www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:01

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
PostPostano: 01 vel 2021 16:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2013 09:36
Postovi: 120
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
Bonifacije napisao:
Preostaje da odgovorimo jos na Tomatinovo pitanje u vezi bracne cistoce. Ako je tocno da je bracni cin bez namjere zaceca teski grijeh,kako onda treba izgledati bracni zivot?

Kao uzor savrsenog braka i savrsene obitelji mozemo uzeti brak sv.Josipa i presvete Djevice. Onako kako su oni zivjeli i ponasali se u braku,tako bi se trebali ponasati svi ljudi,a osobito svi katolici koji su kao clanovi prave Crkve jos vise duzni biti savrseni pred Bogom. Ako sv.Josip nije spavao u istom krevetu s Marijom,onda to ne bi trebali ciniti ni drugi katolici. Ako se sv.Josip i Marija nisu zajedno kupali,onda to ne bi trebali ciniti ni drugi katolici itd. Netko moze reci:" Ali to je pretesko i nemoguce je da bi netko danas tako zivio." Ali ako je mogao sv.Josip i to bez posvetne Milosti,jer Zrtva jos nije bila izvrsena,onda to mogu i svi ostali uz pomoc Milosti. Sv. Josip nije bio starac kad se ozenio s Marijom i bio je kao i mi izlozen napastima svijeta,tijela i Sotone. A buduci da je Marija bila veoma lijepa i mlada zena,jer nikakav grijeh nije umanjio njezinu tjelesnu ljepotu,bilo mu je jos teze uz takvu predivnu zenu zivjeti u cisto duhovnom braku. Zato ni jedan katolik nece imati isprike na sudu Bozjem. Ali tu se ne radi samo o Mariji i Josipu. Bilo je mnogo svetaca koji su zivjeli u takvom andjeoskom braku. A koliki su svecenici, redovnici i pustinjaci tijekom povijesti Crkve cijeli svoj zivot proveli u savrsenoj cistoci bez ikakvih bludnih grijeha. Ako su mogli oni,mozemo i mi jer nam stoje na raspolaganju ista sredstva spasenja kao i njima. Ako je mogao sv.Josip i bez posvetne Milosti u dusi, onda jos vise mozemo i mi koji nakon Kristove smrti uzivamo neizreci dar Milosti Bozje. Ali je potrebno,kako sam vise puta govorio na ovom forumu,zivjeti u strogoj askezi i neprekidnoj molitvi kako bi se tijelo drzalo pod kontrolom razuma.

I za kraj jedna anegdota koju sam procitao u knjizi o zivotu pustinjskih otaca. Nekom je pustinjaku bilo objavljeno da u obliznjem mjestu zivi ozenjeni covjek koji je drazi Bogu nego on. I on se zaputio da potrazi tog covjeka. Nije mu bilo jasno kako ozenjeni covjek moze biti drazi Bogu od jednog pustinjaka koji zivi u savrsenoj cistoci i neprekidnoj askezi. Kad ga je pronasao, poceo ga je radoznalo ispitivati da sazna sto vise o njegovom nacinu zivota. Sveta radoznalost iako u vecini slucajeva nije dobra! I nakon sto se u pocetku izgovarao, taj covjek je napokon priznao da je kao mladic zelio otici u samostan ali su ga roditelji natjerali da se ozeni. Ali da nikad nije 'upoznao' svoju zenu nego od prvog dana braka zive kao brat i sestra. I pustinjak je zadivljen rekao:" Ovaj covjek stvarno zivi bolje od mene." Evo,na tom primjeru mozemo vidjeti koliko su Bogu dragi oni koji i u braku znaju obuzdati svoje zivotinjske nagone i zivjeti kao andjeli u ljudskom tijelu.


Bonifacije,
hvala ti što si se potrudio i odgovorio na moja pitanja. Osvrnut ću se samo kratko na tvoje odgovore jer nemam baš previše vremena da detaljno raspravljam o svemu što si pisao.
Što se tiče Valtorte, toplo bih ti preporučio da čitaš djela sv. Ivana od Križa jer će ti pomoći da bolje shvatiš neke stvari kada su u pitanju nadnaravne objave. Taj svetac je zbilja čudo i meni je puno pomogao da bolje neke stvari razumjem. Doduše, nije lako čitati njegova djela, ali se za početak može meditirati nad pojedinim mislima, odnosno citatima koji se mogu naći i na ovom forumu.

Glede tvog stava u kojem osporavaš neke elemente nauka Crkve, daj budi iskren i priznaj, najprije sam sebi, a potom i ostalima da ti nisi katolik. Jer ne može se netko smatrati katolikom i osporavati nauk Crkve kojoj pripada, odnosno prekrajati ga kako mu paše. To jednostavno ne ide jedno s drugim. Bl. Ivan Merz je govorio da papa kaže kako je crno bijelo ili bijelo crno, on bi tu istinu prihvatio. Ivan Merz je teologiju poznavao jako dobro, čak toliko dobro da su njegovi suvremenici govorili da bi nesmetano mogao predavati na fakultetu. Uz to je bio vrlo načitan i vrlo pobožan. Neka ti on bude uzor.

Bračna (ne)čistoća. O tome je dosta govorio i don Damir Stojić i na stranicama studentskog pastorala mogu se naći neki odgovori na konkretna pitanja o tome. Model odnosa kakvog su imali sv. Josip i bl. Djevica Marija ne može se preslikati na današnji brak jer oni brak nisu niti konzumirali i to je bitna razlika. To ne znači da nam njihov odnos u mnogo čemu ne može biti uzor, već znači da su oni živjeli jedan poseban odnos kojeg je teško objasniti. Ono što je u tvom stavu spram bračne čistoće vrlo čudno jest to što, osim što ne uvažavaš nauk Crkve, ideš toliko daleko u osudi bračnog čina bez začeća, da si takve ljude defacto osudio na pakao. Nadam se da ćeš i sam, jednom kada budeš u braku, uspjeti živjeti model kojeg ovdje zdušno zagovaraš.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 vel 2021 18:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Ne mogu priznati ni sebi,a ni drugima da nisam katolik jer bih onda lagao i sebi i drugima. Ako sam jasno rekao da je za mene katolicka vjera jedina prava vjera na svijetu,onda sam valjda katolik. Ako sam rekao da je Bog u svim objavama svetaca potvrdio ispravnost katolicke vjere i da zeli da svi ljudi postanu katolici,onda sam i ja valjda katolik. Ako sam se rodio u katolickoj vjeri i u toj vjeri primio sve sakramente,onda sam valjda i ja katolik. Ako sam se toliko trudio da neke svoje prijatelje protestante obratim na katolicku vjeru,onda sam valjda katolik. Ne znam sto bih jos trebao ciniti da postanem katolik? Mozda bih trebao prihvatit sve novotarije moderne Crkve da postanem pravi moderni katolik.

O herezi mozemo govoriti samo onda kad netko odbacuje istine vjere u koje bi kao katolik trebao vjerovati. A ja ne odbacujem ni jednu istinu vjere koju nam je Bog objavio. Odbacujem nepogresivost pape ali to nije istina vjere koju je Bog objavio i u koju bi katolici trebali vjerovati. To je teolosko misljenje koje je igrom slucaja uzdignuto u rang dogme ali nije istina vjere. Ne moze zabluda biti istina. To moze biti definirana dogma Crkve,ali nije istinita dogma. A nitko ne moze biti duzan prihvatiti laznu dogmu. Zar ti stvarno mislis da jedan Ratzinger vjeruje u nepogresivost pape? On to nece reci ovako otvoreno i izravno kao ja,ali ako odbacuje mnoge definirane dogme onda za njega ta nepogresivost nista ne znaci. Jer definirana je dogma da svaki covjek ima duhovnu i besmrtnu dusu. Zasto onda ne kazes za Ratzingera da nije katolik nego ga jos dizes u zvijezde? Ali idemo sada usporediti dvije potpuno suprotne izjave Katolicke crkve pa cemo vidjeti da se tu ne moze govoriti o nepogresivosti. Necu doslovno citirati jer nemam pri ruci Denzingera,ali ce smisao biti isti.

Crkva na Firentinskom saboru: SVI KOJI NISU KATOLICI SIGURNO CE OTICI U PAKAO BEZ OBZIRA KOLIKO SU DOBRO ZIVJELI PA CAK I DA SVOJU KRV PROLIJU ZA KRISTA.

Crkva na Drugom vat.saboru: IPAK NECE SVI NEKATOLICI OTICI U PAKAO.MOGU SE SPASITI ONI KOJI ZIVE U NESAVLADIVOM NEZNANJU AKO VODE DOBAR ZIVOT.

Gledaj sada,mi uopce ne moramo znati koja je izjava tocna, ali ne mogu obadvije izjave biti tocne. Apsolutno je sigurno da je Katolicka crkva pogrijesila barem u jednoj izjavi. Ili na Firentinskom saboru ili na Drugom vatikanskom saboru. A izjave su tako precizno i nedvosmisleno definirane da ne ostavljaju ni najmanjeg prostora za drugacije tumacenje. I nista ne pomaze sto neki sad pokusavaju prosiriti znacenje pojma 'Crkva' pa ispada da Crkva obuhvaca sve ljude. Ne. Mi moramo gledati sto je pojam 'Crkva' znacio za biskupe i teologe koji su sudjelovali na Firentinskom saboru i sto su oni nama htjeli poruciti. A htjeli su reci da ce svaki covjek koji nije krstenjem postao clan Katolicke crkve otici u pakao. I da ne bude nikakve sumnje jos su dodali da to vrijedi cak i ako bi krivovjerci prolili krv za Kristovo Ime. Cak ih ni mucenicka smrt ne moze opravdati pred Bogom. I,stovise,cak ce i nekrstena djeca otici u pakao. Ako netko hoce varati samog sebe i govoriti da tu nema kontradikcije samo neka nastavi. Ali meni zdravi razum to ne dopusta.

A ako netko bas hoce slijediti nauk Crkve u svemu neka onda poslusa i ovu sluzbenu izjavu Crkve:

BRACNI CIN IZVRSEN SAMO RADI POZUDE NIJE NIKAKAV GRIJEH PA CAK NI MALI NEDOSTAK.

Ali je problem sto gore navedenu tezu Crkva nije odobrila, nego osudila.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 vel 2021 09:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Katolik je onaj tko nasljeduje Krista. Ti nisi Katolik mlohavicije...jer da jesi bar bi 1 katolik vidio odraz Krista u tvojoj prici. Bar jedan. A ti pricas kako si obratio neke protestante? Pa obratio si protestante na svoj protenstatizam, ne na katolicizam. O kojim se tu duhovima i duhovnim iskustvima radi ne bum znao, ali nitko ziv u Crkvi ne djeli tvoje stavove i poglede. I nitko mrtav, nadodao bi.
Prestani lagat sam sebe, dobro ti je tomation rekao. Ne govorim ti ovo jer si mi nesto drag, nego jer vidim da patis. I to dosta. U nijednom tvom postu nema neceg laganog i poletnog, nijedne barem lose sale, niceg "ljudskog" da to tako nazovem. Vidi se da s nekom tezinom o svemu tome pricas.
Projiciras svoju patologiju na nauk Crkve, i sam si svoja zrtva postao s vremenom. Ocigledno je da si prosao neko traumaticno iskustvo i da te strah zavirit u svoju intimu srca. Zato me ni ne cudi sto se ti grozis na intimu spolnog odnosa, jer je to odnos gdje je covjek najogoljeniji pred drugom osobom, gdje si fizicki i emocionalno ogoljen. Ti se grozis toga i uvjeravas sam sebe u nakaradne stvari...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 vel 2021 15:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Nažalost, moram se složiti... :(


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 vel 2021 16:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 tra 2018 20:10
Postovi: 287
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Nadam se da ste se i u krevetu dobro slagali. Ali sve je to za ljude.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 vel 2021 16:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Bonifacije napisao:
Nadam se da ste se i u krevetu dobro slagali. Ali sve je to za ljude.


Vidi se gdje je tvoja nada mlohavicije :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 vel 2021 17:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Nemoj samo, mlohavicije, pričati ljudima da si katolik. Jer ako netko netko razmišljajući o tome da postane katolik svrati ovdje, pobjeći će glavom bez obzira. Neće znati da je to tvoja deluzija, pomisliti će da su katolici odreda u Vrapču.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr