www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 23:55

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 18 ruj 2007 19:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
18.09. Josip Kupertinski


Svetac
Kad je na današnji dan god. 1663. umro u Osimu franjevac konventualac otac Josip iz Copertina, njegovo ime bijaše vec poznato po cijeloj Europi. On, doduše, nije osnivac nikakvog novog reda ni pisac kakve knjige niti je u dušobrižništvo unio kakve nove, originalne metode. On ne samo da nije bio nadaren politickom i diplomatskom mudrošcu, a još manje osposobljen znanstvenom spremom da bi se mogao ukljuciti u sukob Crkve s pocecima prosvjetiteljstva i državnog apsolutizma, vec mu je nedostajala i osrednja sposobnost da u samostanu preuzme bilo kakvu odgovorniju službu. Po cemu je onda bio tako poznat? - Po svetosti i izvanrednim nadnaravnim misticnim pojavama koje su je pratile. Schamoni navodi mišljenje jednog svjedoka koji je bio prisutan kad su sv. Josipu iz Copertina u njegovoj zadnjoj bolesti donijeli svetu pricest. "Tada se na svecevu licu na zacudenje sviju prisutnih pojavio neobican sjaj svjetla. Precasni g. generalni vikar iz Osima, kad je vidio to prekomjerno svjetlo i preobraženo lice, pozva me, jer sam stajao na mjestu s kojeg se to nije moglo vidjeti, te i ja promatrah isto djelovanje."

Giuseppe Maria Desa - naš svetac - rodio se 17. lipnja 1603. u Copertinu, u talijanskoj pokrajini Pugli, i to u pravoj pravcatoj staji kao i Spasitelj. Bio je posljednji sin Feliksa i Franceschine, rodene Panaca. Djetinjstvo je proveo u velikoj neimaštini. Pošao je i u školu, ali ju je zbog bolesti, koja ga je gotovo preko pet godina držala nepokretnim, morao prekinuti. Kad je ozdravio i vec poodrastao, u njemu je dozrijevala misao da stupi u red konventualaca. No oni ga zbog njegove "odviše male izobrazbe" ne htjedoše primiti. Tada pokuca na vrata kapucina i ovi ga primiše. Obukao je njihov habit na sam blagdan Velike Gospe 1620. god. No i ne dovršivši propisanu godinu novicijata, zbog neprikladnosti, bi iz reda otpušten. Posredovanjem svoga ujaka konventualca primljen je kao sluga i trecoredac u njihov samostan u Grottelli. No kasnije bude obucen u njihov habit, a 18. ožujka 1628. po Božjoj providnosti zareden i za svecenika.

I sada se poceše i na vani pokazivati njegovi misticni darovi koji mu brzo stekoše glasovitost, ali i mnoge "žive križeve". On sam je nastojao ostati ponizan, skroman, a prihvatio je upravo herojski zakon pokore, mrtvenja, posta i odricanja. Narocito strogo je obdržavao siromaštvo i poslušnost. Zbog svojih ekstaza i lebdenja probudio je sumnju inkvizicije pa je 21. listopada 1638. morao napustiti svoj dragi samostan u Grottelli te poci u Napulj da bude podvrgnut ispitivanju pred sudištem tamošnje inkvizicije. Cudo se ponovilo u kapeli ženskoga samostana Sv. Grgura pred samim sucima inkvizicije. I oni ga vidješe kako u zanosu lebdi u zraku. Slucaj je predan u Rim samoj Kongregaciji Sv. Oficija, koja oca Josipa oslobodi sumnje da ide za nekom afektiranom svetošcu i da zlorabi pucku lakovjernost. No ipak mu bi zabranjeno da se vrati u Grottellu, vec naredeno da bude poslan u koji drugi samostan u kojem ce biti "udaljen i odijeljen od susreta sa svjetovnjacima". Poglavari ga poslaše u Asiz, gdje ostade 14 godina, gdje je i dalje imao one izvanredne milosti. Ljudi su i dalje dolazili k njemu, pa i svecenici i prelati, preporucivali se njegovu zagovoru te od njega tražili savjete. Odredbom Svetog oficija svetac je iz Asiza premješten u Pietrarubbiju kod Macerate, u kapucinski samostan Svetog Lazara. Napokon je papa Aleksandar VII. 12. lipnja 1656. donio odluku da se otac Josip može vratiti svojoj redovnickoj subraci i to ovaj put u samostan Sv. Franje u Osimo kraj Ancone. Tu je proveo posljednje godine svoga života. Umro je sveto u zoru 18. rujna 1663. Blaženim je proglašen god. 1753., a svetim god. 1767.

Zanimljivo je da ga zazivaju u pomoc daci i studenti, osobito oni koji idu na ispite.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 ruj 2007 20:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2007 12:33
Postovi: 390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
VERITAS - br. 6/2005

Sv. Josip Kupertinski (1603-1663) - zaštitnik učenika i studenataSam naslov vjerojatno dovoljno govori o razlozima odabira životopisa ovoga velikog sveca i čudotvorca, upravo u ovom predprazničnom razdoblju u kojem se i školarci i studenti pripremaju za ispite. No, uz molitve svecu za pomoć, toplo vam preporučamo proučiti i životopis u opširnijoj verziji od ove koju donosimo. Svima zainteresiranima na raspolaganju je knjiga "Sveti Josip Kupertinski", u "Veritasovu" izdanju. Giuseppe Maria Desa - naš svetac - rođen je 17. lipnja 1603. u Copertinu, u talijanskoj pokrajini Pugli, i to u pravoj pravcatoj staji, kao i Isus. Djetinjstvo je proveo u velikoj neimaštini. Pošao je i u školu, ali ju je zbog bolesti, koja ga je gotovo preko pet godina držala nepokretnim, morao prekinuti.

Kad je ozdravio i već poodrastao, u njemu je dozrijevala misao da stupi u red franjevaca konventualaca. No oni ga zbog njegove "odviše slabe izobrazbe" ne htjedoše primiti. Tek posredovanjem njegova ujaka fratra primljen je kao sluga i trećoredac u njihov samostan u Grottelli. No kasnije je bio obučen u habit, a 18. ožujka 1628., iako mu škola nikako nije išla, po Božjoj providnosti, zaređen i za svećenika.

I tada se počeše pokazivati njegovi mistični darovi koji mu brzo stekoše glasovitost, ali i mnoge "žive križeve". On sam je nastojao ostati ponizan, skroman, a prihvatio je upravo herojski zakon pokore, posta i odricanja. Naročito strogo je obdržavao siromaštvo i poslušnost.

Zbog svojih ekstaza i lebdenja pred križem probudio je sumnju inkvizicije pa je 21. listopada 1638. morao napustiti samostan u Grottelli te poći u Napulj da bude podvrgnut ispitivanju pred sudištem tamošnje inkvizicije. Čudo se ponovilo i pred samim sucima inkvizicije. I oni ga vidješe kako u zanosu lebdi u zraku. Slučaj je predan u Rim samoj Kongregaciji svetog oficija, koja oca Josipa oslobodi sumnje. No ipak mu bi zabranjeno da se vrati u Grottellu, već naređeno da bude poslan u koji drugi samostan u kojem će biti "udaljen i odijeljen od susreta sa svjetovnjacima".

Poglavari ga poslaše u Asiz, gdje ostade 14 godina. Ondje je i dalje imao one izvanredne milosti. Ljudi su i dalje dolazili k njemu, pa i svećenici i prelati, preporučivali se njegovu zagovoru te od njega tražili savjete.

Odredbom Svetog oficija svetac je iz Asiza premješten u Pietrarubbiju kod Macerate, u kapucinski samostan Svetog Lazara. Kapucini su dobili nalog da ga čuvaju kod sebe kao zatvorenika. Bilo mu je dopušteno izići iz ćelije da služi ili sluša svetu misu, da razgovara samo s redovnicima, a zabranjeno mu je primati posjete, primati ili pisati pisma. No, jer su se i dalje događale čudesne pojave, ljudi su ipak navaljivali k njemu sa svih strana.

Napokon je papa Aleksandar VII. 12. lipnja 1656. donio odluku da se otac Josip može vratiti svojoj redovničkoj subraći i to ovaj put u samostan Sv. Franje u Osimo kraj Ancone. Ondje je proveo posljednje godine svoga života. Umro je sveto u zoru 18. rujna 1663. Blaženim je proglašen god. 1753., a svetim god. 1767.

Kada je 2003. obilježavana 400. obljetnica rođenja ovoga sveca papa Ivan Pavao II. uputio je poruku poglavaru Reda male braće konventualaca fra Joachimu Giermeku, u kojoj je istaknuo kako primjer tog sveca treba potaknuti svakog vjernika da u složenim prilikama suvremenog doba svoju vjeru živi sa žarom i s oduševljenjem. Sv. Josip Kupertinski poziva vjernike da traže dublji smisao života te da osobno susretnu Boga, prepuštajući se potpuno njegovoj volji, napomenuo je Papa. Taj svetac, zaštitnik učenika i studenata, ohrabruje svijet kulture da ljudsko znanje utemelji na Božjoj mudrosti. Sv. Josip Kupertinski uzor je "svakodnevne" svetosti, obilježene vjernim vršenjem najobičnijih dužnosti.


Molitva sv. Josipu Kupertinskom za uspjeh na ispitu

Dobri Bože, zahvaljujem Ti na svim darovima koje mi daješ. Udijeli mi milost da se uvijek njima služim Tebi na slavu, za svoje posvećenje i na dobro drugih.

Daj da uvijek budem radosna srca. Blagoslovi moje roditelje i bdij nad mojim učenjem. Prosvijetli moje učitelje, nastavnike i profesore, a budi na pomoć i mojim školskim prijateljima i prijateljicama.

Utječem Ti se po zaslugama i po zagovoru sv. Josipa Kupertinskoga, koji je i sam iskusio teškoće učenje i tjeskobe ispita, ali je doživio i radost da za svoj trud - uz pomoć svoje drage nebeske Majke Marije - bude nagrađen.

Molim Te, vodi moju pamet, učvrsti moju volju i potakni velikodušnu zauzetost, da tako ispunim svoje dužnosti i zaslužim uspješno položiti ispit pred kojim se nalazim. Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 ruj 2014 12:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 31 ožu 2011 15:02
Postovi: 86
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Danas se slavi ovaj svetac.
Sveti Josip Kupertinski je svetac posvemašnje poniznosti koji svojim karizmama i darovima, osobito darom levitacije, po kojem je 'prepoznatljiv' u ikonogafiji, ne prestaje zapanjivati svijet vjernika, ali i znanstvenike
http://book.figulus.hr/44/izdvojeno/289 ... inski.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr