Sv. Kornelije i Ciprijan
[ 16.9.2009 ]
Ovi sveci se nikada nisu vidjeli a zajedno se slave jer ih je povezalo prijateljstvo i vjera u Krista.
Crkva danas slavi mučenike: sv. Kornelija papu, i sv. Ciprijana biskupa. Ova dva sveca nikada se nisu susreli, a slave se zajedno jer ih je povezala vjera u Krista i prijateljstvo. Kornelije je bio papa u Rimu, a Ciprijan glavni afrički biskup u Kartagi. Živjeli su u vrijeme Decijevih i Valerijanovih progona kršćana.
Kornelije je 251. godine izabran za rimskoga biskupa. Imao je protivnika otpalog biskupa Nacijana koji je htio umjesto njega biti biskup. Ali, imao je i veliku potporu biskupa Ciprijana. Kada je bio prognan iz Rima, Ciprijan ga je svojim pismima ohrabrio. To je Korneliju dalo snagu da se vrati u Rim i mučeništvom posvjedočio svoju vjeru. Tijelo mu je pokopano u Kalistovim katakombama.
Ciprijan je rođen u Kartagi u poganskoj obitelji. Obavljao je najprije službu odvjetnika. Potom se obratio na kršćanstvo i postao svećenik, a poslije i biskup u Kartagi. Za Valerijanova progonstva bio je najprije prognan, a zatim i pogubljen.
Vjerodostojna Prokonzularna djela otkrivaju da je Ciprijan podnio mučeništvo 14. rujna. Prije smaknuća ponuđeno mu je da se odrekne svoje vjere, što je odbio. Mačem mu je odrubljena glava, a vjernici su ga pokopali na Sekstijevu polju gdje je i pogubljen.
I na kraju rubrike 'Svetac dana' podsjećamo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose sljedeća imena: Kornelije, Edita i Vital. Donosimo i nekoliko zanimljivosti vezanih uz ova imena. Kornelije je latinsko ime i Cornelius prvotno znači 'onaj koji pripada starorimskom Kornelijevom plemenu'.
Neki smatraju da sama riječ dolazi od imenice 'cornu' i znači rog, krilo vojske, lijevak od roga, svirala. Drugi ističu da je imenu izvor riječ cornum koja znači dren, koplje od drena. Kornelij, Kornelija, Korno, Kornel, Nelo, Nelica, Lilika, neki su oblici imena Kornelij kojeg susrećemo u hrvatskom jeziku.
Iz engleskog područja dolazi ime Edita. Korijen imena čine staroengleske riječi ead - posjed, blago, sreća i guth – boj, rat. Hrvatske su inačice Dita, Eda, Etka, Itica. Od latinske imenice vita, što znači život, dolazi ime Vital. Prevedeno na hrvatski jezik ovo je ime Živko. No u hrvatskom području susreće se izvorno ime Vital, Vito, Tale, Vitalija, Vita, Vitica.
|