši i noć."
Franjo se poklonio do tla i otišao na trg. Vidjevši ga kako odlazi, papa pozove Franju natrag i kaže mu: "O priprosti čovječe, kamo ideš? Gdje ti je dokaz za taj oprost?"
Franjo mu odgovara: "Vaša riječ mi je dovoljna. Ako je to Božje djelo, on će se pobrinuti da se razotkrije. Ne želim ikakav list, samo da Marija bude dokument, Krist bilježnik, a anđeli svjedoci." (Francesco di Bartolo, Trattato dell'Indulgenza della Porziunkola, c.6)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 srp 2008 21:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 srp 2008 22:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 tra 2007 22:55
Postovi: 809
Lokacija: Dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala draga sestrice na ovoj obavjesti dobro da se ja ispovjedi onaj dan :D :grlim te: :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 kol 2008 08:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
I ja u nedjelju u Međugorju.....mili fra Paško....koliko ljubavi Gospodin tom svećeniku stavi u srce....

Nego da ne začatavam - hvala speranza!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 kol 2009 18:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

Velika slava Porcijunkule (razlog radi kojeg je svetište franjevačkih početaka bilo ljubomorno čuvano i materijalno povećavano, duhovno zrači Božjom naklonjenošću i zato je postalo poznato po čitavom svijetu) jest u tome što je ona mjesto Asiškog ili Porcijunkulskog oprosta.
Fra Teobald, asiški biskup (1296.-1329.) piše: sv. Franjo se nalazi u Sv. Mariji Anđeoskoj; noću mu je objavljeno da ode u Perugiu vrhovnom svećeniku Honoriju III., da izmoli oprost za Porcijunkulu, koju je obnovio. Papa, pošto je oslobodio Franju birokratske takse za traženi privilegij, upita ga: “Koliko godina oprosta tražiš?” Sv. Franjo odgovori: “Sveti Oče, ja ne tražim godine, nego više” i nastavi: “ja bih želio, ako se to sviđa Vašoj Svetosti,a svatko tko uđe u ovu crkvu ispovijeđen i kaje se, bude oslobođen od svih svojih grijeha, od krivnje i kazne na nebu i na zemlji, od krštenja do dana i časa kad uđe u spomenutu crkvu”. Na prigovor pape (“Nije u skladu s običajem Svete Stolice da dade takav oprost”), svetac odgovori: “Ovo što molim, ne molim od sebe nego u ime Gospodina našega Isusa Krista”. Nato papa zaključi: “Sviđa nam se da ga dobiješ” (15).
Onaj koji ga je isprosio, sv. Franjo, suobličio se Kristu; mjesto Sveta Marija Porcijunkulska, posvećeno Majci Božjoj, a obnovio ga Franjo, mjesto “gdje se rodio i bio obnovljen drugi Kristov, to jest apostolski, život”, uzvišeno mjesto radi objava i česte prisutnosti božanstva; jednostavnost i poniznost s kojom je oprost dobiven,opušten i raširen kao čin velike pobožnosti i ljubavi u obvezi širenja vjere, bez pohlepe i simonijačkih zarada. Oprost je podijeljen kad se umnožio grijeh (“u ovim posljednjim vremenima Crkve”: ideja prisutna u književnosti onoga vremena, također i u spisima sv. Franje, a pretjerana zatim kod sljedbenika Joakimaa Fiore!); i ovdje se vraća ideja stigmatiziranog sv. Franje, prorečena u anđelu koji ima znak Boga živoga (17).


fra Zdravko Lazić,
duhovni asistent Mjesnog bratstva Kaptol


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 kol 2012 13:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Zakasnio sam i otalno zaboravio, jel netko od vas bio i zašto nismo ovdje stavili za podsjetnik?!
To je Luki kriv, on o tome vodi brigu! :twisted: :twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 kol 2012 20:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
ja bio, na poziv Jurje, i hvala joj na tome :) inace kolko znam bila je stavila na chat poziv za Porcijunkulu u ck, i stajalo tako par dana :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 kol 2012 21:25 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 sij 2012 00:04
Postovi: 59
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Tek sam danas saznala za ovo :cry: , tako mi je žao što sam ove godine propustila priliku da prikažem oprost za pokojnog oca... :( :twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 kol 2012 06:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 tra 2012 13:03
Postovi: 181
Lokacija: Sinj
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala Isusu, ja sam na taj dan bila u Medjugorju i svecenik mi na ispovjedi rekao da mogu dobit PO.
Oni koji imaju mogucnosti 11.08. otici u surkovac mogu dobiti PO, tamo je tog dana posvecenje crkve.
Boziji blagosov.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 srp 2013 20:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 kol 2010 15:09
Postovi: 155
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Samo mali podsjetnik na 2. kolovoz kada se slavi stara franjevačka svetkovina, Gospa od Anđela. Svetkovina potječe iz prvih franjevačkih dana. Na ovaj dan vjernici se prisjećaju obraćenja svetog oca Franje koje se dogodilo 1208. godine u malenoj crkvici svete Marije od Anđela, podno grada Asiza. U franjevačkoj povijesti, ta crkva je poznata kao Porcijunkula. U povodu blagdana Gospe od Anđela, u svim franjevačkim crkvama diljem svijeta vjernici mogu dobiti porcijunkulski ili potpuni oprost …. o tome sve detaljno piše u prethodnim postovima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr