www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 17 lip 2024 20:29

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 18 vel 2007 06:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ožu 2006 13:01
Postovi: 274
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vrlo je uputno za vrijeme korizme obnoviti dusu, tako da procitate malo Evandjelja, i meditirate o tome. Ja imam izvrsne korizmene meditacije koje ja koristim. Nadam se da cete ih moliti i vi!

:D :grlim te: :D :grlim te: :grlim te: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:





Cista Srijeda: Mt 6: Kad dajete milosrdje nemojte trubiti ispred sebe.
Dajte milodare ovu korizmu sa poniznosti, ali sa svjesnom namjerom da pomognete one koji trebaju vasu
pomoc.

Cetvrtak poslije ciste srijede: Lk 9: Hoce li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj
kriz i neka ide za mnom.
Razmisljajte o svojim akcijama ovu korizmu, i kroz svoj cijeli zivot, da bude ugodan Bogu. Ponekad idite u
crkvu, nemojte jesti meso, presutite nesto susjedu, ili kolegi sa posla... Ispraznite se od svojega ja, svoje
sebicnosti, svoje ljutnje, svojega straha... ucinite se spremni za Isusov dolazak.

Petak poslije ciste srijede: Mt 9: Ivanovi su ucenici i farizeji postili. I dodju neki i kazu mu: "Zasto ucenici
Ivanovi i ucenici farizejski poste, a tvoji ucenici ne poste?"
Da li se osjecate jadno zbog necega? Da li ste zavidni nekome? Takvi osjecaji vam mogu samo nauditi.
Shvatite da vam je Bog oprostio, sve te negativne osjecaje, onda oprostite, i pustite negativnosti.

Subota poslije ciste srijede: Lk 5: "Zasto vas ucitelj jede s carinicima i gresnicima?"
Da li ste ikada bili ismijavani? Bilo da jeste, ili niste, sjetite se svakog dana ove korizme da ste vi voljeni u
jednoj porodici Isusovoj.

Prva korizmena nedjelja: Mt 4: andjeli mu sluzahu
Da li vas netko treba, da saslusate njegove/njezine boli, probleme? Vi najradije to ne biste ucinili. Za vrijeme
ove korizme postanite nesebican andjeo onome kome ste potrebni.



Ponedjeljak prvi tjedan: Mt 25: Kad Sin covjecji dodje u slavi i svi andjeli njegovi s njime, sjest ce na
prijestolje slave svoje. I sabrat ce se pred njim svi narodi, a on ce ih jedne od drugih razluciti kao sto pastir
razlucuje ovce od jaraca.
Razmisljajte malo o razlici izmedju koza i ovaca. Onda napravite slicne liste. Kao sto su ljudi slusali Isusa, biti
ce vam lahko znati na koju cete stranu.

Utorak prvi tjedan: Mt 6: I otpusti nam grijehe nase: ta i mi otpustamo svakom duzniku svojem!
Razmiljajte o molitvi Oce nas. Razmisljajte o toj molitvi kao direktnom putu prema Ocu Nebeskom, putu koji
nam je Isus dao. Sto je to znacilo prvim ljudima koji su je culi, a sto to znaci nama danas. Razmisljajte o
svakom dijelu molitve Oce nas. Kad trazite kruh danasnji, razmisljajte o svojem jelu taj dan. Kad trazite
oprost, razmisljajte o nekome kome vi trebate oprostiti. Kad zavrsite, budite mirni, i znajte da ste u prisutnosti
Ocevoj.

Srijeda prvi tjedan: Lk 11: Doista, kao sto Jona bijase u utrobi kitovoj tri dana i tri noci, tako ce i Sin covjecji
biti u srcu zemlje tri dana i tri noci. Ninivljani ce ustati na Sudu zajedno s ovim narastajem i osuditi ga jer se
oni na propovijed Joninu obratise, a evo, ovdje je i vise od Jone! Kraljica ce Juga ustati na Sudu zajedno s
ovim narastajem i osuditi ga jer je s krajeva zemlje dosla cuti
mudrost Salomonovu, a evo, ovdje je i vise od Salomona!
Jona je bio zidovski predak u vjeri. Da li vi imate nekog pretka tko je zivio primjeran zivot? Tko se je zrtvovao
za Boga? Razmisljajte po cemu biste vi mogli slijediti toga primjernog pretka.

Cetvrtak prvi tjedan: Mt 7: Ne sudite i necete biti sudjeni. Ne osudjujte i necete biti osudjeni. Prastajte i
oprostit ce vam se. Dajite i dat ce vam se: mjera dobra, nabijena, natresena, preobilna dat ce se u krilo vase
jer mjerom kojom mjerite vama ce se zauzvrat mjeriti.
Da li zelite nesto, zaista zelite? Jeste li molili za to? Ako vam je molitva uslisana ove korizme, zahvalite Bogu.
Ako vam molitva nije uslisana, cekajte znajuci da ce biti odgovorena, a ako vas Roditelj ne uslisa vasu
molitvu onako kako biste vi zeljeli, znajte da ste vjerojetno trazili nesto nepotrebno.

Petak prvi tjedan: Mt 5: Culi ste da je receno: Ljubi svoga bliznjega, a mrzi neprijatelja. A ja vam kazem:
Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje
da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. Jer ako ljubite one
koji vas ljube, kakva li vam placa? Zar to isto ne cine i carinici?
Jeste li ljuti? Da li vam vasa ljutnja pomaze u icemu? Da li vam ljutnja utjece na zdravlje? Dokle cete pustiti tu
ljutnju da vam gospodari? Vi mozete izmijeniti situaciju, ako samo hocete!

Subota prvi tjedan: Mt 5: Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakovu platu imate? Ne cine li to i carinici? (Nota:
Ovo je druga neka Biblija ne ona od HBK, jer tamo nisam mogla naci taj paragraf, moje izvinjenje)
Slusajte rijeci Isusove, samo oni koji vole strance i neprijatelje su stvarni sljedbenici Bozjeg zakona.
Pogledajte oko sebe, kako drugi reagiraju na uvrede. Tada se upitajte kako se vi mozete mjeriti s njima?

Druga korizmena nedjelja: Mt 17: I pojavi se oblak i zasjeni ih, a iz oblaka se zacu glas: "Ovo je Sin moj,
Ljubljeni! Slusajte ga!" I odjednom, obazrevsi se uokolo, nikoga uza se ne vidjese doli Isusa sama. Dok su
silazili s gore, nalozi im da nikomu ne pripovijedaju sto su vidjeli dok Sin covjecji od mrtvih ne ustane.
Kad smo blizu Isusu, kad uspijevamo u korizmenim pokorama, zelimo da svi to znaju. Ali, poniznost nam
naredjuje da budemo skromni i tihi. Prakticirajte je svaki dan.




Ponedjeljak drugi tjedan: Lk 6: Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan." Milosrde i dobrohotnost 37
Ne sudite i necete biti sudeni. Ne osudujte i necete biti osudeni. Praštajte i oprostit ce vam se. 38 Dajite i dat
ce vam se: mjera dobra, nabijena, natresena, preobilna dat ce se u krilo vaše jer mjerom kojom mjerite vama
ce se zauzvrat mjeriti.
Razmisljajte malo o razlici izmedju velikodusnosti i skrtosti. Kad iduci puta idete u restoran, ostavite veliku
napojnicu, barem jednom.

Utorak drugi tjedan: Mt 23: Tada Isus prozbori mnoštvu i svojim ucenicima: Na Mojsijevu stolicu zasjedoše
pismoznanci i farizeji. Cinite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima
jer govore, a ne cine. Vežu i ljudima na pleca tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom makli. Sva
svoja djela cine zato da ih ljudi vide. Doista, proširuju zapise svoje i produljuju rese. Vole procelja na
gozbama, prva sjedala u sinagogama, Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš - onaj na
nebesima. I ne dajte da vas vodama zovu, jer jedan je vaš voda - Krist. Najveci medu vama neka vam bude
poslužitelj. Tko se god uzvisuje, bit ce ponižen, a tko se ponizuje, bit ce uzvišen. Jao vama pismoznanci i
farizeji!
Razmiljajte o odnosu roditelja i djeteta. Malo je takvih odnosa bez problema, bez svadje. Svaka vasa veza
treba biti oblikovana sa saznanjem da vi pripadate jednom Nebeskom Ocu.

Srijeda drugi tjedan: Mt 20: Dok je Isus uzlazio u Jeruzalem, uze dvanaestoricu nasamo te im putem rece:
Evo, uzlazimo u Jeruzalem i Sin Covjecji bit ce predan glavarima svecenickim i pismoznancima. Osudit ce ga
na smrt i predati poganima da ga izrugaju, izbicuju i razapnu, ali on ce treci dan uskrsnuti. Ne gospodujte
nego služite! Tada mu pristupi mati sinova Zebedejevih zajedno sa sinovima, pade nicice da od njega nešto
zaište. A on ce joj: "Što želiš?" Kaže mu: "Reci da ova moja dva sina u tvome kraljevstvu sjednu uza te, jedan
tebi zdesna, drugi slijeva." Isus odgovori: "Ne znate što ištete. Možete li piti cašu koju cu ja piti?" Kažu mu:
"Možemo!" A on im rece: "Cašu cete moju doduše piti, ali sjesti meni zdesna ili slijeva - to nisam ja vlastan
dati, to je onih kojima je pripravio moj Otac." Kada su to cula ostala desetorica, razgnjeve se na dva brata.
Zato ih Isus dozva i rece: "Znate da vladari gospoduju svojim narodima i velikaši njihovi drže ih pod vlašcu.
Nece tako biti medu vama! Naprotiv, tko hoce da medu vama bude najveci, neka vam bude poslužitelj. I tko
god hoce da medu vama bude prvi, neka vam bude sluga." "Tako i Sin Covjecji nije došao da bude služen,
nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge.
Da li znate nekoga u svojem zivotu koji je nasilan/na, malo previse pun/a sebe? Da li ikada prigovorite toj
osobi, ili presutite? Pokusajte se zamisliti u njegovim/njezinim cipelama! Sto bi moglo biti razlogom takvom
ponasanju? Odlucite da cete imati vise razumijevanja za tu osobu kad je drugi puta sretnete.

Cetvrtak drugi tjedan: Lk 16: Bijaše neki bogataš. Odijevao se u grimiz i tanani lan i danomice se sjajno
gostio. A neki siromah, imenom Lazar, ležao je sav u cirevima pred njegovim vratima i priželjkivao nasititi se
onim što je padalo s bogataševa stola. Cak su i psi dolazili i lizali mu cireve. Kad umrije siromah, odnesoše ga
andeli u krilo Abrahamovo. Umrije i bogataš te bude pokopan. Tada u teškim mukama u paklu, podiže svoje
oci te izdaleka ugleda Abrahama i u krilu mu Lazara.
Razmisljajte o nekome koga ste voljeli, tko je umro. Ako ne znate nikoga tko je umro, onda razmisljajte o
nekoj licnosti koja vam se je svidjala: mozda JF Kennedy Junior, princes Diana, Majka Tereza, ... Sto bi vam
ta osoba mogla sada reci? Da li bi vam govorila o svojim iskustvima poslije svoje smrti? Da li bi vam
savjetovala da promijenite svoje stavove i zivotni put na neki nacin? Ako mislite da bi, pocnite mijenjati svoj
zivot danas. Nemojte biti kao braca bogatasa: ljudi koji ne zele uciti makar je netko ustao od mrtvih.

Petak drugi tjedan: Mt 21: Drugu prispodobu cujte! Bijaše neki domacin koji posadi vinograd, ogradi ga
ogradom, iskopa u njemu tijesak i podiže kulu pa ga iznajmi vinogradarima i otputova. Kad se približilo
vrijeme plodova, posla svoje sluge vinogradarima da uzmu njegov urod. A vinogradari pograbe njegove sluge
pa jednoga istukoše, drugog ubiše, a trecega kamenovaše. I opet posla druge sluge, više njih nego prije, ali
oni i s njima postupiše jednako." I pograbe ga, izbace iz vinograda i ubiju. Kada dakle dode gospodar
vinograda, što ce uciniti s tim vinogradarima?" Kažu mu: "Opake ce nemilo pogubiti, a vinograd iznajmiti
drugim vinogradarima što ce mu davati urod u svoje vrijeme." Kaže im Isus: "Zar nikada niste citali u Pismima:
Kamen što ga odbaciše graditelji postade kamen zaglavni. Gospodnje je to djelo - kakvo cudo u ocima našim!
Zato ce se - kažem vam - oduzeti od vas kraljevstvo Božje i dat ce se narodu koji donosi njegove plodove! I
tko padne na taj kamen, smrskat ce se, a na koga on padne, satrt ce ga.)" Kad su glavari svecenicki i farizeji
culi te njegove prispodobe, razumjeli su da govori o njima.
Da li je vas roditelj tiranin? Da li je vas sef na poslu tiranin, okrutan? Da li vas vas susjed ili prijatelj manipulira
kako njemu/njoj pase? Da li vas partner maltretira? Da li vas crkva cini da se osjecate nevaznim? Da li vas
djeca gledaju kao nesto svakidasnje? Pogledajte u Gospodina Isusa. Samo Isus ima snagu nad vama.
Njegova vrata su otvorena, njegove ruke su otvorene vama, da vas prihvati, da se osjecate dobrodosli.

Subota drugi tjedan: Lk 15: Okupljahu se oko njega svi carinici i grešnici da ga slušaju. Stoga farizeji i
pismoznanci mrmljahu: "Ovaj prima grešnike, i blaguje s njima." Izgubljena i nadena ovca Nato im Isus kaza
ovu prispodobu: "Tko to od vas, ako ima sto ovaca pa izgubi jednu od njih, ne ostavi onih devedeset i devet u
pustinji te pode za izgubljenom dok je ne nade? A kad je nade, stavi je na ramena sav radostan Kažem vam,
tako ce na nebu biti veca radost zbog jednog obracena grešnika nego li zbog devedeset i devet pravednika
kojima ne treba obracenja." Izgubljena i nadena drahma "Ili koja to žena, ima li deset drahma pa izgubi jednu
drahmu, ne zapali svjetiljku, pomete kucu i brižljivo pretraži dok je ne nade? Tako, kažem vam, biva radost
pred andelima Božjim zbog jednog obracena grešnika." Izgubljeni i nadeni sin I nastavi: "Covjek neki imao
dva sina. Nakon nekoliko dana mladi sin pokupi sve, otputova u daleku zemlju i ondje potrati svoja dobra
živeci razvratno." "Kad sve potroši, nasta ljuta glad u onoj zemlji te on poce oskudijevati. Ode i pribi se kod
jednoga žitelja u onoj zemlji. On ga posla na svoja polja pasti svinje. Želio se nasititi rogacima što su ih jele
svinje, ali mu ih nitko nije davao." "Usta i pode svom ocu. Dok je još bio daleko, njegov ga otac ugleda, ganu
se, potrca, pade mu oko vrata i izljubi ga. Tele ugojeno dovedite i zakoljite, pa da se pogostimo i proveselimo
"A stariji mu sin bijaše u polju. Kad se na povratku približio kuci, zacu svirku i igru pa dozva jednoga slugu da
se raspita što je to. A on se rasrdi i ne htjede uci. Otac tada izide i stane ga nagovarati.
Za koga biste riskirali sve sto imate? Za svojeg partnera? Za djecu? Za roditelje? Najboljeg prijatelja? Jos
razmisljate? Da li biste oklijevali? Sada zamislite ljubav koja ne oklijeva. Mi takvu ljubav skoro ne mozemo
zamisliti, zbog svoje covjecnosti. Takva je samo Bozja ljubav. Mi smo voljeni, od svojega Nebeskoga
Roditelja koji bi ucinio bilo sto da nas nadje, oslobodi nas, otkupi nas i spasi nas.

Treca korizmena nedjelja: Iv 4: Žena ostavi svoj krcag pa ode u grad i rece ljudima: "Dodite da vidite
covjeka koji mi je kazao sve što sam pocinila. Da to nije Krist?"
Da li postoji osoba u vasem zivotu koju gledate kao nisku zbog njezinog ponasanja? Cak i ako mislite da ste
sakrili svoje misljenje, mozda ta osoba osjeca tu vasu netrpeljivost. Pokusajte se promijeniti. Posaljite joj
razglednicu, ili cvijece, posjetite je, recite nesto lijepo o toj osobi. Molite za nju. Zapamtite da je mozda bas tu
osobu izabrao Isus, bas kao sto je izabrao Samaricanku.



Ponedjeljak treci tjedan: Lk 4: I mnogo bijaše gubavaca u Izraelu za proroka Elizeja. I nijedan se od njih ne
ocisti doli Naaman Sirac." Cuvši to, svi se u sinagogi napune gnjevom, ustanu, izbace ga iz grada i odvedu
na rub brijega na kojem je sagraden njihov grad da ga strmoglave. No on prode izmedu njih i ode.
Kad se nadjete u situaciji koja vas plasi, ili se uzasavate necega, razmislite malo o tome koliko puta je Isus
mogao biti povrijedjen, da ga Otac nije stalno stitio. Tada shvatite, On je i vas Otac, isto tako.

Utorak treci tjedan: Mt 18: Prispodoba o okrutnom dužniku "Stoga je kraljevstvo nebesko kao kad kralj odluci
urediti racune sa slugama. Kad zapoce obracunavati, dovedoše mu jednoga koji mu dugovaše deset tisuca
talenata. Kako nije imao odakle vratiti, zapovjedi gospodar da se proda on, žena mu i djeca i sve što ima te
se podmiri dug. Gospodar se smilova tomu sluzi, otpusti ga i dug mu oprosti." Ali on ne htjede, nego ode i
baci ga u tamnicu dok mu ne vrati duga." "Kad njegovi drugovi vidješe što se dogodilo, silno ražalošceni
odoše i sve to dojaviše gospodaru. I gospodar ga, rasrden, preda muciteljima dok mu ne vrati svega duga.
Tako ce i Otac moj nebeski uciniti s vama ako svatko od srca ne oprosti svomu bratu.
Politicari, predsjednici, kraljevi nisu jedine vodje; napravite listu ljudi koje vi znate da vode druge: vas
svecenik, zena u dobrotvornoj organizaciji, ljudi koji pomazu siromasnima... Zahvalite svim tim vodjama.

Srijeda treci tjedan: Mt 5 : Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego
ispuniti. 18 Zaista, kažem vam, dok ne prode nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezic iz Zakona
nece proci, dok se sve ne zbude. 19 Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauci ljude,
najmanji ce biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge ucio, taj ce biti velik u kraljevstvu
nebeskom." Nova pravednost veca od stare.
Komplicirano je proucavati cijelo Evandjelje. Ali, ako uzmemo malo po malo, lahko je za shvatiti. Volite Boga,
volite bliznjega svoga kao samoga sebe, oprostite dugove i tudje greske, posudite veselo bez ocekivanja
povratka. Do Uskrsa cete shvatiti da slijedjenje Isusa nije tako komplicirano kao sto ste mislili.

Cetvrtak treci tjedan: Lk 11: I istjerivaše davla koji bijaše nijem. Kad izide davao, progovori njemak.
Koliko dugo mozete biti tiho? Sat? Dva? Cijelo popodne? Cijeli dan? Izaberite vrijeme koje cete provesti u
sutnji. Za to vrijeme, nemojte uopce govoriti. Ako netko govori vama, vi mu/joj odgovorite gestikulacijom, ili
pismeno. Ako telefon zazvoni, nemojte odgovoriti. Zamislite kako bi to izgledalo kad nikada vise ne biste
mogli progovoriti! Zahvalite Bogu za dar govora, i odlucite da cete odsad razmisliti prije nego otvorite usta.

Petak treci tjedan: Mk 12: Nato ce mu pismoznanac: "Dobro, ucitelju! Po istini si kazao: On je jedini, nema
drugoga osim njega.
Mi ljudi imamo razlicite osjecaje i ideje o Bogu. Isus je jedini koji je znao Boga. Ako se osjecamo krivi zbog
necega, smatramo da se Bog ljuti na nas. S obzirom je nama tesko oprostiti sebi i drugima, smatramo da je
tesko Bogu oprostiti. Danas, naucite od Isusa: Bog je Jedan, i pored Njega nema drugoga. Recite rijeci koje
je Isus upotrijebio da opise Boga:
ljubav,
milosrdje,
saucesce,
razumijevanje,
oprastanje,

Pogledajte Oca kroz oci vasega Brata Isusa.

Subota treci tjedan: Lk 18: Nekima pak koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge potcjenjivahu,
rece zatim ovu prispodobu: "Dva covjeka uzidoše u Hram pomoliti se: jedan farizej, drugi carinik. Kažem
vam: ovaj side opravdan kuci svojoj, a ne onaj! Svaki koji se uzvisuje, bit ce ponižen; a koji se ponizuje, bit ce
uzvišen.
Da li ste ikada ucinili nesto tako lose da ste se prisiljavali da o tome ne razmisljate? Da li kazete sebi da nema
smisla ici na ispovijed jer, sto je napravljeno, napravljeno je, i nista to ne moze promijeniti. Prestanite se
izgovarati. Bog ima milosrdje za sve. Ispovijedite se Bogu, pa odite na ispovijed. Ako zamolite za oprost, Bog
ce vam oprostiti. Bog vas ceka, samo da pitate.

Cetvrta korizmena nedjelja: Iv 9: To rekavši, pljune na zemlju i od pljuvacke nacini kal pa mu kalom
premaza oci. 7 I rece mu: "Idi, operi se u kupalištu Siloamu!" - što znaci "Poslanik." Onaj ode, umije se pa se
vrati gledajuci.
Da li postoji nesto komplicirano u vasem srcu sto znate da Isus zeli da vi napravite, pa ipak vi ni ne
pokusavate? Sada, za vrijeme korizme je vrijeme da to pocnete. Oprostite onome koji vas je duboko
uvrijedio/la, potrazite pomoc za svoju ovisnost, idite na lijecenje, dajte milodar, pomazite kuhati u kuhinji za
siromasne, dozvolite blamazu za nesto sto ste skrivili, trazite oprost, posjetite zatvorenika, idite u posjetu u
sirotiste, ... Vi dobro znate sto trebate uciniti.




Ponedjeljak cetvrti tjedan: Iv 4: Kad je cuo da je Isus došao iz Judeje u Galileju, ode k njemu pa ga moljaše
da side i ozdravi mu sina jer vec samo što nije umro. 48 Nato mu Isus rece: "Ako ne vidite znamenja i cudesa,
ne vjerujete!" 49 Kaže mu kraljevski službenik: "Gospodine, sidi dok mi ne umre dijete." 50 Kaže mu Isus: "Idi,
sin tvoj živi!
Da li trazite znakove? Ponekad mi objasnjavamo znakove da objasnimo svoje ponasanje. Odsada gledajte
Bozju prisutnost u svojem zivotu, radije nego traziti znakove. Trazite Bozje milosrdje, ljubav, snagu, ljepotu,
zastitu. Bozja prisutnost je svugdje. Pogledajte!

Utorak cetvrti tjedan: Iv 5: Bijaše ondje neki covjek koji je trpio od svoje bolesti trideset i osam godina. 6 Kad
ga Isus opazi gdje leži i kada dozna da je vec dugo u tome stanju, kaže mu: "Želiš li ozdraviti?" 7 Odgovori
mu bolesnik: "Gospodine, nikoga nemam tko bi me uronio u kupalište kad se voda uzbiba. Dok ja stignem,
drugi vec prije mene side." 8 Kaže mu Isus: "Ustani, uzmi svoju postelju i hodi!"
Kad je covjek upitao Isusa da mu pomogne u bazen, sto ako je Isus samo to napravio, i nista vise? Isus zna
sto mi trebamo, dakle - danas molite otvoreno Isusu. Molite za svoje potrebe. Isusov odgovor ce doci.

Srijeda cetvrti tjedan: Iv 5 : Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." 18 Zbog toga su
Židovi još više gledali da ga ubiju jer je ne samo kršio subotu nego i Boga nazivao Ocem svojim izjednacujuci
sebe s Bogom.
Isus je bio neustrasiv. Isus je znao sto ga ceka, nije oklijevao jer je znao da je Otac bio s njim, na svakom
njegovom koraku. Ovu korizmu budite neustrasivi. Uzmite neku temu koja vas plasi, pa je rijesite, makar
riskirali ono sto nikako ne zelite, bilo sramotu, ili bolest, potcjenjivanje... Djelujte kao sto je Isus djelovao
znajuci da ce Otac biti s vama na svakom koraku.

Cetvrtak cetvrti tjedan: Iv 5: Ne mislite da cu vas ja tužiti Ocu. Vaš je tužitelj Mojsije u koga se uzdate.
Uistinu, kad biste vjerovali Mojsiju, i meni biste vjerovali: ta o meni je on pisao. Ali ako njegovim pismima ne
vjerujete, kako da mojim rijecima vjerujete?
Pokusajte naci Boga u nekome koga ne volite. Da li postoji netko u vasem zivotu koji vam pruza rijec Bozju,
makar se vama ne slusa? Nemojte zatvoriti usi!

Petak cetvrti tjedan: Iv 7: Ali pošto njegova braca uzidoše na blagdan, uzide i on, ne javno, nego potajno.
Da li znate negdje crnu ovcu? Pokusajte zaboraviti vasu netrpeljivost i pokusajte naci dobro u toj osobi. Da li
je osoba njezna sa djecom, pomaze siromasnima, pazljiva sa strancima, vesela kao dijete, da li se smije, da li
zna kuhati, ...? Nadjite nesto pozitivno u toj osobi. Tada zahvalite Bogu na toj, sada dobroj ovci.

Subota cetvrti tjedan: Iv 7: Drugi govorahu: "Ovo je Krist." A bilo ih je i koji su pitali: "Pa zar Krist dolazi iz
Galileje? 42 Ne kaže li Pismo da Krist dolazi iz potomstva Davidova, i to iz Betlehema, mjesta gdje bijaše
David?
Razmislite malo o izjavi: rat moze biti nepotreban i pravedan. Sada, uzmite obrnutu izjavu: rat ne moze biti
opravdan. Pokusajte dokazati prvu i drugu izjavu dijelovima iz Biblije.

Peta korizmena nedjelja: Iv 11: Rekavši to povika iza glasa: "Lazare, izlazi!" 44 I mrtvac izide, noge mu i
ruke bile povezane povojima, a lice omotano rucnikom. Nato Isus rece: "Odriješite ga i pustite neka ide!"
Korizma je doba obracanja. Kad je Lazar izasao iz groba, to nije bio kraj stare price, nego pocetak nove
price. Promijene koje smo mi ucinili ovu korizmu, koja se, eto, blizi kraju nije kraj ove price, nego pocetak
novog zivota. Lazar je imao povjerenje u Isusa, i hodao je prema Isusu. Tako i mi trebamo, hodati prema
Isusu.




Ponedjeljak peti tjedan: Iv 8: Isus se uspravi i rece joj: "Ženo, gdje su oni? Zar te nitko ne osudi?"
Iduci puta kad se budete osjecali ocajni sjetite se zene koja je bez vjere, bez nade cekala da njezin zivot
zavrsi. Tada je pogledala u Isusove oci, i shvatila vrijednost oprastanja i spasenja.

Utorak peti tjedan: Iv 8: Nato mu oni rekoše: "A tko si ti?" Odvrati Isus: Ta što da vam s pocetka opet
zborim?
Mi smo blagoslovljeni znanjem da je Isus Spasitelj. Mi znamo da je on bio i sad jest Mesija. Ali, malo je
komplicirano shvatiti zgrazanje Zidova. U Novom Zavjetu nadjite broj puta kad je Isus rekao Zidovima da je
on Mesija. Tada se upitajte: koliko biste vi vjerovali pred 2000 godina?

Srijeda peti tjedan: Iv 8 : Odgovoriše mu: "Naš je otac Abraham". Kaže im Isus: "Da ste djeca Abrahamova,
djela biste Abrahamova cinili. A eto, tražite da ubijete mene, mene koji sam vam govorio istinu što sam je od
Boga cuo. Takvo što Abraham nije ucinio! Vi cinite djela oca svojega." Rekoše mu: "Mi se nismo rodili iz
preljuba, jedan nam je Otac - Bog." Rece im Isus: "Kad bi Bog bio vaš Otac, ljubili biste mene jer sam ja od
Boga izišao i došao; nisam sam od sebe došao, nego on me posla.
Razmislite malo o onome sto je vama neprocjenjivo. Ukljucite svoju porodicu, svoje prijatelje, svoj posao, svoj
dom, svoju nezavisnost, ... Sada razmislite o onome sto vam je vrlo vrijedno: vas favorite TV show, vase
novine, cvijece, ... Sada zamislite Isusa da je dosao u vase mjesto: da li biste sve to pustili i slijedili Njega?

Cetvrtak peti tjedan: Iv 85: Rece im Isus: "Zaista, zaista, kažem vam: prije negoli Abraham posta, Ja jesam!"
pograbiše kamenje da bace na nj. No Isus se sakri te izide iz Hrama.
Ako ste ljuti, odite nekuda i nadjite kamen. Donesite ga sebi doma, tamo gdje molite. Uzmite kamen, trazite
od Boga milost da vasa ljutnja ode u kamen. Podsjetite se da ste dali svoju ljutnju Bogu, a niste dozvolili
ljutnji da vas razdvoji od Boga.

Petak peti tjedan: Iv 10: A mnogi dodoše k njemu i rekoše mu: "Ivan doduše ne ucini nijednog znamenja, ali
se sve obistinilo što je rekao o ovome." 42gi ondje povjerovaše u njega.
Pogledajte malo u druge vjere, citajte njihove svete knjige, slusajte njihove propovijedi, pitajte jednog od
njihovih vjernika. Pokusajte razumjeti ljude koji slijeduju tu vjeru. Imajte postovanja prema njima, jer, bez
obzira na razlike, mi smo svi Bozja djeca.

Subota peti tjedan: Iv 11: Kajfa, veliki svecenik one godine - rece im: "Vi ništa ne znate. I ne mislite kako je
za vas bolje da jedan covjek umre za narod, nego da sav narod propadne!" To ne rece sam od sebe, nego
kao veliki svecenik one godine prorokova da Isus ima umrijeti za narod; ali ne samo za narod nego i zato da
raspršene sinove Bozje skupi u jedno.
Da li je Kajfa imao izbor sto da kaze o Isusu? Neki kazu da je Kajfa bio nuzno zlo, drugi da je Kajfa isplanirao
kriz, dakle ga je mogao i sprijeciti. Medjutim, Evandjelje kaze da je Kajfa sugerirao da je Isus Spasilac. Da li je
Kajfa imao izbor? A, mi, da li mi imamo izbor?

Nedjelja Palmi: Mt 21: Kad ude u Jeruzalem, uskomešao se sav grad i govorio: "Tko je ovaj?" A mnoštvo
odgovaraše: "To je Prorok, Isus iz Nazareta galilejskoga.
Da li ste ikada imali neodgovorene molitve? Da li ste bili zalosni, cak i ljuti zbog toga? Sad se sjetite svih
odgovorenih molitvi, svih uslisanih molitvi, specijalno onih koji ste shvatili kao normalne dogadjaje. Sada
shvatite poruku Nedjelje Palmi: Isus je odgovorio ne samo vase molitve, nego sve molitve.





Ponedjeljak veliki tjedan: Iv 12: Nato Isus odvrati: "Pusti je! Neka to izvrši za dan mog ukopa!
Napravite nest nesvakidasnje za Isusa ovaj tjedan. Dajte puno novaca za sirotinju, prijavite se da vam peru
noge, ili da perete noge na Veliki Cetvrtak, ustanite u zoru na Veliki petak, ostanite cijelu noc sa Isusom.
Ostanite jedan sat u crkvi, makar je crkva daleko od vasega doma. Ako vam to nije prijatno, razmisljajte o
zeni koja je riskirala parfem za Isusa, a ako jos mislite da je to previse, razmislite o tome koliko je Isus dao za
nas.

Utorak veliki tjedan: Iv 13: Rekavši to, potresen u duhu Isus posvjedoci: "Zaista, zaista, kažem vam: jedan
ce me od vas izdati!" Ucenici se zgledahu medu sobom u nedoumici o kome to govori. A jedan od njegovih
ucenika - onaj kojega je Isus ljubio - bijaše za stolom Isusu do krila. Šimun Petar dade mu znak i rece: "Pitaj
tko je taj o kome govori."
Da li ste vi ikoga izdali? Da li ste nesto obecali, pa odustali? Da li ste slusali ogovaranja i traceve i ostali
sutjeti? Danas, mozete to priznati doticnoj osobi, i traziti oprost. Ako ne mozete priznati, bez da povijedite jos
doticnu osobu, priznajte Bogu, i trazite oprost i milost promijene.

Srijeda veliki tjedan: Mt 26 : Prvoga dana Beskvasnih kruhova pristupiše ucenici Isusu i upitaše: "Gdje
hoceš da ti pripravimo te blaguješ pashu?" I ucine ucenici kako im naredi Isus i priprave pashu. Uvecer bijaše
Isus za stolom s dvanaestoricom. I dok su blagovali, rece: "Zaista, kažem vam, jedan ce me od vas izdati."
Kao sto je stranac pripravio Isusu veceru, vi pripravite Isusu slavlje. Odnesite Uskrsne kosarice u bolnicu, ili
sirotiste, staracki dom, i slicno. Drzite Usksnu molitvenu grupu, i pripremite taj dan malo slavlje, sve do
Pentekosta (dolazak Duha Svetoga). Nagovorite prijatelje da idu na ispovijed, pa to proslavite zajedno.

Cetvrtak veliki tjedan: Iv 13: Kaze mu Isus: "Tko je okupan, ne treba drugo da opere nego noge - i sav je
cist! I vi ste cisti, ali ne svi!
Da li ste se okrenuli od Isusa, u manjem, ili vecem smislu? Da li ste tada sumnjali, biti ljuti, ocajni,...? Kao
Juda Iskariot, i vi ste samo covjek. Ali, razlicito od Jude, vi razumijete snagu, slavu i milosrdje Isusovo.
Zamolite ga da vas opere, da vas ocisti. Zamislite njegovo milosrdje iznad vas, kako vas ispunjava, kako vas
cisti.

Petak veliki tjedan: Iv 19: Nakon toga Josip iz Arimateje, koji je - kriomice, u strahu od Židova - bio ucenik
Isusov, zamoli Pilata da smije skinuti tijelo Isusovo.
Razmisljajte o Isusovoj muci. O njegovoj agoniji, boli, strahu, tjelesno, emocionalno, duhovno. Ovaj je dan
promijenio svakoga koga je Isus dotaknuo, i za vas.

Subota veliki tjedan: Mt 28: Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dode Marija Magdalena i druga Marija
pogledati grob.
Ustao je! Alleluia, Alleluia!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: krunica
PostPostano: 24 vel 2007 21:29 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 23 vel 2007 00:48
Postovi: 31
Lokacija: Istra
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Molim vas, da mi neko kaže dali se u korizmi samo žalosna krunica moli??
BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Ne moras
PostPostano: 25 vel 2007 23:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 ruj 2006 07:42
Postovi: 355
Lokacija: ...Daljina Tvoje Ljubavi cini me jakom...
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
moliti samo zalosnu krunici ja recimo krunicu molim normalno po danima a kroz Veliki tjedan molim samo zalosnu krunicu kao i kroz Uskrsni krunicu slavnih otajstava, a Bozic radosnih otajstava u tom tjednu a poslije normalno po danima kako vec ide , ti na dan mozes moliti i krunicu kako se osjecas koja ti pase nije nigdje strogo propisano ... moli srcem to je bitno !!! BTB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ne moras
PostPostano: 26 vel 2007 06:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ožu 2006 13:01
Postovi: 274
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Tvojamisao napisao:
moliti samo zalosnu krunici


Ne,
za vrijeme korizme se moli isto tako krunica kao i u bilo koje doba godine.

Ponedjeljak - radosna
Utorak - zalosna
Srijeda - slavna
Cetvrtak - svijetla
Petak - zalosna
Subota - radosna
Nedjelja - prema dobu (u dosascu Radosna, u korizmi zalosna, u Uskrsno doba godine Slavna sve do dosasca).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ne moras
PostPostano: 26 vel 2007 06:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ožu 2006 13:01
Postovi: 274
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bila sam na duhovnoj obnovi, gdje je pater rekao da je savrseni oblik molitve: svaki dan malo Evandjelja, i meditacija o tome,

bas kao sto je u Korizmenim meditacijama koje sam ovdje stavila


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr