www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:38

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 46  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 08:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Da bi ispovijed bila valjana, a ne svetogrdna ona mora biti cjelovita i potpuna. Dakle, grijesi kojih se pokornik sjeća mora ispovjediti cjelovito i potpuno. Evo što o tome kaže katekizam Katoličke Crkve br. 1456:

PRIZNANJE GRIJEHA SVECENIKU BITNI JE DIO SAKRAMENTA POKORE: "POKORNICI MORAJU U ISPOVIJEDI NABROJITI SVE SMRTNE GRIJEHE (PO BROJU I VRSTI) KOJIH SU SVJESNI NAKON STO SU SE POMNO ISPITALI, CAK I AKO JE RIJEC O NAJTAJNIJIM GRIJESIMA I POCINJENIM SAMO PROTIV DVIJU ZADNJIH OD DESET BOZJIH ZAPOVIJEDI, JER PONEKAD TI GRIJESI TEZE RANJAVAJU DUSU TE SU OPASNIJI OD ONIH KOJI SE CINE JAVNO"

Ispovijed u kojoj bi pokornik prešutio ili slagao broj i vrstu grijeha bila bi ne samo nevaljana nego i svetogrdna. Pa svećenik kada primijeti da netko prešućuje grijehe, u nakani da spriječi svetogrdnu i nevaljanu ispovijed, primoran je ispitati pokornika.

Onda kada idete na ispovijed dobro se pripremite: ispitajte savjest Ispit savjesti prema molitvi «Oče naš» i Ispit savjesti prema blaženstvima )

Otiđite svećeniku i ponizno i s kajanjem u srcu ispovjedite grijehe Bogu pred svećenikom, i tražite od Boga oprost, koji od daje po svećenicima


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 16:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
NAČIN OBAVLJANJA ISPOVIJEDI

pokornik: Hvaljen Isus i Marija!
svećenik: U vijeke vjekova. Amen
pokornik: U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
svećenik: Gospodin bio u tvome srcu i ustima da cjelovito ispovjediš sve svoje grijehe, da se za njih iskreno pokaješ i tako postigneš Božje milosrđe. Amen.
pokornik: zadnji put sam bio/la na ispovijedi; učenik/ca sam; oženjen/udata sam; mladić/djevojka sam, udovac/udovica sam. moji su grijesi:...
nakon nagovora svećenik zadaje pokoru, a pokornik moli djelo kajanja:
pokornik: kajem se od svega srca što uvrijedih Boga, najveće i najmilije dobro. Mrzim na sve svoje grijehe i čvrsto odlučujem da ću se popraviti i s Božjom pomoći neću više griješiti. Amen.
svećenik moli tekst odrješenja: Bog, milosrdni otac, pomirio je sa sobom svijet smrću i uskrsnućem svojeg Sina i izlio je Duha Svetoga za otpuštenje grijeha. Neka ti po služenju Crkve on udijeli oproštenje i mir. i ja te odrješujem od svih grijeha tvojih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
pokornik: amen
svećenik: Gospodin ti je oprostio sve grijehe. Pođi u miru!
pokornik: Bogu hvala.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 20:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
POKORA I ZADOVOLJSTINA

Pokoru obavljam kako mi je bilo odredjeno,u najkracem vremenu,poslje svete ispovijedi.
Nalozit cu si i sam kakvu pokoru,na primjer molitvu,posjet usamljenome bolesniku,sudjelovati na sv. misi tijekom tjedna,citanje svetog pisma,odricanje od televizije i drugo....

MOLITVA POSLJE SVETE ISPOVIJEDI!
Gospodine zahvaljujem Ti jer si cekao moj povratak i otpustio mi grijehe .Molim Te,podari mi milost da vise ne grijesim,da Ti vjerno sluzim i da sve vise budem Tebe dostojan.Nadam se da ces mi uvjek doci u pomoc,osobito u casovima iskusenja.Zahvaljujem Ti na svemu sto si vec sada ucinio za mene,da Te primam sa sve vise dostojanstva.
Budi slavljen,Boze,u vjeke vjekova,Amen.(ili moli svojim rijecima.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 20:15 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 02 ožu 2007 00:14
Postovi: 2
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Spremam se na ispovijed nakon podužeg vremena, ali me muči jedan problem; koliko god se trudim, ne mogu oprostiti jednoj osobi koja me povrijedila. Na momente mi se učini da sam oprostila, a onda se opet javi u meni neki prijezir, skoro mržnja prema toj osobi. I sad ako odem na ispovijed, ona neće biti valjana, a ja se nikako ne mogu riješiti toga osjećaja i tako u krug. Ima li netko savjet za mene?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 20:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
live2win napisao:
Spremam se na ispovijed nakon podužeg vremena, ali me muči jedan problem; koliko god se trudim, ne mogu oprostiti jednoj osobi koja me povrijedila. Na momente mi se učini da sam oprostila, a onda se opet javi u meni neki prijezir, skoro mržnja prema toj osobi. I sad ako odem na ispovijed, ona neće biti valjana, a ja se nikako ne mogu riješiti toga osjećaja i tako u krug. Ima li netko savjet za mene?


Molitvom ćeš se najbolje oslobodit mržnje, drugog puta nema. Treba se što više moliti i za one koje volimo i za one koje manje volimo.
Pođi svakako na ispovijed, pitaj svećenika za savjet. On će ti sigurno dati dobar savjet. Sa ispovijedi ne možeš pogriješit.
Imam i ja nekad problema sa nekim ljudima, a tko nema, rijetki su. Ali molitva čuda čini, osjetio sam to.
Bog te blagoslovio!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 20:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
live2win napisao:
Spremam se na ispovijed nakon podužeg vremena, ali me muči jedan problem; koliko god se trudim, ne mogu oprostiti jednoj osobi koja me povrijedila. Na momente mi se učini da sam oprostila, a onda se opet javi u meni neki prijezir, skoro mržnja prema toj osobi. I sad ako odem na ispovijed, ona neće biti valjana, a ja se nikako ne mogu riješiti toga osjećaja i tako u krug. Ima li netko savjet za mene?


..SVE..JE TAKO JE JEDNOSTAVNO...

..mržnjom..ćeš uništiti samo sebe..
..a ne onu osobu ..koja te je povrijedila..
..čak i da bi je tvoja mržnja..uništila..ni to ne želiš SIGURNO..?

.Praštanje je Božanska vrlina...
.OSVETA.jest .ljudska.....posredno..po "čežnji"

.svaki čovjek..koji se DOBRO nekome osvetio..
..u čežnji za osvetom osjeća ..da će ga OSVETA..smiriti..
..no međutim sam ČIN OSVETE..ne daju mir..već ga PRODUBLJUJE..
..nakon OSVETE..slijedi ..praznina..


..nakon sukob dva bića, bez obzira tko bio u pravu..uvijek ostaje..
..PRAZNINA..

.jer čovjek nije izvorno...zao..
..čovjek se navezao na ..grijeh..a grijeh ..pripada..palom anđelu..

.zato je svaki ljudski sukob..njegova POBJEDA...

..jer najveća bol..kao VRHUNAC OSVETE..jest smrt osobe..koju se mrzi..
..zar je to ..čežnja bilo kojeg bića..?

..zato je PRAŠTANJE..pobjeda nad ZLIM i svim njegovim djelima..
..jer zli je jedini istinski...ubojica čovjeka ..do iskona..


..zato kad se ispovijedate..ne samo da morate oprostiti.."neprijatelju"
..već i zaboraviti..

..jer samo zaborav...nosi POTPUNI MIR...u KRISTU..

.jer "ako se budeš sjećao naših grijeha Gospodine, tko će ostati"

..PRAŠTANJE ..znači..izdizanje na Razinu ..svetosti..

.jer ONAJ tko te povrijedi ..jest...jadno biće..komu je potrebna pomoć..

.reći ću vam primjer časne sestre..koja se molila za svog ubojicu..
..dok ju je ubijao..

.ONA JEST LJUBILA ČOVJEKA U NJEMU..jer njeno praštanje..
..ćemu donijeti SPAS DUŠE..a jedino je to važno..
..SAMO TO..

..Ovaj svijet je pun..bola i jada..
..Mržnjom , osvetom i nepraštanjem..sve se akumulira..

..zato ljubite i praštajte..NEIZMJERNO ..
..po tome će se znati da smo ISUSOVI ..učenici...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 ožu 2007 21:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Oprostaj nije uvjek oprostaj,i svaka uvreda nije uvjek jednaka uvreda.
Zavisi o kakvoj se okolnosti radi,usljed cega se dogodila uvreda.
Neki ljudi nisu bili pripremiti na uvredu,u tom trenutku kad im se to dogodilo dozivjeli su sok,koji se zaglavio u srcu,i blokira oprostaj...
Tu mora sama osoba da trazi korijen od problema,zbog cega je doslo
do uvrede,mozda je bilo vise toga....ili iz neopravdanih razloga,
neduzno smo nastradali,nije bio razlog za uvredu..tada je jos teze..
Svi su nasi zivotni stavovi oblikovani u odredjenim razdobljima zivota,pod utjecajem odredjenih dogadjaja.Sve sto mislimo,planiramo ,govorimo i cinimo rezultat je nasih stavova.Drugim rijecima ,nasi stavovi su temelj misli,odluka i ponasanja.

"Sto iz covjeka izlazi,to oneciscuje covjeka.Ta iznutra,iz srca covjecjega,izlaze zle namisli,sva ta zla oneciscuju covjeka"
U svakom od nas je nutrina i vanjstina.Ako je vanjstina izljecena,vanjski zivot bit ce zdrav.Krscanim mora biti pravi krscanin u svojoj nutrini,u svojem srcu,pun sile i snage,i spreman na oprostaj.
Svakako se trebamo sa svima pomiriti...

"Ako je nekomu jako tesko oprostiti,dovediga u mislima u Gospodinovo prisustvo.ON ce dati milost oprostenja.,i otpisati sve iz tvog srca."
Bog je pun ljubavi i sucuti,On ljeci one koje su srca skrusena i povija rane njihove.Bog je onaj koji brise nase grijehe i prekrsaje i vise ih se ne sjeca....Ispitivanje uma u dubokoj tisini u molitvi i uz pomoc Duha Svetoga,otkrit ce dogadjaj po kojima je uvreda usla u tvoj zivot,
samo ako se prepustis,da te Gospodin vodi,oprostit ce tvoje srce!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 ožu 2007 11:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
live2win, velis da se spremas na ispovjed..., no ne bi bilo na odmet prije ispovjedi, uz molitve i pokajanja, otici kod svecenika da te i on uputi i valjano pripremi za ispovjed.
Veliki je to cin i korak ka slobodi u kojoj nas Bog izvorno stvori. Preporucujem ti da barem procitas 15 molitvi svete Brigite, vidjeti ces cemu kroz njih ljudska dusa tezi..., a imas ih na TT-u pod temom molitve.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 ožu 2007 15:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
oprostiti... uh, koliko mi se puta dogodilo (i još mi se događa) da mislim da sam oprostila, a onda me neki čin ili riječ 'vrate' natrag u ljutnju. osobno, ne znam je li išta toliko teško kao oprostiti. za mene to znači oprati svoju dušu i svoje srce, izlječiti se. ta ljutnja, mržnja, bijes, sebičnost nas napadaju szalno, na razne načine i s raznih strana nas se potiče i hrani ideojm da smo mi najvažniji, a ako smo samo sebi najvažniji- logično je da ne možemo oprostiti. tu dolazimo i do paradoksa- vrlo često ne možemo nekome oprostiti što nas je uvrijedio, povrijedio, umanjio našu veličinu pred samima sobom (jer smo mi veliki i dobri i pravedni i bla, bla, bla.), a paradoks je u tome da smo veliki samo ako uspijemo oprostiti, ako druge stavimo pred sebe, ako sebe umanjimo do makovog zrna i budemo pokorni i skrušeni.
mislim da je baš ispovijed pravi lijek za tu 'bolest'. rebeka i ja smo vas sve zapravo pripremale za usršnju ispovijed i drago mi je što čitate i pratite što vam pišemo (prepisujemo, zapravo). pročitajte pozorno, puno puta ako treba, što piše o mom odnosu prema samom sebi i mom odnosu prema Bogu, o pripremi za ispovijed. što više čitate- više ćete otkriti.
live2win, trebaš o tome razgovarati s nekim kompetentnim, sa svećenikom. svi mi u ispovijedaonicu (ne baš svi...) dolazimo s punom svješnošću o našoj grešnosti i našim grijesima. tamo Bogu predajemo svoje grijehe i molimo ga da nas oslobodi, da nam se smiluje, da nam pomogne u svojoj milosti da više ne griješimo.
Citat:
Molim Te,podari mi milost da vise ne grijesim,da Ti vjerno sluzim i da sve vise budem Tebe dostojan.Nadam se da ces mi uvjek doci u pomoc,osobito u casovima iskusenja.

Citat:
kajem se od svega srca što uvrijedih Boga, najveće i najmilije dobro. Mrzim na sve svoje grijehe i čvrsto odlučujem da ću se popraviti i s Božjom pomoći neću više griješiti. Amen.

Citat:
PRIZNANJE GRIJEHA SVECENIKU BITNI JE DIO SAKRAMENTA POKORE: "POKORNICI MORAJU U ISPOVIJEDI NABROJITI SVE SMRTNE GRIJEHE (PO BROJU I VRSTI) KOJIH SU SVJESNI

Citat:
Ispovijed u kojoj bi pokornik prešutio ili slagao broj i vrstu grijeha bila bi ne samo nevaljana nego i svetogrdna. Pa svećenik kada primijeti da netko prešućuje grijehe, u nakani da spriječi svetogrdnu i nevaljanu ispovijed, primoran je ispitati pokornika.

Onda kada idete na ispovijed dobro se pripremite: ispitajte savjest Ispit savjesti prema molitvi «Oče naš» i Ispit savjesti prema blaženstvima )

Otiđite svećeniku i ponizno i s kajanjem u srcu ispovjedite grijehe Bogu pred svećenikom, i tražite od Boga oprost, koji od daje po svećenicima

ako ne prešutiš ništa, ako si svjesna i želiš se osloboditi og grijeha neopraštanja koji te izjeda, mislim, nadam se i vjerujem da će tvoja ispovijed biti dobra i valjana. samo budi iskrena, pred Bogom se ništa ne može skriti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 ožu 2007 16:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ništa ne govori o veličini čovjeka kao njegov odnos prema tuđim grijesima.
tko je uistinu velik, želi osloboditi, a ne poniziti.
aurelije augustin


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 451 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 46  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr