www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 svi 2024 12:35

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 278 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 28  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 29 ruj 2013 16:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
Učeći i slijedeći nauk koji je našu vjeru preko naših predaka Duh Sveti sačuvao neokrnjenu i predao je i nama u polog, iako nedostojnima, teško je se oteti dojmu da je ovo postala vjera onih koji "svojevoljno griješe pošto su spoznali istinu, koji gaze Božjega Sina i koji se prema njegovoj krvi odnose kao da je nečista". Liturgija je teologija, i obrnuto, teologija je liturgija, slijedom toga slavljenje liturgije pa i glazbe koja se koristi jeste znamen za rasuđivanje duhova, ergo, da li je doista dostojna i na slavu našega Presvetog Otkupitelja ili je liturgija postala nešto što čovjek današnjice, želi mijenjati da bi bolje pristajala njegovom bolesnom egu, pritom želeći mijenjati sve, samo ne sebe.


E ovo je jako velika istina iako mnogi to ne žele priznati!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ruj 2013 17:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Discipula Domini napisao:

A znaš zašto ne žele priznati?
Zbog ovdje već toliko puta spominjanog egoizma!

Pravljenje lakrdije od Mise, pjevanje mahom protestantskih pjesama
koje ni po čemu ne odgovaraju liturgiji,
nepoštivanje sastavnih i nepromjenjivih dijelova Mise
(kad se npr. umjesto Jaganjče Božji pjeva "Mir, pravi mir" ili nešto stoto)...
...sve je to odraz čistog egoizma!
Važno je da Misa bude ZABAVNA,
a ne otajstvena i poticajna za uranjanje u Otajstvo naše vjere!
:roll: :roll:


A čiji je to egoizam u pitanju??? Tko je odgovaran za nepoštivanje liturgije???

Na clipu vidim većinom mlade, oni ziher nemaju blage veze o liturgiji pa je pitanje kolko su oni krivi, ali misu predvodi kardinal Schonborn, dakle za očekivat je da bi kardinal trebao znat o liturgiji, to je njegovo područje. E al zanimljivo je kad je taj isti kardinal došao u Međugorje onda su se svi raspisali kako je jedan kardinal došao u Međugorje, onda je on bio super.


Primjer 1.(ovdje ima gro slika da se valjda naglasi kako je kardinal došao u Međugorje): http://www.medjugorje.ws/hr/articles/cardinal-schonborn-medjugorje/
Primjer 2. (ovdje je zanimljivo kako u tekstu piše da je kardinal veliki miljenik tadašnjeg pape Bendikta XVI., interesantno):
http://www.vecernji.hr/vijesti/dolazak-beckog-nadbiskupa-medugorje-znak-vatikana-clanak-73873

srećica napisao:
hm, meni se ne sviđaju ni mise na karizmatskim susretima, mise za mlade gdje tamburaju perviše, neokatekumenske mise :shock:
drago mi je da je ponovo popularizana misa na latinskom (hvala papi Ratzingeru :))
i nekako, što sam starija, sve više volim normalnu, tradicionalnu misu.


Nisam siguran za ovo, ali mislim da je u motupropriju Summorum Pontificum navedeno da je latinska misa izvanredni oblik a novus ordo misa redovni oblik.
A di je uopće u RH moguće prisustvovati TLM-u, kolko ima takvih mjesta, ziher ne puno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ruj 2013 17:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 sij 2008 13:33
Postovi: 154
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
johnny 5 napisao:

A di je uopće u RH moguće prisustvovati TLM-u, kolko ima takvih mjesta, ziher ne puno.


crkva sv.Martina u Zagrebu, Vlaška 36
nedjeljom i zapovjednim blagdanom u 11:30h

http://www.katolik.hr/preporukemnu/doga ... om-udesno/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ruj 2013 19:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2012 23:11
Postovi: 142
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
RED SVETE MISE S NARODOM

I. UVODNI OBREDI
Svećenik: U ime Oca i Sina i Duha Svetoga
Narod: Amen
S: Gospodin s vama
N: I s duhom tvojim
S: Braćo i sestre priznajmo svoje grijehe...
N: Ispovjedam se Bogu svemogućemu i vama braćo, da sagriješih vrlo mnogo mišlju, riječju, djelom i propustom: moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh.
Zato molim blaženu Mariju vazda Djevicu, sve anđele i svete, i vas braćo, da se molite za me Gospodinu, Bogu našemu.
S: Smilovao nam se svemogući Bog...
N: Amen
S: Gospodine smiluj se
N: Gospodine smiluj se
S: Kriste smiluj se
N: Kriste smiluj se
S: Gospodine smiluj se
N: Gospodine smiluj se
S: Slava Bogu na visini
N: I na zemlji mir ljudima dobre volje,/ Hvalimo te./ Blagoslivljamo te./ Klanjamo ti se./ Slavimo te./ Zahvaljujemo ti radi velike slave tvoje./ Gospodine Bože, Kralju nebeski,/ Bože Oče svemogući./ Gospodine Sine jedinorođeni, Isuse Kriste./ Gospodine Bože, Jaganjče Božji, Sine Očev./ Koji oduzimaš gerijehe svijeta, smiluj nam se./ Koji oduzimaš grijehe svijeta, primi našu molitvu./ Koji sjediš s desna Ocu, smiluj nam se./ Jer ti si jedini svet./ Ti si jedini Gospodin./ Ti si jedini Svevišnji, Isuse Kriste./ Sa Svetim Duhom, u slavi Boga Oca. Amen!
S: Pomolimo se...
N: Amen.

II. SLUŽBA RIJEČI
1. čitanje završava: Riječ Gospodnja
N: Bogu hvala.
- Čita se ili pjeva psalam, a narod pripjev pjeva ili odgovara
2. čitanje završava: Riječ je Gospodnja
N: Bogu hvala.
S: Evanđelje: Gospodin s vama
N: I s Duhom tvojim
S: Čitanje svetog evanđelja po...
N: Slava tebi, Gospodine.
S: završava evanđelje : Riječ Gospodnja
N: Slava tebi, Kriste.
- Slijedi homilija ili propovijed
S: Vjerujem u jednoga Boga.
N: Oca svemogućega, stvoritelja neba i zemlje,/ svega vidljivoga i nevidljivoga./
I u jednoga Gospodina Isusa Krista,/ jedinorođenoga Sina Božjega./ Rođenog od Oca prije svih vjekova./ Boga od Boga, svijetlo od svijetla,/ pravoga Boga od pravoga Boga./ Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem,/ po kojemu je sve stvoreno./ Koji je radi nas ljudi /i radi našega spasenja sišao s nebesa./ I utjelovio se po Duhu Svetome od Marije djevice:/ i postao čovjekom./ Raspet također za nas:/ po Poncijem Pilatom mučen i pokopan./ I uskrsnuo treći dan, po Svetom pismu./ I uzašao na nebo:/ sjedi s desne Ocu./ I opet će doći u slavi suditi žive i mrtve,/ i njegovu kraljevstvu neće biti kraja./ I u Duha Svetoga, Gospodina i životvorca,/ koji izlazi od Oca i Sina./
Koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi, / koji je govorio po prorocima./
I u jednu, svetu, katoličku i apostolsku Crkvu,/ Ispovijedam jedno krštenje za oproštenje grijeha./ I isčekujem uskrsnuće mrtvih./ I život budućega vijeka. Amen.
- Slijedi sveopća molitva ili molitva vjernika, čiji zazivi završavaju: molimo te.
N: Gospodine usliši nas

III. EUHARISTIJSKA SLUŽBA
A- Euharistijska se služba sastoji od tri djela:
prinos darova kruha i vina na oltar i vjernička milostinja.
B- Pretvorba darova u tjelo i krv Kristovu.
C- Sveta Pričest

A- prinos darova kruiha i vina na oltar
S: Molimo braćo i sestre, da moja i vaša žrtva bude ugodna Bogu Ocu svemogućemu.
N: Primio Gospodin žrtvu iz tvojih ruku na hvalu i slavu svojega imena, i na korist nama i čitavoj svojoj svetoj crkvi.
S: moli darovnu molitvu i završava Po Kristu Gospodinu našemu.
N: Amen.

B- pretvorba, posvećenje kriha i vina
S: Gospodin s vama
N: I s duhom tvojim
S: Gore srca
N: Imamo kog Gospodina
S: Hvalu dajmo Gospodinu Bogu našemu
N: Dostojno je i pravedno
S: Nastavlja predslovlje na kraju
N: Svet, svet, svet Gospodin Bog Sabaot. Puna su nebesa i zemlja tvoje slave. Hosana u visini. Blagoslovljen koji dolazi u ime Gospodnje. Hosana u visini.
S: Moli nad kruhom i vinom posvetne riječi. Nakon podizanja govori: Tajna vjere
N: Tvoju smrt Gospodine, navještamo, tvoje uskrsnuće slavimo, tvoj slavni dolazak isčekujemo.
S: Nastavlja i završava : Po Kristu, s Kristom ... u sve vjiejke vjekova
N: Amen

C- Sveta pričest
S. Poziv na molitvu Gospodnju:
N: Oče naš, koji jesi na nebesima, sveti se ime tvoje, dođi kraljevstvo tvoje, budi volje tvoja kako na nebu tako i na zemlji. Kruh naš svagdanji daj nam danas. I otpusti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima našim. I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla.
S: Izbavi nas molimo Gospodine...
N: Jer tvoje je kraljevstvo i slava i moć u vijeke.
S: Gospodine Isuse Kriste ti si rekao... Mir Gospodnji bio vazda s vama
N: I s duhom tvojim
S: Pružite mir jedni drugima
N: Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se.
Jaganče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se.
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, daruj nam mir.
S: Evo jaganjca Božjega...
N: Gospodine, nisam dostojan da uniđeš pod krov moj, nego samo reci riječ i ozdravit će duša moja.
S: kod pričesti: Tijelo Kreistovo.
N: Amen
S: Pomolimo se... Po Kristu Gospodinu našemu
N: Amen

IV- ZAVRŠNI OBRED
S: Obavijesti, molitva, Gospodin s vama
N: I s duhom tvojim
S: Blagoslov: Blagoslovio vas svemogući Bog
N: Otac i Sin i Duh Sveti Amen
S: Otpust: Idite u miru
N: Bogu hvala


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 lis 2013 10:33 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 24 ruj 2013 12:22
Postovi: 1
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Discipula Domini napisao:
Dosta razmišljam o tome kako se današnja slavlja Svete Mise polako pretvaraju u svojevrsne "derneke".
Sve se više odmičemo od naše zaista predivne tradicije slavljenja liturgije.
Sve se manje mogu čuti liturgijski primjerene pjesme.
Čini mi se kao da se izgubilo ono neko pobožno i sveto strahopoštovanje prema onome što se na oltaru događa.
Rijetko sam razmišljala o tome da se ne radi o PRISUSTVOVANJU na Misi...već da se radi o SUDJELOVANJU!
I Isus je živ prisutan na oltaru. Ali...kao da Ga nema tamo...kao da smo Ga izgubili iz nekoga vida.
Osjećam neko nezadovoljstvo kada zapravo gledam kako se gubi dostojanstvo i poštovanje prema misnoj Žrtvi.


Znaš li kako se nekada sudjelovalo u liturgiji? Tako da su svećenici molili svoje, a narod svoje, krunicu i ostale pobožnosti, jer nisu ništa mogli pratiti niti su išta mogli razumjeti.
Naravno, ne želim reći ni u kojem slučaju da se liturgija treba banalizirati, ona treba biti dostojanstvena i lijepa i u tom smislu treba koristiti i liturgijske predmete, geste i pokrete. Međutim, to su elementi koji se mijenjaju i mijenjali su se kroz povijest. Nije Crkvena tradicija samo posttridentsko razdbolje, nego 2000 godina, a i dulje, ako se uzmu u obzir određeni izrazi hramskog judaizma.
I najbolja je liturgija sam život vjernika popraćen molitvom, živim odnosom sa živim Bogom, dobrim djelima, a ne to hoće li primiti pričest na ruke ili na jezik.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 lis 2013 10:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 srp 2013 20:03
Postovi: 518
Lokacija: Panzergruppe 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
@Agathon
Da, salažem se da je problem bio što je nepismeni puk ispunjavao neku formu govoreći latinski ono što je morao govoriti a da pritom nije ni znao što govori. Zar svemogući naš Bog govori i razumije samo latinski? Pa baš i ne, mislim da će mo se svi tu složiti.
No, dolazimo do drugog problema i to je onaj koji nas danas pogađa. Sada liturgija nije više isključivo na latinskom, čime je malom izmjenom forme omogućeno da se ispuni sadržaj, tj. da taj "nepismen" puk doista razumije što i zašto to govori. Kad ono - apsurd: prije su ljudi imali jedva i 4 razreda osnovne, sada svatko tko nema srednju je izuzetak; a tko uopće razumije misu? I opet se "blebeće" bez veze.
I umjesto da se educira (tu smatram da je i Crkva i država zakazala...a i države su danas mahom sekularne) taj narod i tako omogući da shvate bit liturgije, bit izrećenog, ta se ista forma ide još srozavati niže (mislim na onaj video par postova gore) dok se na kraju ne "izjednači" sa tim (nepostojećim) sadržajem. Sramota je da smo obrazovaniji i bogatiji nego ikad, a ostali smo telad kao u srednjem vijeku. Umjesto da se liturgija digne na nivo više, mi je još srozavamo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 lis 2013 17:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Discipula Domini napisao:
Dosta razmišljam o tome kako se današnja slavlja Svete Mise polako pretvaraju u svojevrsne "derneke".


Da li si ti osobno prisustvovala kod takvih ( svojevrsne "derneke")? mise-(a)
Mozda si zapazila i nesto drugo u toj misi,ne samo ono sto nam nije uredu..Mora da je postojalo i nesto sto je uredu...ne samo "cirkus" ..
Oprosti mi ,moram ovako da pitam..!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 lis 2013 17:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Agathon napisao:
Discipula Domini napisao:
Dosta razmišljam o tome kako se današnja slavlja Svete Mise polako pretvaraju u svojevrsne "derneke".
Sve se više odmičemo od naše zaista predivne tradicije slavljenja liturgije.
Sve se manje mogu čuti liturgijski primjerene pjesme.
Čini mi se kao da se izgubilo ono neko pobožno i sveto strahopoštovanje prema onome što se na oltaru događa.
Rijetko sam razmišljala o tome da se ne radi o PRISUSTVOVANJU na Misi...već da se radi o SUDJELOVANJU!
I Isus je živ prisutan na oltaru. Ali...kao da Ga nema tamo...kao da smo Ga izgubili iz nekoga vida.
Osjećam neko nezadovoljstvo kada zapravo gledam kako se gubi dostojanstvo i poštovanje prema misnoj Žrtvi.


Znaš li kako se nekada sudjelovalo u liturgiji? Tako da su svećenici molili svoje, a narod svoje, krunicu i ostale pobožnosti, jer nisu ništa mogli pratiti niti su išta mogli razumjeti.
Naravno, ne želim reći ni u kojem slučaju da se liturgija treba banalizirati, ona treba biti dostojanstvena i lijepa i u tom smislu treba koristiti i liturgijske predmete, geste i pokrete. Međutim, to su elementi koji se mijenjaju i mijenjali su se kroz povijest. Nije Crkvena tradicija samo posttridentsko razdbolje, nego 2000 godina, a i dulje, ako se uzmu u obzir određeni izrazi hramskog judaizma.
I najbolja je liturgija sam život vjernika popraćen molitvom, živim odnosom sa živim Bogom, dobrim djelima, a ne to hoće li primiti pričest na ruke ili na jezik.

Vid ovog što peca!! :b101: :b101: :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 lis 2013 17:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
rebeka napisao:
Discipula Domini napisao:
Dosta razmišljam o tome kako se današnja slavlja Svete Mise polako pretvaraju u svojevrsne "derneke".


Da li si ti osobno prisustvovala kod takvih ( svojevrsne "derneke")? mise-(a)
Mozda si zapazila i nesto drugo u toj misi,ne samo ono sto nam nije uredu..Mora da je postojalo i nesto sto je uredu...ne samo "cirkus" ..
Oprosti mi ,moram ovako da pitam..!

Ovo je kao kad ja svojoj djeci kažem da nešto kod njih nije u redu i da nisu dobro napravili, a oni meni odmah da ih ne volim i da im samo prigovaram. Pa ti reci danas bilo što ako smiješ!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 lis 2013 18:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..mnogi kvazduhovni grupa imaju osjećaj da će svojom posebnom duhovnošću..
--ulijepšati S.Misu..a pjesme im nisu bolje od pop šlagera...
..a pjevanje tih pjesma im služi samo za egoističko naslađivanje...
..da su "nešto posebno od drugih"
..a i velik broj tih pjesama i duhovnih grupa su obični pop šund.. 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 278 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 28  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr