www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:31

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 323 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2009 15:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Kleofa, jel imaš predavanja od jučer... Pjesmu nad Pjesmama... ja nisam stigla na vrijeme na vjeronauk, pa ću c/p od tebe da mogu poslat prijateljima

Figterico draga, nemam ti ja predavanja. Inače živim u Splitu pa poslije posla sjednem u samovoz i odem na predavanje u Zg pa se vratim u sitni sat. Šalim se. Predavanja dobivam "pomoću trikova", a moj prijatelj Triky (Vitar s Dinare) je, čini se, i sam trenutno u Splitu (bijasmo na piću preksinoć) pa se bojim da od toga predavanja ništa.
Mogu ti jedino poslati audio zapise s dosadašnjih predavanja koje mi je Triky dao.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2009 15:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kod:
Dragi brate Kleofa istina je da nas đavao tenta , ali tim više ga se moramo čuvati i ne prepuštati se njegovim slatkim izazovima.

Hvala ti draga sestro, ovo je nešto novo za mene. Malo ironije te ne će naljutiti, nadam se. Navikao sam vas pomalo na svoj ironičan pristup.
Ne da mi se ponavljati se jer vidim da su vaša mišljenja zacementirana. Ja bih se barem upitao zašto portal "Glasa koncila" propagira necementiran stav prema "slatkim izazovima" (koliko je što i kome slatko - to je individualno).
Osobno nisam ljubitelj oralnoga seksa.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 sij 2009 15:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Kleofa napisao:
Kod:
Dragi brate Kleofa istina je da nas đavao tenta , ali tim više ga se moramo čuvati i ne prepuštati se njegovim slatkim izazovima.

Hvala ti draga sestro, ovo je nešto novo za mene. Malo ironije te ne će naljutiti, nadam se. Navikao sam vas pomalo na svoj ironičan pristup.
Ne da mi se ponavljati se jer vidim da su vaša mišljenja zacementirana. Ja bih se barem upitao zašto portal "Glasa koncila" propagira necementiran stav prema "slatkim izazovima" (koliko je što i kome slatko - to je individualno).
Osobno nisam ljubitelj oralnoga seksa.

Ja volim ljude koji imaju ironiju a naročito autoironiju :D
Šta su to slatki izazovi ? Ja sam već pomalo u arteriosklerozi pa se ne siječam što je to?


Slika
Ako su to ovi gore moraš paziti na kolisterol i na debljinu jer iako slatki mogu biti pogubni. :b101: :b101: :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 sij 2009 17:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 svi 2006 12:15
Postovi: 830
Lokacija: Sl. Brod, Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kleofa napisao:
Citat:
Kleofa, jel imaš predavanja od jučer... Pjesmu nad Pjesmama... ja nisam stigla na vrijeme na vjeronauk, pa ću c/p od tebe da mogu poslat prijateljima

Figterico draga, nemam ti ja predavanja. Inače živim u Splitu pa poslije posla sjednem u samovoz i odem na predavanje u Zg pa se vratim u sitni sat. Šalim se. Predavanja dobivam "pomoću trikova", a moj prijatelj Triky (Vitar s Dinare) je, čini se, i sam trenutno u Splitu (bijasmo na piću preksinoć) pa se bojim da od toga predavanja ništa.
Mogu ti jedino poslati audio zapise s dosadašnjih predavanja koje mi je Triky dao.


Ma ne trebam, ja sam pisala sve bilješke, jedino sam na ovo zadnju zbog faksa zakasnila....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 vel 2009 11:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
draga, bila sam ti ja na predavanju, ali nisam nis pisala, samo par natuknica. recimo da je tema bila takva i predavac tako raspolozen :wink: , da je bilo gotovo nemoguce hvatati biljeske, barem ne od rijeci do rijeci. mogu ti prepricati, ili bolje reci, podijeliti s tobom ono sto me se posebno dojmilo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 vel 2009 12:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
fiducia napisao:
draga, bila sam ti ja na predavanju, ali nisam nis pisala, samo par natuknica. recimo da je tema bila takva i predavac tako raspolozen :wink: , da je bilo gotovo nemoguce hvatati biljeske, barem ne od rijeci do rijeci. mogu ti prepricati, ili bolje reci, podijeliti s tobom ono sto me se posebno dojmilo.


..vidi vidi ..vratila se ptica selica...kak je bilo u toplim krajevima :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2009 08:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Od 1979. godine do 1984. godine Ivan pavao II. iznosi 129 kateheza Teologije tijela usmeno svake srijede po desetak minuta, pošto nije bilo u običaju da papa izdaje knjigu, koju je netom napisao prije nego će postati papa. Komentare i objašnjenja pisali su mnogi teolozi pa je tako 2005. jednom američkom teologu bilo dopušteno pretražiti čitavu pisanu ostavštinu Ivana Pavla II i on je otkrio da 10 govora nikada nije bilo iznešeno pred javnost.Zašto?
Ivan Pavao II kao mlad svećenik, studentski kapelan susretao se s mnogim pitanjima ljudskih osjećaja povezanih s tjelesnošću , s ljubavlju, s erosom... Uporište svojim razmatranjima, razmišljanjima i odgovorima na mnoga pitanja, kako svojih studenata tako i mnogih drugih kao ispovjednik, pronašao je u Bibliji, koja je zapravo svojevrsni put Boga prema ljudima. Kroz slike i običaje ondašnjih ljudi koji su živjeli u vremenu Staroga Zavjeta i Novoga Zavjeta s Isusom on pokušava nama dati odgovor na pitanja svrhe i načina života, posebice se osvrćući na pitanje tjelesnosti i muško-ženskih odnosa. S početka Biblije razlaže odnose Adama i Eve, sa sredine Biblije Pjesme nad pjesmama (najviše komentara i osvrta od strane biblijskih otaca i mistika upravo jest na Pjesmu nad pjesmama, ona jest biblijska erotika),i na kraju mističnog vjenčanja Krista i njegove Crkve kao njegove zaručnice. U Bibliji, naime, postoje mnoge slike odnosa Boga i ljudi. Tako se spominje vinogradar - Bog i najamnici, radnici u Njegovu vinogradu – ljudi, pastir i stado, vojskovođa i vojska Njegova, a najzastupljenija slika jest Boga kao ljubavnika. Zbog toga je Crkva sakamentizirala brak kao svetu "instituciju", brak kao odnos i suživot muškarca i žene, kao znak i kao predokus Neba.
Međutim, zašto postoje čežnja, osjećaji strasti, ljubomore... i svi znani nam svima osjećaji koji nas prožimaju?! Zašto nam taj eros zadaje toliko muke kad nas je Bog stvrio i kaže sam "Bijaše veoma dobro!" Ne samo dobro nego veoma dobro! Upravo ponajviše Pjesma nad pjesmama nam otkriva bit Božje ljubavi prema nama.


Salomonova Pjesma nad pjesmama

Zaručnica

Poljubi me poljupcem usta svojih,
ljubav je tvoja slađa od vina.
Miris najboljih mirodija,
ulje razlito ime je tvoje,
zato te ljube djevojke.
Povuci me za sobom, bježimo!
Kralj me uveo u odaje svoje.


Zbor djevojaka

Igrat ćemo se i radovati
zbog tebe,
slavit ćemo ljubav tvoju
više nego vino.
Pravo je da te ljube.


PJESMA PRVA: PRVI SUSRET

Zaručnica

Crna sam ali lijepa,
kćeri jeruzalemske,
kao šatori kedarski,
kao zavjese Salomonove.
Ne gledajte što sam garava,
to me sunce opalilo.
Sinovi majke moje rasrdili se
na mene,
postavili me da čuvam vinograde;
a svog vinograda, koji je u meni,
nisam čuvala.

Reci mi, ti koga ljubi duša moja,
gdje paseš,
gdje se u podne odmaraš,
da ne lutam, tražeći te,
oko stada tvojih drugova.


Zbor djevojaka

Ako ne znaš, o najljepša
među ženama,
izađi i slijedi tragove stada
i pasi kozliće svoje
oko pastirskih koliba.


Zaručnik

Usporedio bih te s konjima
pod kolima faraonovim,
o prijateljice moja.
Lijepi su obrazi tvoji
među naušnicama,
vrat tvoj pod ogrlicama.
Učinit ćemo za tebe zlatne naušnice
s privjescima srebrnim.


Dijalog zaručnice i zaručnika

Dok se kralj odmara
na svojim dušecima,
(tada) nard moj miriše.
Dragi mi je moj stručak smirne
što mi među grudima počiva.
Dragi mi je moj grozd ciprov
u vinogradima engedskim.
– Gle, kako si lijepa, prijateljice moja,
gle, kako si lijepa,
imaš oči kao golubica.
– Gle, kako si lijep, dragi moj,
gle, kako si mio.
Zelenilo je postelja naša.
– Grede kuća naših cedri su,
a natkrovlje čempresi.

(Pj 1,1-17)

...itd...

Također znamo kako pjesma ima jači učinak od govora samog. Ljude jest obično stid pjevati pred drugima....Pjesma nas otkriva u našoj nutrini.

Očito jest da je sve te osjećaje - čitavu našu tjelesnost Bog osmislio da bude tako i to je dio Njegovog plana I «VEOMA JE DOBRO»
"Postati svet upravo se postiže pomoću a ne usprkos našoj tjelesnosti !!!", kaže Ivan Pavao II.

1. Prvo što se uspostavlja u odnosu muškarca i žene jest fizički pogled – tjelesna privlačnost koju vidimo fizičkim očima, time kao Božji dar prepoznajemo jedni druge kao potencijalni odnos u sebedarju...

2. Oboje daju naznake zainteresiranosti jedno za drugoga i tada žena čeka a muškarac dolazi i kuca. Obraća joj se "Sestro moja..." - to je također jako važno. Zašto ju oslovljava kao sestru? Zato jer po prirodi svaki brat bi zaštitio svoju sestru, ljubi svoju sestru , ne bi joj učinio nikakva zla, dao bi jos sve... Dakle muškarac vidi ženu, vidi njeno tijelo, ali i ne samo to, vidi nju kao cjelovito biće, kao osobu! Naša tijela su ogledalo i prozor duše.

3. Zatim kaže : "...ti si kao vrt zatvoren i zdenac zapečaćen...", dakle ne može k njoj bez njezine privole. (A ne što se događa danas – otimanje i manipulacija). Bit je u slobodnom darivanju.

4. Zatim vrt postaje njegov i on postaje njegov gospodar, ustvari oboje gospodare jedno nad drugim.

5. Dakle : NUĐENJE – PRIHVAĆANJE – SEBEDARJE

Bračni čin u komparaciji sa Sv. Misom


1. Bračni čin - seks kao predokus Neba – Celibat kao predokus Neba, kao svjedočanstvo na Zemlji o onome kao će biti na Nebu. (Gore nema braka)

2. Uzimanje i konzumiranje Tijela Kristova pod prilikama kruha i vina – bračni čin kao konzumiranje, ulaženje tijela muževlja u tijelo ženino.

3. Prije svega prethodi priprema za gore navedeno – priprema darova u sv. misi i priprema, tj. predigra bračnog čina.

Sv. Misa – slušanje riječi , privola – vjerovanje, pokajnički čin – kao oprost, pružanje mira – pomirba, posvećenje... i na kraju uzimanje, jedenje tijela Kristova.

Bračni čin – predigra: gledanje, držanje za ruke... sve to vodi ka finalnosti čina, koji jest odraz Kristove ljubavi prema nama,koja je slobodna, potpuna, vjerna, plodonosna (zato je kontracepcija nedopuštena jer pravi umjetnu branu plodonosti, stvaranju, novome životu. Naravno svaki čin ne završava stvaranjem u konačnici ali treba biti otvoren ka stvaranju, jer zapravo muškarac i žena su zajedno s Bogom stvaratelji. Njihova ljubav je odraz, imitacija Sv. Trojstva koji se profesionalno bavi ljubljenjem i stvaranjem.)

Stoga cilj braka je slavljenje Boga – oponašanje Presvetog Trojstva, i svaki bračni čin – seks – jest zapravo obnova privole muškarca i žene i zato se preporuča obnavljati to svaki dan po mogućnosti, kao što i svećenik svaki dan služi Sv. Misu – unosi Krista u svijet i preko njega Krist se daje ostalim ljudima.

Zbog toga bračni čin jest kao i Sv. Misa i ima LITURGIJSKO ZNAČENJE.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 04 vel 2009 08:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Ova tema mi je baš greza. A valjda i ta tema treba vama što ste u braku da stanete na 2 noge na zemlju s tim više.. :h2:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 04 vel 2009 16:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Eh Eh Eh.....svak se češe gdje ga svrbi :a1490: :a1490: :a1490:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 05 vel 2009 07:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 323 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr