www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 svi 2018 15:43

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Psihologija
PostPostano: 02 tra 2018 08:09 
Prisutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 136 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Uzevsi u obzir da nemamo ovu temu, a da vecina ljudi pati od psihickih problema (ne samo na forumu), te da sam naisao na odlicnu knjizicu odlucio sam je podijelit na forumu. Psihicko zdravlje je ideal, kojega tek rijetki dosegnu, usudio bih se reci - jedino sveci. Koliko je moralna moja odluka da prepisujem knjigu koja se jos prodaje je definitivno diskutabilno. No, pokusavam nac neki kompromis izmedu;
- pomoc ljudima kojima bi knjiga pomogla
- ne ostetit autora.
Stoga molim da sve koji nadu knjizicu korisnom te je procitaju na forumu odvoje 30kn, te kupe knjizicu, da ne bi ostetili autora. Ukoliko je procitate na forumu, mozete je pokloniti nekome. Ja osobno smatram da je ova knjizica korisna svakome tko je procita, i to mi je jedini motiv ove "akcije". http://verbum.hr/knjige/biblijska-psihoterapija-2929/

O autoru;

Mijo Nikić, isusovac, rođen je 1953. u Gornjem Zoviku (BiH). Završio studij filozofije i teologije u Zagrebu. Magistrirao dubinsku psihologiju na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, a 2002. godine obranio je doktorsku disertaciju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu: "Slika Boga u novim religijskim pokretima". Od 1992. godine predaje psihologiju, psihologiju religije i povijest religija na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu. Na teološkom institutu DI (studij teologije) predaje eshatologiju. Objavio je više članaka u raznim časopisima. Sudjeluje na domaćim i međunarodnim simpozijima. Urednik je dvaju zbornika: Novi religiozni pokreti (1997) i Reinkarnacija i/ili uskrsnuće (1998). Objavio je dvije knjige: Slika Boga u vjerskim sljedbama i novim religijskim pokretima (2003) i Psihologija obitelji (2004), te dvije knjižice: Kako vjerom nadvladati strah (2005) i Krive i prave slike Boga (2006). Održava duhovne vježbe za svećenike i časne sestre te psihološko-duhovne seminare za menadžere o ulozi duhovnosti u upravljanju stresom.

Biblijska psihoterapija

Sazetak

Biblija ili Sveto pismo sadrzi u sebi rijec Bozju koja je upucena ljudima s namjerom da oni otkriju i vrse volju Bozju. To je rijec spasenja i poziva u zivot vjecni. Iako je Biblija prije svega navjestaj zivota vjecnog, ona sadrzi mudre i spasonosne savjete te za nas zemaljski zivot, za naase dusevno zdravlje. Spomenuti mudri biblijski savjeti Starog i Novog zavjeta formulirani su u ovom clanku u deset zapovijedi biblijske psihoterapije.
Isus Krist je prije sveha spasotelj svijeta i njegovo otkupiteljsko djelo usmjereno na to da covjeku daruje zivot vjecni. Medutim, cinjenica je da je Isus mnofima pomagao u ovozemaljskim dusevnim i tjelesnim potrebama. Tako je mnoge bolesnike ozdravio i mnogim tjeskobnim osobama vratio istinski mir duse. Tako je svojim rijecima i svojom neverbalnom komunikacijom Isus postavio temeljne principe uspjesne psihoterapije koja bi i danas mogla i trebala biti aktualna. Spomenuti mudri biblijski savjeti kao i Isusov nacin postupanja s ljudima, mogu se izraziti kao zapovijedi koje - kad se provode u zivotu - donose covjeku mir duse i zdravlje tijela. Mogu se svesti na deset sljedecih zapovijedi:

1. Upoznaj samoga sebe,
2. Prihvati sebe,
3. Zavoli sebe,
4. Promijeni sebe - obrati se,
5. Zivi u istini,
6. Imaj cistu savjest i budi kao dijete,
7. Vjeruj u Boga i osmisljavaj svoj zivot prihvacajuci kriz,
8. Oprastaj da oslobodis u sebi sile ljubavi,
9. Budi slobodan i usudi se izgubiti vremeniti, kako bi postigao vjecni zivot,
10. Ljubi Boga iznad svega, a bliznjega svoga kao sebe samoga i neces se morati nicega bojati.

Uvod

"Strah je Gospodnji pocetak spoznaje" (Izr 1,7)

Biblija je sveta knjiga koja u sebi sadrzi poruku spasenja sto ga Bog nudi svakom covjeku u Kristu i po Kristu. Osim sto navijesta vjecno spasenje poslije smrti, Biblija nas uci kako trebamo zivjeti da vec ovdje na Zemlji budemo sretni i imamo mir i radost u dusi. Biblijski mudri savjeti formulirani su ovdje u obliku zapovijedi uspjesne psihoterapije.
U ovom clanku zelim takoder pokazati kako je Isus u svojim susretima s ljudima daleko prije Freuda i drugih psihoterapeuta, postavio norme uspjesne i djelotvorne psihoterapije. Isus je pomagao ljudima da upoznaju sebe, zatim da sebe prihvate, sebe zavole, da se mijenjaju, da zive u istini, da imaju cistu savjest, da nauce zivjeti kao djeca te da znaju u svakom trenutku osmisljavati zivot prihvacajuci kriz i tako na zadovoljavajuci nacin odgvoriti na pitanje zasto zive, da znaju i hoce oprostiti sebi i drugima, da budu istinski slobodni i kao takvi spremni izgubiti vremeniti zivot kako bi postigli onaj vjecni, i na koncu, ono najvaznije, da ljube Boga iznad svega, a bliznjega svoga kao same sebe.
Spomenuta biblijska, odnosno Isusova metodologija predstavlja najbolju shemu ili model uspjesne psihoterapije koja pocinje dobrim upoznavanjem samog sebe a zavrsava spremnoscu da se izgubi vremeniti kako bi se postigao vjecni zivot.

Well, it goes like this
The fourth, the fifth, the minor fall, the major lift
The baffled king composing Hallelujah

Vrh
Citiraj  
 Naslov: Re: Psihologija
PostPostano: 02 tra 2018 10:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 315 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Super, svaka cast za trud :) .
Imam tu knjizicu, a inace budu i seminari na tu temu koje odrzava pater Nikic. Mogu se naci informacije na stranici Zaklada biskup Josip Lang.
Inace poznavanje samog sebe i biti u istini sa sobom je preduvjet za kvalitetnu ispovijed i za zivljenje vjere.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2018 10:53 
Prisutan

fiduciia napisao:
Super, svaka cast za trud :) .
Imam tu knjizicu, a inace budu i seminari na tu temu koje odrzava pater Nikic. Mogu se naci informacije na stranici Zaklada biskup Josip Lang.
Inace poznavanje samog sebe i biti u istini sa sobom je preduvjet za kvalitetnu ispovijed i za zivljenje vjere.

Da, bas sam jutros procitao da budu jednom mjesecno predavanja. A ovu knjizicu sam 2x procitao u 2 dana, i jos sam fasciniran. Cudi me da nije bas razvikana. Iskreno, ovo su mozda najkonkrentiji savjeti vjerniku na koje sam naisao. Pisano je jezikom kojeg danasnji ljudi mogu razumit.

Well, it goes like this

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2018 11:16 
Prisutan

1. "Sami tebe ispitujte da li ste u vjeri! Sami sebe istrazite!" (2 Kor 13,4b-5)

"Upoznaj samog sebe" ("Gnothi seauton"), mudri je savjet upisan zlatnim slovima na ulazu hrama u Delfima u staroj Grčkoj. Svaka promjena na bolje, svaka uspješna psihoterapija mora početi od činjeničnog stanja, od prave istine ne znam kako bolne i teške. Malo je ljudi koji sebe istinski poznaju. Uglavnom se radi o površnoj spoznaji kojom imamo neki uvid u ono što činimo i kako se ponašamo. Međutim, dublji korijeni ili temelji naše ličnosti, skrivene nesvjesne motivacije koje nas pokreću na djelovanje, ostaju nam često skrivene i nepoznate. Da što bolje sebe upoznamo trebamo se pitati ne samo što činim, nego i zašto to činim, pokušati otkriti skrivene motive, duboko potisnute emocije koje nas pokreću na djelovanje.
Odlično sredstvo u procesu upoznavanja sebe imamo u našoj duhovnosti putem ispita savjesti. To je privilegirana metoda dubljeg ulaženja u svoju dušu i otkrivanja razloga zašto se tako i tako ponašamo. Nema istinskog napretka u duhovnom životu bez refleksije, bez dubljeg poniranja u svoje srce. Tko svakodnevno čini ispit savjesti u velikoj je prednosti da ne ponavlja gluposti i grijehe koje je nedavno počinio. Uvijek kad se pokajemo za svoje grijehe i propuste, istodobno odlučujemo da to vise nećemo ponavljati. Iako zbog slabosti i ranjivosti naše naravi, to iznova učinimo, za očekivati je napredak ako svakodnevno činimo ispit savjesti i ako često odlučujemo da ćemo se čuvati grijeha.
Isus je najbolji psihoterapeut jer on do kraja poznaje ljudsku dušu, on ima uvid u duboke, skrivene motive našeg djelovanja. On nam najviše može pomoći da što bolje upoznamo sebe. Pomoći nekome da se bolje i dublje upozna, čin je ljubavi i poštovanja prema toj osobi. Tako je i Isus iskazao čin velike ljubavi prema svome učeniku Petru kad ga je suočio sa samim sobom, odnosno s onim drugim, unutarnjim Petrom kojega izvanjski Petar nije poznavao. Na Posljednjoj večeri Petar je uvjeravao Isusa da je spreman prije ići u smrt nego izdati svoga Učitelja. Isus mu je tada rekao: "Zaista, kažem ti upravo ćeš me ti, još noćas prije nego pijetao dvaput zapjeva, triput zatajiti" (Mk 14,30). Očito da se Petar nije dobro poznavao. On je iskreno izrazio spremnost da umre za Isusa, ali u srcu još nije bio spreman trpjeti ni umrijeti za Isusa, zato ga je u času iskušenja izdao. Tek nakon što je izdao Isusa i gorko zaplakao Petar je spoznao kako je slab. Isus mu je dakle pomogao da bolje upozna sebe tako što mu je otkrio istinu O njemu, odnosno njegovoj slabosti.
Prvu zapovijed uspješne psihoterapije koja glasi: "Upoznaj sebe", najbolje ćemo ostvariti ako sebe upoznamo u cjelovitoj istini, a ona glasi da je čovjek - grešnik kojega Bog ljubi. To je prava istina o nama ljudima. Ako želimo biti iskreni prema sebi moramo priznati da smo grešnici da svaki dan činimo grijehe i gluposti, nešto zla učinimo zbog svoje zloće, a nešto zbog svoje ograničenosti. U svakom slučaju, Biblija ima pravo kad kaže da "nema čovjeka koji ne griješi" (1 Kor 8,46) te kako i pravednik sedam puta na dan pogriješi. Međutim, treba odmah nadodati da čovjek nije samo grešnik, on je prije svega ljubljeno dijete Božje, on je grešnik kojega Bog ljubi.
U psalmu 139. izražena je istina kako samo Bog do kraja proniče čovjeka, samo Bog izdaleka već naše misli poznaje. Riječi ovoga psalma kad se čitaju s vjerom i pouzdanjem u Božju providnost imaju moc unijeti u dusu duboki mir i istinsku radost. Psalam zavrsava iskrenim vapajem koji bi trebalo cesto ponavljati kako ne bismo skrenuli s pravoga puta koji vodi u zivot "Pogledaj ne idem li putem pogubnim, i povedi me putem vjecnim" (Ps 139, 24).
Mnogi zive u iluzijama misleci da su bez grijeha samo zato jer ne vjeruju u neizmjernu ljubav Bozju, ne mogu shvatiti da ih Bog ljubi i onda kad su gresnici, kad samo Bogu okrecu leda. Istinu o Bogu koji nas neizmjerno voli i onda kad smo daleko od njega, Isus nam je najbolje pokazao u genijalnoj prispodobi o izgubljenom sinu koji je ziveci razvratno, daleko od oca, potrosio sve sto mu je otac dao. Medutim, kad se vratio ocu, ovaj mu velikodusno sve oprasta i nareduje da se napravi veliko slavlje, jer ovaj covjek "bijase mrtav i opet ozivje, bijase izgubljen i nade se!" (Lk 15,32). Ovom prispodobom o izgubljenom sinu, odnosno o Velikodusnom Ocu koji oprasta, Isus nam je zelio poruciti da se ne bojimo priznati da smo i sami izgubljeni kad odlutamo od Boga, ali da nas ta spoznaja ne zatvori u nas svijet nemoci, nego da izademo iz sebe i da se uputimo Ocu nebeskom s uvjerenjem da ce nam sve oprostiti i velikodusno nas primiti u svoju kucu.

Psihoterapeutski proces moze se dogadati na sljedeci nacin;

Najprije treba dobro uppoznati sebe.Nije dovoljna povrsna spoznaja svojih svjesnih teznji, muka i problema, nego je potrebna dublja spoznaja i svojih nesvjesnih ogranicenja, konfilkata, trauma, potisnutih strahova, neprihvacenih potreba i zelja. To se postize ozbiljnim i svakodnevnim ispitom savjesti. Potrebno je prije spavanja pet do deset minuta posvetiti samome sebi i u tom vremenu kao na filmu promatrati svoj zivot doticnog dana. Potrebno je uvidjeti sto sam sve toga dana radio i zasto sam to cinio. Budemo li ozbiljno i ustrajno svaki dan ispitivali savjest doci cemo do dublje spoznaje sebe i otkriti nesvjesne motivacije koje nas poticu da se ponasamo na odredeni nacin. Na koncu ispita svjesti treba se skruseno pokajati moleci cin kajanja "Moj Boze, kajem se i zalim od sveg srca sto grijesima uvrijedih tvoju neizrecivu dobrotu. Cvrsto odlucujem da te uz pomoc tvoje milosti necu vise vrijedati, da cu za svoje grijehe ciniti dostojnu pokoru i cuvati se gresne prigode. Amen".

Well, it goes like this

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2018 18:22 
Odsutan

Podijelio: 315 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
dujam napisao:
Da, bas sam jutros procitao da budu jednom mjesecno predavanja. A ovu knjizicu sam 2x procitao u 2 dana, i jos sam fasciniran. Cudi me da nije bas razvikana. Iskreno, ovo su mozda najkonkrentiji savjeti vjerniku na koje sam naisao. Pisano je jezikom kojeg danasnji ljudi mogu razumit.

Mislim da ne budu predavanja bas mjescno nego rjede. Nekad idu i po drugim gradovima, bili su u Splitu, kad su bili kod nas u Dubrovniku nije bilo nego oko 10ak ljudi.

Nije razvikana jer podrazumjeva rad na sebi, ovo su savjeti koji podrazumjevaju mjenjanje i upoznavanje sebe. A budimo realni, ljudima je lakse okrivit nekoga ili nesto drugo i otici kod svecenika na blagoslov i polaganje ruku misleci da ce se time problem rjesiti. To je dobro i pozeljno ali bez ovog gore navedenog ne daje rezultat.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 03 tra 2018 18:40 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Vjeroispovjest: Katolik
:b112:
Slazem se da je malo tema na forumu o ovome, a zaista korisno za svakog čovjeka.
Pater Mijo nam pokazuje zdrav pristup vjeri, kombinacijom psihologije i vjere, a oboje je utemeljeno u Bibliji, mislim da je ovo jedan od najzdravijih pristupa duhovnosti.
Mogu posvjedočiti primjerima oko sebe, da se dosta krscana ovaj pristup ne sviđa jer im je lakše kriviti okolnosti za loše stvari umjesto upotrijebiti razum i sredstva koja nam Bog stavlja na raspolaganje, trgnuti se i upraviti sa svojim zivotom.
Nemam ovu knjizicu, ali ću si je nabaviti sigurno :b112:

Sv. Augustin

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 tra 2018 17:51 
Prisutan

Da, slazem se s obe curke!

Well, it goes like this

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 svi 2018 18:14 
Prisutan

Evo jos jedna knjiga, koju bi svakako vrijedilo spomenuti. Ova knjiga nije povezana toliko usko s ovom temom, ali se bavi unutarnjim mislima i dozivljavanjem Boga. Knjiga se zove ''Karikature Boga'' a dolazi od Katerina Lachmanova.
Evo, nesto kratko, ulomak;

Karikature Boga osobita su ljudska kreacija. Tocnije, one su proizvod ljudske psihe koja od ulomaka razlicitih informacija i vlastitih meduljudskih iskustava stvara sliku o Bogu, koja vise ili manje odgovara istini. Najveci utjecaj na nasu pocetnu ideju Boga ima nase iskustvo sa zemaljskim ocem - dobra ili losa iskustva ili manjak iskustva uopce - te opcenito s autoritetom, o cemu cemo o nastavku detaljnije govoriti. Ipak, na svu srecu, nismo prepusteni stihiji nesavrsenih ljudskih utjecaja i primjera; u zivotu svakoga od nas djeuluje i Bozja milost, sam Bog zeli da ga upoznamo; i o tome cemo govoriti.
Slika Boga ni kod jedne osobe nije staticna i nepromjenjiva. U svojemu razvoju i sazrijevanju (ili pak duhovnom nazadovanju) osoba mijenja i svoju sliku o Bogu, na bolje ili na gore. Posljedicno, na isti se nacin razvija i njezin odnos s Bogom, a tako i sav njezin krscanski zivot.

Zasto se baviti karikaturama Boga?

Ako je istina da je vjera odnos, odnos izmedu covjeka i Boga, tada svaka karikatura Boga bitno utjece na taj odnos, tocnije na odnos covjeka prema Bogu, steti mu, a ponekad ga cak i onemogucuje. Lazne slike o Bogu imaju negativan utjecaj ne samo na zivot pojedinog vjernika, nego cesto i na cijele teoloske ili duhovne struje (shvacene kao nacin zivljenja vjere).....Slika Boga i duhovnosti opcenito se nadopunjuju tako da primjerice rigorozni krscani, svjesno ili nesvjesno, ispovijeda vjeru u rigoroznog Boga; pasivan covjek koji ovisi o drugima u sebi oblikuje sliku Boga lutkara; krscanka koja sebe uvijek vidi kao zrtvu nastoji zivjeti svoj odnos vjere s Bogom ''muciteljem'' itd..

Ugl, opisuju se razne karikature Boga...Od ovih gore nabrojanih do Boga automata, Bog policajac, Bog usredotocen na rezultate, simpaticni Bog, Bog pomocnik, ''nesto iznad nas'', ''netko iznad nas'', Bog djedica, Bog kao ''wellness centar''. Naravno, ideja je da su svi ovi 'Bogovi'' daleko od pravog Boga, kakvog su sveci opisivali, kakvog Crkva navijesta. Na kraju, opet nesto originalno;

Obrnuto Vjerovanje

Malo poslije pada komunistickog rezima u Cehoslovackoj, 1990. godine, u jednoj crkvi u Brnu zacula se propovijed koju je jedan mladi svecenik zapoceo ovim izazovnim rijecima; ''Ne vjerujem u Boga...'' Poslije trenutaka duboke tisine koja je nastupila propovjednik je nastavio tumaciti u kakva Boga zapravo ne vjeruje.
Tko zeli, moze te tvrdnje uciniti vlastitima ili sam nastaviti razvijati i doradivati tekst, ovisno o karikaturama s kojima se surece i muci.

Ne vjerujem u Boga...

-koji se ne brine za mene, koji je samo pogrjeskom dopustio da dodem na svijet
-koji me ne nosi u srcu, koji mi se ne raduje
-koji me ne prihvaca s ljubalju ovakva kakva jesam
-koji me cijeni gledajuci samo moja djela
-koji me drzi pod kontrolom kako bi me uhvatio u prijestupu
-koji mi ne zeli nikakvu ljudsku radost
-koji se srdi na mene i ne zeli mi oprostiti.........

Well, it goes like this

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 svi 2018 15:15 
Odsutan

Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
Status: U braku
Pa ta knjiga ti se može sažet u jednu jedinu rečenicu od Thomasa Mertona, ljudi pričajući o Bogu zapravo pričaju o sebi.
Zato su mnogi sveci i duhovnjaci napose Ivan od Križa te pustinjski oci pribjegli "negativnoj teologiji",smatrali su da će spoznajom o svemu šta nije Bog doći do onog izvornog šta Bog zaista je.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 15 svi 2018 15:35 
Prisutan

francesco1 napisao:
Pa ta knjiga ti se može sažet u jednu jedinu rečenicu od Thomasa Mertona, ljudi pričajući o Bogu zapravo pričaju o sebi.
Zato su mnogi sveci i duhovnjaci napose Ivan od Križa te pustinjski oci pribjegli "negativnoj teologiji",smatrali su da će spoznajom o svemu šta nije Bog doći do onog izvornog šta Bog zaista je.

Da, upravo to. A i mala je knjizica. Ugl, mislim da ne moze nikom skodit, jer zapravo mi Boga nikad necemo moc percepirat 100% ispravno, pa ono..A to u negaitvnoj teologiji nisam imao pojma. Zvuci zanimljivo, bas cu guglat

Well, it goes like this

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]