www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 04 svi 2025 20:23

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 16 ruj 2008 22:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
SVETI KORNELIJE, papa, i CIPRIJAN, biskup

>> 16. rujna

Crkva danas slavi ovu dvojicu mučenika skupa. Obojica su živjela u veoma teškom vremenu. U to po Crkvu teško doba Kornelije, god. 251. izabran za rimskoga biskupa, nije preuzeo na se baš laku baštinu. Novacijan, veoma nadaren i utjecajan rimski teolog i svećenik bi također izabran za papu. I tako je u samom središtu kršćanstva došlo do raskola. Sporne točke nisu bile teološke naravi. Radilo se o pastoralnoj praksi. Pitanje je bilo kakav da se zauzme stav prema onima koji u progonstvu otpadoše od vjere?
Kornelije zastupaše blaži stav. Neka se onima koji se budu iskreno kajali opet otvore vrata Crkve. Novacijan je zastupao drukčije mišljenje. Stoga je Kornelije sazvao sinodu u Rimu koja je Novacijana i njegove pristaše isključila iz Crkve. Papa je za svoj stav dobio potvrdu s raznih strana i od onih koji su pripadali drugim mjesnim crkvama.
Kornelije nije imao na raspolaganju mnogo vremena da radi na crkvenom jedinstvu. Kad je, naime, za Decijeva nasljednika, cara Gala, opet buknulo progonstvo protiv kršćana, papa Kornelije bijaše prognan u Centumcellae, današnja Civittavecchia, gdje je umro 14. ili 15. rujna 253. god. Tijelo mu je kasnije pokopano u Kalistovim katakombama. Crkva ga ubraja u mučenike.
Ciprijan se rodio u Kartagi oko god. 210. u poganskoj obitelji. Obavljao je najprije službu odvjetnika. Zatim se obratio na kršćanstvo, postao svećenik i napokon kartaški biskup. U burnim vremenima veoma je dobro primjerom i spisima upravljao Crkvom. Za Valerijanova progonstva bio je najprije prognan, a zatim pred licem svoje crkvene zajednice pogubljen.
Sveti Ciprijan je svojim spisima bio veoma značajan učitelj rane Crkve. O njemu piše sv. Jeronim: "Suvišno je govoriti o njegovoj veličini, kad su njegova djela sjajnija od sunca." Njegova se pisana djela dijele na dogmatska, apologetska, ćudoredna i na pisma. Sva su prigodne naravi, napisana da točno označe neki nauk, da poprave zablude, da promiču krepost, da otklone razdore.
Kako je silan značaj bio sv. Ciprijan doznajemo i iz toga što je od početka veoma ozbiljno shvaćao kršćanski život. Još kao katekumen položio je zavjet čistoće i podijelio siromasima velik dio svojih posjeda. Osim toga, odrekao se navike čitanja poganskih pisaca, posvetivši se isključivo proučavanju Svetoga pisma i čitanju kršćanskih spisa.
Crkva stavlja danas pred nas dva velika biskupa mučenika iz prvoga razdoblja kršćanstva. Štoviše, crkveni povjesničari jednoga od njih: svetoga Ciprijana, smatraju najznačajnijom ličnosti Crkve III. stoljeća. Upoznali smo ih u vršenju njihove pastirske službe i u njihovu mučeničkom svjedočenju za Krista. Obojica nam mogu biti pouzdani učitelji jer su svoje riječi i naučavanje zapečatili krvlju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2009 06:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Sv. Kornelije i Ciprijan
[ 16.9.2009 ]

Ovi sveci se nikada nisu vidjeli a zajedno se slave jer ih je povezalo prijateljstvo i vjera u Krista.

Crkva danas slavi mučenike: sv. Kornelija papu, i sv. Ciprijana biskupa. Ova dva sveca nikada se nisu susreli, a slave se zajedno jer ih je povezala vjera u Krista i prijateljstvo. Kornelije je bio papa u Rimu, a Ciprijan glavni afrički biskup u Kartagi. Živjeli su u vrijeme Decijevih i Valerijanovih progona kršćana.

Kornelije je 251. godine izabran za rimskoga biskupa. Imao je protivnika otpalog biskupa Nacijana koji je htio umjesto njega biti biskup. Ali, imao je i veliku potporu biskupa Ciprijana. Kada je bio prognan iz Rima, Ciprijan ga je svojim pismima ohrabrio. To je Korneliju dalo snagu da se vrati u Rim i mučeništvom posvjedočio svoju vjeru. Tijelo mu je pokopano u Kalistovim katakombama.

Ciprijan je rođen u Kartagi u poganskoj obitelji. Obavljao je najprije službu odvjetnika. Potom se obratio na kršćanstvo i postao svećenik, a poslije i biskup u Kartagi. Za Valerijanova progonstva bio je najprije prognan, a zatim i pogubljen.

Vjerodostojna Prokonzularna djela otkrivaju da je Ciprijan podnio mučeništvo 14. rujna. Prije smaknuća ponuđeno mu je da se odrekne svoje vjere, što je odbio. Mačem mu je odrubljena glava, a vjernici su ga pokopali na Sekstijevu polju gdje je i pogubljen.

I na kraju rubrike 'Svetac dana' podsjećamo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose sljedeća imena: Kornelije, Edita i Vital. Donosimo i nekoliko zanimljivosti vezanih uz ova imena. Kornelije je latinsko ime i Cornelius prvotno znači 'onaj koji pripada starorimskom Kornelijevom plemenu'.

Neki smatraju da sama riječ dolazi od imenice 'cornu' i znači rog, krilo vojske, lijevak od roga, svirala. Drugi ističu da je imenu izvor riječ cornum koja znači dren, koplje od drena. Kornelij, Kornelija, Korno, Kornel, Nelo, Nelica, Lilika, neki su oblici imena Kornelij kojeg susrećemo u hrvatskom jeziku.

Iz engleskog područja dolazi ime Edita. Korijen imena čine staroengleske riječi ead - posjed, blago, sreća i guth – boj, rat. Hrvatske su inačice Dita, Eda, Etka, Itica. Od latinske imenice vita, što znači život, dolazi ime Vital. Prevedeno na hrvatski jezik ovo je ime Živko. No u hrvatskom području susreće se izvorno ime Vital, Vito, Tale, Vitalija, Vita, Vitica.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2011 08:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Današnji sveci dana su Sveti Kornelije i Ciprijan;

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr