Sveta Kristijana Gruzijska [ 15.12.2009 ]
Uz ovu sveticu, Crkva se danas spominje i utemeljiteljice Službenica milosrđa ili Ančela, sv. Marije Krucifikse di Rosa.
Crkva danas slavi sv. Kristijanu Gruzijsku. Živjela je u 4. stoljeću u Gruziji, kao zarobljenica. U početku je razmišljala kako će pobjeći, ali od tog nauma odvraćala ju je sućut prema poganima koji nisu poznavali pravu vjeru. Sve svoje patnje, kojima je pridruživala molitve, prikazivala je za obraćenje toga naroda. Postala je apostol molitve i žrtve. Prema predaji, izmolila je od Isusa zdravlje na smrt bolesnog djeteta. Svojim kreposnim životom, znanjem i čudesnim djelima privela je kršćanstvu brojni puk, ali i kraljevsku obitelj. Posebno je časte Gruzijci i Armenci.
Danas se spominjemo i sv. Marije Krucifikse di Rose, djevice, utemeljiteljice redovničke zajednice Službenica milosrđa ili Ančela. Marija je rođena u Brescii, u Italiji, 1813. godine kao kćerka imućnoga industrijalca. S 18 godina bila je direktorica u svilari svoga oca gdje se brinula za 70 radnika. Tu je upoznala socijalne probleme radničkoga staleža, što joj je poslije dobro došlo u karitativnom radu. U vrijeme kolere dvorila je bolesnike, a poslije te pošasti utemeljila je dvije škole za gluhonijeme. Brinula se i za starije žene, te za mlade djevojke koje su bile u opasnosti da podlegnu prostituciji. Sve ju je to navelo da utemelji družbu bolničarki za apostolat koji je u tadašnjoj Brescii bio itekako potreban. Utemeljila je ustanovu Ančela koju je potvrdio papa Pio IX., a financijski pomagao Marijin otac. S prvih 18 sestara, družba se brzo širila u mnoge gradove, pa tako i u Dubrovnik. Marija je umrla 1855. godine u dobi od 40 godina. Svetom je proglašena 1912. godine. Danas Službenice milosrđa djeluju širom Italije, Hrvatske, Švicarske, Njemačke, Brazila, Ekvadora i Ruande
I na kraju rubrike 'Svetac dana' spominjemo tko danas slavi imendan. To su oni koji nose ime Kristijana, Marija, Marin i Valerijan. O ovim imenima pronašli smo sljedeće zanimljivosti. Kristijana je ženski oblik imena Kristijan koje ima korijen u grčkom jeziku i prevodi se kao 'kršćanin'. Naziv 'kršćani' za sljedbenike Isusa Krista pojavljuje se već u apostolsko vrijeme, i to u Antiohiji, glavnom gradu tadašnje Sirije. Danas ime ima brojne oblike u ženskom rodu poput: Kristinka, Kristana, Krista; u muškom rodu Kris, Kristo, Kristan, Kristijan.
Više je tumačenja o tome što znači ime Marija od kojeg dolazi ime Marin kao izvedenica. Neki smatraju da je korijen imena u aramejskom jeziku i znači 'gospođa, uzvišena' dok drugi ističu da ime dolazi sa staroegipatskog područja i znači 'ona koju Bog ljubi'. Iz latinskog, pak, jezika dolazi ime Valerijan i prevodi se kao 'biti jak, krepak, snažan, zdrav'.
|