 |
Korisnik s preko 1000 postova |
 |
Pridružen: 13 vel 2006 13:38 Postovi: 1753 Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš! Podijelio: 0 zahvala Zahvaljeno je: 1 zahvala
|
dakle,prijatelju da bi odgovorio na ova pitanja, treba poći od ključnog pitanja...što je uopće sveta misa? tko je to shavtio, onda su sva ova postavljena pitanja sporadična ili čak nepotrebna.…no dobro,što je tu je,pa ću ti kratko pokušati odogovoriti…
kao prvo,Sv. misa je naš vjernički susret s Kristom uskrslim,od uskrsnuća pa do danas… taj susret se događao kroz povijest u različitim oblicima iliti formi, ali je uvijek zadržao bitna svojstva…a to su: - susret s Uskrslim u zajednici, znači Crkvi - slušanje njegove Riječi - blagovanje Krista u euharistiji,koju je sam Isus utemeljio da bi po njoj ostao s nama - po njoj dodirujemo Isusa,jer ona nadomješta njegovu tjelesnu prisutnost…
mi sudjelujemo na misi da bi susreli Krista danas, kao što su ga i apostoli susretali, i ljudi kroz povijest do naših dana,a istom tako će ga susretati i budući vjernici do svršetka svijeta... stoga, tko je napustio misu, napustio je Krista!...kao što i sam vjerojatno znadeš, središnji,tjedni susret, je nedjeljom!..iako svećenik slavi misu svaki dan s onima koji mogu doći i sudjelovati... misa nije dakle neko sredstvo kojim ćemo nešto zaslužiti ili postići neke svoje potrebe niti za pokojne zaslužiti vječna dobra… misa nije naše sredstvo kojim mi nešto postižemo, nego nama Isus dolazi u susret jer želi da se suobličimo njemu slušajući njegove riječi i hraneći se njime… budući da svećenik koji slavi misu zaslužuje nagradu,prilog, koji je propisana od nadležne vlasti(HBK je odredila 50 kn), ona se vezže uz nakanu… da bi se izbjegle manipulacije i umnažanje nagrade, svećenik ne može slaviti više od jedne mise, time i jedne nakane… ako bi slavio više misa,na blagdane i dr. nagradu ne zadržava za sebe nego daje nadležnom ordinariju… što će vjernik navesti u nakani to je njegova osobna stvar, da li za pokojnika, ili više potreba, imena... to i nije bitno…
nakon sprovoda za pokojnika se predviđa posebna misa za pokojne za razliku od drugih… zbog velikog broja nakana i potreba vjernika, da bi im se udovoljilo, tjedno (1 ili 2 puta) se dopušta misa s kolektivnim nakanama, koju slavi jedan svećenik na više nakana,ali on prima nagradu samo jedne tj. 50 kn, a ostalo daje ordinariju… župnik je dužan nedjeljom slaviti jednu misu za župljane (pro populo) za koju ne dobiva prilog... glede ovih pitanja,naš kodeks kanonskog prava kaže: Prema potvrđenom običaju Crkve, svećeniku koji slavi ili koncelebrira misu dopušteno je primiti prilog da bi misu namijenio na određenu nakanu. § 2. Usrdno se preporučuje svećenicima da i bez primanja ikakva priloga slave misu na nakanu vjernika, osobito onih siromašnih.
Kan. 946 - Vjernici koji daju prilog da bi se na njihovu nakanu namijenila misa pridonose dobru Crkve i time sudjeluju u njezinoj brizi za uzdržavanje službenika i djela.
Kan. 947 - Neka se od misnog priloga posve ukloni čak i privid špekulantskog poslovanja ili trgovine.
Kan. 948 - Treba namijeniti toliko misa koliko ima pojedinačnih nakana za koje je dan i primljen, pa makar neznatan, prilog.
Kan. 949 - Onaj koji je obvezan slaviti i namijeniti misu na nakanu onih koji su dali prilog vezan je tom obvezom i onda kad su primljeni prilozi propali bez njegove krivnje.
Kan. 950 - Ako se dade svota novca da se namijene mise bez naznake broja misa koje treba da se slave, taj će se broj izračunati prema prilogu koji je propisan u mjestu u kojemu boravi darovatelj, osim ako se zakonito mora pretpostaviti da mu je nakana bila drukčija.
Kan. 951 - § 1. Svećenik koji istoga dana slavi više misa može svaku namijeniti na nakanu za koju je dan prilog, obdržavajući ipak zakon da za sebe uzme, osim na dan rođenja Gospodinova, prilog samo za jednu misu, a da ostale preda u svrhe koje je propisao ordinarij, dopustivši doduše neku naknadu s izvanjskog naslova. § 2. Svećenik koji istoga dana koncelebrira drugu misu ne može ni s kojeg razloga primiti za nju prilog.
Kan. 952 - § 1. Dužnost je pokrajinskog sabora ili pokrajinske biskupske skupštine da odlukom utvrdi za svu pokrajinu koliki prilog treba dati za slavljenje i namjenu mise, te svećeniku nije dopušteno tražiti veći iznos; dopušteno mu je ipak primiti dobrovoljno ponuđeni veći, a i manji prilog od onog određenog za namjenu mise. § 2. Gdje nema takve odluke, neka se obdržava običaj koji je na snazi u biskupiji. § 3. Članovi bilo koje redovničke ustanove moraju se također ponašati prema istoj odluci ili mjesnom običaju, o kojima se govori u §§ 1 i 2.
Kan. 953 - Nitko ne smije primiti toliko priloga za mise koje treba da osobno namijeni ako ih ne može namijeniti u godinu dana.
Kan. 954 - Ako se u nekim crkvama ili kapelama traži slavljenje većeg broja misa nego što se tu može slaviti, dopušteno je slaviti ih drugdje, osim ako su darovatelji izričito izrazili protivnu volju.
Kan. 955 - § 1. Tko namjerava drugima povjeriti slavljenje misa koje treba da se namijene, neka slavljenje tih misa što prije povjeri svećenicima po svom izboru, samo ako je siguran da su besprijekorni; mora predati sav primljeni prilog, osim ako je sigurno utvrđeno da je višak koji prelazi u biskupiji dužni iznos dan s obzirom na osobu; obvezan je također voditi brigu za slavljenje misa dok ne dobije potvrdu i o preuzetoj obvezi i o primljenom prilogu. § 2. Vrijeme u kojemu treba da se slave mise počinje od dana kad je to primio svećenik koji će ih slaviti, osim ako je određeno nešto drugo. § 3. Oni koji drugima povjere mise koje treba slaviti neka bez odgode upišu u knjigu i primljene mise i one predane drugima i neka ubilježe i priloge za njih. § 4. Svaki svećenik mora točno upisivati mise primljene za slavljenje i one namijenjene.
Kan. 956 - Svi i pojedini upravitelji nabožnih zaklada ili oni koji su na bilo koji način obvezni voditi brigu o slavljenju misa, bilo klerici bilo laici, neka svojim ordinarijima predaju misne obveze kojima nije udovoljeno u godinu dana, na način koji ordinarij treba da odrede.
Kan. 957 - Dužnost i pravo nadzora nad ispunjavanjem misnih obveza pripada u crkvama svjetovnoga klera mjesnom ordinariju, a u crkvama redovničkih ustanova ili družba apostolskoga života njihovim poglavarima.
Kan. 958 - § 1. Župnik i rektor crkve ili drugog mjesta pobožnosti u kojima se običavaju primati misni prilozi neka imaju posebnu knjigu u koju neka točno upisuju broj misa koje treba da se slave, nakanu, dani prilog i namijenjene mise. § 2. Ordinarij je obvezan svake godine pregledati te knjige osobno ili preko drugoga.
eto dragi prijatelju,nadam se da sam barem malo pripomogao...
|
|