www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 04 svi 2025 20:15

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 07 lis 2008 09:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 svi 2008 15:54
Postovi: 180
Podijelio: 16 zahvala
Zahvaljeno je: 56 zahvala
BLAŽENA DJEVICA MARIJA OD KRUNICE

7.listopada

Današnji je Gospin blagdan uveden u Crkvu u zahvalu za veliku pobjedu kršćanske flote nad turskom u glasovitoj bitki kod Lepanta 7. listopada 1571. Pobjeda se pripisuje molitvi krunice na koju je pozvao cijelo kršćanstvo tadašnji papa sv. Pio V.
Isusovac Karl Joseph HIinkhammer napisao je na temelju ispitivanja pisanih izvora solidnu studiju o krunici, o njezinu postanku i njezinoj trajnoj vrijednosti.
Prema istraživanjima oca HIinkhammera, a koja usvaja i teolog Leo Scheffczyk, u oblikovanju krunice odlučan je udio imao kartuzijanski prior Adolf von Essen. On je, iako najmlađi od sviju, god. 1409. jednoglasno bio izabran za priora svoga samostana. Taj je izbor potvrdio generalni prior reda kartuzijanaca Stjepan Maconi.
U to je doba jednoga rujanskoga dana pokucao na vrata kartuzijanskoga samostana Sv. Albana u Trieru neki lutajući student, tjelesno sav iscrpljen. Bio je to Dominikus von Preussen (1384-1460). On je već prije dvije godine učinio isto na vratima kartuzije u Pragu, moleći da ga prime u samostan, ali bijaše odbijen. Prior samostana u Trieru Adolf iz Essena primio je Dominika. Rekao mu je da će za njega založiti svoju dušu, samo ako bude ustrajao i držao ono što će od njega tražiti redovnička stega. Tim mu je riječima u srce ulio veliku hrabrost.
Malo kasnije prior je mladom redovniku počeo govoriti o molitvi koja se zove krunica. Ona zvuči kao kakva ljubavna pjesma. Zatim mu je rekao: "Nema tako pokvarena čovjeka koji ne bi osjetio vidan popravak samo ako bi godinu dana molio krunicu." Dominik se trudio da je moli, ali se zbog slabosti ipak nije mogao sabrati. U Adventu god. 1409. došla mu je na pamet misao da Isusov život podijeli u 50 rečenica na 50 Zdravomarija. Sve je te rečenice napisao na jednu oveću cedulju. Dok je molio, gledao je u te rečenice i postao najedanput sretan kako mu ipak polazi za rukom da razmatra. Svoju je metodu priopćio i drugima. I prior Adolf je za to saznao te uočio kako takav oblik molitve može biti prikladan za one koji baš nisu vični razmatranju. Po njemu se zapravo može do njega tek doći.
Na čudo novaka prior je od Dominika zamolio njegovu cedulju s rečenicama iz Isusova života. No slične su molbe dolazile sa svih strana. Dominik je ispočetka oklijevao da im udovolji, ali mu je njegov prior Adolf zapovjedio snagom poslušnosti da ljudima pomogne u takvom načinu moljenja krunice. On je poslušao pa je nakon 50 godina mogao ustanoviti da je iz samostana Svetoga Albana poslano u svijet preko 1.000 prijepisa za moljenje krunice.
Kako je kartuzijancima dolazilo sve više molbi, Dominik se odlučio da Isusov život proširi na 150 Zdravomarija. U tako proširenom obliku upoznao je krunicu dominikanac Alanus De Rupe, i on ju je veoma širio kao "Marijin časoslov" preko svojih bratovština i molitvenih zajednica. No kako je on u svojim propovijedima biblijske rečenice proširio do nesnošljivosti, njegovi učenici - koji u Kolnu god. 1475. utemeljiše Bratovštinu krunice - razmišljanja su o Isusovu životu posve napustili. To je bila druga krajnost.
Tome nasuprot, članovi kruničarske Bratovštine u južnoj Njemačkoj složiše krunicu u današnjem obliku od 15 otajstava. Tekst je te krunice prvi put tiskan god. 1481. u Ulmu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 lis 2008 21:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6391
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Slika

BLAZENA DJEVICA MARIJA OD KRUNICE

(Kip iz mojeg grada..Zupe Kraljice Krunice..)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 lis 2009 06:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Blažena Djevica Marija od krunice
[ 7.10.2009 ]

Ovaj je spomendan utemeljen kao zahavala Gospi za veliku pobjedu kršćanske flote nad turskom u bitci kod Lepanta.

Crkva danas slavi blagdan Blažene Djevice Marije od krunice. Ovaj spomendan utemeljen je kao zahvala Gospi za veliku pobjedu kršćanske vojske nad turskom u bitci kod Lepanta. Bitka se dogodila upravo na današnji dan, 1571. godine.

Tad su se kršćani na poziv pape Pia V. utekli zagovoru Majke Božje molitvom krunice, i pobijedili nadmoćniju tursku vojsku. Nakon drugih pobjeda nad Turcima, 1683. pod Bečom i 1716. pod Varadinom, koje su također izvojevane uz zagovor Majke Božje, papa Klement XI. ustanovio je ovaj blagdan za prvu nedjelju u listopadu. Danas je on vezan uz dan 7. listopada.

Današnji blagdan prigoda je da se prisjetimo kako je nastala krunica. Istraživanja otkrivaju da zasluge za nastanak krunice idu kartuzijanskom prioru Adolfu von Essenu. Prema predaji prior je primio u samostan jednog mladića po imenu Dominik.

Mladić je želio postati kartuzijancem ali se nikako nije uspio sabrati u molitvi. Kada se požalio svom prioru on mu je otkrio molitvu koja se zove krunica. Većoj Dominikovoj sabranosti u molitvi pomogla je i podjela Isusova života u 50 rečenica uz 50 zdravomarija. Sve je to zapisao na komad papira i ubrzo je osjetio vidan pomak u razmatranju. Novi način molitve Dominik je otkrio svome prioru, a ovaj je zatražio prijepis.

Zbog velike potražnje za tom molitvom Dominik je načinio malu promjenu – proširio je Isusov život na 150 zdravomarija. Molitva krunice se tako vrlo brzo proširila. Krunicu u današnjem obliku s 15 otajstava složili su članovi kruničarske bratovštine iz Južne Njemačke. Tekst krunice prvi put je tiskan 1481. u Ulmu.

Kao zanimljivost ističemo da je prva crkva izgrađena u gradu Zagrebu nakon Drugoga svjetskoga rata bila crkva Blažene Djevice Marije od Krunice uz dominikanski samostan na Borongaju. Krunicom je bio obilježen i naš Domovinski rat jer su se upravo tom molitvom hrvatski branitelji i vjerni puk utjecali zagovoru Blažene Djevice Marije.

Na kraju imendansku čestitku upućujemo Ružama, Rozama, Rozalijama i Justinama. Donosimo i nekoliko zanimljivosti o ovim imenima.
Ruža, Roza, Rozika, Rozalinda, Linda, Rozana, Zara, Ruška, Žana, samo su neke izvedenice imena Rozalija, što prema talijanskom znači Ruža.

Ime Justina dolazi od latinskog pridjeva 'justus' što znači – pravedan, pošten, blag, pristojan. U hrvatskim prostorima prisutne su brojne inačice ovoga imena. Neke od njih su: Just, Justinijan, Justinijana, Juca, Inka, Nina, Nino, Tin, Tino, Juštin, Jušto.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 lis 2009 06:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
KRUNICA BLAŽENE DJEVICE MARIJE

Najprije se prekrižiti i izmoliti:
Isuse, ovo je Tebi za ljubav, za obraćenje grješnika i kao naknada za uvrede koje se nanose svetome i bezgrješnome Srcu Marijinu.

Zatim se izmoli Apostolsko vjerovanje (držeći križić krunice):

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina Njegova jedinorođenoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetome, rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; sašao nad pakao, treći dan uskrsnuo od mrtvih, uzašao na Nebesa, sjedi o desnu Boga Oca svemogućega, odonud će doći suditi žive i mrtve. Vjerujem u Duha Svetoga, svetu Crkvu katoličku, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni. Amen.


Na veće zrno se moli:
Oče naš ...

Na mala zrna se moli :
Zdravo Marijo ...

Iza riječi "Isus" dodaje se:
1. Koji neka nam umnoži vjeru
2. Koji neka nam učvrsti ufanje
3. Koji neka nam usavrši ljubav

Na sljedeće veliko zrno i iza svake desetice moli se:
Slava Ocu ...

Iza Slava Ocu moli se:
O moj Isuse, oprosti nam naše grijehe, očuvaj nas od paklenoga ognja i dovedi u raj sve duše, osobito one kojima je najpotrebnije Tvoje milosrđe.

Slijedi 5 desetica, a svaka desetica sadrži:
1 Oče naš... i 10 Zdravo Marijo...

Kod svake Zdravo Marijo dodaj iza riječi "Isus" ono otajstvo koje pripada toj desetici:


Krunica radosna
(ponedjeljak i subota)

Na desetice:
1. Koga si, Djevice, po Duhu Svetome začeta.
2. Koga si, Djevice, Elizabeti u pohode nosila.
3. Koga si, Djevice, rodila.
4. Koga si, Djevice, u hramu prikazala.
5. Koga si, Djevice, u hramu našla.


Krunica svijetlosna
(četvrtak)

Na desetice:
1. Koji je na rijeci Jordanu kršten bio
2. Koji nam se na svadbi u Kani objavio
3. Koji nam je kraljevstvo Božje navijestio i na obraćenje nas pozvao.
4. Koji se an gori preobrazio i svoju nam slavu objavio.
5. Koji nam se u otajstvu Euharistije darovao.


Krunica žalosna
(utorak i petak)

Na desetice:
1. Koji se za nas krvavim znojem znojio.
2. Koji je za nas bičevan bio
3. Koji je za nas trnjem okrunjen bio.
4. Koji je za nas teški križ nosio
5. Koji je za nas raspet bio.


Kruninca slavna
(srijeda i nedjelja)

Na desetice:
1. Koji je od mrtvih uskrsnuo.
2. Koji je na Nebo uzišao
3. Koji je Duha Svetoga poslao.
4. Koji je Tebe, Djevice, na Nebo uzeo
5. Koji je Tebe, Djevice, na Nebu okrunio.

II. OBLIK

Krunica se može moliti i na ovaj način:
U ime Oca...

Bože, u pomoć mi priteci.
Gospodine , pohiti da mi pomogneš.
Slava Ocu...


Radosna otajstva

1. U prvome otajstvu radosnom razmišljat ćemo kako je arkanđeo Gabrijel navjestio Blaženoj Djevici Mariji da će začeti i roditi Sina Božjega po Duhu Svetome.
1 Oče naš... 10 ZdravoMarijo... i 1 Slava Ocu...

2.Udrugome otajstvu radosnom razmišljat ćemo kako je Blažena Djevica Marija pohodila svoju rodicu Elizabetu, i ostala s njom tri mjeseca.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

3. U trećem otajstvu radosnom razmišljat ćemo kako je Blažena Djevica Marija rodila Gospodina našega, Isusa Krista, u špilji u Betlehemu i postavila Ga u jasle.
1. Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

4. U četvrtom otajstvu radosnom razmišljat ćemo kako je Blažena Djevica Marija četrdeseti dan poslije porođaja prikazala Ocu nebeskome svoga Sina u hramu i kako Ga je starac Šimun primio na ruke.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

5. U petome otajstvu radosnom razmišljat ćemo kako je Blažena Djevica Marija našla svoga Sina treći dan u hramu kako razgovara s učiteljima, a bilo Mu je tada 12 godina.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

Svjetlosna otajstva

1. U prvome otajstvu svijetla razmišljat ćemo kako je na Gospodina našega Isusa Krista na krštenju u Jordanu sišao Duh Sveti, a Otac Ga je proglasio Svojim ljubljenim Sinom.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

2. U drugome otajstvu svjetla razmatrat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist u Kani Galilejskoj Marijinim posredovanjem pretvorio vodu u vino i pobudio vjeru učenika.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

3. U trećem otajstvu svjetla razmatrat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist navijestio kraljevstvo Božje i pozvao na obraćenje... i 1 Slava Ocu...
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 slava Ocu...

4. U četvrtom otajstvu svjetla razmatrat ćemo kako se Gospodin naš Isus Krist pred učenicima ne gori Tabor preobrazio, a Otac ih pozvao da Ga slušaju.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marija... i 1 Slava Ocu...


5. U petom otajstvu svjetla razmatrat ćemo kako je gospodin naš Isus Krist ustanovio Euharistiju u kojoj nas hrani Svojim Tijelom i Krvlju pod prilikama kruha i vina.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

Žalosna krunica

1. U prvome otajstvu žalosnom razmišljat ćemo kako se Gospodin naš Isus Krist molio Svome Nebeskome Ocu i znojio krvavim znojem u Maslinskome vrtu.
1 Oče naš... 10 zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

2. U drugome otajstvu žalosnom razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist bio privezan uz kameni stup i nemilo bičevan u dvoru Pilatovu.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

3. U trećemu otajstvu žalosnom razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist bio okrunjen trnovom krunom.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

4. U četvrtom otajstvu žalosnome razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist bio osuđen na smrt pa put gore Kalvarije nosio na Svojim ramenima preteški križ.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

5. U petom otajstvu žalosnome razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist bio raspet na tvrdome križuizmeđu dva razbojnika, a gledala Ga je Njegova žalosna Majka Marija.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

Slavna otajstva

1. U prvome otajstvu slavnom razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist treći dan po Svojoj muci i smrti slavno uskrsnuo od mrtvih, da više nikada ne umre.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

2. U drugome otajstvu slavnom razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist četrdeset dana poslije Svoga uskrsnuća uzašao na Nebo i sjedi o desnu Nebeskoga Oca.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

3. U trećemu otajstvu slavnom razmišljat ćemo kako je Gospodin naš Isus Krist poslao Duha Svetoga nad apostole u prilici ognjenih jezika.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

4.U četvrtome otajstvu slavnom razmišljat ćemo kako je Blažena Djevica Marija preminula s ovoga svijeta, te kako je dušom i tijelom bila uznesena na Nebo.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 Slava Ocu...

5. U petom otajstvu slavnom razmišljat ćemo kako je Blaženu Djevicu Mariju okrunilo Presveto Trojstvo za Kraljicu Neba i Zemlje, i razmišljat ćemo rajsko uživanje svih Svetih.
1 Oče naš... 10 Zdravo Marijo... i 1 slava Ocu...

Iza otajstva moli se:
Zdravo, Kraljice, Majko milosrđa, živote, slasti i ufanje naše, zdravo! Tebi vapijemo, prognani sinovi Evini; Tebi uzdišemo tugujući i plačući u ovoj suznoj dolini. Svrni, dakle, Zagovornice naša, one Svoje milostive Blagoslovljeni Plod Tvoje Isus.

Moli za nas, Kraljice svete krunice!
Da dostojni postanemo obećanja Kristovih!

Pomolimo se: Dopusti nama, slugama Svojim, molimo Te, Gospodine Bože, da se neprestano radujemo duševnom i tjelesnom zdravlju i da se slavnim zagovorom Blažene Djevice Marije vazda djevice, izbavimo od sadašnje žalosti i naužijemo vječne radosti. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 lis 2011 08:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Danas je Blažena Djevica Marija od Krunice;

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 0 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr