www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 17 kol 2018 12:12

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Poruka
PostPostano: 17 svi 2018 07:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 17 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
Fran26 napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
E vidiš prijetelju, Filoteu od franje saleškoga sam sigurno čitao, a mislim i teotima....čitao sam prije 3-4 godine pa nisam siguran za ovo drugo djelo ,ali mislim da sam i njega jer sam o f.ksaverskoga čitao barem 2 knjige :D
Čitam ti ja prijatelju moj mnogo teoloških knjiga...ne sam o mistićnu teologiju
Izbjegavam čitati filozofe ili teologe koji su pretežno skloni filozofiranju....tako sa jednom uzeo rahnera , i uspio sam izdržati do 150 strane samo
U filotei ili teotimu franjo kasvaerski se dopisuje sa svojim štićenicima...posebice ima puno pisama izvjesnoj ivani ( ne sjećam se točno prezimena ali mislim da je nešto ala chantal?)...znači knjiga je čini mi se sva u formi pisama
Koliko se sjećam franjo ksaverski jako dosta naglašava božju milost kao preduvjet našeg dobrog djelovanja...znači, svakoga koga muči problem milost vs slov.volja neka pročita ta djela f.ksaverskoga! :b112:

Sv. Franjo Saleški je napisao djela "Filotea" i "Teotim". Sv. Franjo Ksaverski je drugi svetac. Tko su "Filotea" i "Teotim" kojima se svetac obraća, stvarno ti ne bi znal reći. Lijepo je Sv. Franjo Saleški pisao o milosti i slobodi, nažalost, tim odlomkom nismo ništa bliže neshvatljivi tajni tog odnosa.

Vidiš li dakle, predragi moj Teotime, kako nas vječni Otac vuče k sebi? On nas uči, on nas razveseljuje. On nas ne sili. On baca u naše srce duhovno veselje i užitak kao svetu meku, kojom nas ljubezno i blago vuče, da primamo i kušamo slast njegove nauke. Na taj način dakle, predragi moj Teotime, milost ni najmanje ne sili ni ne stavlja u lance našu slobodnu volju. Kako god bila svemoguća sila milosrdne Božje ruke, koja dodiruje, okružuje i veže dušu tolikim nadahnućima, poticajima i mekama, čovjekova slobodna volja ostaje uvijek potpuno slobodna i nezakočena, izuzeta od svake sile i nužde. Milost tako ljupko, blago i ljubezno proniče naše srce, da ona ni najmanje ne kvari slobodu naše volje. Ona tako snažno, a ipak uvijek tako nježno dodiruje pera našeg duha, da naša slobodna volja ne trpi nikakvu silu. Milost raspolaže silom, ali ne zato da sili, nego da primami srce. Ona nosi u sebi svetu silu, ali ne zato, da nam je nametne, nego da od naše slobode stvori zaljubljencu. Ona djeluje tako snažno, ali u isto vrijeme tako blago, da ni najsnažnije njezino djelovanje ne uništava našu volju. Ona nas tjera, ali ne guši naše slobodno djelovanje. Možemo reći dalje, da pristanak uz milost mnogo više zavisi od milosti nego od naše volje i da odbacivanje milosti zavisi jedino od naše volje. Sv. Franjo Saleški "Teotim"

Hrvoje Hrki napisao:
..tako sa jednom uzeo rahnera , i uspio sam izdržati do 150 strane samo

Svakako je za dušu korisnije čitati Sv. Franju Saleškog nego Karl Rahnera. U tome nema dvojbe.

Prijatelju , u pravu si...radi se o mome lapsus calami...u prvoj rečenici sam rekao franjo saleški, a poslije previdom nekoliko puta f. ksaverski...naravno, franjo ksaverski je bio veliki misionar u japanu, i drugim zemljama dalekog istoka ( mislim da je on iza sv. pavla drugi misionar katoličanstva u povijesti KC)...on je misionario i borio se sa poganskim vjerovanjima...franjo saleški je naprotiv bio biskup KC, vrhunski teolog koji je morao voditi teške teološke bitke sa kalvinima u švicarskoj!...to je bilo početno doba reformacije u Crkvi i teološka bitka je tada bila najteža!

Da , dao si odličan citat iz Teotima ( I BOGU HVALA NA HRVATSKOM,A NE NA ENGLESKOM, TAKO DA SVI PA I JA RAZUMIJEMO SA SIGURNOŠĆU BAŠ SVAKU RIJEŠ I JEZIČNU NIJANSU!!)...u tom smilsu sam i ja par puta rekao da je b.milost samo poticaj, nama nadahnuće da djelujemo dobro...ali slobodna volja i dalje ostaje , čime mi božji poticaj možemo neprihvatiti nego raditi u skladu sa svojom voljom i svojim željama!

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 91 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Vrijeme na UTC [LJV]