www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 05:12

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
 Naslov: Knjiga "Obred"
PostPostano: 28 tra 2013 21:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Kniga pod naslovom "Obred" je jako dobra knjiga koja se lako čita.
Tema je egzorcizam.
Uglavnom evo članka iz Jutarnjeg o knjizi.

Pročitajte istinitu priču suvremenog istjerivača vraga

Gary Thomas: Za ono što se pripisuje sotoni češće je potreban psihijatar, ali istjerivanje pravog demona ponekad traje godinama.

Žena je ležala na podstavljenom stolu, dok su je dvojica muškaraca snažno držala za ruke i noge. Metar od njih stajao je egzorcist s raspelom i blagoslovljenom vodom u rukama. Obred egzorcizma trajao je već sat vremena i svećenik je morao donijeti odluku hoće li nastaviti ili ne. U jednome trenutku žena tridesetih godina okrenula je pogled prema zidu nasuprot sebe, a iz nje se čuo demonski dubok glas:
“Ovdje je ona u crnom, ona koja donosi nesreću! A tu je i ona mala, bijela iz Albanije.”
Svećenik koji je radio egzorcizam znao je da zloduh govori o sv. Gemmi Galgani, talijanskoj svetici umrloj početkom ovoga stoljeća koju se smatra neslužbenom zaštitnicom opsjednutih osoba, i Majki Tereziji iz Calcutte.
“Ovaj bi ovaj egzorcizam ipak mogao dobro završiti”, pomislio je.
“Ne! I on! Otjerajte ga, otjerajte. Ne! Totus tuuuus!”, nastavio je urlati demon.
Egzorcist je opet znao o kome je riječ - s njima je bio Karol Wojtyla, poznatiji kao papa Ivan Pavao II. Ženi koja je ležala na stolu ovi likovi činili su se kao iz sna - svi su joj se doimali jako mladi i bili su radosni, međusobno se pozdravljajući i grleći.

Gore navedeni redovi prepričani su početak knjige pod imenom “Obred”, američkog novinara s adresom u Rimu Matta Biagla, koja na svjež i novi način tematizira tešku i istodobno intrigantnu temu egzorcizma. Knjiga, čiji je hrvatski prijevod objavljen jučer u izdanju splitske nakladničke kuće Verbum (može se kupiti i na njezinoj internetskoj stranici http://www.verbum.hr), ima podnaslov “Istinita priča o suvremenom egzorcistu”.

Izvješće o navedenom egzorcizmu, jednom od mnogobrojnih opisanih u knjizi, Biaglo je napravio na temelju dva izvora - audiozapisu obreda kojeg je izvodio otac Francesco Bamonte i svom razgovoru s tada opsjednutom, a kasnije ozdravljenom osobom koja mu je ispričala svoje “viđenje” preminulih velikana Katoličke crkve. Kako nam je u razgovoru za Jutarnji list pojasnio novinar koji je radio za čitav niz američkih medija, među ostalim i za The Associated Press, na ideju za pisanje ovakve knjige došao je kada je saznao da Sveta stolica organizira tečaj za obuku egzorcista, kojeg je zatim nekoliko puta posjetio.

Oči u oči sa zlom
- Počeo sam razgovarati s egzorcistima i većina mojih predodžbi o njima i njihovoj misiji se promijenila. Iznenadio sam se kada sam shvatio da moraju biti skeptični i raditi s liječnicima i znanstvenicima. Također, niti jedan od njih nije bio onaj “fundamentalistički tip” ljudi kakav sam očekivao i koji sve loše što nam se događa pripisuje demonima. Shvatio sam da moram napisati knjigu koja će ljude upoznati s ovom temom na novi način, koja će o egzorcizmu progovoriti suvremeno i precizno. A da bih to postigao, priču sam morao ispričati kroz oči nekoga tko se počeo učiti egzorcizmu - objasnio nam je Biaglo.

A taj netko bio je Gary Thomas, dijecezanski svećenik iz Kalifornije kojeg je njegov biskup u listopadu 2005. poslao u Vatikan da bi se školovao za službu egzorcista. Thomas je inače treća generacija hrvatske imigrantske obitelji u SAD-u, njegov djed Louis Tomić u Ameriku je došao iz područja Baćinskih jezera, a kasnije je promijenio prezime, “amerikanizirajući” ga. Biaglova knjiga detaljno opisuje duhovni put Garyja Thomasa od pomalo zbunjenog kalifornijskog župnika naglo bačenog u njemu nepoznat svijet istjerivanja demona do iskusnog i prokušanog egzorcista kakav je danas, koji o toj službi priča jednakim tonom kojim neki drugi svećenik priča o osnivanju župnog zbora.

Sotona nije metafora
“Kada mi je Matt prišao u Rimu i predložio pisanje knjige, rekao sam mu nešto kao ‘Oh, u redu ako misliš da se to isplati’”, ispričao je u ekskluzivnom razgovoru za Jutarnji list otac Gary Thomas:

“Nije mi padalo na pamet da će se to pretvoriti u nešto ovako veliko. Naravno, morao sam dobiti dozvolu od biskupa za to, a glavni motiv za rad na knjizi bio mi je bolje informirati ljude o tome kako Crkva obučava svećenike za ovu službu i kako se crkveni vrh općenito odnosi prema ovoj kontroverznoj temi.”

Lakoća i otvorenost s kojom Thomas progovara o svom egzorcističkom iskustvu iznenađuje i pomalo zapanjuje, posebice kada se zna da je ta tema u dobrome dijelu Katoličke crkve i dalje obavijena tajnovitošću. Tako je i u Hrvatskoj, gdje imena svećenika zaduženih za egzorcizam, biskupije uglavnom čuvaju od javnosti. Thomas, međutim, misli kako vremena kada je ova crkvena služba bila tako misteriozna treba ostaviti iza nas:
- Prije nekoliko desetljeća imena biskupijskih egzorcista znao je samo biskup. Ali, mislim da je razlog te tajnovitosti bio i u tome što se svećenika zaduženog za to željelo sačuvati od toga da ga kontaktiraju i u onim slučajevima koji nemaju veze s opsjednutošću - rekao je kalfornijski svećenik i dodao kako za svaki svoj istup u javnosti ima potporu svojeg biskupa.

Knjiga “Obred” s jedne strane demistificira egzorcizam, crkvenu službu o kojoj je predodžba prosječnog čovjeka još uvijek određena hollywoodskim uspješnicama na tu temu, a s druge strane iznova potvrđuje i učvršćuje katoličko učenje o demonima - zlo nije nikakva apstraktna kategorija odsutnosti dobroga, nego vrlo konkretna fizička stvarnost. Sotona nije metafora, on je stvarno stvorenje koje je i te kako aktivno u suvremenom svijetu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 vel 2014 09:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Može li mi netko reći gdje ima nabaviti knjiga Josepha Ratzingera "Duh liturgije"??
Znam da izdaje Ziral iz Mostar!! Pa ako netko zna!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 srp 2016 19:01 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 10 srp 2016 09:16
Postovi: 1
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvaljen Isus i Marija!

Zanima me ako tko zna koja je sveta osoba imala Euharistijskog Isusa u komadicu srca, nesto mi je kolega jedan spominjao da je u nekoj knjizi citao o jednoj svetici koja je imala Euharistijskog Isusa u komadicu srca, pa ako je netko od vas to mozda citao pa da mi kaze koja je to knjiga...

Unaprijed zahvaljujem....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 svi 2023 08:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
zvonimir0 napisao:
Hvaljen Isus i Marija!

Zanima me ako tko zna koja je sveta osoba imala Euharistijskog Isusa u komadicu srca, nesto mi je kolega jedan spominjao da je u nekoj knjizi citao o jednoj svetici koja je imala Euharistijskog Isusa u komadicu srca, pa ako je netko od vas to mozda citao pa da mi kaze koja je to knjiga...

Unaprijed zahvaljujem....


NIJE MI BAŠ JASNO PITANJE?...euharis.Isus u komadiću srca...šta bi to TOČNO bilo?
Ova svetica je imala stigme na srcu--sv. Terezija avilska

https://book.hr/neuobicajen-i-nevjeroja ... e-na-srcu/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr