TEBE-TRAZIM.com

Bog sve okreće na dobro onima koji ga ljube
Sada je 24 stu 2014 08:24

Vrijeme na UTC + 01:00 sata [LJV]

Pravila foruma

Pravila foruma

Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 28 sij 2010 04:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Iako prevladava opća teorija da su Hrvati pokršteni iza 641. godine, ja sam mišljenja da su Hrvati primili Krista mnogo stoljeća ranije, usudio bih se reći u prvom stoljeću.

Opća teorija se oslanja na dva zapisa, jedan je "De administrando Imperio" Bizantskog cara Konstantina Porfirogeneta a drugi je "Historia Salonitana" Tome Arhiđakona. Oba djela su pisana nakon 7. stoljeća (prvo djelo je napisano u 10. a drugo u 13. stoljeću) i ne predstavljaju relevantan dokaz.

Dokazi koji upućuju na primanje Krista od strane Hrvata u prvom stoljeću, su slijedeći:

Sv. Pavao u svojim poslanicama na dva mjesta spominje prostor gdje danas živi Hrvatski narod:

- u drugoj poslanici Timoteju, Pavao spominje kako su Kristovi učenici razaslani na mnoge strane a između ostalog "Tit u Dalmaciju" (2 Tim 4:10)
- u poslanici Rimljanima, Pavao spominje kako je osobno "od Jeruzalema do Ilirika pronio evanđelje Kristovo". (Rim 15:19)

Radi se o prvom stoljeću kada je prema zapisima Sv. Pavla, riječ Kristova došla i do naših krajeva.

Ovu teoriju osporava službena povijest koja veli da su se Hrvati doselili na područje Ilirika tj. Dalmacije u 7. stoljeću te da su na ovom području živjeli Iliri i Rimljani, međutim najnovija istraživanja sa područja antropologije i humane genetike potvrđuju da su Hrvati iz Hercegovine, Dalmacije i sa otoka starosjedioci na ovim prostorima gotovo 12 000 godina!
Naime 72% Hrvata iz Hercegovine, 68% Hrvata sa otoka, 54% Hrvata iz Dalmacije i 36% Hrvata sa kontinentalnog dijela Hrvatske nosi genetski marker koji pripada stanovništvu koji živi na ovom području još od doba posljednjeg ledenog doba.
Ovi postotci navedenog genetskog markera pod oznakom haplogrupa I2a2 su prema navedenim istraživanjima najviši na svijetu baš u Hrvata.
Na primjer Slovenci ga imaju u omjeru od 25%, Srbi u omjeru od 31% a Bošnjaci 44%. Van granica bivše države gotovo je nezamjetan (ispod 10%, osim u Rumunjskoj gdje ga ima u omjeru od 20%)
Radi se o dijelu muškog Y kromosoma preko kojega se može odrediti zajednički predak, tj. podrijetlo po muškoj strani i do tisuće godina unatrag.
Muški kromosom pokazuje da su Hrvati starosjeditelji na području današnje Dalmacije, Zagore, Hercegovine i otoka, tj. bivše Rimske provincije Ilirik tj. Dalmacije, zbog čega teza o pokrštavanju Hrvata još u 1. stoljeću ne bi smjela biti olako odbačena već uzeta na razmatranje od strane za to zaduženih osoba jer da se mene pita ovo bi ušlo u školske udžbenike ali srećom po djecu, ne pita me se :lol:

Ako tko hoće malo dublje prostudirati da li ona dva navedena citata iz Biblije doista obuhvaćaju naše predke, evo materijala:

Karta

Hrvati / Hrvatska

Hrvati / BiH

Hrvati / Europa

Srdačan pozdrav i Bog vas blagoslovio :grlim te:

Vrh

PostPostano: 28 sij 2010 09:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Mislim da bi pravi dokaz da su Hrvati upoznali Krista i njegova djela u 1 stoljeću bio nekakav arheološki dokaz. Kad znanstvenici tvrde ovo
Sv. Mihael napisao:
Naime 72% Hrvata iz Hercegovine, 68% Hrvata sa otoka, 54% Hrvata iz Dalmacije i 36% Hrvata sa kontinentalnog dijela Hrvatske nosi genetski marker koji pripada stanovništvu koji živi na ovom području još od doba posljednjeg ledenog doba.

to mi je kao da mi govore da je zemlja ploča prije mnogo godina. Oni znaju "kad je bilo ledenoi doba i otkad smo mi"...pa mi bubnu 10 000 000 godina...
To se non stop mijenja što tehnologija napreduje.
Nekakav dokaz, zapis ili tomu slično bi bio pravi argument i dokaz, sve ostalo su obične insinuacije po mom skromnom mišljenju ako uvažavate.

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 11:29 
Odsutan

Možda vrijedi ona teorija da su Hrvati iranskog porijekla. Evo sad sam pročitao da Hrvati vuče korijen iz riječi saraswati (sanskrt) što je kasnije promijenjeno u Harahwaiti. Postoje mnoge sličnosti imena sadašnjih Hrvata i onih koja su se koristila u starom Iranu. Još jedna stvar upućuje na iransko podrijetlo, njihova odjeća. Oni su se oblačili poput Sasanida. Većina lokalne ženske odjeće kod hrvatskih žena bila je nalik onoj što su nosile žene starog iranskog carstva. Hrvati ipak stigoše u novu domovinu, sa ili bez Tuge i Buge i njihovom braćom. Tamo su već odavna prije Krista u ranom Iranu i u Kurdistanu pod stijegom šahovnice i tropleta cvjetale velike samosvojne civilizacije u vlastitim ranim jezicima hurrwuhé i hurâti u kraljevstvima Harauvatiya prije 2600-2323 god., pa najvećem Hurátina prije 2843-2578 god., Hurrwuhi-Ehelena prije 3520-3268 god. i najstarijem Hurrwúrtu prije 4360-3710 godina.

E sad ako tu iransku teoriju spojim s ovom kartom koju si stavio vidi se da je u Moldaviji velik postotak tog gena, a tamo su živjeli Alani, pleme iranaca. Još kad se uzme da je Ćiro biro trener Irana sve je jasno. :) :) :)

Vrh

PostPostano: 28 sij 2010 12:27 
Odsutan

Mario23 napisao:
Mislim da bi pravi dokaz da su Hrvati upoznali Krista i njegova djela u 1 stoljeću bio nekakav arheološki dokaz. Kad znanstvenici tvrde ovo, to mi je kao da mi govore da je zemlja ploča prije mnogo godina. Oni znaju "kad je bilo ledenoi doba i otkad smo mi"...pa mi bubnu 10 000 000 godina...
To se non stop mijenja što tehnologija napreduje.
Nekakav dokaz, zapis ili tomu slično bi bio pravi argument i dokaz, sve ostalo su obične insinuacije po mom skromnom mišljenju ako uvažavate.

Gdje ćeš boljeg zapisa i dokaza nego krvnog jer je u DNK "zapisano" puno toga!
U svakom slučaju to je bolji dokaz o starosti naroda, nego dvosmisleni zapisi jednog cara i jednog popa koji su živjeli pola tisućlječa nakon događaja.

Uglavnom, da ne bi bilo zabune, starost genetskih markera se određuje posebnim testovima kojim se može utvrditi njihova približna starost.
Isto kao što metodom radioaktivnog ugljika možemo ustvrditi starost nekog arheološkog artefakta ili brojanjem godova na panju ustvrditi koliko je stablo bilo staro, tako i ta metoda služi za ispitivanje starosti tog dijela muškog kromosoma iz naše DNK.

Ponovim ti ukratko: starost tog našeg genetskog markera se procjenjuje na 8800 godina (+/- 3600 godina) i pretpostavljeno mjesto nastanka je današnja zapadna Hercegovina.

Populacija koja nosi taj marker, od Istre do Karpata, je na tom teritoriju očigledno još od doba kada se Europa počela naseljavati ljudima i kada se led iz srednje i zapadne Europe počeo povlačiti na sjever, to jest ono što se naziva Neolitik i posljednje ledenog doba.
Ime te populacije koje je u Neolitiku naselilo ovo područje, sa središtem svojeg postojanja u Dalmaciji i Hercegovinu, nije bitno. Možemo ih zvati Iliri, praHrvati, Vlasi, ma kako god hoćete ali činjenica je da su današnji nositelji ovog genetskog markera isključivo Hrvati, isto kao što je činjenica da su nositelji ovog genetskog markera na ovome području bili i prije tisuću i prije dvije pa čak i prije pet tisuća godina.

Sa druge strane ako ne razumiješ o čemu govorim, a želiš komentirati onda se barem educiraj prije toga i ne omalovažavaj već uzmi i pročitaj barem onih par linkova koje sam priložio na dnu prvoga posta, a ovaj za zagrijavanje jer se sjećam da ovo nije prvi put da uletiš na temu sa neba pa u rebra.

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 12:38 
Odsutan

johnny 5 napisao:
Možda vrijedi ona teorija da su Hrvati iranskog porijekla. Evo sad sam pročitao da Hrvati vuče korijen iz riječi saraswati (sanskrt) što je kasnije promijenjeno u Harahwaiti. Postoje mnoge sličnosti imena sadašnjih Hrvata i onih koja su se koristila u starom Iranu. Još jedna stvar upućuje na iransko podrijetlo, njihova odjeća. Oni su se oblačili poput Sasanida. Većina lokalne ženske odjeće kod hrvatskih žena bila je nalik onoj što su nosile žene starog iranskog carstva. Hrvati ipak stigoše u novu domovinu, sa ili bez Tuge i Buge i njihovom braćom. Tamo su već odavna prije Krista u ranom Iranu i u Kurdistanu pod stijegom šahovnice i tropleta cvjetale velike samosvojne civilizacije u vlastitim ranim jezicima hurrwuhé i hurâti u kraljevstvima Harauvatiya prije 2600-2323 god., pa najvećem Hurátina prije 2843-2578 god., Hurrwuhi-Ehelena prije 3520-3268 god. i najstarijem Hurrwúrtu prije 4360-3710 godina.

E sad ako tu iransku teoriju spojim s ovom kartom koju si stavio vidi se da je u Moldaviji velik postotak tog gena, a tamo su živjeli Alani, pleme iranaca. Još kad se uzme da je Ćiro biro trener Irana sve je jasno. :) :) :)

Perzijsko kraljevstvo cara Darija se protezalo sve do Dalmacije.
Tko zna, možda je ime Hrvat u ove krajeve došlo još u to doba.
Tko zna... ;)

PS. Alani su preci današnjih Oseta, a ne Moldavaca.
Središte Alanske države nije bila današnja Moldvija (Karpati), već Osetija (Kavkaz).
I nije samo Ćiro bio Iranski izbornik, bio je i Branko Ivanković he he, a onaj Ahmadinedžad mi uostalom malo i sliči na Bandića :lol:

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 16:29 
Odsutan

Vjeroispovjest: rimokatolik
Homogenost nekog genotipa ti govori samo i o homogenosti tog naroda, plemena... kako već nazvati.
Dakle, ako je u nekoj skupini učestaliji znači samo da nije bilo previše vanjskih utjecaja tj. da su se ženili/udavali među sobom. Bili su zatvorena skupina koja ima svoju bazu gena koja nije izmjenjena unosom gena van nje.
npr. gen za hemofiliju je tipičan za englesku kraljevsku obitelj tj. ne tipičan nego znatno učestaliji nego drugdje, a recesivan je(znači nasljedit će se samo ako ga oba roditelja imaju). Zašto je došlo do toga???
Očito je neki predak imao taj gen i prenošen je na muške i ženske potomke, a kako je radi sprečavanja "rasipanja" bogatstva bilo mnogo ženidbi u srodstvu (dakle stalno isti geni - homogeno) gen je znatno učestao.

Primjenjeno ovdje - ženidbe unutar iste skupine i to je to, izoliranost genetskog materijala od stranih utjecaja.

Oni mogu, istina, otprilike odrediti kada je došlo do te mutacije, ali sumnjam da je moguće odrediti baš i odakle se pojavila jer teoretski - oni su mogli zbilja živjeti u Iranu i nositi taj genotip sve dovde ne mješajući se tj. njega s drugim narodima.

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 16:57 
Odsutan

hrvren napisao:
Homogenost nekog genotipa ti govori samo i o homogenosti tog naroda, plemena... kako već nazvati.
Dakle, ako je u nekoj skupini učestaliji znači samo da nije bilo previše vanjskih utjecaja tj. da su se ženili/udavali među sobom. Bili su zatvorena skupina koja ima svoju bazu gena koja nije izmjenjena unosom gena van nje.
npr. gen za hemofiliju je tipičan za englesku kraljevsku obitelj tj. ne tipičan nego znatno učestaliji nego drugdje, a recesivan je(znači nasljedit će se samo ako ga oba roditelja imaju). Zašto je došlo do toga???
Očito je neki predak imao taj gen i prenošen je na muške i ženske potomke, a kako je radi sprečavanja "rasipanja" bogatstva bilo mnogo ženidbi u srodstvu (dakle stalno isti geni - homogeno) gen je znatno učestao.

Primjenjeno ovdje - ženidbe unutar iste skupine i to je to, izoliranost genetskog materijala od stranih utjecaja.

Oni mogu, istina, otprilike odrediti kada je došlo do te mutacije, ali sumnjam da je moguće odrediti baš i odakle se pojavila jer teoretski - oni su mogli zbilja živjeti u Iranu i nositi taj genotip sve dovde ne mješajući se tj. njega s drugim narodima.

Bok, hrvren.

Razumijem što hočeš reći, ali ovdje nije riječ o genima općenito, već je riječ je o istraživanjima na isključivo samo jednom dijelu muškog Y kromosoma koji se ne može rekombinirati sa drugim genima i kojeg nose isključivo muškarci i on se, naravno, ne može prenijeti na žensku populaciju i upravo zbog te svoje specifičnosti istražuje se upravo taj gen - kao što si rekao da postoji gen za hemofiliju, e ima i ovaj gen za podrijetlo. Uglavnom, on se ne može miješati sa ostalim genima kao što si rekao, on ti je poput prezimena: prenosi se sa oca na sina, a on na svojeg sina i tako sve dalje i dalje. Taj gen služi za lociranje zajedničkog predka.

Znači, ženske imaju kombinaciju kromosoma XX, a muškarci XY. U ovim istraživanjima se uzima samo taj Y kromosom na kojem postoji fiksan, nepromjenjivi dio koji služi kao svojevrsan zapis o podrijetlu. Tako je zaključeno kako je prvi zajednički predak današnjih stanovnika zapadnog Balkana došao sa Kavkaza prije cca 12000 godina na ovo područje i u međuvremenu raširio svoje potomstvo po južnoj Europi.
Sličan je slučaj i sa Skandinavcima koji također vuku podrijetlo od jednog pretka koji se prije 12000 godina naselio sa Kavkaza u južnu Skandinaviju i koji je zajednički predak večini Skandinavaca.

Pokušavam ti pisati jednostavnim riječnikom i davati ti jednostavne primjere ali bilo bi najbolje da malo sam proguglaš po internetu: upiši "haplogroup Y DNA" i "humana genetika"

I ne spominjite mi više taj Iran, Iran nema veze sa ovime. :lol:

Poz.

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 17:14 
Odsutan

Vjeroispovjest: rimokatolik
lol ma nema potrebe za pojednostavljivanjem radi mene ;) 5 godina sam bio demos na genetici pa mi je jasno o čemu pričaš.

Ali pokušaj si zamisliti ovo: Na tvom genetskom materijalu dođe do promjene i ona se prenese na tvog sina.
I tvoj sin preseli iz Du u Zg. I tamo ima masu potomaka i nakon 10 000 oni nađu tu mutaciju - ne mogu doći do točnog podatka o prvom nositelju gena jer tih podataka više nema, a tvoj sin i ti ste već 10 000 godina prah i pepeo - i oni zaključe da je to mutacija koja je nastala na području Zg i karakteristična je za stanovnike toga kraja.
Vidiš - može biti potpuno pogrešno.

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 19:24 
Odsutan

Ha ha ha, pa što odmah nisi rekao jer sam krivo zaključio iz tvojeg prvoga posta s obzirom da si objašnjavao u krivom smjeru (o genima općenito). Drago mi je da sa tobom i na ovoj temi mogu ravnopravno izmjeniti iskustvo i znanje :D

Prvo, moje isprike za prepotenciju.

Drugo, da ti odgovorim.

Dakle:

hrvren napisao:
Ali pokušaj si zamisliti ovo: Na tvom genetskom materijalu dođe do promjene i ona se prenese na tvog sina.
I tvoj sin preseli iz Du u Zg. I tamo ima masu potomaka i nakon 10 000 oni nađu tu mutaciju - ne mogu doći do točnog podatka o prvom nositelju gena jer tih podataka više nema, a tvoj sin i ti ste već 10 000 godina prah i pepeo - i oni zaključe da je to mutacija koja je nastala na području Zg i karakteristična je za stanovnike toga kraja.
Vidiš - može biti potpuno pogrešno.

Apsolutno da može, ali ništa ne upućuje na to u slučaju haplogrupe I2a2.
Da obrazložim:

Dakle, mutacija, ako se i jest dogodila izvan navedenog područja, ostavila bi traga na tom mjestu nastanka, a s obzirom da nije zabilježena nigdje osim u Europi, i to na Balkanu, pretpostavljeno mjesto nastanka jest - Balkan.
Uostalom, poznato je da je haplogrupa I2a2 nastala mutacijom iz I2a, koja je nastala iz I2, a ona iz I - a sve one su ograničene isključivo za Europu, stoga se i nastanak haplogrupe I2a2 svakako vezuje za - Europu.
Ako još uzmemo u obzir tadašnje klimatske uvjete (vrijeme ledenog doba) koji su vladali za vrijeme nastanka naše haplogrupe I2a2, vidimo kako je večina ljudske populacije živjela južnije - Balkan, Apenini ili Pirineji (tokom poslijednjeg glacijanog maksimuma (LGM) ta mjesta su služila kao refugiji).
Na Pirinejima je nema, dok se na Apeninima njezina pojava vezuje u bližu prošlost tj. uz naseljavanje Ilirskih Yapiga.
Haplogrupa I2a2 je praktički odsutna svuda drugdje, osim na Balkanu, a najveću frekvenciju pronalazimo na području Dinarida. Zaključak se nameće sam po sebi..

Da skratim priču, haplogrupa I u cijelosti je vezana za Europu, a mi samo trebamo locirati gdje je u Europi nastala naša podgrupa I2a2.
Preko STR ispitivanja zaključeno je da je najviša varijanca haplogrupe I2a2 u srednjoj Bosni sa vrijednošću od 0.34 (za razliku od npr. Ukrajinskog uzorka koji je 0.15), stoga je logično da je prvi nositelj haplogrupe I2a2 (tzv. MCA) upravo potekao iz današnje BiH, a to potvrđuju teorija o Dinarskim planinama kao refugiju u vrijeme LGM (cca. 10 000 godina) koja se poklapa sa starošću ove haplogrupe (cca. 8 800 godina).

Vrh

Naslov:
PostPostano: 28 sij 2010 23:25 
Odsutan

A ja mislim da hrvati olaze iz edenskog vrta,samo neznam gdije se točno nalazi!!!! :l30: :l30:

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata [LJV]