www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 19:34

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 29 stu 2017 10:14 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 23 sij 2015 16:46
Postovi: 61
Podijelio: 38 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Već duže vrijeme imam želju pročitati cijeli Stari zavjet. No kako je on dosta opširan i težak za čitati, nisam se upuštala u to sve do jučer kad sam na portalu Žena vrsna vidjela da kreće novi ciklus čitanja Biblije od korica do korica kroz godinu dana. To me potaklo i jučer sam krenula u tu avanturu. Općenito smo mi katolici slabi u poznavanju Svetog Pisma gdje nam sam Bog govori. Bilo bi jako dobro kad bi se ovakav način čitanja Biblije proširio.

Projekt čitanja Biblije

"Ne poznavati Pisma znači ne poznavati Krista!" – rekao je jednom davno sv. Jeronim. Sigurno bi se svatko od nas mogao preispitati koliko često uzme Bibliju u ruke i koliko je nas zaista pročitalo Sveto Pismo od "U početku stvori Bog…" do "Amen"?

Projekt je čitanje Biblije na način da se, prema rasporedu koji je napravljen za svaki dan kroz jednu godinu, pročita cijela Biblija.

A za sve one koji se dvoume ili se možda boje da neće ustrajati kroz cijelu godinu u svojoj odluci, vlč. Andrija Miličević ima savjet: "Ne morate se ničega bojati jer strah ne dolazi od Boga i samo nas uništava. Raspored čitanja je napravljen po danima. Ako koji dan preskočimo, možemo nadoknaditi drugi dan ili uhvatiti neki svoj ritam. Kazne nema, postoji samo nagrada - pročitati u cijelosti Sveto Pismo koje nam govori kako Bog prati, vodi i odgaja čovjeka kroz povijest, a sve to samo iz ljubavi i želje da nas spasi".
izvor:http://www.pastoralmladih.hr/Novosti/Vijesti/Projekt-citanja-Biblije.aspx


Svjedočanstvo čitanja Biblije kroz 365 dana


"Prije 5 godina stigao mi je jedan jako važan mail od jedne drage prijateljice. U njemu se nalazio link ili čak email adresa za prijavu na projekt čitanja Biblije kroz 365 dana… Otvorila sam ga, pregledala, iznenadila se kako je sistematizirano i divila se čovjeku koji je to za nas, za mene učinio. Nisam ni slutila koliko će to utjecati na moj duhovni rast.
Sve što znam o ovome projektu je to da je vlč. Andrija Miličević 2011. godine raspisao čitanja Biblije za svaki dan u godini tako da se cijela Biblija pročita u 365 dana. Raspisano je tako da se svaki dan čita dio iz Starog zavjeta (povijesne knjige) pa sredina (psalmi, izreke…) i dio iz Novog zavjeta.

Čitali smo na glas kao dečko i cura, kao zaručnici i sada u braku

Tada sam bila par mjeseci u vezi s čovjekom s kojim sam sada u braku. Krenuli smo čitati zajedno svaku večer preko Skype-a. On iz sobe studentskog doma, ja iz svog studentskog stana. Čitali smo tako da je jedno od nas čitalo na glas, drugo je slušalo. Ako su cimeri bili s nama u sobi, htjeli-ne htjeli, i oni su slušali.
Ustrajali smo i pročitali cijelu Bibliju od korica do korica. Bili smo iznenađeni koliko toga ne znamo jer smo nakon čitanja komentirali ono što nas se dojmilo, što nam je čudno, što ne shvaćamo, čak i ono u što sumnjamo.
Sljedeće smo godine čitali kao zaručnici na isti način. Godinu iza toga smo konačno čitali kao supružnici, zajedno, jedno pored drugoga, svatko za sebe pa bismo opet komentirali ono što nam je ostalo odzvanjati u mislima.

Bojanje redaka

Od samog početka imamo praksu bojanja stihova, odnosno redaka. Suprug je predložio da svake godine bojamo drugom bojom i sada sam Biblije izgledaju poprilično šareno. Znamo nekada i pisati po marginama ako se nešto bitno dogodilo taj dan pa nam čitanja čudesno odgovaraju ili nešto poručuju.
Kako bismo kretali u “novu godinu” čitanja Biblije, otkrivali bismo nove nepoznanice! Čudno, jer već smo sve pročitali i sve već “znamo”. Ali, svaki novi ciklus bismo nešto novo uočili, novo naučili, novo zavoljeli. Primjerice, sada nam nije niti malo teško ili dosadno čitati o tome kako Svetište treba izgledati (Izl 35-40). Čak smo istraživali po Internetu da nam bude jasnije kako je to trebalo izgledati.
Lako smještamo ime “Mordokaj” u mjesto radnje, znamo da je Ruta Davidova prabaka. Vidjeli smo da se neke naše poslovice nalaze u mudrim izrekama, saznali puno toga o životu našeg Gospodina Isusa Krista, a još uvijek toliko puno toga ne znamo…
Dok još nisam čitala Bibliju, sv. Pavao mi je bio bezvezan lik čije rečenice nemaju kraja. Mislila sam da puno piše, malo toga kaže, da komplicira i da sebe previše hvali… Dok nisam čitala iznova i iznova. Sv. Pavao je divan. Gori za Isusa! Kad bismo mi danas barem malo bili poput njega…

Ponekad bi nam čitanja dala odgovor koji smo tražili molitvom
Ako se čitanja čitaju kako je raspisano, zna se dogoditi da dio iz Starog Zavjeta odgovara onome u Novom Zavjetu ili psalmu. Ispada kao da je namješteno. Zapravo i jest namješteno. Velečasni Andrija je ovo sastavio po nadahnuću, a Duh Sveti najbolje uredi stvari.
Znalo se dogoditi da bismo doživjeli kao neko olakšanje, prosvjetljenje kada bismo shvatili neki dio iz Pisma. Nekad bi to bio muž pa bi meni objasnio, nekada ja pa bih njemu objasnila.
Ponekad bi nam čitanja dala odgovor na molitvu, pomogla nam donijeti odluku ili nas čak opomenula. Taj dan bi se npr. nešto dogodilo i navečer, kad obično čitamo Bibliju, pročitali bismo nešto slično ili nešto značajno za taj događaj. Tada bismo po marginama zabilježili datum i kratki opis. Ove naše zabilješke budu vrlo korisne kad sljedeće godine krenemo u novi ciklus čitanja.
Ustrajanje u čitanju Biblije zahtijeva i napor i trud i čvrstu odluku da nećete odustati ma što da se dogodilo. A kušnje će doći, sigurno hoće. Čim čovjek želi učiniti nešto dobro, raditi na sebi, na svojoj duhovnosti, zlo se javlja i ometa nas. Ova aktivnost dnevno traje oko 20 minuta kao i molitva krunice. To zaista nije puno, ali ako ostavimo za kraj dana, a premoreni smo, zna se dogoditi da zaspemo s Biblijom u rukama (ili barem jedno od nas) ili jednostavno odlučimo sutra nadoknaditi.

Kada nismo bili redoviti
Što se tiče redovitog čitanja, moram priznati da nismo imali problema dok nismo dobili prvog sina. Tada se sve okrenulo i snalazili smo se kako znamo i umijemo pa je i čitanje malo patilo. Znali smo biti u zaostatku po više dana pa bismo nadoknađivali. Nakon par mjeseci, vratili smo se u normalu… dok nije došao drugi sin. Onda smo opet počeli “zabušavati”, samo ovaj puta nismo odlučili nadoknađivati, nego smo sami sebi pomicali datume.
Nova odluka s novim ciklusom je da ćemo ipak čitati svatko za sebe, odvojeno kada nam je najzgodnije. Meni je to ujutro, a muž je tada na poslu. Ono što nas se posebno dojmi ćemo slikati i poslati si na WhatsApp, a onda uz kavu i o tome porazgovarati, ovisno o tome koliko nam bude bitno i ako smo nešto novo zaključili.

Smatram da svaki katolik – kršćanin ne može za sebe reći da poznaje Isusa ako nije pročitao Bibliju. Ne smijemo si dopustiti da nam Biblija stoji na polici u vitrini. Predragocjena je da bi samo stajala. Posvijestimo si da je to nadahnuto Duhom Svetim, da su nad tim recima meditirali crkveni oci, naučitelji… Zašto ne bismo i mi? Kako je hrana potrebna za tijelo, tako je i Sveto Pismo potrebno našem duhu.
Ako već niste, evo dobre prilike za pročitati Bibliju od korica do korica. Samo je potrebno učiniti prvi korak – odlučiti. Novi ciklus čitanja započinje 28. studenog i, ako želite, popis čitanja možete skinuti ovdje:https://drive.google.com/file/d/1gIHuUQMATecUhCgb3N0sESQm3JCxewmj/view
Suzana Džeko
izvor: https://zenavrsna.com/citanje-biblije-365-dana/8553


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 stu 2017 10:52 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 lis 2017 11:25
Postovi: 60
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Poticajan post svakako.
Nisam se još odvažila na ovu duhovnu avanturu, ali budem sigurno. Ja nastojim početkom Došašća započeti s čitanjem Novog zavjeta svaki dan. :)
Sretno nam :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 stu 2017 12:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Kada je krenuo ovaj projekt bili smo u dvoje i čitali svaki dan do jednog trenutka kada nas je bolest razdvojila. On u bolnici ja kući. Iskreno ne sjećam se jesam li nastavila sama dok je on bio u bolnici, ali kao da jesam makar ne svaki dan. Kada je on otišao Ocu stala sam. Netko mi je tada rekao ne brini kada budeš nastavila nećeš sama čitati.
Nastavila sam i završila u jednoj Korizmi. I zaista nisam bila sama.
Nakon nekog vremena došao poticaj da počnem ponovo. I evo čitam četvrtkom (kao večeras) nakon što izmolim molitvu Svete ure u predvečerje prvog petka.
Bogu hvala na svemu! :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 sij 2018 12:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 ožu 2011 19:11
Postovi: 409
Podijelio: 320 zahvala
Zahvaljeno je: 103 zahvala
Belive poticajno pises, steta sto nemam vise vremena za biti na forumu, al tu i tamo ponekad nesto procitam.
Svakako cu posjetiti blog :wink: .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 sij 2018 21:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Ako dovoljno vrijedi uvijek ćeš naći vremena. :D :D
Bravo Believe za ideju bloga rado ću pogledati s vremena na vrijeme.. Piši radi sebe, nakon XY upisa imat ćeš pisanu riječ tvojih misli, osjećaja i razmišljanja pa ćeš moći napraviti retrospekciju, vidjeti u kojim podrucjima rasteš a u kojim ne.
Sritno. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr