www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 11:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 562 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2008 12:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Otvori nam uši Gospodine da uvijek čujemo tvoju Riječ koja život daje i na spasenje poziva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ruj 2008 16:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
IvanaMo napisao:
Otvori nam uši Gospodine da uvijek čujemo tvoju Riječ koja život daje i na spasenje poziva.


Zamolimo Gospodina da nam otvori uši i srce. Molimo ga da uvijek možemo čuti i razumjeti njegovu riječ, da uvijek čujemo njegov poziv i poticaje njegova Duha. Molimo ga da uvijek živimo otvoreno za sve ono što Bog želi učiniti našim bližnjima po nama. Molimo ga da nam otvori srce za potrebe ljudi iz naše okoline, da prepoznamo u njima ono što je dobro i vrijedno, ljudsko, ono što je Isus prepoznavao u ljudima kojima je pristupao. Molimo ga da im uvijek znamo pristupiti na pravi način i ljubiti ih njegovom ljubavlju.
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2008 07:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
1Kor 9,16-19.22-27:

16Jer što navješćujem evanđelje, nije mi na hvalu, ta dužnost mi je. Doista, jao meni ako evanđelja ne navješćujem. 17Jer ako to činim iz vlastite pobude, ide me plaća; ako li ne iz vlastite pobude - služba je to koja mi je povjerena. 18Koja mi je dakle plaća? Da propovijedajući pružam evanđelje besplatno ne služeći se svojim pravom u evanđelju.
19Jer premda slobodan od sviju, sam sebe svima učinih slugom da ih što više steknem.

22bijah nejakima nejak da nejake steknem. Svima bijah sve da pošto-poto neke spasim. 23A sve činim poradi evanđelja da bih i ja bio suzajedničar u njemu.
24Ne znate li: trkači u trkalištu svi doduše trče, ali jedan prima nagradu? Tako trčite da dobijete. 25Svaki natjecatelj sve moguće izdržava; oni da dobiju raspadljiv vijenac, mi neraspadljiv. 26Ja dakle tako trčim - ne kao besciljno, tako udaram šakom - ne kao da mlatim vjetar, 27nego krotim svoje tijelo i zarobljavam da sam ne budem isključen pošto sam drugima propovijedao.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2008 07:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Lk 6,39-42:

39A kaza im i prispodobu: "Može li slijepac slijepca voditi? Neće li obojica u jamu upasti? 40Nije učenik nad učiteljem. Pa i tko je posve doučen, bit će samo kao njegov učitelj."
41"Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš? 42Kako možeš kazati bratu svomu: 'Brate, de da izvadim trun koji ti je u oku', a sam u svom oku brvna ne vidiš? Licemjere! Izvadi najprije brvno iz oka svoga pa ćeš onda dobro vidjeti izvaditi trun što je u oku bratovu."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2008 07:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Gospodine danas te molim da nam svima daš snage da izdržimo kušnje i mnogobrojne prepreke na tom trkalištu kojim sada trčimo kako bi do Tebe došli i dobili vijenac neraspadljivi.
Daj nam milost Gospodine da nam Tvoja riječ uvijek bude na usnama i da ta Riječ bude prepoznatljva u našim životima.
Izbriši Gospodine iz naših srca osuđivanje prema bratu čovjeku i obnovi nas u svom Duhu predragi Bože.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2008 20:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Često puta mi, koji za sebe mislimo da dobro vidimo, postajemo slijepi za potrebe drugih! Zaslijepljeni brigama ovoga svijeta i zaokupljenošću samim sobom, ponajprije ne prepoznajemo bogatstva što smo dobili od Boga. Upravo u tom trenutku postajemo slijepi, iako je s našim očima sve u redu.
Slijepac o kome nas poučava biblijski odlomak je, zapravo, slika svakoga od nas. . U našu dušu sam Bog ulijeva vjeru koja zapravo simbolizira fizički vid, kojega je Isus vratio slijepcu. Odbačen dva puta: prvi puta kao invalid, a drugi puta kao zdrav, slijepac je bio neugodan farizejima. Neugodan, jer je progledao. Bolje da trpi, nego da je zdrav. Naravno, nije bio bitan on. Na nišanu su, naime, držali Isusa, čija je logika zauzetosti za napuštene, odbačene i bolesne bila sasvim drugačija od njihovih stajališta. No, slijepac se ipak drži Isusa. On ga je, spletom okolnosti, izabrao kao jedinog Spasitelja - Onoga koji daje vjeru, koji vraća vid. Od svoje fizičke sljepoće prešao je put obraćenja i došao do duhovnoga vida. Rodio se u grijesima, ali ga je danas Bog očistio.

Vidjeti, govoriti, vjerovati - tri su riječi što zaokružuju događaj sa slijepcem. Vidjeti Isusa, označava i govoriti s njim, a to je upravo čin vjere. Nisi slijepac ako si uz Isusa, uz onoga koji uvijek želi biti s tobom. U susretu s njim jačaš i postaješ potpora drugima, jer svi znamo kako "ne može slijepac voditi slijepca, jer će obojica pasti u jamu". Pojavit će se zapreka i na tvome životnome putu, no ne oklijevaj ići naprijed, jer je tvoj vodič s tobom. Zapravo, On sam otvara oči. I nije bitno što si i koliko posjeduješ, nego to da si – Božje dijete, Božji prijatelj. Je li moguće opet postati slijepac, kada se već jednom progledalo? Na žalost, je. Sveti Teofil Antiohijski kaže: Boga gledaju jedino oni, koji ga mogu vidjeti, to jest oni, koji imaju otvorene oči duha. Svi, doduše, posjeduju oči, ali su nekima prelivene tamom i ne vide sunčevu svjetlost. Tako su i oči tvoje pameti zastrte tamom, zbog tvojih grijeha i zlih djela. ( II. časoslova, str. 174.) Vrlo lako možemo ušutkati svoju savjest. Na početku ćemo sami sebe uvjeravati kako nije grijeh ono što zapravo jest. Drugi korak je zaobilazak sakramenta ispovijedi i odrješenje grijeha samome sebi. Postajemo tako nalik ogledalu prekrivenim hrđom, u kojemu ne možeš razabrati ljudsko biće. Na taj način sve više i više postajemo slijepi. Ne vidimo Boga, ni bližnjega. Počinjemo se opravdavati i uspoređivati s drugima misleći: Pa nisam još toliko loš kao što su drugi. Slijepac je izabrao Isusa, a za Njim slijedi i Istina. Jer približavajući se Istini, živiš u njoj i mijenjaš se iznutra do tog stupnja da i drugi pitaju: Nije li to onaj, koji je sjedio i prosio? Nije, nego mu je sličan. Kako, dakle, otvoriti jednom već otvorene oči naše duše? Opet nas poučava sveti Teofil: Ako hoćeš, možeš ozdraviti: pođi k liječniku i on će ti odstraniti mrenu s očiju uma i srca. Tko je taj liječnik? To je Bog.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 ruj 2008 07:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Njegov smo narod i ovce paše njegove.


27A vi ste tijelo Kristovo i, pojedinačno, udovi. 28I neke postavi Bog u Crkvi: prvo za apostole, drugo za proroke, treće za učitelje; onda čudesa, onda dari liječenja; zbrinjavanja, upravljanja, razni jezici. 29Zar su svi apostoli? Zar svi proroci? Zar svi učitelji? Zar svi čudotvorci? 30Zar svi imaju dare liječenja? Zar svi govore jezike? Zar svi tumače?
31Čeznite za višim darima! A evo vam puta najizvrsnijega!


O kad bi bili svjesni kako je velik nas Bog i da smo stvoreni u Njegovoj ljubavi!
O kad bi bili imalo svjesni da samo NJemu pripada
moc i bogatstvo,
cast i slava...
O kad bi bili tako radosni kad bi ulazili u NJegov dom-
dom prepun Slave njegove... hrlili bi i nebi prezali...
O kad bi zivot svoj u pjesmu zahvalnicu pretvorili...
O kad bi znali prepoznati Nj ljubav u nasem zivotu...vise bi ljubili.
O kad bi uvidjeli kolio je Bog pravedan
mi ne bi sudili!

4115 Svi udovi treba da postaju njemu slični, dok se u njima ne oblikuje Krist [usp. Gal 4,19]. Zato smo uzeti u misterije njegova života, učinjeni slični njemu, s njim umrli i uskrsnu1i, dok ne budemo s njim kraljevali [usp. Fil 3,21; 2 Tim 2,11; Ef2,6; Kol 2, 12; itd]. Dokjoš putujemo zemljom, slijedeći njegove stope u žalosti i progonu, pridružujemo se njegovim mukama kao tijelo Glavi, trpimo s njime, da budemo s njim i proslavljeni [usp. Rim 8,17].

Po njemu “cijelo tijelo složeno i sastavljeno zglobovima i vezama raste za rast u Bogu” [Kol 2, 19]. On u svome tijelu, koje je Crkva, neprekidno daje darove služba, kojima se po njegovoj moći izmjenično pomažemo da se spasimo, i držeći se istine u ljubavi, po svemu rastemo u njega, koji je naša Glava [usp. Ef 4,11-16 gr.].

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 ruj 2008 07:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Kuća na stijeni i kuća na pijesku. Zaključak besjede na gori (Lk 6,47-49)

24"Stoga, tko god sluša ove moje riječi i izvršava ih, bit će kao mudar čovjek koji sagradi kuću na stijeni. 25Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću, ali ona ne pada. Jer - utemeljena je na stijeni."
26"Naprotiv, tko god sluša ove moje riječi, a ne vrši ih, bit će kao lud čovjek koji sagradi kuću na pijesku. 27Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću i ona se sruši. I bijaše to ruševina velika."
28Kad Isus završi ove svoje besjede, mnoštvo osta zaneseno njegovim naukom. 29Ta učio ih kao onaj koji ima vlast, a ne kao njihovi pismoznanci.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 ruj 2008 07:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
24. TJEDAN KROZ GODINU; SRIJEDA

Citanje I. I Tim.3,14-16 Pavao namjerava uskoro doci u Efez gdje njegov prijatelj i suradnik Timotej vodi Krscansku zajednicu.Pa i ako se to"uskoro" malko otegne,ako Pavao okasni.Timotej treba znati kako se mora vladati u kuci Bozjoj.U Crkvi Boga zivoga koja je stup i uporiste istine.
Drugi dio danasnjeg citanja je po svemu sudeci kitica bogosluzne pjesme koju je Pavao umetnuo u svoje poslanice.Ta pjesma slavi Krista koji je zivio kao i svi drugi ljudi koji je bio pravedan,a nepravedno osuden,koji je bio viden od andela i ljudi,koji je propovjedao na zemlji,a sada zivi u nebeskoj slavi.Sve je to djelo Duha Svetoga.

Citanje 2. I kor.12,31;13,I-13. U trinajstoj glavi Poslanice Koricanima Pavao je svojim hvalospjevom ljubavi nadmasio samoga sebe i sve sto je u svetim knjigama zapisano o ljubavi. Nadahnuce za taj hvalospjev dobio je prilikom rasprave o duhovnim darovima.Svi su veliki,dragocjeni,potrebni ali sve nadvisuje velicinu ljubavi.Ako ne izviru iz ljubavi,oni su cimbal sto zveci,nikome na koristi.

Po vjeri,ufanju i ljubavi ljudi su na ovome svijetu povezani s Bogom.Ta je povezanost nesavrsena,kao sto je nesavrsena slika u zrcalu.No doci ce vrijeme kad cemo Boga gledati licem u lice.Tada ce zrcalo biti suvisno,ljubav ce zasjati u svoj svojoj punini.

Evandjele Lk.7,31-35. Evandjele spominje dvije vrste djece,a zapravo se ne radi o djeci.Rijec je o odraslima.Djetinjasto ponasanje jednih sastoji se u tome da ne shvacaju ozbiljno ni Ivana Krstitelja,koji je zivio kao pustinjak,ni Isusa koji zivi kao i svi drugi ljudi.Za Ivana su govorili da ima davla,a Isusa smatraju izjelicom.Obojica su, svaki na svoj nacin,pokazivali ljudima put k Bogu. Ljudi taj put nisu prihvatili, zato jer su sebe smatrali previse pametnima te im nicije naucavanje nije bilo potrebno.Djetinjasto ponasanje drugih bilo je upravo suprotno :znaju da je njihova mudrost nesavrsena, zato rado prihvacaju Bozju mudrost.

Kao sto nekoc Krist nije mogao zadovoljiti sve slusatelje,tako ih ne moze danas ni Crkva. Za jedne je previse napredna ,za druge previse nazadnjacka. Jedni joj prigovaraju kako nista ne radi za ovaj svijet, a drugi joj prigovaraju zasto se uplice u stvari koje pripadaju svijetu. Nekima je previse zahtjevna, a drugima previse popustljiva. I jedni i drugi pokazuju pomanjkanje vlastite zrelosti. Nisu spremni prihvatiti nauk,i zato nece nikada odrasti. Unatoc svojim godinama ostat ce stalno djetinjasti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 ruj 2008 13:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
24"Stoga, tko god sluša ove moje riječi i izvršava ih, bit će kao mudar čovjek koji sagradi kuću na stijeni. 25Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću, ali ona ne pada. Jer - utemeljena je na stijeni."

Stijena naša si ti Gospodine i štit naš i obrana naša, sva naša snaga je u Tebi, u imenu Tvome. Daj nam milost prepoznati da samo s Tobom možemo graditi kuću života našeg, kuću veliku i čvrstu, kuću u kojoj će mnogi utočište naći jer ćeš Ti Gospode u njoj boraviti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 562 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr