www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 15:57

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 sij 2013 23:28 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 30 lis 2011 22:37
Postovi: 25
Lokacija: Beograd
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Divna tema. :grlim te: Hvala ti Rebeka što si je otvorila.

Ja ću se moliti da ljubimo jedni druge kao što je Hrist ljubio sve ljude, ne samo hrošćane!
Totalno su nebitne podele na pravoslavne i katolike, bar ja tako gledam na hrišćansto jer da tako ne osećam, u najmanju ruku ne bih bila na ovom sajtu, zar ne? smajlic7 Upoznala sam vas, divne, divne ljude i jako sam srećna zbog toga. :b206:

I ne samo ovi dani, uvek treba da volimo i poštujemo jedni druge, uvek.
Znamo puno ljudi pravoslavne vere, koji vole katoličanstvo i sa pažnjom i ljubavlju misle o istom, žele ono, što želi svaki normalan čovek - da se naša vera ujedini, da se ukinu podele, koje su davno nastale. Isus je jedan, naš. Nadam se da će to shvatiti i pojedini crkveni velikodostojnici i da će sesti za sto i odlučiti ono što je najbolje, i za katolike i za pravoslavne.
Do tada, nama ostaje da se volimo i poštujemo.
Lično, ne pravim ama baš nikakvu razliku, verovali ili ne. Gledam samo da li si čovek, ne zanima me veroispovest, boja kože i slično.

Raduju me ovakve molitve, ovakve akcije. :q4: :q4: :q4:

Ako je Isus hteo da budemo jedno, ko su poglavari, da nas dele?
Iznad Hrista, nisu.

Molimo se za sve nas.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2013 07:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 kol 2011 08:23
Postovi: 682
Lokacija: Podravina
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Gospodine, ujedini, molim Te sve Krscane. Daj da budemo svi jedno, jer Ti si jedini Gospodin. Ti si nas sve stvorio, sve nas je Krist otkupio..zato Te molim da prosvjetlis ljudska srca i ljudske umove. Pomozi nam da se svi ujedinimo i da se svi s ljubavi postujemo i slavimo Tebe, jer si nas jedini Bog. Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2013 08:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Hvala vam MarijaMarija i Kristina..BVB :grlim te:

Slika

Poziv na molitvu vodi nas ka "punom i vidljivom jedinstvu" svih krscana.. Ne znam da li zaista shvacam ovaj Ekumenski hod onako kako je potrebno ,samo znam da je potrebno ponizno hoditi uz Gospodnju prisutnost ,kako bi ulozili sve napore i savladali sve prepreke da se osjete plodovi..Ovakvu priliku MOLITVE mnogi imaju u svojim zupama..a za one koji nemaju ,mogu se pomoliti i na ovakav nacin..Danas cijeli sivjet zaziva za " jedinstvo krscana".Svi ,ili mnogi imaju velike probleme i krizeve ,neki su jos i danas progonjeni zbog vjere,sto nam govori da su potrebne velike molitve.. .Potrebno nam je da postanemo "svijetlo radosti i nade" stoga zapocnimo i mi slavlje "molitvene osmine"pomolimo se,za sve ono koji traze sigurno uporiste .Neka nasi razgovori u ekumenskom pokretu budu mjesto gdje ucimo jedni od drugih ,dijelimo ono sto nam je zajednicko ,kao da i upoznamo razlike koje nas dijele..Nase zajednistvo zahtjeva da budemo jedinstveni u molitvi ..Plodovi koje primamo u potrazi za jedinstvom ,to je odgovor na ono "Sto Bog trazi od nas?"Svi smo pozvani da napredujemo na putu vjernosti ,prepusceni volji Bozjoj ,da se suocimo sa svim teskocama i preprekama .Sa istinskim razgovorom cinimo pravdu i ucimo milosrdje.Molimo svi da nas Duh Sveti vodi prema vecem zalaganju svih krscana k cilju medjusobnom jedinstvu.Na putu ekumenskog jedinstva to jest napretka zahtijeva da smo ujedinjeni u molitvi, i obvezujemo se na poziv svetosti ,kao i suradnje u sluzbi pravednijeg i bratskog drustva .Kristova je zelja da svi postanemo jedno ,On je s nama prilikom razgovora ,to je susret s Uskrslim Gospodinom.. Hvalimo Boga za sve sto je postignuto i za milost jos vece ljubavi i jedinstva ,da nastojimo da zivimo u svijetlu Evandjelja ...i da se svi ujedinemo..!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 sij 2013 14:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Rebeka me zamolila da stavim molitvu za drugi dan koji je sutra 19. pa pošto najverovatnije neću biti u mogućnosti to staviti večeras ili sutra u jutro evo postat ću to danas:

DRUGI DAN: Hodati s Kristovim
razlomljenim tijelom
Čitanja
Ezekiel 37, 1-14 * „Mogu li ove kosti oživje-ti?“
Psalam 22, 1-8 * Sluga Božji, izrugan i prez-ren, vapije Bogu

Hebrejima 13, 12-16 * Poziv da iziđemo k Isu-su „izvan tabora“
Luka 22, 14-23 * Isus lomi kruh, darujući se prije svoje muke

Molitva
Bože milosrđa, tvoj je Sin umro na križu da bi po njegovom razlomljenom tijelu naše podjele mogle biti uništene. Pa ipak, mi ga iznova i iznova razapinjemo našim nejedinstvom, sustavima i dje-lima koji priječe tvoju milosrdnu ljubav i podriva-ju tvoju pravdu prema onima koji ne mogu u pu-nini uživati darove tvojeg stvaranja. Pošalji nam svoga Duha da udahne život i iscjeljenje u našu razlomljenost kako bismo mogli zajedno svjedoči-ti tvoju pravednost i ljubav Kristovu. Hodaj s na-ma prema onome danu kada ćemo moći dijeliti jedan kruh i jedan kalež na zajedničkom stolu. Bože, darovatelju života, vodi nas prema pravdi i miru. Amen.
Pitanja
 U svjetlu proročke tradicije u kojoj Bog traži pravicu radije nego obred bez pravednosti, moramo pitati: kako se euharistija, otajstvo Kris-tove razlomljenosti i novog života, slavi na svim mjestima kuda hodamo?
Što možemo, zajedno kao kršćani, činiti da bolje svjedočimo naše jedinstvo u Kristu na mjes-tima razlomljenosti i marginalnosti?


Ezekiel 37, 1-14 *„Mogu li ove kosti oživje-ti?“

1 I spusti se na me ruka Jahvina i Jahve me u svojem duhu izvede i postavi usred doline pune kostiju. 2 Provede me kroz njih, svuda oko njih, i gle, bijaše ih u dolini veoma mnogo i bijahu sasvim suhe! 3 Reče mi: "Sine čovječji, mogu li ove kosti oživjeti?" Ja odgovorih: "Jahve Gospode, to samo ti znaš!" 4 Tad mi reče: "Prorokuj ovim kostima i reci im: 'O suhe kosti, čujte riječ Jahvinu!' 5 Ovako govori Jahve Gospod ovim kostima: 'Evo, duh ću svoj udahnuti u vas i oživjet ćete! 6 Žilama ću vas ispreplesti, mesom obložiti, kožom vas obaviti i duh svoj udahnuti u vas i oživjet ćete - i znat ćete da sam ja Jahve!'"
7 I ja stadoh prorokovati kao što mi bješe zapovjeđeno. I dok sam prorokovao, nastade šuškanje i pomicanje i kosti se stadoše pribirati. 8 Pogledah, i gle, po njima narasle žile i meso; kožom se presvukoše, ali duha još ne bijaše u njima.
9 I reče mi: "Prorokuj duhu, sine čovječji, prorokuj i reci: 'Ovako govori Jahve Gospod: Od sva četiri vjetra dođi, duše, i dahni u ova trupla da ožive!'" 10 I stadoh prorokovati kao što mi zapovjedi, i duh uđe u njih i oživješe i stadoše na noge - vojska vrlo, vrlo velika.
11 Reče mi: "Sine čovječji, te kosti - to je sav dom Izraelov. Evo, oni vele: 'Usahnuše nam kosti i propade nam nada, pogibosmo!' 12 Zato prorokuj i reci im. 'Ovako govori Jahve Gospod: Ja ću otvoriti vaše grobove, izvesti vas iz vaših grobova, narode moj, i odvesti vas u zemlju Izraelovu! 13 I znat ćete da sam ja Jahve kad otvorim grobove vaše i kad vas izvedem iz vaših grobova, moj narode! 14 I duh svoj udahnut ću u vas da oživite, i dovest ću vas u vašu zemlju, i znat ćete da ja, Jahve govorim i činim' - riječ je Jahve Gospoda."

Psalam 22, 1-8 * Sluga Božji, izrugan i prez-ren, vapije Bogu

Patnje i nade pravednika
22
1 Zborovođi. Po napjevu "Košuta u zoru".
Psalam. Davidov.
2 Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?
Daleko si od ridanja moga.
3 Bože moj, vičem danju, al'ne odvraćaš;
noću vapijem i nema mi počinka.
4 A ipak, ti u Svetištu prebivaš,
Nado Izraelova!
5 U tebe se očevi naši uzdaše,
uzdaše se, i ti ih izbavi;
6 k tebi su vikali i spasavali se,
u tebe se uzdali, i postidjeli se nisu.

7 A ja, crv sam, a ne čovjek,
ruglo ljudi i naroda prezir.
8 Koji me vode, podruguju se meni,
razvlače usne, mašu glavom:


Hebrejima 13, 12-16 Poziv da iziđemo k Isu-su „izvan tabora
12 Zato i Isus, da bi vlastitom krvlju posvetio narod, trpio je izvan vrata. 13 Stoga iziđimo k njemu izvan tabora noseći njegovu muku 14 jer nemamo ovdje trajna grada, nego onaj budući tražimo. 15 Po njemu dakle neprestano prinosimo Bogu žrtvu hvalbenu, to jest plod usana što ispovijedaju ime njegovo. 16 Dobrotvornosti i zajedništva ne zaboravljajte jer takve su žrtve mile Bogu!

Luka 22, 14-23 * Isus lomi kruh, darujući se prije svoje muke Isus lomi kruh, darujući se prije svoje muke

14 Kada dođe čas, sjede Isus za stol i apostoli s njim. 15 I reče im: "Svom sam dušom čeznuo ovu pashu blagovati s vama prije svoje muke. 16 Jer kažem vam, neću je više blagovati dok se ona ne završi u kraljevstvu Božjem."
17 I uze čašu, zahvali i reče: "Uzmite je i razdijelite među sobom. 18 Jer kažem vam, ne, neću više piti od roda trsova dok kraljevstvo Božje ne dođe."
Ustanovljenje Euharistije - Večere Gospodnje
(Mt 26,26-30; Mk 14,22-26; 1 Kor 11,23-25)
19 I uze kruh, zahvali, razlomi i dade im govoreći: "Ovo je tijelo moje koje se za vas predaje. Ovo činite meni na spomen." 20 Tako i čašu, pošto večeraše, govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi koja se za vas prolijeva."
21 "A evo, ruka mog izdajice sa mnom je na stolu. 22 Sin Čovječji, istina, ide kako je određeno, ali jao čovjeku onomu koji ga predaje."
23 I oni se počeše ispitivati tko bi od njih mogao takvo što učiniti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2013 15:43 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika


Drugi dan:
hoditi s razlomljenim tijelom Kristovim. Prepoznajući solidarnost između Krista raspetog i uništavanih naroda svijeta, kao što su to Daliti, učimo zajedno kao kršćani dublje biti dio te solidarnosti. U posebnom se smislu ovdje otvara veza između euharistije i pravde, a kršćani se pozivaju otkriti praktične načine euharistijskog življenja u svijetu


Molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Slika

„Ono što Gospodin traži od nas“ – na tim se riječima proroka Miheja temelji tema ovogodišnje Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, koja je započela danas, 18. siječnja. Papa je Benedikt XVI. na samom početku svojega papinstva ekumenski dijalog stavio među prednosnice svoje službe, a u brojnim su prilikama njegove riječi snažno izrazile želju da svi koji vjeruju u Krista ponovno pronađu jedinstvo iz početaka Crkve. Prisjetimo se nekih Papinih misli o toj temi.
Razmišljajući u jednoj prigodi o prvim godinama kršćanstva, papa se Benedikt XVI. spomenuo svetoga Pavla, u vrijeme prvih korintskih vjernika. Apostol je, naime, znao da je u kršćanskoj zajednici u Korintu nastala nesloga i da su se stvorile podjele; - rekao je Sveti Otac te dodao - zbog toga je vrlo odlučno upitao: 'Zar je Krist razdijeljen?' (1,13). Tako govoreći – primijetio je Papa – on ističe da je svaka podjela u Crkvi uvreda Kristu; te, istodobno, da se uvijek u Njemu, jedinom vođi i Gospodinu, možemo ponovno naći sjedinjeni, i to neiscrpnom snagom njegove milosti – istaknuo je Papa u podnevnom nagovoru 23. siječnja 2011. godine.
Kušnja nesloge vrlo je stara i među onima koji su stvoreni da budu samo jedno. A posljedica je uvrede počinjene Kristu – istaknuo je više puta Sveti Otac – to da je razdor među kršćanima često crni zaslon koji ne dopušta da ostatak čovječanstva u potpunosti vidi Božju nazočnost. Svijet trpi zbog Božje nenazočnosti, zbog nemogućnosti pristupa Bogu, želi upoznati Božje lice. Ali kako bi mogli, i kako mogu današnji ljudi upoznati to Božje lice u licu Isusa Krista, ako smo mi kršćani podijeljeni, ako jedni poučavaju protiv drugih, ako su jedni protiv drugih? – upitao je Sveti Otac u katehezi na općoj audijenciji 23. siječnja 2008. godine te zaključio – Samo u jedinstvu možemo ovomu svijetu stvarno pokazati Božje lice, Kristovo lice, koje mu je potrebno.

A prvi i najbrži način svjedočenja jedinstva među podijeljenim kršćanima jest zajednička molitva, kako je Sveti Otac istaknuo na spomenutoj općoj audijenciji. U zajedničkoj molitvi kršćanske zajednice zajedno staju pred Gospodina i, postajući svjesne proturječjâ nastalih podjelom, očituju volju da budu poslušne njegovoj volji, utječući se s pouzdanjem njegovoj svemoćnoj pomoći (…) Zajednička molitva stoga nije voluntaristički ili isključivo sociološki čin, nego je izraz vjere koja sjedinjuje sve Kristove učenike – primijetio je Sveti Otac.
Osim molitve, međutim, potrebno je i djelovanje, i to djelovanje ljubavi. A to je papa Benedikt XVI. uvijek želio za ekumenski dijalog. Zajedničkoj molitvi dodati i konkretna djela zajedničke solidarnosti. To potiče hod jedinstva jer, može se reći, svaka i najmanja pomoć koju kršćani zajedno pruže kako bi ublažili patnju bližnjega, pomaže da bude vidljivije njihovo zajedništvo, i njihova vjernost Gospodinovoj zapovijedi – istaknuo je Sveti Otac.


http://hr.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=656955


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 sij 2013 21:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Treći dan: 20.01.2013
hoditi prema slobodi. Danas smo pozvani slaviti napore koje ulažu potlačene zajednice širom svijeta, poput Dalita u Indiji, na pobunu protiv svega što zarobljava ljude. Kao kršćani posvećeni većem jedinstvu, učimo da je uklanjanje svega onoga što razdvaja ljude jedne od drugih bitni dio punine života – slobode u Duhu.


Slika


TREĆI DAN: Hodati prema slobodi

Čitanja
Izlazak 1, 15-22 * Hebrejske primalje vrše Božji zakon unatoč faraonovoj zapovijedi
Psalam 17, 1-6 * Molitva povjerenja onoga tko je otvoren Božjem pogledu
2 Korinćanima 3, 17-18 * Veličanstvena slobo-da djece Božje u Kristu
Ivan 4, 4-26 * Razgovor s Isusom vodi Samari-janku u slobodniji život



Molitva
Bože osloboditelju, zahvaljujemo ti za ustraj-nost i vjeru punu nade onih koji se bore za dosto-janstvo i puninu života. Znamo da ti podižeš …, i oslobađaš … Tvoj Sin Isus hoda s nama da nam pokaže put do istinske slobode. Daj nam da mo-žemo cijeniti što imamo, da budemo ojačani i na-dvladamo sve što nas zarobljava. Pošalji nam svo-ga Duha, tako da istinom budemo oslobođeni. te da zajedničkim glasom naviještamo tvoju ljubav svijetu. Bože, darovatelju života, vodi nas prema pravdi i miru. Amen.


Pitanja
Postoje li vremena kad nas predrasude i osuđivanja iz svijeta – s obzirom na kaste, dob, rod, rasu, obrazovanje – čak i u našim kršćanskim zajednicama, priječe da vidimo jedni druge jasno u svjetlu slave Božje?
 Koje male, praktične korake možemo po-duzeti, zajedno kao kršćani, prema slobodi djece Božje (Rimljanima 8, 21) za naše crkve i za šire društvo?

Čitanja

Izlazak 1, 15-22 * Hebrejske primalje vrše Božji zakon unatoč faraonovoj zapovijedi
15 Egipatski se kralj obrati i na hebrejske babice, od kojih jednoj bijaše ime Šifra, a drugoj Pua, pa im naredi: 16 "Kad u porodu pomažete Hebrejkama, dobro pogledajte oba kamena sjedala: ako je muško dijete, ubijte ga; ako je žensko, neka živi. 17 Ali su se babice bojale Boga i nisu činile kako im je naredio egipatski kralj, nego su ostavljale na životu mušku djecu. 18 Stoga egipatski kralj pozove babice pa im rekne: "Zašto ste tako radile i na životu ostavljale mušku djecu?" 19 Nato babice odgovore faraonu: "Hebrejke nisu kao egipatske žene. One su životne. Prije nego babica dođe k njima, one već rode." 20 Bog je to babicama za dobro primio. Narod se množio i silno porastao. 21 A kako su se babice bojale Boga, on ih obdari potomstvom.
22 Onda faraon izda naredbu svemu svome narodu: "Svako muško dijete koje se rodi Hebrejima bacite u Rijeku! Na životu ostavite samo žensku djecu."


Psalam 17, 1-6 * Molitva povjerenja onoga tko je otvoren Božjem pogledu

1 Molitva.
Davidova.
Počuj, Jahve pravedni,
i vapaj mi poslušaj,
usliši molitvu iz usta iskrenih!
2 Od tebe nek' mi dođe presuda,
tvoje oči vide što je pravo.
3 Istraži mi srce, pohodi noću,
ognjem me iskušaj,
al' u meni nećeš nać' bezakonja.
Ne zgriješiše usta moja
4 kao što griješe ljudi:
po riječima usta tvojih čuvah putove Zakona.
5 Korak mi čvrsto prionu za tvoje staze,
ne zasta mi noga na putima tvojim.

6 Zazivam te, Bože, ti ćeš me uslišit':
prikloni mi uho i čuj riječi moje.

2 Korinćanima 3, 17-18 * Veličanstvena slobo-da djece Božje u Kristu
17 Gospodin je Duh, a gdje je Duh Gospodnji, ondje je sloboda. 18 A svi mi, koji otkrivenim licem odrazujemo slavu Gospodnju, po Duhu se Gospodnjem preobražavamo u istu sliku - iz slave u slavu.

Ivan 4, 4-26 * Razgovor s Isusom vodi Samari-janku u slobodniji život
4 Morao je proći kroza Samariju. 5 Dođe dakle u samarijski grad koji se zove Sihar, blizu imanja što ga Jakov dade svojemu sinu Josipu. 6 Ondje bijaše zdenac Jakovljev.
Isus je umoran od puta sjedio na zdencu. Bila je otprilike šesta ura. 7 Dođe neka žena Samarijanka zahvatiti vode. Kaže joj Isus: "Daj mi piti!" 8 Njegovi učenici bijahu otišli u grad kupiti hrane. 9 Kaže mu na to Samarijanka: "Kako ti, Židov, išteš piti od mene, Samarijanke?" Jer Židovi se ne druže sa Samarijancima. 10 Isus joj odgovori:
"Kad bi znala dar Božji
i tko je onaj koji ti veli:
'Daj mi piti',
ti bi u njega zaiskala
i on bi ti dao vode žive."
11 Odvrati mu žena: "Gospodine, ta nemaš ni čime bi zahvatio, a zdenac je dubok. Otkuda ti dakle voda živa? 12 Zar si ti možda veći od oca našeg Jakova koji nam dade ovaj zdenac i sam je iz njega pio, a i sinovi njegovi i stada njegova?" 13 Odgovori joj Isus:
"Tko god pije ove vode,
opet će ožednjeti.
14 A tko bude pio vode koju ću mu ja dati,
ne, neće ožednjeti nikada:
voda koju ću mu ja dati
postat će u njemu izvorom vode
koja struji u život vječni."
15 Kaže mu žena: "Gospodine, daj mi te vode da ne žeđam i da ne moram dolaziti ovamo zahvaćati." 16 Nato joj on reče: "Idi i zovi svoga muža pa se vrati ovamo." 17 Odgovori mu žena: "Nemam muža." Kaže joj Isus: "Dobro si rekla: 'Nemam muža!' 18 Pet si doista muževa imala, a ni ovaj koga sada imaš nije ti muž. To si po istini rekla." 19 Kaže mu žena: "Gospodine, vidim da si prorok. 20 Naši su se očevi klanjali na ovome brdu, a vi kažete da je u Jeruzalemu mjesto gdje se treba klanjati." 21 A Isus joj reče:
"Vjeruj mi, ženo, dolazi čas
kad se nećete klanjati Ocu
ni na ovoj gori ni u Jeruzalemu.
22 Vi se klanjate onome što ne poznate,
a mi se klanjamo onome što poznamo
jer spasenje dolazi od Židova.
23 Ali dolazi čas - sada je! -
kad će se istinski klanjatelji klanjati Ocu
u duhu i istini
jer takve upravo klanjatelje traži Otac.

24 Bog je duh
i koji se njemu klanjaju,
u duhu i istini treba da se klanjaju."

25 Kaže mu žena: "Znam da ima doći Mesija zvani Krist - Pomazanik. Kad on dođe, objavit će nam sve.
" 26 Kaže joj Isus: "Ja sam, ja koji s tobom govorim!"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 sij 2013 21:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

TREĆI DAN: Hodati prema slobodi
Komentar

Smjerno hodanje s Bogom uvijek je hod u slobodu koju on otvara za sve ljude. S time na umu,slavimo otajstvo borbe za slobodu, koja se odvija
čak i na mjestima gdje se čini da su potlačivanje,predrasude i siromaštvo nepodnošljivo breme.
Odlučno odbijanje da se prihvate nečovječne zapovijedi i uvjeti – poput onih koje je faraon dao
primaljama ropskog hebrejskog naroda – može se
činiti kao posve malo djelo, no zapravo se radi o djelima kakva se često vrše u raznim zajednicama širom svijeta. Stoga slavimo odlučnost za slobodu – u dostojanstvu, društvenom prihvaćanju i dobromudjelu u onom što je dobro – kao što vidimo u dalitskim zajednicama. Takvo odlučno koračanje prema punijem životu dar je evanđeoske nade svim ljudima, koji su , na različite načine, robovi nejednakosti širom svijeta.Put iz nepravedne diskriminacije i predrasuda u slobodu potanko nam donosi priča o Isusovu susretu sa Samarijankom kod zdenca. Ta žena želi, kao prvo, preispitati sve predrasude koje ju prate, kao i pronaći načine da olakša breme koje nosi. To su polazne točke za njen razgovor s Isusom. Isus započinje razgovor s njom na temelju svoje potrebe za njenom pomoću (žedan je) te uzajamnog preispitivanja društvenih predrasuda koje tu pomoć
čine problematičnom. Malo po malo pred ženom se otvara jedan slobodniji život jer zamršenost njenog života biva sve jasnijom u svjetlu Isusovih riječi. Ovi osobni uvidi razgovor na kraju dovode do točke u kojoj se ono što dijeli te dvije skupine ljudi – gdje štovati Boga? – nadilazi. Traži se klanjanje „u duhu i istini“ a ovdje učimo biti slobodni od svega što nam priječi zajednički život, život u punini.Poziv na veću slobodu u Kristu, poziv je na dublje zajedništvo. Ono što nas rastavlja – i kao kršćane koji tragamo za jedinstvom, i kao ljude razdvojene nepravednim običajima i nejednakostima
– drži nas zarobljenicima, i skrivenima jednih od drugih. Naša je sloboda u Kristu označena
novim životom u Duhu koji nas osposobljava – zajedno – stati pred slavu Božju „otkrivenih lica“.
U tom blistavom svjetlu učimo istinitije vidjeti jedan drugoga, dok rastemo u sličnosti Kristu
prema punini Kristova jedinstva....


:a1250: smajlic8 :a1250: smajlic8 :a1250: smajlic8 :a1250: smajlic8 :a1250: smajlic8 :a1250: smajlic8 :a1250: smajlic8


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 sij 2013 09:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Četvrti dan: 21.01.2013

hoditi kao djeca zemlje. Svijest o našem mjestu u Božjem stvaranju zbližava nas jer uviđamo našu ovisnost jednih o drugima i o zemlji. Razmatrajući žurni poziv na brigu o okolišu te na primjereno dijeljenje i pravednost u pogledu plodova zemlje, kršćani su pozvani na život aktivnih svjedoka, u duhu jubilejske godine.



ČETVRTI DAN: Hodati kao djeca zemlje

Čitanja
Levitski zakonik 25, 8-17 * Zemlja je za opće dobro, ne za osobni probitak
Psalam 65, 5b-13 * Plodonosno izlijevanje Bo-žje milosti na zemlji
Rimljanima 8, 18-25 * Žudnja sveg stvorenja za spasenjem
Ivan 9, 1-11 * Isusovo iscjeljenje, kal, tijela i voda

Molitva
Bože, darovatelju života, zahvaljujemo ti za zemlju i za one koji se o njoj brinu i donose njene plodove. Neka nam Duh, Životvorac, pomogne uvidjeti da smo dio tkanja stvorenjskih odnosa. Daj da naučimo njegovati zemlju i čuti uzdisanje stvorenja i da mognemo uistinu hodati Kristovim stopama, donoseći iscjeljenje svemu što ranjava zemlju i osiguravati pravednu raspodjelu njenih plodova. Bože, darovatelju života, vodi nas prema pravdi i miru. Amen.

Pitanja
 Današnja čitanja pozivaju kršćane na du-boko jedinstvo djelovanja u zajedničkoj skrbi za zemlju. Gdje zajedno kao kršćani vršimo duh jubi-lejske godine u našim životima?
 U kojim smo situacijama, u našim kršćan-skim zajednicama, suučesnici u stvarima koje deg-radiraju i izrabljuju zemlju? Gdje možemo više raditi na učenju i poučavanju poštovanja prema Božjem stvorenju?

Čitanja

Levitski zakonik 25, 8-17 * Zemlja je za opće dobro, ne za osobni probitak

8 "Nabroj sedam sedmica takvih godina, sedam puta sedam godina. Sedam sedmica godina iznosit će ti četrdeset devet godina. 9 A onda zaori u trubu! U sedmome mjesecu, desetoga dana toga mjeseca, na Dan pomirenja, zatrubite u trubu širom svoje zemlje. 10 Tu pedesetu godinu proglasite svetom! Zemljom proglasite oslobađanje svim njezinim stanovnicima. To neka vam bude jubilej, oprosna godina. Neka se svatko vaš vrati na svoju očevinu; neka se svatko vrati k svome rodu! 11 Ta pedesetogodišnjica neka vam je jubilejska godina: nemojte sijati, nemojte žeti što samo od sebe uzraste niti berite grožđe s neobrezane loze. 12 Jer jubilej vam mora biti svet! Hranite se onim što njiva donese od sebe.
13 Te jubilejske godine neka se svatko vrati na svoju očevinu. 14 Zato, kad prodajete imanje svome sunarodnjaku ili kupujete od svoga sunarodnjaka, nemojte nanositi štete svome bratu! 15 Od svoga sunarodnjaka kupuj, odbivši samo broj godina poslije jubileja, a on neka ti proda prema broju proizvodnih godina. 16 Što više godina, više i cijenu povisi; što manje godina, neka je i cijena manja. Jer, ono što ti on prodaje jest broj ljetina. 17 Neka nitko od vas ne nanosi štete svome sunarodnjaku, nego se boj Boga svoga! Jer ja sam Jahve, Bog vaš.

Psalam 65, 5b-13 * Plodonosno izlijevanje Bo-žje milosti na zemlji

6 Čudesno nas uslišuješ u pravednosti svojoj,
o Bože, spasenje naše,
nado svih krajeva svijeta
i mora dalekih.
7 Učvršćuješ bregove jakošću svojom
silom òpasān.
8 Krotiš huku mora,
huku valova i buku naroda.
9 Oni što žive nakraj svijeta
boje se znamenja tvojih;
dveri jutra i večeri radošću napunjaš.
10 Ti pȍhodī zemlju i ti je nȁtopī,
ȍbogatī nju veoma.
Božja se rijeka vodom napuni,
ti pripravi ljudima žito.
Ovako pripremi zemlju:
11 brazde joj natopi,
grude joj poravna;
kišom je omekša,
usjeve joj blagoslovi.
12 Ti okruni godinu dobrotom svojom,
plodnost niče za stopama tvojim.
13 Pustinjski pašnjaci kaplju od obilja,
brežuljci se pašu radošću.

Rimljanima 8, 18-25 * Žudnja sveg stvorenja za spasenjem

18 Smatram, uistinu: sve patnje sadašnjega vremena nisu ništa prema budućoj slavi koja se ima očitovati u nama. 19 Doista, stvorenje sa svom žudnjom iščekuje ovo objavljenje sinova Božjih: 20 stvorenje je uistinu podvrgnuto ispraznosti - ne po svojoj volji, nego zbog onoga koji ga podvrgnu - ali u nadi. 21 Jer i stvorenje će se osloboditi robovanja pokvarljivosti da sudjeluje u slobodi i slavi djece Božje. 22 Jer znamo: sve stvorenje zajedno uzdiše i muči se u porođajnim bolima sve do sada. 23 Ali ne samo ono! I mi koji imamo prvine Duha, i mi u sebi uzdišemo iščekujući posinstvo, otkupljenje svoga tijela. 24 Ta u nadi smo spašeni! Nada pak koja se vidi nije nada. Jer što tko gleda, kako da se tomu i nada? 25 Nadamo li se pak onomu čega ne gledamo, postojano to iščekujemo.

Ivan 9, 1-11 * Isusovo iscjeljenje, kal, tijela i voda

1 Prolazeći ugleda čovjeka slijepa od rođenja. 2 Zapitaše ga njegovi učenici: "Učitelju, tko li sagriješi, on ili njegovi roditelji te se slijep rodio?" 3 Odgovori Isus: "Niti sagriješi on niti njegovi roditelji, nego je to zato da se na njemu očituju djela Božja."
4 "Dok je dan,
treba da radimo djela
onoga koji me posla.
Dolazi noć,
kad nitko ne može raditi.
5 Dok sam na svijetu,
svjetlost sam svijeta."
6 To rekavši, pljune na zemlju i od pljuvačke načini kal pa mu kalom premaza oči. 7 I reče mu: "Idi, operi se u kupalištu Siloamu!" - što znači "Poslanik." Onaj ode, umije se pa se vrati gledajući.
8 Susjedi i oni koji su ga prije viđali kao prosjaka govorili su: "Nije li to onaj koji je sjedio i prosio?" 9 Jedni su govorili: "On je." Drugi opet: "Nije, nego mu je sličan." On je sam tvrdio: "Da, ja sam!" 10 Nato ga upitaše: "Kako su ti se otvorile oči?" 11 On odgovori: "Čovjek koji se zove Isus načini kal, premaza mi oči i reče mi: 'Idi u Siloam i operi se.' Odoh dakle, oprah se i progledah."

_________________




OČE, GOSPODAR SI NEBA I ZEMLJE! Pogledaj na nas, sluge svoje i sjedini nas u Ljubavi svojoj da dođemo pred Tebe punog srca.
Usliši molitvu našu. Hvala Ti i Slava u sve vijeke vjekova - AMEN.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 sij 2013 15:02 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

Komentar
Ako nam je hodati smjerno s Bogom, valja nam uvijek biti svjesni sebe kao dijela stvorenja i pri-matelja Božjih darova. U svijetu se sve više uviđa da je jako važno bolje razumijevanje našeg pravog mjesta u stvaranju. Među kršćanima, posebno, postoji rastuća svijest o načinima na koje je ekolo-ška skrb dio smjernog hoda s Bogom, Stvorite-ljem. Sve što imamo dano nam je od Boga u stva-ranju te tako to i nije naše da činimo s time što nam je volja. S tog su razloga kršćani pozvani od 1. rujna do 4. listopada slaviti „Vrijeme za stvore-nje“. Tu praksu prihvaća sve više kršćana. Eku-menski je patrijarh Demetrije I. 1989. godine pro-glasio 1. rujna danom molitve za okoliš. Crkvena godina u pravoslavnoj crkvi započinje toga dana spomenom Božjeg stvaranja svijeta. Mnoge crkve zapadne tradicije 4. listopada slave Franju Asiš-kog, autora „Pjesme stvorova“. Početak i završe-tak „Vremena za stvorenje“ povezani su tako bri-gom za stvorenje i u istočnoj i u zapadnoj kršćan-skoj tradiciji.
Kršćanstvo je događaj otkupljenja svega stvo-renja, ono je događaj samog stvorenja. Vjerovanje da je u Isusu Bog postao čovjekom, na određenom mjestu i u određenom vremenu, središnje je vjero-vanje oko kojega se okupljaju svi kršćani. To za-jedničko vjerovanje u Utjelovljenje sa sobom nosi duboko priznavanje važnosti stvorenja – tijela, hrane, zemlje, vode i svega što hrani naš život na planetu. Isus je u potpunosti dio ovoga svijeta. Može nam biti pomalo šokantno čuti da Isus liječi svojom pljuvačkom i prašinom sa zemlje, no to je posve u skladu s činjenicom da je stvoreni svijet sastavni dio Božjeg nauma darivanja novog živo-ta.
Diljem svijeta zemlju obrađuju najsiromašniji koji najčešće ni nemaju udjela u plodovima toga rada – to je iskustvo i mnogih Dalita u Indiji. No istovremeno upravo Daliti vode posebnu brigu o zemlji, jer se u njihovom radu vidi praktična mud-rost obrađivanja zemlje.
Briga za zemlju uključuje osnovno pitanje kako ljudi mogu živjeti unutar stvorenja, na načine koji su ljudskiji za sve. Činjenica da je zemlja– njena obrada i vlasništvo nad njom – tako često izvor ekonomske nejednakosti i degradirajućih radnih uvjeta, razlog je za veliku skrb i djelovanje svih kršćana zajedno. O opasnostima izrabljivanja zemlje govore i upute Levitskog zakonika glede jubilejske godine: zemlja i njeni plodovi nisu dani kako bi bili prilika za „nanositi štetu svome bratu“ već je obrađivanje za dobrobit sviju. To nije samo religijska ideja, povezana je sa zbiljskim ekonom-skim i poslovnim običajima po pitanju upravljanja zemljom, prodajom i kupnjom.....

(djos.hr)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 sij 2013 07:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika


Peti dan:
hoditi kao Isusovi prijatelji. Danas razmatramo biblijske slike ljudskih prijateljstava i ljubavi kao modela ljubavi Božje za svako ljudsko biće. Spoznati sebe kao ljubljene prijatelje Isusove ima posljedice i na odnose unutar Isusove zajednice. Unutar Crkve ne mogu postojati prepreke, isključivanja, ukoliko se radi o zajednici u kojoj su svi jednako Isusovi ljubljeni prijatelji.


PETI DAN: Hodati kao Isusovi prijatelji

Čitanja
Pjesma nad pjesmama 1, 5-8 * Ljubav i voljeni
Psalam 139, 1-6 * Proničeš me svega i pozna-ješ
3 Ivanova 2-8 * Gostoprimstvo prijateljima u Kristu
Ivan 15,12-17 * Vi ste prijatelji moji

Molitva
Isuse, ti nam nudiš svoje prijateljstvo od prvog trenutka našeg postojanja. Tvoja ljubav obuhvaća
sve ljude, napose one koji su isključeni ili odbače-ni poradi ljudskih tvorevina kaste, rase ili puti. Ispunjeni povjerenjem i sigurnošću našeg dosto-janstva u tebi, daj da možemo hodati u solidarnos-ti i prihvaćati jedni druge u Duhu, kao djeca Bož-ja. Bože, darovatelju života, vodi nas prema prav-di i miru. Amen.


Pitanja
 Tko su oni koje, u vašim zajednicama, Krist zove u svoje prijateljstvo?
 Što priječi Isusove prijatelje da budu prija-telji međusobno?
 Kako je prijateljevanje s jednim te istim Isusom izazov razdijeljenim crkvama?

Čitanja
Pjesma nad pjesmama 1, 5-8 * Ljubav i voljeni
Crna sam ali lijepa,
kćeri jeruzalemske,
kao šatori kedarski,
kao zavjese Salomonove.
6 Ne gledajte što sam garava,
to me sunce opalilo.
Sinovi majke moje rasrdili se na mene,
postavili me da čuvam vinograde;
a svog vinograda, koji je u meni,
nisam čuvala.

7 Reci mi, ti koga ljubi duša moja,
gdje paseš,
gdje se u podne odmaraš,
da ne lutam, tražeći te,
oko stada tvojih drugova.
8 Ako ne znaš, o najljepša među ženama,
izađi i slijedi tragove stada
i pasi kozliće svoje
oko pastirskih koliba

Psalam 139, 1-6 * Proničeš me svega i pozna-ješ
1 Zborovođi.
Davidov.
Jahve, proničeš me svega i poznaješ,
2 ti znaš kada sjednem i kada ustanem,
izdaleka ti već misli moje poznaješ.
3 Hodam li ili ležim, sve ti vidiš,
znani su ti svi moji putovi.
4 Riječ mi još nije na jezik došla,
a ti, Jahve, sve već znadeš.
5 S leđa i s lica ti me obuhvaćaš,
na mene si ruku svoju stavio.
6 Znanje to odveć mi je čudesno,
previsoko da bih ga dokučio.

3 Ivanova 2-8 * Gostoprimstvo prijateljima u Kristu

2 Ljubljeni!
Želim ti u svemu dobro i da budeš zdrav, kao što je dobro tvojoj duši. 3 Veoma se obradovah kada dođoše braća i posvjedočiše za tvoju istinu: kako ti živiš po Istini. 4 Čuti da moja djeca po Istini žive! - nema mi veće radosti od toga. 5 Ljubljeni, pravi si vjernik u svemu što činiš za braću, i to za došljake. 6 Oni posvjedočiše tvoju ljubav pred Crkvom i dobro ćeš učiniti ako ih ispratiš Boga dostojno. 7 Jer poradi Imena iziđoše i ne primaju ništa od pogana. 8 Mi smo dakle dužni takve primati da budemo suradnici Istine.

Ivan 15,12-17 * Vi ste prijatelji moji

12 Ovo je moja zapovijed:
ljubite jedni druge
kao što sam ja vas ljubio!
13 Veće ljubavi nitko nema od ove:
da tko život svoj položi za svoje prijatelje.
14 Vi ste prijatelji moji
ako činite što vam zapovijedam.
15 Više vas ne zovem slugama
jer sluga ne zna
što radi njegov gospodar;
vas sam nazvao prijateljima
jer vam priopćih sve
što sam čuo od Oca svoga.
16 Ne izabraste vi mene,
nego ja izabrah vas
i postavih vas
da idete i rod donosite
i rod vaš da ostane
te vam Otac dadne
što ga god zaištete u moje ime.
17 Ovo vam zapovijedam:
da ljubite jedni druge."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr