www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 21 ruj 2019 21:08

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: 13 tra 2019 10:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
kopitar napisao:
Ne znam da li si upoznat ali forumi u drugim "katoličkim državama dosta dobro funkcioniraju ne znam da li je to zbog podrške njihove lokalne crkve ili je nešto drugo u pitanju.
U pravu si da nema sadržaja jer što bi nas par laika mogli ponuditi ali da se ovdje nalazi nekoliko izvrsnih teologa i svećenika imali bi itekako razloga i koristi od dijaloga na takvom forumu.
Da li je to možda zbog nemarnosti naše " lokalne" crkve koja je još uvijek dosta sumnjičava prema internetu i takvim oblicima komunikacije što nije dobro jer i sam Papa poziva da se što više uključimo u taj svijet i uneseno svijetlo i sol.
Znam jednog našeg doktora teologije koji se nalazi u nekakvoj ličkoj provincijskoj župi a za koga gotovo niko ništa nezna, pa dobro neko će reći neka se čovjek posveti skrovitosti i duhovnosti ali nije ovdje toliko bitan on ili opasnost da će mu slava udariti u glavu već taj njegov rad koji bi mogao podijeliti s nama.
Samo mi nije jasno da takav ne može nastupiti barem pseodonimno na vjerskom forumu i iznijeti zapažanja o svom radu i tako obogatiti mnoge...možda on učestvuje u teološkim znanstvenim zajednicama ali i mi obični smrtnici bi volili po koju razmjeni ti s takvim.

Ne znam bash Kopi, ne čini mi se ta perspektiva ispravna; gladan sam dobre duhovnosti pa idem na online forum u nadi da će neki vrsni teolog ili svećenik pod pseudonimom postat neke zanimljive stvari ili svoje znanstvene analize. Postoje knjige, napisane su tisuće i tisuće stranica. Postoje vrsni autori - teolozi i sveci (da ih ne nabrajam sve po tko zna koji put ovdje). Teologija je ponudila odgovor na gotovo sva bitnija pitanja - koga zanima neka ide čitati te knjige, a ne visit po forumu. Ugl. poanta jeste da treba preferirat Tomu, Augustina, Ratzingera, Devčića i slične povrh foruma - pa makar i na njemu pisao vrhunski teolog ili svećenik pod pseudonimom.

Uostalom, zamisli da ovdje dođe neki vrhunski teolog, znanstvenik i pročita postove gdje lik kaže da ako želiš shvatit vjerske istine moraš se, parafraziram; prestat bacat na svoju ženu u spavaćoj sobi i da su Ratzinger i Rahner moderni heretici. Mislim da bi se taj samo pokupio i otišao, sumnjam da bi uopće započinjao raspravu.

Fran26 napisao:
Ženska je u pravu!

Koja bolna spoznaja lol :twisted: .

https://www.youtube.com/watch?v=fTNnwzXrVdg

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 tra 2019 14:28 
Odsutan

Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Vjeroispovjest: katolicka
Status: U vezi
Pretpostavljam,El Scorpio,da sam ja taj lik koji kaze da spolni cin nije dopusten ni u zakonitom braku ako nema opravdanje u stvaranju potomstva. Ti mozda nisi los covjek,El Scorpio,ali u vjeri moras jos mnogo napredovat kao,uostalom,i svi mi. Vidi u cemu je paradoks i kontradikcija. U prethodnom postu si jasno rekao da bi mi trebali preferirati Augustina,a upravo je on smatrao da bracni cin ima opravdanje samo u stvaranju potomstva. Vidis li tu kontradikciju i nedosljednost u svome govoru?Prvo kazes da bi trebali preferirati Augustina a onda se ides izrugivati s njegovim stavom da samo stvaranje potomstva moze opravdati(uciniti dopustenim) spolni cin unutar braka. A to nije samo stav sv. Augustina,nego i mnogih drugih crkvenih otaca,teologa i svetaca. Trebas imati vise postovanja prema svetim crkvenim ocima. I gledaj,to misljenje nije mi doslo preko noci,nego je plod visegodisnjeg teoloskog istrazivanja i razmisljanja na temelju sv.Pisma i crkvenih otaca. Nemoj misliti da si ti bolje shvatio vjeru od Augustina i Jeronima,od Ambrozija i Laktancija,od Klementa Aleksandrijskog i Grgura iz Nisse... Ovaj posljednji svetac je cak smatrao da je Bog u zemaljskom raju predvidio za ljude nespolni nacin razmnozavanja. Ali ako razmisljamo cisto logicki onda nikako nije moguce da bi spolni cin bio smrtni grijeh samo 5 minuta prije obreda vjencanja,a 5 minuta nakon tog obreda vise nije cak ni laki grijeh. Vidis kolika je to kontradikcija i paradoks. Ili je taj cin uvijek dopusten ili je uvijek zabranjen. Ako je dopusten unutar braka,onda bi trebao biti dopusten i izvan braka izmedju slobodnih i punoljetnih osoba. Zar mislis da jedan obred moze toliko promijeniti narav spolnog cina? Ne bih rekao. Kad bi to bilo tako ja bih se odavno ozenio da mogu slobodno uzivati u zabranjenom vocu. Zasto se onda redovnici zavjetuju na vjecnu cistocu,a svecenici zive u celibatu?Onda bi trebalo ukinuti celibat ako to nije nikakav grijeh. Ne trebamo zaboravit ni da da je Katolicka crkva sluzbeno osudila ovo pogresno misljenje: 'Bracni cin izvrsene samo radi pozude nije nikakav grijeh,pa cak ni mali nedostatak'.

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]